Alternativ.nu
Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: bosno skrivet 15 jun-10 kl 12:47
-
Hej!
Jag tänkte att det kunde vara kul med en till bo i vagn tråd.
Vad jag själv skulle vilja få ut av tråden är tips och trix, små eller stora smarta saker som man oftast bara kommer på när man bott in sig och funderar över hur man ska kunna underlätta livet.
Jag hoppas på att få/få köpa en övergiven cikusvagn, (får svar i helgen!) tyvärr måste den göras om från grunden, men den har en schysst metallstomme med rundat tak och luckor längs med ena sidan, den har varit en gammal lotterivagn.
ju mer man tänker ju mer man undrar.
hur har ni som bor i vagn gjort med dusch? jag funderar på om man kan sänka ner nån tunna i golvet som man kan sätta sig i och duscha och sen lägga ett lock på när man inte använder den.
och en grej som jag är väldigt trött på det är att ställa in den rena disken från torkstället för att få plats med nydiskad disk. jag tänkte bygga nått system så att hyllorna är torkstället, så att de kommer på sin plats på en gång.
vad har ni för tankar och ideer och vad har ni gjort åt saken?
vore jätte kul om ni som har vagn (eller alla andra också för den delan) lägger upp bilder så kan vi ha en lång inspirationstråd!
Mvh/ Bosno
-
Ribbor med lagom avstånd kan man ställa tallrikar mellan givetvis med underliggande ribba in mot väggen och i ytterkant så inget trillar igenom. Muggar, lite värre, men de kan man ju hänga upp, men vatten kan ju givetvis lättare bli kvar i sådan. Tunnt material är husvagnspanel eller plåt som ju också blir lätt. Grillgaller ev slipa bort varannan pinne så står nog disken lättare (beroende på hur höga tallrikarna är) kan ju hängas upp under skåp och man kan ställa och lägga disken där. Gör något i trådslöjd, lätt funktionellt och relativt billigt. Alternativt kan man lägga ett galler i botten på en hylla och ta bort själva skivan så droppar det ut överskottsvatten. Spara gärna en bit kant så gallret kan ligga på.
Har ingen vagn men min farbror (och faster) har en flotte driven av en bilmotor och två skovelhjul gjorda av två fälgar från italienska bilar. I den hade de en plåtbit med 4 vinklar, och två skruvhål. de spände fast en gammal telefonkatalog bakom plåten och drog av ett papper till slasken var gång de behövde.
_I---------I_ den streckade linjen ska gå i överkanten om ni förstår och skruvhålen sätts i de korta bitarna. Kan hängas på insidan skåp eller dörr.
-
Hallå!!
Om man har ett vanligt köksskåp så kan man ju såga ur en en sån stor bit som man behöver (på nedersta hyllan) för att få plats med ett vanligt diskställ..kanske ett sånt där gammalt i stål.
Har sett många såna i gamla hus där man har haft diskstället i skåpet och när man har diskat färdigt stänger man skåpluckan :))... hålet är ju till för droppet... men hur man löser allt sånt i en vagn vet jag inte.. kanske man inte får plats med en diskho.. det beror ju på vad man har för behov så att säga :)..praktiskt är ju.. man slipper se det när skåpluckan är stängd och säkerligen ligger disken kvar där vid frakt om man inte bygger berg förstås :)..
mvh Annika
-
Tror inte att duschideen är så bra om du menar att du ska ha den i vagnen. Pga fukt och så. Men man kan ju ha en tunna som man tar med sig om man flyttar vagnen som man ställer ut när man vill duscha. Campingdusch finns ju billigt och är heller inte svårt att göra själv från grunden :) Bara en vattenbehållare på högre höjd, typ två meter och självdropp med hjälp av en duschslang. Målar man behållaren svart värms vattnet upp av solen.
Tror det bästa tricket med att bo i vagn är att släppa de krav man ställer på ett konventionellt boende och se det utifrån de förutsättningar man har i en vagn istället. Det är lite kallare och lite varmare än man är van vid men väldigt mysigt och billigt :)
Köpte en oljelykta från ÖB för 40kr som funkar finfint att läsa i tills jag skaffat solpaneler :)
Köpte också en 25liters dunk med kran som jag ska ha mitt dricksvatten i. Kommer stå på köksbänken så man får gott om plats under. Kan vara bra när man vill fylla på en tekanna eller så :)
Hyllor av olika slag är guld värt! Har klädhyllor, bokhyllor och snart lofthyllor :P Men även där tror jag det handlar mycket om att helt enkelt anpassa sig. Man kan inte ha lika mycket skit när man bor på en liten begränsad yta. Man får helt enkelt spara bara kläderna man faktiskt använder, böckerna man faktiskt läser i ibland (facklitteratur) och göra sig av med resten. Förslagsvis skänka det till någon som vill ha det :)
Gör vinterglas som du kan sätta för fönstren på vintern för att spara på värmen. Räcker med tunna glas som du fäster på något av tusen olika sätt framför de befintliga fönstren. Lägg lite mossa längst ner mellan fönstren så slipper du kondensen.
Ha tjocka gardiner framför dörrar och fönster kalla nätter och på vintern för att reducera kallras.
Skaffa brandvarnare om du eldar. Billigare livförsäkring får man leta efter.
Skaffa hängrännor så du kan leda bort vattnet från vagnen för att förebygga mögel och röta.
Ha ett bra överkast och lite större kuddar i sängen så den kan fungera som soffa/myshörna på dagarna.
Ha inte fler tallrikar och bestick än vad du har plats med folk i din vagn. Typ fem av allt som riktlinje. Muggar räcker bra strunta i glasen.
Ha mjöl och andra livsmedel i täta kärl. Glasburkar, plåtburkar plastförpackningar. Lättaste sättet att slippa få problem med ohyra.
-
...8<..
Köpte en oljelykta från ÖB för 40kr som funkar finfint att läsa i tills jag skaffat solpaneler :)
..8<..
På tal om solpaneler, så har rusta just nu en solpanels/dynamo-lampa för 99 spänn
(http://www.rusta.se/images/products/91951260_l.jpg)
http://www.rusta.se/solcell_dynamo_campinglampa_p91951260.html (http://www.rusta.se/solcell_dynamo_campinglampa_p91951260.html)
Men levande belysning har såklart högre mysfaktor.
-
Ett skärmskydd ute, som man duschar bakom. Eller så duschar man efter mörkrets inbrott. 8)
Träribbor och / eller sittunderlag är bra, så man slipper stå på tjälfrusen mark.
En soluppvärmd behållare är inte dumt. Kanske fästad i ett rep, som går runt ett block man fäst under taket på vagnen, så man kan fylla behållaren och hissa upp den.
Annars räcker det att koka upp ett par-tre liter vatten och använda det för att värma upp en spann med kallt vatten. Sedan använder man det vattnet för att göra sig ren. Blöta ner sig och schamponera/tvåla in sig. Sedan skölja av sig. En vattenskopa i taget. En spann ljummet vatten går, men är lite snålt. Två spannar ljummet vatten är lyx. När man själv skall kånka och värma vattnet så blir det nog högst en och en halv spann.
Om du jobbar så kan du ladda ficklampsbatterier till diodlampor på jobbet. R20-batteri på 11 000mAh räcker en stund.
-
På tal om solpaneler, så har rusta just nu en solpanels/dynamo-lampa för 99 spänn
([url]http://www.rusta.se/images/products/91951260_l.jpg[/url])
[url]http://www.rusta.se/solcell_dynamo_campinglampa_p91951260.html[/url] ([url]http://www.rusta.se/solcell_dynamo_campinglampa_p91951260.html[/url])
Men levande belysning har såklart högre mysfaktor.
Jäklar vad bra om den funkar som det är tänkt. Dom säljer ju mycket skit. Mysfaktorn är klart högre men det känns inte bra att elda med lampolja/fotogen :/
-
Snälla...
Kan du ta lite bilder och lägga upp, med lite tur så kanske jag kan förmedla lite historia om just din blivande vagn.
-
Jäklar vad bra om den funkar som det är tänkt. Dom säljer ju mycket skit. Mysfaktorn är klart högre men det känns inte bra att elda med lampolja/fotogen :/
Jo det gör den, iallafall hittills! Fast jag har bara haft den några veckor o inte hunnit testa i så många situationer.
Ljuset är ju mer att se som ett ledljus tycker jag, det går att läsa i det men spridningen är lite begränsad.
Men definitivt väl investerade pengar, bra att ha i nödsituationer, evigt ljus :)
-
tack för tipsen och råden!
Jag har tyvärr inga bilder på vagnen än, glömde att fota när jag hade chansen. men tänker lägga upp bilder här, och dela med mig av glädjen!
utomhus dusch är ju som bäst en solig sommar dag men tänkte lite mer bestående. jag antar att en tunna i golvet har ganska många nackdelar, men det vore ju så schysst om det finns en bra fungerande lösning. jag är lite sugen på en mjölktank med kanske en plastmattegolv å nån fog och att man torkar upp efter sig men jag tror att de blir ganska lite spill eftersom jag får nog plats i tunnan. men frågan är om man vill isolera, ha en viss mängd vatten i, hur tungt det blir. eller kanske mer saker som jag inte tänkt på.
jag funderar på att ha en tank under vagnen med vatten som man fyller på med slang eller via traktor men sen ha som ett litet eget kretslopp så att jag återvinner vattnet igen ( om jag lyckas) och bara skaffar en dunk med dricksvatten. måste spåna mer på den iden, knappt så att jag borde nämna det nu men ändå.
disk ställs iden känns som att det löser sig, det var mer bara för att få i gång tråden. jag vill ju veta er latmans tips!
-
Sök på tiny houses om du inte har sett dom än. Där har dom ju ett fungerande badrum i en 10kvm vagn :) Det går absolut att få till. Det är bara att just jag inte ser poängen egentligen men det beror ju på hur man vill ha det :)
Själv badar jag i älven, använder bybastun på fredagar och duschar i skolans dusch när det behövs lite extra :P Får se hur det blir efter det här året med såna möjligheter :)
-
Hur har det gått? :)
-
Ja hur har det gått??
Jag är nu nära att köpa en vagn. Ska bara försäkra mig att jag kan transportera den. Behöver låna en 4hjulsdriven bil och köra 12 mil.
Tanken är att frächa upp den under hösten-vintern och flytta in i den till våren/sommaren.
Vagnen är väldigt liten och jag funderar på om det räcker med en pyttekamin som man kan laga mat på. http://www.vedkaminer.nu/kaminernew.htm (http://www.vedkaminer.nu/kaminernew.htm)
Dom är ju så fina och helt ok pris :)
-
Jag tänkte genomföra ett vagnsprojekt till hösten också, kul att vi är fler!
Jag letar runt på blocket nu, ska till strömstad om ett par dar och kika på en jag hoppas på. Den är tom och utblåst i bara isoleringen, vilket känns som plus så att jag får fixa själv som jag vill ha och kan kontrollera fukt och mögel från början.
Ska bli spännande, när jag väl är på gång..
Hur blev det för dig liselottan? Är din vagn inköpt?
Posta gärna bilder och hur du tänker.. (och lycka till!!)
-
Vagnen slank mig ur händerna. Kanske lika bra för det var ett lgf fordon och då får man inte köra på motorvägarna. 12 mil i 30km/h och en omväg i centrala Karlstad för att undvika motorvägen..
Så jag söker något närmre där jag bor. Ska bli kul att få pyssla med något till vintern.
När jag får tag på en vagn så lägger jag självklart upp bilder. Det tycker jag att alla ska göra :D
-
Vagnen slank mig ur händerna. Kanske lika bra för det var ett lgf fordon och då får man inte köra på motorvägarna. 12 mil i 30km/h och en omväg i centrala Karlstad för att undvika motorvägen..
Så jag söker något närmre där jag bor. Ska bli kul att få pyssla med något till vintern.
När jag får tag på en vagn så lägger jag självklart upp bilder. Det tycker jag att alla ska göra :D
12 mil i 30 är inget farligt alls när min flytt gick från Märsta till gäla så åkte jag 54 mil med efterfordon. 30 km/h.
Det tar sin tid men är faktiskt väldans behagligt och trevligt att resa så långsamt.
i helgen som gack så blev det nårar på 30 mil i samma tempo.
-
12 mil i 30 är inget farligt alls när min flytt gick från Märsta till gäla så åkte jag 54 mil med efterfordon. 30 km/h.
Det tar sin tid men är faktiskt väldans behagligt och trevligt att resa så långsamt.
i helgen som gack så blev det nårar på 30 mil i samma tempo.
Oj då ska jag inte klaga över ynka 12 mil ;D
-
Oj då ska jag inte klaga över ynka 12 mil ;D
Släpade för några år sen en stor 6-tons vagn från Värmdö, genom centrala Tokholm, en sväng till Eskilstuna (tog motorvägen en bit ;D ) för att säga hej till en förvånad Shadow å sen ner hit hem till mig. Vagnen står här än.
65 både trivsamma å jobbiga mil, tog väl ett å ett halvt dygn eller nåt.
Drog med en Ford Transit skåpbil som jag hade 5-600 kilo i röven på så den inte lättade bak vid hopp.
Går jättefint att åka långsamt och långt!
-
Kom och tänka på en sak..
De gånger jag flyttat in i vagn och husbilen har varit för att bromsa upp och få tid att reflektera. Därför kan den långsama hämtningen och färden dit man skall vara en väldans bra sak för vad vagnen skall komma att innebära för en.
Downshifting är ett engelskt ord som jag faktiskt känner väldans starkt för.
-
Jag har blivit med vagn!!
Nu återstår bara pysslet med att få den de 20 milen hem till mig. Har inte ens reflekterat över möjligheten att dra den själv, men er entusiam har smittat mig... kanske det går att ordna....
Den är 2.5 bred och sju lång - innebär det automatiskt lgf fordon?
Vad behöver man tänka på? Verkar va bra däck och hjul iaf vad en otränad kan döma..
hmmm...
-
Med våran skruttiga traktor kan man bara glömma det,
men kanske kan hitta en annan.
Vilka fordon kan man annars dra den med? - kollade inte så noga på draget eftersom jag tänkte kranbil direkt
men det blir ju dyrt..
Mariestad - Kungsbacka - kan bli spännande
I vilket fall är jag lycklig över min nya vagn! Snart blir det renovera av!
-
Grattis till vagnen!! Lycka till med transportäventyret :D
Ser fram emot lite bilder här i framtiden på renoveringen
-
är det inte alltid svårt att hålla vikterna om man bygger på ett husvagnsunderrede?
kan man flytta den med bil sen?
hur mycket fick ni era att väga?
är de isolerade?
är själv påväg att söka mej till det mobila. men snickrar nog ihop det på ett traktorsläp (är tanken)
Jättekul tråd ^^^
-
Jag har blivit med vagn!!
Nu återstår bara pysslet med att få den de 20 milen hem till mig. Har inte ens reflekterat över möjligheten att dra den själv, men er entusiam har smittat mig... kanske det går att ordna....
Den är 2.5 bred och sju lång - innebär det automatiskt lgf fordon?
Vad behöver man tänka på? Verkar va bra däck och hjul iaf vad en otränad kan döma..
hmmm...
Om du har bilder så är det betydligt lättare att bedöma hur man skall transportera den.
Gärna bild på hela vagnen och på dragstången och kopplingen som sitter där..
Om du tittar under svarsrutan så står det fler alternativ, där finns en möjlighet att ladda upp bilder.
Är dom stora så ladda upp dom på www.forumbilder.se (http://www.forumbilder.se) och lägg in dom den vägen.
Ett LGF fordon bedöms på dess användningsområde. En gammal vagn kan kallas manskapsbarrack på hjul. Vilket är LGF. Det behövs belysning. men det är juh enkelt med en ramp.
-
Med våran skruttiga traktor kan man bara glömma det,
men kanske kan hitta en annan.
Vilka fordon kan man annars dra den med? - kollade inte så noga på draget eftersom jag tänkte kranbil direkt
men det blir ju dyrt..
Mariestad - Kungsbacka - kan bli spännande
I vilket fall är jag lycklig över min nya vagn! Snart blir det renovera av!
Vagn är kuligt!! :D
Mariestad-Kungsbacka är en baggis, finns ju mindre vägar att åka på hela tiden.
Är det dragkula, och är det isf 50 eller 60 mm kula? Eller ögla?
Vad är det för fel med att dra med eran traktor? Jag har dragit med en hyfsad personbil flera gånger ;D Gått fint men man får ta det lugnt å tänka förnuftigt bara!
-
TACK för hjälpsamhet och pepp!!
Nu är det iaf klart, hittade en kranbil som kunde flytta den snabbt och till bra pris, (5500)
och imorgon är den här.. Så slipper min gode far (som skulle ha fått köra traktorn) stressa upp sig..
Fler frågor till erfarna vagnägare/byggare:
Vad har ni för erfarenheter av väggkonstruktioner och ventilering i en liten vagn?
Ju mer man läser om mineralull som isolering desto mindre pepp blir man, dock är det ju det jag har hemma så blir väl en sådan vägg. Är mögelskraj men om bara fuktskyddet är tätt ska det väl gå vägen.. (tips på hur man fäster fuktskyddet på tätaste bästa vis? - har inte kollat upp det än?)
Hur påverkar det att den kommer stå oeldad i perioder? Håller till på fuktiga västkusten så det återstår att se hur böcker och textilier kommer må, men tar vagnen i sig också någon skada av stora temperaturväxlingar och oeldade perioder?
-
Jag har bott i gamla trävagnar och ett par plåt/aluminium.
Det viktigaste är att det är tätt utifrån, Jag har isolerat med mineralull eller frigolit i de flesta fall. Frigoliten ger den bästa isoleringen. och allra helst om man får tag på det så är den rosa eller blåa att fördraga då den har ännu bättre värden. Men det är tyvärr inte speciellt grönt i produktionsfasen men man sparar energi när man använder vagnen.
Oavsett vilken vagn man har så är det viktigt att luften kan cirkulera. Dvs ingen skiva under madrassen utan helst nät eller resår. bokhyllorna får gärna ha hål i bakkanten och bökerna får stå någon cm från väggen det gäller allt "luft runt om". Skall man kallställa så är det viktigt att saker och ting får luft, alla förvaringslådor skall vara öppna madrasser och kuddar stå eller hänga.
Den bästa lösningen som jag har funnit på ventilation är en solcellsdriven takventilation för båtar från biltema och en lågt placerad inloppsventil. Det funkade kanon då jag bodde i en Scania LS 36 verkstadsbil där det var 2 trappsteg upp till golvet. Kallluften rann liksom ut den vägen. och ventilationen satt inne i toan som ej hadde 100% tät dörr. Hadde en portapotti där och dofterna från den störde inte alls. idag skulle jag ha installerat en separett. Man blir klokare med åren verkar det.. :)
Skall jag bygga vagn igen så kommer det att bli en vedeldad igen... Bodde i en sådan vintern 09, visserligen svinkallt på morronen men när brasan var tänd så torkade och värmdes vagnen upp på nolltid. -25 utomhus och dörren på vid gavel för att jag missbedömt värmen.. ;D
-
S 36 verkstadsbil där det var 2 trappsteg upp till golvet. Kallluften rann liksom ut den vägen. och ventilationen satt inne i toan som ej hadde 100% tät dörr. Hadde en portapotti där och dofterna från den störde inte alls. idag skulle jag ha installerat en separett. Man blir klokare med åren verkar det.. :)
Skall jag bygga vagn igen så kommer det att bli en vedeldad igen... Bodde i en sådan vintern 09, visserligen svinkallt på morronen men när brasan var tänd så torkade och värmdes vagnen upp på nolltid. -25 utomhus och dörren på vid gavel för att jag missbedömt värmen.. ;D
Vad är en separett?
Vad tror du om att ha organisk isolering ? typ lin eller ull ?
-
Vad är en separett?
Vad tror du om att ha organisk isolering ? typ lin eller ull ?
http://www.separett.se/ (http://www.separett.se/)
Har inte testat några av de alternativen, men det kan kommit fram bättre lösningar de sissta åren. När jag byggde så föll dom bort pga de dåliga värdena i förhållande till väggtjockleken.
-
Jäklar vad bra om den funkar som det är tänkt. Dom säljer ju mycket skit. Mysfaktorn är klart högre men det känns inte bra att elda med lampolja/fotogen :/
Min erfarenhet är dålig vad gäller vevlampor och -radior. Men om den funkar, även efter en del användande - MUMS!
Jag har en laxen i min 6,5 x 2,5 trävagn. Fundar fint, även till matlagning, men en bra sittplats behövs. Det går fort att få hyfsat varmt efter att man tänt men å andra sidan går värmen ut ganska fort också. Jag funderar på olika sätt att bättra på isoleringen.
Jag har blivit med vagn!!
Nu återstår bara pysslet med att få den de 20 milen hem till mig. Har inte ens reflekterat över möjligheten att dra den själv, men er entusiam har smittat mig... kanske det går att ordna....
Den är 2.5 bred och sju lång - innebär det automatiskt lgf fordon?
Vad behöver man tänka på? Verkar va bra däck och hjul iaf vad en otränad kan döma..
hmmm...
Om Du ska dra med bil: Du behöver kolla att det finns draghandske till vagnen, och att den går att sätta dit. Vikten på vagnen måste också passa dragbilen. Även om Du skulle FÅ köra med den, så måste Du också se till att Du KAN behålla herraväldet över ekipaget, om Du skulle behöva tvärbromsa! Ingen fällknivseffekt, tack! :o
Om vagnen är ofjädrad eller obromsad så får Du, enligt vad jag erfarit, dra den med vanlig bil i max 20 km/timme. Eller om det nu var 40. Om dom inte har ändrat reglerna. Höga vederbörande antar, att vi inte vill köra som vettvillingar med ett ofjädrat släp, men om det är en vanlig husvagn, så utgår de ifrån att vi drar på, trots att vi säger att vi håller fartgränsen.
Äsch, jag ser att flera som är duktigare än jag, har skrivit om det här.
Jag trivs bra med Dass-Isak och hål i golvet. Fast, jag har inte fått riktigt tätt runt omkring den ... :P
-
Jag har bott i gamla trävagnar och ett par plåt/aluminium.
Det viktigaste är att det är tätt utifrån, Jag har isolerat med mineralull eller frigolit i de flesta fall. Frigoliten ger den bästa isoleringen. och allra helst om man får tag på det så är den rosa eller blåa att fördraga då den har ännu bättre värden. Men det är tyvärr inte speciellt grönt i produktionsfasen men man sparar energi när man använder vagnen.
Oavsett vilken vagn man har så är det viktigt att luften kan cirkulera. Dvs ingen skiva under madrassen utan helst nät eller resår. bokhyllorna får gärna ha hål i bakkanten och bökerna får stå någon cm från väggen det gäller allt "luft runt om". Skall man kallställa så är det viktigt att saker och ting får luft, alla förvaringslådor skall vara öppna madrasser och kuddar stå eller hänga.
Den bästa lösningen som jag har funnit på ventilation är en solcellsdriven takventilation för båtar från biltema och en lågt placerad inloppsventil. Det funkade kanon då jag bodde i en Scania LS 36 verkstadsbil där det var 2 trappsteg upp till golvet. Kallluften rann liksom ut den vägen. och ventilationen satt inne i toan som ej hadde 100% tät dörr. Hadde en portapotti där och dofterna från den störde inte alls. idag skulle jag ha installerat en separett. Man blir klokare med åren verkar det.. :)
Skall jag bygga vagn igen så kommer det att bli en vedeldad igen... Bodde i en sådan vintern 09, visserligen svinkallt på morronen men när brasan var tänd så torkade och värmdes vagnen upp på nolltid. -25 utomhus och dörren på vid gavel för att jag missbedömt värmen.. ;D
Tack för fina tips! Det känns ju skönt att folk har varit med förr och det verkar som att det funkar :) (sådär överlag att bo i vagn..).
Får se vilken ventilationslösning det blir, som vagnen är nu finns det par av in och utloppsventil på ca 4 el 5 ställen i vagnen - detta verkar lite väl mycket - hur många har ni?
-
Behåll gärrna dom verntilerna då dom finns där av en anledning och troligtvis så är det proffs som byggt den.
Men sätt en möjlighet att stänga dom, så finns den utvägen om du behöver det.
Saknar fortfarande bilder på underverket.. ;)
-
haha,
är lite dålig på att fixa bilder men ska se vad jag kan göra.. (Och någon skönhet är det inte direkt, fyrkantig burk just nu, men det ska vi ändra på)
De flesta ventilerna är på ena sidan, vilket verkar lite konstigt, (och tyvärr inte vid min tänkta kökshörna) men det har ju vart en vanlig byggbarack med omklädningsrum och grejer så kanske nått med tidigare användning... Jag behåller så många jag kan!
Har upptäckt att underredet är fuktigt på båda kortsidorna. Under vagnen, det är någon slags hård masonit eller plywood (är dålig på de olika matrealen..). Stuprören har saknats en längre tid så vattnet har runnit längs med kortsidan. På ett ställe syns en 1cm glipa, där är det ordentliga fuktskador på väggen över som jag ändå tänkt fixa, men har inte räknat med att fixa golvet.
Inifrån bygger jag från grunden och ingen fukt kommer finnas i tak eller väggar, men hur samspelar golvet med resten?
Är nog ett jättejobb att byta skivorna och jag är nog böjd att bara blunda och hoppas det går vägen. Låter det dumt?
-
Sorry men du måste ta tag i fuktproblemet innan du ens tänker på att bygga vidare.
För annars så kan du räkna med att du skaffar dig hälsoproblem om du skall bo i vagnen.
-
Jo jo, du har ju rätt.. jag vet :(
Jag ska börja med att ta av ytterpanelen där på kortsidan och skaffa mig en bild av det hela. Hörnstolpen behöver bytas helt eller delvis.
Om det ser hyfsat ut kanske jag klarar mig med att byta yttersta biten av masoniten under, annars mer.
Det blir spännande trix att skruva av vagnen från underredet, lyfta med domkraft(er) och byta skivan underifrån, hej och hå.
Jag hoppas att jag slipper ta upp golvet inifrån vagnen.
Någon som har erfarenhet av liknande manövrar eller tips och tröst att ge :)
På andra kortsidan är masoniten lite fuktfärgad men känns annars torr och i bra skick. (jag vet ju vad fläcken kommer ifrån - avsaknad av stuprör som jag nu kommer återgärda). Ni tror väl inte jag borde byta/kolla bakom den också, hur nitisk ska man va?
-
Allt som du gör nu när vagnen är tom är betydligt lättare än när du konstaterar att det " det var nog illa där oxå" när vagnen är klar.
-
Nu har jag blivit med vagn ;D
Det fick bli en norrlandsvagn med mulltoa. Den behöver lite kärlek kan jag säga. Murken runt fönster men för övrigt ok antar jag. Inget som inte går att fixa :)
Viljan är att ta bort det murkna och se till att det blir tätt. Sen vill jag gärna få dit en liten kamin.
I morgon hoppas jag på att jag hinner med mer rivningsarbete. Skönt att ha något att sätta händerna i under vintern :D
(http://cdn06.dayviews.com/93/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/24225_1320864129.jpg)
(http://cdn06.dayviews.com/99/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/72289_1320864244.jpg)
Ganska murket..
(http://cdn06.dayviews.com/93/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/48719_1320864304.jpg)
Se jag fick till och med mikro med på köpet ::)
-
Välkommen till den glada skaran av vagnsboende! :) Det är ett gott liv.
-
man blir ju lite sugen alltså...
jag funderar lite på.. är dom flesta vagnsboende singlar/särbos.. Eller är det också ett gott liv med familj tro? ???
-
man blir ju lite sugen alltså...
jag funderar lite på.. är dom flesta vagnsboende singlar/särbos.. Eller är det också ett gott liv med familj tro? ???
Jag har periodvis varit sambo i min vagn. Funkar fint.
-
Jätte kul med vagns boen de men ja undrar hur många 50och + som är det det skulle va kul att veta :)
-
Jag har periodvis varit sambo i min vagn. Funkar fint.
härligt att höra :-) trixar lite med tanken.. om jag ska bo på 27 kvadrat med dålig planlösning i ett olaglit hus (som är det min sambors arbetsgivare erbjuder nu..)
Då känns det bättre att bo i nåt eget..
-
Ja, om sämjan är god behövs inte så stora utrymmen, och inte så många dörrar att rusa ut igenom och dänga igen. ;)
Om de 27 kvadraten ändå inte är så bra, så skulle nog jag hellre satsa på något flyttbart, som jag kan få med mig vid fall av ändrade förhållanden, t ex nytt jobb.
Varför är det olagligt? Svartbyggt?
-
Trollmor:
sämjan är bra.. :D vi har bott på 35 kvadrat (med ännu sämre planlösning) tills i augusti och det gick bra. Utmaningen i vagn är vel att vi vill ha ett rum där sambon kan gå undan och musicera (han gör elektronisk musik, så han kan använda hörlurar), eller där jag kan ha "kontor" när jag pluggar. Ett ställe man kan vara för sig själv på helt enkelt. Men det borde ju också gå att lösa på liten yta.. Det där med att smälla i dörrar har vi inte så värst stort behov av ;D
Tror inte det är kvadraten som är viktigast utan hur man planerar de.. Och om man gjör själv får man ju precis det man själv vill ha...
Bygget är inte olagligt i sej. Men det är olagligt att bo där permanent. Så vi kan inte skriva oss där. Vilket ger en massa följdproblem i en by där alla ens rättigheter baseras på att man har en fast adress..
-
GRATTIS Liselottan!
Fint att va fler vagnsrenoverare under vintern! Vad ska du göra mer på den? Är den bra isolerad och så? Ska du bygga invändigt?
Min lilla fuktskada gjorde att jag rev hela ena hörnet ner till stålbalken och bygger nytt, så en del att pilla med. Nu renoverar jag fönster och bygger in i vagnen och funderar på slutlig taklösning. Vad säger ni andra vagnsboende - hur funkar de platta taken på sikt? Mitt är just nu platt sånär som på en minimal lutning ut mot kortsidorna ("nocken" går alltså inte längs med utan tvärs över). Funderar på att bygga snedtak på av plåt som jag har liggandes hemma - eller om jag bara ska återställa det som det var med antingen gummimatta eller takpapp ytterst. Avrinningen funkade ju inte hundra sist men förra ägarna var slarviga med hur vagnen stog och hade inga stuprör tex.. De flesta vagnar har ända platt tak, Är det dömt att misslyckas eller vad är er erfarenhet??
/Lovisa
-
Fördelarna med att bygga på ett snedtak är ju att jag kan tilläggsisolera och fixa en vettig luftspalt i taket, men jag vill ju heller inte "överbygga". Funderar på hur takventilationen ser ut i de flesta vagnar, typ obefintlig eller? Och verkar det funka?
tack och hej
-
Nu har jag rivit ut det mesta. Det var värre än vad det såg ut att vara. Inte katastrofalt dock :) När allt kom under tak och fick torka upp så känns det mycket bättre.
Fick riva ut plåten som förra ägaren hade satt upp i innertaket. Där lurade det fukt..
Men nu har jag ersatt det murkna med friskt trä och börjat isolera innertaket.
Ska fixa nya ramar till fönsterna och klämma dom på plats. Allt blir lite svårare när väggarna inte är raka..
Planen är att tilläggsisolera innertaket och golvet. Allt består utav "sandwichväggar" som håller upp aluminiumskalet tillsammans med träreglar.
Ska även isolera utifrån med något lätt. Har inte riktigt bestämt mig ännu. Men det lutar åt cellplast (Tyvärr) pga lättheten.
Jag ska sätta igen ett fönster och låta skorstensröret gå ut där istället. Sen vill jag även snickra skåp och bänk. Bordet ska vara ett sånt balkongbord som man kan fälla ner.
Insidan ska kläs med råspont.
Det är riktigt kul att få greja o bygga på något som man ska bo i. Har redan lärt mig massor. Vagnen är på ca 9kvm, kan tänka mig hur mycket arbete det skulle bli att renovera ett helt hus!
Detta är hörnet där det var mest murket
(http://cdn06.dayviews.com/97/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/70407_1322075660/Borjade_med_att_ta_bort_mulltoan.jpg)
Så här såg det ut under plåten
(http://cdn06.dayviews.com/94/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/45540_1322076555.jpg)
Rev ut skiljeväggen
(http://cdn06.dayviews.com/91/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/27355_1322076558/Rev_ut_vaggen.jpg)
Väggen borta och denna dörr ska jag stänga igen för här ska sängen vara :D
(http://cdn06.dayviews.com/95/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/92535_1322076562.jpg)
lätt kaos ;D
(http://cdn06.dayviews.com/94/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/86491_1322076569.jpg)
-
Grymma bananer! Jag vill också ha en vagn! Man blir ju inte lite avundsjuk.
Letar efter en med träpanel men det verkar ju helt omöjligt.
Finns en likadan nära Uppsala som är i gott skick.
http://www.blocket.se/uppsala/Byggbod_manskapsvagn_manskapsbod_arbetsbod_37127680.htm?ca=10&w=1 (http://www.blocket.se/uppsala/Byggbod_manskapsvagn_manskapsbod_arbetsbod_37127680.htm?ca=10&w=1)
Men den kanske är mindre.
-
Snubblade över denna vagn på 6 meter , dock ingen micro eller mulltoa , men med rosfritt handfat ;D
Hur har du Liselottan , eller någon annan löst problemet att vattnet rinner utefter sidorna och ner i ? Golvet ?
-
Lite adventsmossa kanske ;D
-
Snubblade över denna vagn på 6 meter , dock ingen micro eller mulltoa , men med rosfritt handfat ;D
Hur har du Liselottan , eller någon annan löst problemet att vattnet rinner utefter sidorna och ner i ? Golvet ?
Fint med 6kvm frihet :D
Jag har haft samma "problem" som du. Har en mycket kreativ lösning på det. Vågar dock inte avslöja den förräns det är genomfört. :-[
Det blir en liten överraskning ;D
Btw så har jag isolerat färdigt taket och sätta råspont idag ;D
Grymma bananer! Jag vill också ha en vagn! Man blir ju inte lite avundsjuk.
Letar efter en med träpanel men det verkar ju helt omöjligt.
Finns en likadan nära Uppsala som är i gott skick.
[url]http://www.blocket.se/uppsala/Byggbod_manskapsvagn_manskapsbod_arbetsbod_37127680.htm?ca=10&w=1[/url] ([url]http://www.blocket.se/uppsala/Byggbod_manskapsvagn_manskapsbod_arbetsbod_37127680.htm?ca=10&w=1[/url])
Men den kanske är mindre.
Lycka till med letandet Micke :) Tror att norrlandsvagnarna är bland de populäraste på hjul. Denna såg ut att vara lite mindre. Fördelen med icke aluminiumskal är att den förmodligen håller sig friskare, om vattnet rinner av taket bra. Nackdelen är väl att de kan vara tyngre att köra.
Ett bra tips när man kollar på vagn är att våga sticka en kniv i hörn och ställen där man tror att det har gått in fukt för att kolla om träet fortfarande hårt. Det är inte lätt att se när det är en fint målad plywoodskiva i vägen..
Fler bilder på alla vagnar tack!! ;D ;D ;D :-*
-
Ser faktiskt bra ut trots att vagnen var lite röten.
Ett bra sätt att få bort vattnet från sidorna kan var att bygga ett soltak. Dvs ett extra tak som sitter med en spalt mot vagnen och låta detta sticka ut lagom mycket. Och klämma dit hängrännor.
Fördelen med detta är att på sommaren så stannar en stor del av värmen utanför då den ventileras bort i spalten och på vintern så vilar inte den kalla snön direkt på taket.
-
Hej alla,
Även jag planerar vagn framöver. Har ett par tydliga tankar om hur den ska se ut. Och jag vill bygga den från grunden. Ungefär som de tiny houses som man har sett på i USA. Eller som den vagnen som Helena på www.off-grid.se (http://www.off-grid.se) har byggt!
Jag har dock ett par saker jag måste ordna först. Bli skuldfri så jag har råd att spara pengar till att köpa en vagn och börja bygga den :)
Det är intressant och läsa om alla andras erfarenheter i vagnsbyggen. Isolering och formen på taken verkar viktigt att få rätt. Och så att man håller ned den totala vikten på hela vagnen, så man kan köra den själv med vanligt körkort!
Jag har en fråga och det är om det är någon som har byggt på husvagnsunderrede och isåfall vilka erfarenheter finns det där att hämta.
/Andreas
-
Har hittat en vagn med träpanel nu som jag ska åka och titta på, snart..... :)
-
Har hittat en vagn med träpanel nu som jag ska åka och titta på, snart..... :)
Lycka till med vagnen :)
/Andreas
-
Var för inte bygga helt nytt och slippa alla problem med fukt och mögel samt få bort alla fel konstruktioner på olika vagnar ?
-
Kunskap och självförtroende på byggfronten är nog min anledning :)
-
Kunskap och självförtroende på byggfronten är nog min anledning :)
Du har ju ett helt forum till hjälp ju :)
-
Jo det är ju sant.....kan inte komma på någon annan ursäkt :)
-
Se där då ska du ha fot i baken då så du kommer i gång :)
-
Men allvarligt talat hur svårt är det att bygga sin egen vagn?
-
Det är säkert inte alls svårt att bygga sin egen vagn. Själv så byggde jag om en sommarstuga vi hade i familjen för sisådär 20 år sedan. Var inte speciellt svårt. Det man inte hade i kunnande skaffade man sig. Fast visst gjordes en del misstag, som senare fick rättas upp. Men på det hela taget behövdes inga "rymdingenjörs"-kunskaper.
Se på Helenas vagnsbygge på www.off-grid.se (http://www.off-grid.se). Hon byggde ju sin vagn utan några speciella förkunskaper.
/Andreas
-
Det svåra är inte att bygga vagnen utan att hitta ett bra underrede. För en normalhändig människa är det inga problem skulle jag säga sålänge man kan ta till sig kunskap från böcker, filmer och andra människor :)
-
Har kollat efter underrede men de är svårt att hitta någon som ser lite stabilare ut. Ska åka och titta på en vagn med träpanel som sägs vara fräsh i veckan.
-
Det svåra är inte att bygga vagnen utan att hitta ett bra underrede. För en normalhändig människa är det inga problem skulle jag säga sålänge man kan ta till sig kunskap från böcker, filmer och andra människor :)
Att bygga underrede är häller inte så svårt förutsatt att man är svettkunnig eller så ber man en god vän om hjälp om man inte kan skälv.
-
Att bygga underrede är häller inte så svårt förutsatt att man är svettkunnig eller så ber man en god vän om hjälp om man inte kan skälv.
Ska man svettas som en idrottare eller som blek fet? jag vet inte mkt om svett ;)
-
Det "svåra" för mig blir nog att först hitta en bra byggplats. Om jag har det fixat så blir det såå mycket enklare att börja bygga när jag hittar en kärra att börja bygga på.
Kanske ska undersöka möjligheten till att bygga en egen kärra!
/Andreas
-
Ska man svettas som en idrottare eller som blek fet? jag vet inte mkt om svett ;)
Ok felstavat då svetsa vet du väll va det är för hoppnings vis :)
-
Om man bygger sitt eget underrede, alltså en egen släpkärra. Hur går det till för att få en sån godkänd av besiktningen? Alltså kan man bara skruva ihop ett par reglar, slänga på ett par hjul och rulla ned till närmsta besiktning och sen få det godkänt? Jag förstår ju att man måste tillverka den så att den håller och säkert uppfyller en del krav.
/Andreas
-
Om man bygger sitt eget underrede, alltså en egen släpkärra. Hur går det till för att få en sån godkänd av besiktningen? Alltså kan man bara skruva ihop ett par reglar, slänga på ett par hjul och rulla ned till närmsta besiktning och sen få det godkänt? Jag förstår ju att man måste tillverka den så att den håller och säkert uppfyller en del krav.
/Andreas
var för ska du besiktiga en 30 kärra ?då är det väl bättre du skaffa husvagn.
-
Om man bygger sitt eget underrede, alltså en egen släpkärra. Hur går det till för att få en sån godkänd av besiktningen? Alltså kan man bara skruva ihop ett par reglar, slänga på ett par hjul och rulla ned till närmsta besiktning och sen få det godkänt? Jag förstår ju att man måste tillverka den så att den håller och säkert uppfyller en del krav.
/Andreas
Det är ganska svårt att lösa den biten om den ska vara registrerad. dyrt dessutom.
Men du kan väll ha den som 30kärra & då husvagn byggbod mm är undantaget så behöver man inte ha den registrerad då blir det mkt mkt lättare då det är du själv som får se till att det håller
-
Ok felstavat då svetsa vet du väll va det är för hoppnings vis :)
Förstod det men tycker inte det stämmer riktigt man måste ha lite mer för att bygga lätt & starkt än att bara kunna svetsa lite gran.
Har jobbat som smed länge & det är lättare att säga än att göra
-
Bara vikten blir ett problem för besiktning skulle ja tror .
-
Fast jag visste inte att man inte behövde registrera eller besiktiga en "30-kärra". Men så bra då, det är ju det jag satsar på :)
Fast jag måste väl fortfarande hålla mig till vikt, bredd och höjdreglerna?
/Andreas
-
Fast jag visste inte att man inte behövde registrera eller besiktiga en "30-kärra". Men så bra då, det är ju det jag satsar på :)
Fast jag måste väl fortfarande hålla mig till vikt, bredd och höjdreglerna?
/Andreas
& din dragbils dragvikt
-
Förstod det men tycker inte det stämmer riktigt man måste ha lite mer för att bygga lätt & starkt än att bara kunna svetsa lite gran.
Har jobbat som sned länge & det är lättare att säga än att göra
Ja om det var roligt så får ja väll buda på det då :) Tror inte att man tittar på lätthet i första hand på en sådan vagn men om man resonera som du ja då blir det ju inte så lätt då krävs det ju ett vist kunnande för ser man på dom andra byggena så är det inga lättviktare så va för hänga upp sig på lite profiler enklast vore väll bygga som typ underredet på en bal vagn .
-
Jag har bett mitt ex svetsa ihop en åt mig men hur gör man med hjulaxlarna? Är det bara att köpa två par hjulaxlar med däck från skroten och svetsa fast? ::)
Isånafall tänker jag mig att man svetsar med U-järn en fyrkantig ram i rätt rejält gods typ fyra millimeter eller nåt och kanske en på mitten med för stabilitet och bygger på med formplywood uppepå det som blir blindbotten och sen golvramen direkt på. Har planer på en ny vagn som kraftigt kommer reducera vikten. Får se om den blir byggd i sommar :)
-
Jag har bett mitt ex svetsa ihop en åt mig men hur gör man med hjulaxlarna? Är det bara att köpa två par hjulaxlar med däck från skroten och svetsa fast? ::)
Isånafall tänker jag mig att man svetsar med U-järn en fyrkantig ram i rätt rejält gods typ fyra millimeter eller nåt och kanske en på mitten med för stabilitet och bygger på med formplywood uppepå det som blir blindbotten och sen golvramen direkt på. Har planer på en ny vagn som kraftigt kommer reducera vikten. Får se om den blir byggd i sommar :)
Bästa är väll om du har rörliga boggilåder förstås eller separata med fjädring skulle ja tro annars så kan man ju göra som på en del balvagnar bygga stumt .
-
Byggbod går som efterfordon.
http://www.transportstyrelsen.se/sv/Vag/Fordon/fordonsregler/Slap/Efterfordon/ (http://www.transportstyrelsen.se/sv/Vag/Fordon/fordonsregler/Slap/Efterfordon/)
Om man som jag umgås med båtar dagligen så kan jag lova att jag sett hur långt man kan sträcka reglerna.
Sunt förnuft gäller och kommer att räcka långt då ingen vill förlora sitt bygge.
-
Bästa är väll om du har rörliga boggilåder förstås eller separata med fjädring skulle ja tro annars så kan man ju göra som på en del balvagnar bygga stumt .
Boogie vore ju bra förstås men jag tänker att om man ändå ska bygga vagnen själv är det väl bättre att ha hjulparen i varsin ända? Det främre hjulparet får ju vara svängbart då såklart men det är ju inte omöjligt att fixa det. :)
-
Boogie vore ju bra förstås men jag tänker att om man ändå ska bygga vagnen själv är det väl bättre att ha hjulparen i varsin ända? Det främre hjulparet får ju vara svängbart då såklart men det är ju inte omöjligt att fixa det. :)
Nä det förstås :) skaffa två trasit axlar helst fram den ene låser du i lederna med svetts tänk bara på att den måste spåra och sätter bak den andre sätter du dit en drag stång på och använder styr staget som styr anordning går även med bakaxel med då får du ju ta bort kronhjulet men ja skulle före dra fram axlar då dom redan har festplattor så det är bara att skruva fast det finns nog andra att välja på men ja kommer inte på någon just nu :)
-
Boogie vore ju bra förstås men jag tänker att om man ändå ska bygga vagnen själv är det väl bättre att ha hjulparen i varsin ända? Det främre hjulparet får ju vara svängbart då såklart men det är ju inte omöjligt att fixa det. :)
Snickarn, intressanta idéer du har om att bygga en egen vagn. Berätta gärna hur det går för dig!
/Andreas
-
bred låg lång http://www.blocket.se/kalmar/Batvagn_36487102.htm?ca=9&w=3 (http://www.blocket.se/kalmar/Batvagn_36487102.htm?ca=9&w=3)
(http://212.112.179.25/images_full/53/5376754381.jpg)
-
Klart intressant men alldeles för låg. Frigång är bra att ha när man ska flytta vagnarna har jag märkt :P Om jag bygger en vagn till kommer jag nog satsa på en där byggnaden börjar ovanför däcken så man slipper bygga in dom samt gör det lättare om man måste byta säck, smörja, svetsa och liknande :)
-
Att bo i vagn kan ibland vara " läckert" ;D, tror nog denna lilla pärla får tjänstgöra som något annat än bovagn. Nu är den urplockad och mellanväggen blev använt till väggen som fått ordentligt med vatten på sig via skorstenen.
-
Kul tråd :)
Ni som byggt vagnar redan- hur stora är era vagnar ??? Någon som vet om det finns någon familj som bor i vagn?
Vad skulle ni göra annorlunda om ni byggde om eran vagn? Något som ni saknar? Något som skulle förbättras?
Praktiska tips önskas ;)
-
Kul tråd :)
Ni som byggt vagnar redan- hur stora är era vagnar ??? Någon som vet om det finns någon familj som bor i vagn?
Vad skulle ni göra annorlunda om ni byggde om eran vagn? Något som ni saknar? Något som skulle förbättras?
Praktiska tips önskas ;)
om vi skulle bo i vagn skulle jag bygga 3st vi är 5personer då skulle en vara till ungarna 1 med kök sovrum mm till oss vuxna & en toalett duch vagn :)
-
vad är en "trasit axel" . är det svårt att ta bort kronhjulet från en bakaxel.
är dessa svåra att få tag på begagnat ? ett hum på hur mycke de kan kosta tro ?
tror dui att det är bäst att göra ramen på kärran med samma dimensioner som grundplattan till själva huset? eller räcker det med två tjockare längsgående järnReglar ?
"H-järn" borde vara bäst va?
Nä det förstås :) skaffa två trasit axlar helst fram den ene låser du i lederna med svetts tänk bara på att den måste spåra och sätter bak den andre sätter du dit en drag stång på och använder styr staget som styr anordning går även med bakaxel med då får du ju ta bort kronhjulet men ja skulle före dra fram axlar då dom redan har festplattor så det är bara att skruva fast det finns nog andra att välja på men ja kommer inte på någon just nu :)
-
Kul tråd :)
Ni som byggt vagnar redan- hur stora är era vagnar ??? Någon som vet om det finns någon familj som bor i vagn?
Vad skulle ni göra annorlunda om ni byggde om eran vagn? Något som ni saknar? Något som skulle förbättras?
Praktiska tips önskas ;)
Min vagn är 6,7 kvm. Helt okej storlek för det behov jag hade då. Nu vill jag ha lite större så jag håller på att rita på en ny vagn. Mitt tips är just det, rita och fundera länge. Skissa, kasta, skissa, spara, skissa, surfa för inspiration, skissa mer. Tillslut växer det fram en vagn som är genomtänkt för just dina behov.
Den här vagnen kommer bli större och ha ett rymligare sovloft men jag har inte bestämt hur stor den ska vara i bottenplanet än. Åtta kvadrat kanske. Kommer ha vedspis att laga mat på och för uppvärmning, dubbla tvåglasfönster och smarta förvaringsmöjligheter :) Skriver om det på min blogg emellanåt :)
-
v.wikipedia.org/wiki/Ford_Transit så ser gamla Transiter ut finns även flak bilar Vet faktiskt inte hur svår dom är att få tag på nu för tiden finns väll även andra bilar med liknade axlar snyggare med u profil till ram titt gärna på bygg futtar hur dom är byggda ett annat sätt är att köpa axlar från typ jula då får du ju till vilken tyngd du behöver .
-
Någon som vet om det finns någon familj som bor i vagn?
http://www.unt.se/leva/de-bytte-radhuset-mot-en-cirkusvagn-1449152.aspx (http://www.unt.se/leva/de-bytte-radhuset-mot-en-cirkusvagn-1449152.aspx)
-
Fan vad häftigt! Vilka hjältar :)
-
Ja kul :D så nu år det nog snart dax att börjas skissa på en bra vagn ;D
-
Vad mysigt de har det :D
(http://www.unt.se/leva/de-bytte-radhuset-mot-en-cirkusvagn-1449152.aspx (http://www.unt.se/leva/de-bytte-radhuset-mot-en-cirkusvagn-1449152.aspx))
Här kommer lite färska bilder på vagnen ;D
(http://cdn06.dayviews.com/94/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/87964_1324024788.jpg)
Har kommit långt med råsponten men är inte riktigt färdig ännu.
(http://cdn06.dayviews.com/99/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/27426_1324024892.jpg)
Satte igen två fönster igår med poppnit. Nittången krånglade an hel del i början och jag hann bryta en nagel innan jag var klar.
Nästa steg är att sätta dit det sista fönstret och bli färdig med råsponten. Tacksam över att det inte är -20 ute ännu. Peppar peppar :D
-
Min vagn är 6,7 kvm. Helt okej storlek för det behov jag hade då. Nu vill jag ha lite större så jag håller på att rita på en ny vagn. Mitt tips är just det, rita och fundera länge. Skissa, kasta, skissa, spara, skissa, surfa för inspiration, skissa mer. Tillslut växer det fram en vagn som är genomtänkt för just dina behov.
Den här vagnen kommer bli större och ha ett rymligare sovloft men jag har inte bestämt hur stor den ska vara i bottenplanet än. Åtta kvadrat kanske. Kommer ha vedspis att laga mat på och för uppvärmning, dubbla tvåglasfönster och smarta förvaringsmöjligheter :) Skriver om det på min blogg emellanåt :)
Skissar, skissar och skissar ;) Tycker just den biten är helkul, funderar på vad som är viktigt att få plats med, och vad som VERKLIGEN behövs ??? Just nu är jag sjukt trött på materiella ting, och har själv rensat enormt under mina senaste flyttar. Men det finns mer att avvara :D Följer din blogg varje vecka med glädje och tackar dig för alla fina tips, länkar, samt inspirationen du ger.[url]http://www.unt.se/leva/de-bytte-radhuset-mot-en-cirkusvagn-1449152.aspx[/url] ([url]http://www.unt.se/leva/de-bytte-radhuset-mot-en-cirkusvagn-1449152.aspx[/url])
Tack för den länken :-* precis som jag känner och tänker.
-
Vad mysigt de har det :D
([url]http://www.unt.se/leva/de-bytte-radhuset-mot-en-cirkusvagn-1449152.aspx[/url] ([url]http://www.unt.se/leva/de-bytte-radhuset-mot-en-cirkusvagn-1449152.aspx[/url]))
Här kommer lite färska bilder på vagnen ;D
([url]http://cdn06.dayviews.com/94/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/87964_1324024788.jpg[/url])
Har kommit långt med råsponten men är inte riktigt färdig ännu.
([url]http://cdn06.dayviews.com/99/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/27426_1324024892.jpg[/url])
Satte igen två fönster igår med poppnit. Nittången krånglade an hel del i början och jag hann bryta en nagel innan jag var klar.
Nästa steg är att sätta dit det sista fönstret och bli färdig med råsponten. Tacksam över att det inte är -20 ute ännu. Peppar peppar :D
Heja på Liselottan, ser ut att bli super mysigt.
Kul att du håller oss uppdaterade :D
-
Skissar, skissar och skissar ;) Tycker just den biten är helkul, funderar på vad som är viktigt att få plats med, och vad som VERKLIGEN behövs ??? Just nu är jag sjukt trött på materiella ting, och har själv rensat enormt under mina senaste flyttar. Men det finns mer att avvara :D Följer din blogg varje vecka med glädje och tackar dig för alla fina tips, länkar, samt inspirationen du ger.Tack för den länken :-* precis som jag känner och tänker.
Ja det är det svåra. Att komma på vad som behövs och vad som får plats :P Men det är himla kul. Bygger man vagnen bra kan man ju sälja den efter ett år och bygga en ny med de nya tankar och ideer man fått implementerade! :D
Supertack för de fina orden om min lilla blogg :-*
Fina bilder Kawachi. Ser redan mycket mysigare ut, ska bli kul att se det färdiga resultatet! :D
-
Fina bilder Kawachi. Ser redan mycket mysigare ut, ska bli kul att se det färdiga resultatet! :D
Hallå där! Bilderna är ju på min vagn! ;D ;D ;D
Javisst blir det fint?
-
Oj förlåt liselottan! :-[
-
Har fixat ett bord idag :D
Benet sitter inte fast för att bordet går att fälla ned. Smidigt och enkelt.
(http://cdn06.dayviews.com/94/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/23386_1325078303/Har_fixat_ett_bord_idag.jpg)
-
Härligt att se någon få tummen ur. :P En sak jag undrar är om ni har något förråd utanför vagnen? Visst kan jag bo på 6 kvm men grejerna jag vill ha och använda ryms inte på långa vägar. Ta bara kläder, hur många ombyten har barnfamiljen i länken? Och verktygen, maten... Jag har ingenting emot att bo i vagn men däremot har jag något emot att bo "just in time" som det så modernt heter. Dvs. att man har inga lager, när man ska äta middag åker man iväg och handlar/restaurang.
-
Har inte riktigt kommit till den biten ännu. Hittills är jag bara en person utan barn som ska bo i vagnen. Ingen aning om vart den ska stå. Men drömmen är att få ställa upp den på en gård, ekoby el liknande. Där kanske jag kan fixa något litet förråd och kanske låna dusch o tvättmaskin.
-
Inatt ska jag sova i vagnen. Känns helt underbart! Har en liten katt som sällskap och två värmeljus. Det är nollgradigt ute och 16 grader inne så jag kommer inte att frysa i natt. Köpte vagnen den 9 nov och jag kan redan övernatta i den. Underbart underbart underbart! Jag är så glad. Mitt första egna hem! God natt:-*
-
Om man bestämt sig för en tillvaro i vagn....varför inte satsa på ett sånt där jättelastbils-släp. jag har sett dem för under 30tkr. Man får visserligen hyra lastbil och chaufför när man behöver flytta dem.
http://www.blocket.se/landskrona/Dapa_P_34_Skap__4_axlar_Oppningsbar_sida__Rep_37858639.htm?ca=23_16&w=2 (http://www.blocket.se/landskrona/Dapa_P_34_Skap__4_axlar_Oppningsbar_sida__Rep_37858639.htm?ca=23_16&w=2)
-
Inatt ska jag sova i vagnen. Känns helt underbart! Har en liten katt som sällskap och två värmeljus. Det är nollgradigt ute och 16 grader inne så jag kommer inte att frysa i natt. Köpte vagnen den 9 nov och jag kan redan övernatta i den. Underbart underbart underbart! Jag är så glad. Mitt första egna hem! God natt:-*
GRATTIS LISELOTTAN till det första egna hemmet :D Hoppas du fått sova gott inatt.
-
Har sovit gott i natt må ja säga:-)ska nog övernatta i vagnen i natt igen. Jag har valt en liten vagn för att jag vill kunna flytta den lätt. Vet el vart jag ska bo i framtiden och har drömmar om att få bygga hus i lera. Tills dess har jag vagnen som skydd :-)
-
Vad härligt att äntligen få sova över i den lilla vagnen :)
Låter som att du har en bra plan tycker jag. Bara fortsätta så :D
-
Om man bestämt sig för en tillvaro i vagn....varför inte satsa på ett sånt där jättelastbils-släp. jag har sett dem för under 30tkr. Man får visserligen hyra lastbil och chaufför när man behöver flytta dem.
[url]http://www.blocket.se/landskrona/Dapa_P_34_Skap__4_axlar_Oppningsbar_sida__Rep_37858639.htm?ca=23_16&w=2[/url] ([url]http://www.blocket.se/landskrona/Dapa_P_34_Skap__4_axlar_Oppningsbar_sida__Rep_37858639.htm?ca=23_16&w=2[/url])
JA! Det kanske räcker för familjen ;D Och kan man tänka sig vad bra det skulle gå att lösa då brorsan nyligen tagit lastbilskortet ;) o:)
-
ja, hur svårt kan det vara att bygga sin egen vagn???
ungefär lika svårt som att knyppla ett överkast skulle jag tro... ?
Allting är svårt innan man har gjort det, och då är det ju fint att ha ett forum att tjöta med.
jag har också blitt med vagn :D
Köpte en vagn häromsistens. körde hem den 15 mil i mellandagarna.
Det har regnat in genom taket å den är genomblöt...
Har fäst en presenning över taket (använde strölist och rullade upp presenningen på. skruvade fast)
Har rivit ut invändigt, -skivor och isolering i väggar och tak, golvet återstår att riva ut, men jag ska städa upp lite först.
Virket är svart på sina ställen, men d verkar hårt. dock är det både vitt och svart mögel, plus rödbruna svampar i reglarna. vet inte om jag kan spara dem men det skulle spara en del jobb... vad tror folket?? de är hårda om man kör in kniven i dem. Kanske får jag byta skivan i taket med (det är typ plywoodskiva, med tjärpapp på).
forts följer...
ang träpanel på väggarna. Min vagn har en sorts plywoodskivor med frästa spår så det ser ut som panel. tror att detta är ganska vanligt. Men bra, för det väger ju lite mindre än riktigt trä.
-
Go liselottan!
-
Har sovit gott i natt må ja säga:-)ska nog övernatta i vagnen i natt igen. Jag har valt en liten vagn för att jag vill kunna flytta den lätt. Vet el vart jag ska bo i framtiden och har drömmar om att få bygga hus i lera. Tills dess har jag vagnen som skydd :-)
Vad härligt! Man sover aldrig så gott som i egen vagn :) /Sjaunja (ca 4000 vagnssovarnätter vid det här laget.)
-
Tack för alla peppande ord ;D Mår helt fantastiskt i vagnen. Känner sån lycka och ro i själen. Får boostar för självförtroendet varje gång jag bygger något i vagnen. Man kan mer än vad man tror och det går ju alltid att få råd och stöd av vänner och här på forumet :-*
Grattis Annalinnea!Härligt med fler som ger sig på dessa "små" projekt ;D Det låter som mycket jobb med vagnen men bara man ger sig tid och tålamod så ror du det i land ;)
Jag har lärt mig att det var bäst att sluta snickra för dagen när jag möttes av motgångar och började känna mig trött. Oftast kommer jag på en bra lösning på kvällen efter att fått vila lite och en kopp te.
Här kommer tre bilder från vagnen.
(http://cdn06.dayviews.com/98/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/81332_1326061182/Sedar_Nu_gar_det_fort_Reglarna_till_vanster_nara_kameran_ska_bli_ett_skap.jpg)
(http://cdn06.dayviews.com/93/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/57171_1326061648.jpg)
Mys första natten
(http://cdn06.dayviews.com/98/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/74867_1326062088.jpg)
Inte så bäddat :-[ Inflyttningsfest! Vi var tre st i vagnen och hade till och med plats för att dansa ;D
-
Tack för ni delar med er :)
-
ja, hur svårt kan det vara att bygga sin egen vagn???
ungefär lika svårt som att knyppla ett överkast skulle jag tro... ?
Allting är svårt innan man har gjort det, och då är det ju fint att ha ett forum att tjöta med.
jag har också blitt med vagn :D
Köpte en vagn häromsistens. körde hem den 15 mil i mellandagarna.
Det har regnat in genom taket å den är genomblöt...
Har fäst en presenning över taket (använde strölist och rullade upp presenningen på. skruvade fast)
Har rivit ut invändigt, -skivor och isolering i väggar och tak, golvet återstår att riva ut, men jag ska städa upp lite först.
Virket är svart på sina ställen, men d verkar hårt. dock är det både vitt och svart mögel, plus rödbruna svampar i reglarna. vet inte om jag kan spara dem men det skulle spara en del jobb... vad tror folket?? de är hårda om man kör in kniven i dem. Kanske får jag byta skivan i taket med (det är typ plywoodskiva, med tjärpapp på).
forts följer...
ang träpanel på väggarna. Min vagn har en sorts plywoodskivor med frästa spår så det ser ut som panel. tror att detta är ganska vanligt. Men bra, för det väger ju lite mindre än riktigt trä.
GRATTIS till vagnen :D Jag hoppas på uppdatering om hur det går med byggandet ;)
-
om man köper en vagn där taket läcker kan man ju förvänta sig de dilemman som jag nu kommer att beskriva...
Nu har jag rivit ut golvskivor och isolering med, golvet var väl ändå det som var minst fuktigt.
En kompis var här och tittade på mina reglar, fick lite input.
Reglarna och stommen är väl i ok skick, bärighetsmässigt. på ngt ställe kan man förstärka med en planka eller så.
Ett problem är att "syllen", reglen som de stående reglarna vilar på i sin tur ligger på de spånskivor som utgjorde golv, och som ju är helt svampiga. detta skulle jag kunna lösa med att hålla upp reglarna med kofot/domkraft/? och prta in nån brädlapp.
SÅ bärighetsmässigt är det ok, men så kommer frågan om jag vill bygga in sju sorters mögel och andra svampar i ett hus där jag ska bo med mina barn.
alternativ 1: pensla allt med mögeldödande medel,( men hur sunt är det???) (Någon som har erfarenhet av detta??)
Vänta tills det är helt torrt i vagnen, när det är torrt kan ju svamparna inte leva.
och sedan bygga med isolering, och plast, och hoppas att plasten stänger ute ev mögelelrester från rummet. , plus att det ventilerar ordentligt utåt genom väggarna.
Alternativ 2: riva hela skiten och börja om från början. ska snart sätta mig och göra en kalkyl. problemet med detta är att det känns som ett oöverskådligt projekt, har aldrig satt upp ett regelverk förut. (men nån gång måste ju vara den första, eller hur?)
Jag hade velat kunna flytta in i april. Men frågan är om det är möjligt på nåt av sätten, alt nr 1 innebär ju att jag måste vänta på att det torkar, och alt nr2 lär också ta sin tid.
(jag kan räkna med att ha en till två arbetsdagar/vecka till detta)
Detta med att fatta beslut... hoppas på en gudomlig ingivelse.
Vad hade ni gjort? 1 eller 2? och varför.
-
Annalinnea! Jag byggde vagn, eller renoverade rättare sagt, för 11 år sedan. På min vagn var ytterpanel och även syllar vid gavlarna fuktskadade. Mitt råd är att aldrig behålla fuktskadat material och att inte använda plastmaterial. Att bygga in fukt under plast är inte bra. Det är dyrare än man först tror, att renovera upp en vagn så gör det grundligt så det blir riktigt bra.
Så här skulle jag ha gjort om jag var du....
1 Är du inte van att jobba i trä skulle jag be flera kunniga komma och säga vad dom tror går att behålla av stommen. Vad är friskt?
2 Då skulle jag bestämma mig om jag skulle satsa på den vagnen eller sälja den direkt och spana efter en i bättre skick.
Det är skönt att inte behöva grubbla på inbyggd fukt då du väl bor i vagnen. Och det är roligare att bygga då man vet att det är friskt och fint.
Lycka till!
-
konstigt, verkar som att mina inlägg försvinner, eller inte kommer fram...?
Nåja, kan meddela att jag ganska snart bestämde mig för alt 2. riva allt och börja om från början.
bottenreglarna kan jag nog behålla, och tänker att jag kan spara på panelen också.
Men ska jag bygga nytt kan jag lika väl bygga lite högre, så jag får plats med ett sovloft.
Just nu klurar jag på vad jag ska ha för tak. och hur det och en extra våning ska konstrueras.
Någon som har tips på sidor där ja hittar såna detaljer?? typ hur man sätter ihop en takstol , vilken belastning som kräver vilken dimension, var man behöver beslag och var det räcker med bara skruv osv.
önskar jag hade en bunke detaljerade ritningar att vraka och välja mellan...
-
http://www.byggbeskrivningar.se/ (http://www.byggbeskrivningar.se/)
Vassego å lycka till :)
-
Nu köpte ju snickarn och en del andra underreden (skrotade husvagnar mm). Skulle man inte kunna bygga det billigare i trÄ? bara en dum tanke....de skall väl ändå transporteras i 20km?
-
Nu köpte ju snickarn och en del andra underreden (skrotade husvagnar mm). Skulle man inte kunna bygga det billigare i trÄ? bara en dum tanke....de skall väl ändå transporteras i 20km?
Klart det går men blir nog tungt.
-
Det har jag faktiskt inte tänkt på... tror jag :-[
Men det borde absolut gå men det kanske inte blir riktigt lika stabilt sett över tid och transport men det hade ju absolut funkat med min vagn. Men det blir dyrare än husvagnsunderrede om man ska köpa däck och så nytt. Jag är inte så haj på det här med skroten när det kommer till bilar men det borde ju gå att hitta billiga vagnsaxlar.
Bra ide, det ska funderas på! :D
-
Var för ite bygga med fyra jul istället vikten blir ju bättre för delad då ?
-
Balvagnar med hjul både fram och bak eller helt enkelt boggi hade jag valt om jag byggt boendevagnar som er.
Eller kanske en arbetsbod med lite kraftigare dimensioner bara. Har ni vägt era byggen efteråt? ;D
-
Härlig tråd som inspirerar.
Jag har inte vagn men en buss, skillnaden i stort är ju motorn, annars så är problematiken med fukt, isolering och uppvärmning i boutrymmet ungefär detsamma.
Jag hade tänkt att parkera den någonstans under vintern och bara låta den stå, men det blev inte så. Kunde liksom inte sluta hålla på att fixa och dona med den, sen är det ju så härligt att tidvis bo där.
Problemet för mig har varit kylan och jag har funderat länge och väl på hur jag ska lösa det. Vedkamin var första tanken, har haft Ugglan (en mindre variant av Laxen) i en liten skruttkåk på ca 8 kvm och det fungerade hyfsat. Najade fast stenplattor på sidorna som skulle ackumulera värmen var det tänkt men skillnaden mot inga plattor alls var marginell, kanske mest beroende på att kåken var oisolerad ::)
Eftersom boytan är lite större, ca 20 kvm valde jag en lite modernare vedspis modell mindre. Det går in 30 cm vedklabbar i brännkammaren och massan på själva spisen är hyfsat stor, man kan fylla ugnen med eldfast sten om man inte bakar varje dag. Det går att hänga på vattentankar på sidorna men jag har funderingar på en kopparslinga runt rökröret istället och koppla det vidare till de befintliga elementen, men det är ju lite fix å trix med ett sådant arrangemang.
En vän säger att jag kommer att få det galet varmt i bussen, vi får väl se....förhoppningsvis installeras och testas spisen inom någon vecka ;D
Min tanke är att bo där mer regelbundet, kanske t.o.m. permanent lite längre fram.
-
börjar närma mig en plan:
det här kanske blir lite torrt, men jag vill klämma in så mkt info som möjligt...
min vagns yttermått 2580 (ink knutar a 22mm)- 6800
golvreglarna som de är kommer vara kvar.
på golvreglarna lägger jag en "syll" av 45-70 virke
stolpar på 60 cc av glespanel, dvs 28-70, fästes med skruvar, inga beslag.
lejd samma som syll.
taket blir ett böjt tak, takstolarna blir av 195-45 virke. jag härmar de nuvarande, men ger den lite mer lutning.
med en nockregel i 45-95, som jag fasar ned en cm i takstolarna, stolarna sågas till rundad form i utkanterna och bygger upp dem med kilar i toppen så att de på högsta punkten blir 195+45-1 =2300. och på lägsta kanske 8? :Pförstod ni?
Den andra våningen/sovloftet byggs genom att jag skruvar på en regel 45-70 eller 45-95 (?) över stolparna som jag kan lägga reglar som bär golvet. (dimension och avstånd?? tror att de blir 45-70 på 60 cc)
Den nuvarande panelen är spårad plywood. mkt av detta kan jag spara. men det räcker ju inte eftersom jag höjer vagnen med 130 cm.
spårad plywood verkar apdyrt,(nästan 500 för en skiva 1200-2400) så jag funderar på att köpa vanlig plywood och spåra den själv. (199 kr för en sån skiva på byggmax)
Fördelen med plywood i väggarna är att den håller ihop bygget/reglarna åt alla håll, plus att det är vindtätt, så jag är rätt övertygad om detta material i väggarna. i taket tänker jag dock råspont ifall det räcker med en tjocklek på 17mm??? i så fall är det billigare. och dessutom ingen limmad skit...
takpapp- underlagspapp och ytpapp, enligt byggmax behöver jag båda, tar gärna emot kunskap på området.
reglar för dörrar och fönster har jag inte räknat in, och dessutom vet jag inte vilka fönster jag ska ha än.
Har räknat utifrån priserna på byggmax. stommen skulle gå på 3400 plus mellan-taket (som bara kommer vara 4m långt, dvs inte över hela vagnen)ca 400.
och taket skulle gå på ca3600
plywood t panel (pris69/m2) taget att jag kan använda det gamla på halva vagnen 2400.
Vad golv och innerväggar och tak skulle kosta har jag inte vågat räkna ut än...
överväger att skita i den andra våningen. pga kostnaden och pga rädsla för att det ska ställa till det vid transport. hur mkt skulle det väga t.ex??
Vad jag vet får man ha 4,5 m högt fordon. det är 70 cm mellan huset och marken.jag vill ha 2 m i takhöjd på boytan och 120 cm på sovloftet.
anledningen att jag vill ha så mkt plats är att jag har två små barn. alternativet är att ha två vagnar, men det kan jag inte ordna sådär med en gång.
isolering vet jag inte säkert, men jag tror frigolit i väggarna (de är ju rätt smala) och mineralull i golv och tak. är det knäppt att blanda tro??
jag har fått ett förslag att lägga ett extra lager tunn (22mm) frigolit liggande på tvärs mot den stående frigoliten (jag skulle då fästa 22mm planka horisontellt på stolparna/väggreglarna.
den nuvarande botten på huset är bara en enkel masonit, förut låg det mineralull, och hade det inte regnat in från taket så hade den nog varit torr än. det är ju rätt långt t marken (70cm)
Dessa mått och dimensioner har jag kommit fram till genom diskutioner med olika byggfolk jag känner.
Jag är ingen snickare (men tänkte ju bli!) och min tidigare erfarenhet av bygge är renovering av skånetorp, byggt med lera halm och granstörar utifrån en existerande stomme. det är rätt stor skillnad...
jag vill jättegärna ha åsikter och förslag på allt!!!
-
Jag har ingen större kunskap när det kommer till snickrande och byggande. Så jag kan inte kommentera din plan förutom att den verka väldigt genomtänkt och det är bra :)
Kunskap får någon annan bistå med :)
Igår fixade jag ett skåp till min vagn. Inte riktigt färdig med hyllorna och sidorna ska flätas med vidjor efter att jag målat med äggoljetempera.
(http://cdn06.dayviews.com/96/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/17200_1328188221.jpg)
Idag har jag även fixat en "snyggbärda" till sängen. Ser ni? Överslafen fick inga krusiduller för det är ju onödigt att ha något som man slår huvudet i, varje gång man går i och ur sängen ;)
(http://cdn06.dayviews.com/92/_u6/_u4/_u7/_u9/_u3/u647930/36517_1328187878.jpg)
Jag jobbar på i lugn takt nu. Det är kallt ute och jag vill nog vänta till våren innan det ska målas. Behöver även spara pengar för att installera kaminen. Skorstensrör, mineritskiva och plåtar. Kan vara gött att ha plusgrader ute innan man sågar ett hål i taket :)
Undrar vad vagnen kommer att väga? Kommer det att räcka med fyrhjulsdriven bil eller kommer jag att behöva en traktor?
-
Har dragit liknande med framhjulsdriven bil så du klarar dig säkert.
Beror ju lite på om du planerar inför landsväg eller åkermark. ::)
-
gud så fint! gillar hyllorna, ska ha dem i åtanke när det är dags, för klädförvaring, fast utan vidjor för min del. :)
-
jag vill jättegärna ha åsikter och förslag på allt!!!
Undrar om du använder dig av något cad-program för planeringen?
Du verkar ha mycket exakta mått på allting så det var därför jag tänkte..
Har själv fastnat för Google Sketchup som är både gratis och har riktigt bra instruktionsvideos på youtube. Tar en kväll att kolla igenom filmerna, en kväll att lattja runt lite och sen är man igång. Måttade upp hela huset och gjorde som modell, har hjälpt mig riktigt mycket i planeringen av framtida ombyggnader. http://d.pr/br8i (http://d.pr/br8i)
-
tack för tipset!
nej jag har inte använt nåt pogram, det är bara det att jag vill veta exakt vad jag ska göra innan jag börjar, jag är ju som sagt nybörjare, så jag vill vara så förberedd som möjligt. har ingen lust att stå och klia mig i huvet när det väl gäller och undra om det ska va spik eller skruv...
kollade snabbt google sketch igår (efter ett tips på en annan tråd) men min dator är så sjukt seg, och jag är ovan. vet inte ens om pogramen funkar i den, det är en mac från 2005
ska defenitivt göra ett nytt försök!!
Börjar för övrigt mer och mer luta åt att strunta i att höja taket, och iställt göra en liten skiljevägg för sängar, en loftsäng i gaveln till mig och två i vinkel under till barnen. det skulle stjäla 160 cm från köks och umgängesytan, det har jag nog råd med.
köket skulle hamna i mitten längs långväggen i stället.
-
fast nu när det är så kallt har du väl inte bott i vagnen?
-
Din vagn ser så otroligt mysig ut!
-
Tack. Den är väldigt mysig. Längtar tills jag har fixat kaminen och fått färg på allt. Efter set kan jag få in lite textilier och mysa till det ännu mer :D
Har sovit i den när det var runt -15 utan problem. Värmefläkten håller ca 16 grader. Men det tar en stund innan den värms upp nu så jag sover nog hemma när det blir -20 :) Har inte tätat på alla ställen och ventilerna är inte färdiga heller.
-
Smart av dej Liselottan att ha ribbotten i hyllorna! Jag gjorde misstaget att ha lådor under sängen för mina kläder. Det blev lite för tätt så det har lätt att bli lite mögelfläckar. Nu är det avhjälpt med ett luftgenomsläppligt lådförstycke.
-
@Sjaunja: Vad har du för isolering i väggarna, har du plast och mineralull? Att jag undrar är för att jag inte har haft några problem med mögel i min vagn som har en diffusionsöppen isolering/vägg. :)
-
tjo
Nu är det klart att jag ska hyra ett hus över sommaren. vagnen ska byggas, men det kommer att dröja lite till innan jag börjar, ifall någon undrar hur det går.
Dessutom fortsätter jag leta underrede. hittar jag ett lämpligt så bygger jag mitt hus på det och spar den gamla mögliga vagnen att ha som arbetsbod eller dyligt.
Snickarn och johenna, undrar om ni vill berätta mer om ert val av isolering?
Linskivor låter ju jätteintressant. hur tjocka behöver de vara för att de ska isolera tillräckligt och vad kostar det?
samma fråga på ecofiber.
Någon som jämfört med eller har erfarenhet av hampafiber?
Överhuvud taget verkar det bättre att bygga med ämnen som kan och ska ta upp och släppa ifrån sig fukt. fuktvandring, i like!!
-
Hur mycket du behöver isolera beror ju helt på hur välisolerad vagn du vill ha. Jag skulle idag inte bygga med mindre än tjugo centimeter i väggarna och 30 cm i taket. :)
Ekofiber kostar inte så värst mycket mer än gullfiber men du måste låna en maskin för att blåsa in isoleringen av återsäljaren av ekofibern.
Linull kostar sist jag kollade cirka fyra gånger mer än gullfiber. Vore det inte för kostnaden vore det ett väldigt bra val tycker jag. :)
-
Vad bra det blir Liselottan, verkligen fint.
Bosno, du funderade på dusch/bad tunna. Jag funderar på att ha en dusch tunna som är ca80 cm i diameter och ca40-60 cm hög. Detta av flera orsaker. Jag vill hålla vattnet i tunnan. Jag vill kunna använda tunnan till att tvätta tvätt i med en sådan här, vet inte vad de heter Mobile Washer (Hand Operated Washing Machine) (http://www.youtube.com/watch?v=t11WC1lG_Po#) Jag har redan en handvevad tvättmaskin som jag är nöjd med men det är bra att ha alternativ. Jag tycker att det är vackert och jag kan använda ett runt draperi ovanför mig som verkligen håller draperiet på min sida av tunnan. Slipper ha en duschvägg som kanske kommer släppa igenom fukt. Bra att hänga tvätt över. Det blir ett luftigare intryck tror jag med bara en tunna, om det nu inte alltid kommer hänga tvätt där :o
Då jag bor i vagn och har en vattendunk på 110 liter så tror jag inte så mycket på fukt. Det handlar om att blöta ned sig och sedan tvåla in sig och tvätta håret och sedan blöta sig igen och sedan är duschen klar. Duscha varmt och länge får bli på badhuset. En fördel med att bo smått är att ekonomin blir bra så man har råd med att köpa årskort på badet för både träning och bad/dusch så de flesta duscharna kommer inte vara hemma.
Planera för lite prylar och att var sak har sin plats. Jag går och funderar på hyllor på väggen och inser att jag inte vet vad jag skulle ha på dem, så det blir inga hyllor. Mår så bra av lite prylar. Har jätte lite städning. Lite mer jobb med tvätt och disk men det är så lite att jag faktiskt vill ha det. När jag tänker efter var det mer jobb med det tidigare eftersom jag hade mer kläder och mer disk. Tömma bajstunna är en annan sak men det känns bara bra att veta att jag inte spolat ned det med vatten.
-
Jag funderar på att ha en dusch tunna som är ca80 cm i diameter och ca40-60 cm hög.
Tänk på att ju större tunna desto mer vatten måste man värma, det är ofta både dyrt och omständigt. Jag har en 9 liters rektangulär balja som jag fyller med 2 liter kokande vatten och resten kallvatten. Det är min "dusch". Först över vasken tar man huvet, ansiktet, håret, axlar, armhålor. Ner med baljan på golvet så tvättar man av resten. Armarna, skrevet, benen och fötterna till slut. Allt med samma vatten. Det enda som är svårt med en sån här balja är rygg och bröst. De delarna är det svårt att få vattnet att rinna tillbaks i baljan. Detta är alltså en vinterrutin, sommar och när det är hyggligt varmt ute duschar jag i det fria istället.
-
Tunnans storlek har inget med hur mycket vatten jag kommer använda. Jag vill ha vattnet ovanifrån, blir lättare så, behöver inte gå åt mer vatten. Jag kan på sommaren använda en påse som värms i solen och på vintern fylla den med hett vatten från kaminen eller använda min genomströmningsberedare som går på gasol.
Jag tror att om man tänker sig att leva hela sitt liv på detta sätt så gäller det att ha det så bra att man trivs och att det känns som ett permanent boende. Man kan ha det lika bra som alla andra men att man löser saker på ett alternativt sätt. Tänkte se om jag kunde värma vatten i min luftsolfångare.
Jag vill ha över folk till mig och att de tycker att det är okej att ta sig en dusch hos mig eller skita på min toa. Folk i dag upplever jag i dag har lite svårt att göra vissa saker. Tex. vägrar endel av mina bekanta att gå på toa hos mig, har torr toa. Man är så van att ha en viss standard. Duscha i en balja i det enda rummet jag har då sover ingen över hos mig.
Men som sagt går det att få bra standard på ett alternativt sätt så ser jag det bara som bra att ha det, det skadar inte.
-
Älskade tunna.
http://www.jula.se/vattentunna-200-l-795994 (http://www.jula.se/vattentunna-200-l-795994)
-
@Sjaunja: Vad har du för isolering i väggarna, har du plast och mineralull? Att jag undrar är för att jag inte har haft några problem med mögel i min vagn som har en diffusionsöppen isolering/vägg. :)
Utifrån och in är det träpanel, vindpapp, gullfiber, plywood. Absolut inte plast någonstans. Fast egentligen är det väl ganska logiskt att det inte är bra att ha kläder i täta trälådor där temperaturen är minus ibland och plus ibland.
-
Annars kanske nått liknade kan va något om man nu vill va lite bekvämare .http://shop.textalk.se/se/artgrp.php?id=8194&grp=201324 (http://shop.textalk.se/se/artgrp.php?id=8194&grp=201324)
-
Annars kanske nått liknade kan va något om man nu vill va lite bekvämare .[url]http://shop.textalk.se/se/artgrp.php?id=8194&grp=201324[/url] ([url]http://shop.textalk.se/se/artgrp.php?id=8194&grp=201324[/url])
Om man vill va lite bekvämare och dessutom bara betala halva priset köper man direkt hos producenten
http://www.profistavba.eu/en/Stoves/Bath-stoves/4745-OPOP-Bath-stoves-LK100.html (http://www.profistavba.eu/en/Stoves/Bath-stoves/4745-OPOP-Bath-stoves-LK100.html) :D
-
Utifrån och in är det träpanel, vindpapp, gullfiber, plywood. Absolut inte plast någonstans. Fast egentligen är det väl ganska logiskt att det inte är bra att ha kläder i täta trälådor där temperaturen är minus ibland och plus ibland.
Det finns ju anledning till att man har plast i väggarna när man har glasfiber isolering, men så långe det inte bildas kondens i väggarna så är det väl lugnt, men man vet heller inte om det gjort så förrän det är för sent.
Som du sade, det är inte konstigt att det bildas kondens i trälådorna om temperaturen skiftar mycket.
-
Om man vill va lite bekvämare och dessutom bara betala halva priset köper man direkt hos producenten
[url]http://www.profistavba.eu/en/Stoves/Bath-stoves/4745-OPOP-Bath-stoves-LK100.html[/url] ([url]http://www.profistavba.eu/en/Stoves/Bath-stoves/4745-OPOP-Bath-stoves-LK100.html[/url]) :D
Din länk fungerar inte .
-
Din länk fungerar inte .
Länken är ok, det är nog deras hemsida som har helgledig.
Försök igen på måndag.
-
http://furudden.wordpress.com/gemenskap/ (http://furudden.wordpress.com/gemenskap/)
Man kan göra mycket med en vagn! Bygga ihop den med sitt hus tex. :) Husdelen till höger här är en vagn som byggts ihop
med huset och fått sig ett eget litet torn!
-
Det finns ju anledning till att man har plast i väggarna när man har glasfiber isolering, men så långe det inte bildas kondens i väggarna så är det väl lugnt, men man vet heller inte om det gjort så förrän det är för sent.
Som du sade, det är inte konstigt att det bildas kondens i trälådorna om temperaturen skiftar mycket.
Så plast och gullfiber ska höra ihop. Varför det? Alla gubbar som kom och kikade när jag byggde sa också det men de kunde inte förklara varför så jag gick på magkänslan och skippade plast. Troligen bildas det väl kondens i mina väggar, men andas den inte ut mellan varven?
-
Troligen bildas det väl kondens i mina väggar, men andas den inte ut mellan varven?
Nej, det gör den inte, för gullfibern kan inte lagra vattnet (till skillnad till t.ex. halm m.m.).
Vattnet kondenserar bara, droppar ner genom isoleringen och ställer till det, med mögel som följd.
-
Nej, det gör den inte, för gullfibern kan inte lagra vattnet (till skillnad till t.ex. halm m.m.).
Vattnet kondenserar bara, droppar ner genom isoleringen och ställer till det, med mögel som följd.
Så det ligger till på det viset. Vagnen jag har byggde jag om. Den gjordes på 70-talet och hade gullfiber i väggarna men ingen plast. Den hade inte minsta spår av fuktskador nere mot golvet, som ju borde varit fallet. Skumt.
-
Så det ligger till på det viset. Vagnen jag har byggde jag om. Den gjordes på 70-talet och hade gullfiber i väggarna men ingen plast. Den hade inte minsta spår av fuktskador nere mot golvet, som ju borde varit fallet. Skumt.
Men den hade kanske något plastliknande material som innerväggpanel?
Vagnen jag renoverade hade sånt på insidan, vattentätt var det iaf.
<edit>
hittat - det här var innerväggens beklädnadsmaterial: http://de.wikipedia.org/wiki/Sprelacart (http://de.wikipedia.org/wiki/Sprelacart)
-
Men den hade kanske något plastliknande material som innerväggpanel?
Vagnen jag renoverade hade sånt på insidan, vattentätt var det iaf.
<edit>
hittat - det här var innerväggens beklädnadsmaterial: [url]http://de.wikipedia.org/wiki/Sprelacart[/url] ([url]http://de.wikipedia.org/wiki/Sprelacart[/url])
Japp precis så var det här också. Då blir det till att sprätta loss lite brädfodring till våren och kolla läget. Vad är det smartaste att göra i det här läget? Var ska plasten vara?
-
Japp precis så var det här också. Då blir det till att sprätta loss lite brädfodring till våren och kolla läget. Vad är det smartaste att göra i det här läget? Var ska plasten vara?
Fuktspärren ska sitta in mot den varma delen, d.v.s. innanför brädorna.
-
Fuktspärren ska sitta in mot den varma delen, d.v.s. innanför brädorna.
Jo såklart, inte utanpå brädfodringen ;D Men ska plasten vara på insidan av gullfibern eller mellan gullfibern och panelen?
-
Jo såklart, inte utanpå brädfodringen ;D Men ska plasten vara på insidan av gullfibern eller mellan gullfibern och panelen?
Mellan gullfibern och brädorna
(http://www.husvillaguiden.se/img/vagg.gif)
-
Tack Halte för fin beskrivning. Mellan gullfibern och innerväggen alltså. Det blir ju omöjligt att få dit plast nu när vagnens insida är fastbyggd med möbler m.m. Då återstår att byta till nån annan sorts isolering då kanske, som kan absorbera väta?
-
Man kan ju öppna och se hur det ser ut. Om det inte har hänt något sedan 70-talet är det ju ingen fara. Då kanske man kan låta det vara som det är men har det blivit mögel, svamp eller liknande bör du för din egna hälsa se till att byta ut alla skadade delar.
Har själv aldrig testat det, men hampa och linisolering har jag hört skall vara bra och behöver ingen fuktspärr.
-
Varför inte bara byta gullfibern mot träfiber som andas? Slippa blanda in plast...
-
Varför inte bara byta gullfibern mot träfiber som andas? Slippa blanda in plast...
En kostnadsfråga kanske ?
-
Varför inte bara byta gullfibern mot träfiber som andas? Slippa blanda in plast...
Jo det skulle ju gå bra. Men efter lite personlig alternativkonsultation så är jag lugn med hur jag byggt. Träet luktar friskt och inget talar för mögeltrubbel egentligen. Vilken tur att det finns byggbollplankande människor här på forumet :-*
-
min vagn hade inte heller ngn plast. utifrån och in: plywood mineralull spånskiva. sen var det ju genomblött, men det berodde ju på att taket läckte...
Är det någon som har provat fårull som isolering? det kan man ju få gratis. tvätta i tvättmaskin har jag hört man ska göra. de jag känner till som använt det har blandat det med lera, men det kan man ju inte gärna göra i en vagn.(pga tyngd och att det ska vara lite rörligt) tvättad fluffig ull, 15 cm, det borde väl hålla vagnen varm, och fixa fuktvandringen???
-
min vagn hade inte heller ngn plast. utifrån och in: plywood mineralull spånskiva. sen var det ju genomblött, men det berodde ju på att taket läckte...
Är det någon som har provat fårull som isolering? det kan man ju få gratis. tvätta i tvättmaskin har jag hört man ska göra. de jag känner till som använt det har blandat det med lera, men det kan man ju inte gärna göra i en vagn.(pga tyngd och att det ska vara lite rörligt) tvättad fluffig ull, 15 cm, det borde väl hålla vagnen varm, och fixa fuktvandringen???
Fårull funkar säkerligen lika bra som något annat.
Det skall nog inte vara speciellt fluffigt utan mer packat som tex en ylletröja. Då det är den stillastående luften som isolerar.
-
Fårull funkar säkerligen lika bra som något annat.
Det skall nog inte vara speciellt fluffigt utan mer packat som tex en ylletröja. Då det är den stillastående luften som isolerar.
Isoleringsull ska alltid vara "fluffigt", packar du det så finns det ingen stillastående luft kvar i den som isolerar.
-
Isoleringsull ska alltid vara "fluffigt", packar du det så finns det ingen stillastående luft kvar i den som isolerar.
Äsch, om man packar som faaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaan så kan välan den stillastående luften nne i vagnen isolera! :D
-
min vagn hade inte heller ngn plast. utifrån och in: plywood mineralull spånskiva. sen var det ju genomblött, men det berodde ju på att taket läckte...
Är det någon som har provat fårull som isolering? det kan man ju få gratis. tvätta i tvättmaskin har jag hört man ska göra. de jag känner till som använt det har blandat det med lera, men det kan man ju inte gärna göra i en vagn.(pga tyngd och att det ska vara lite rörligt) tvättad fluffig ull, 15 cm, det borde väl hålla vagnen varm, och fixa fuktvandringen???
ja har tänkt isolera min vagn med fårull !!
det som tydligen ska va lite vansklit med ullen är att den lockar till sej "mal" som äter upp't....
men visst ska man väll kunna gå runt detta "problem" ;D
ska experimentera lite hade ja tänkt ... det finns ju örtet som skräver iväg de små liven. skvattram, malört mm.
har även hört att de fryser ijäl i minusgrader (???)
samt att man ska bygga tätt, så de inte kommer in (?)
hårdheten på isoleringen tror ja man ska försöka efterlikna med t.ex lin isolering. känns som att det ska va ganska beprövat..
så späänande.
håller på för fullt att samla materail å letar nu efter nån som kan lära mej svetsa så man har sej ett underrede :)
-
ja har tänkt isolera min vagn med fårull !!
det som tydligen ska va lite vansklit med ullen är att den lockar till sej "mal" som äter upp't....
men visst ska man väll kunna gå runt detta "problem" ;D
ska experimentera lite hade ja tänkt ... det finns ju örtet som skräver iväg de små liven. skvattram, malört mm.
har även hört att de fryser ijäl i minusgrader (???)
samt att man ska bygga tätt, så de inte kommer in (?)
hårdheten på isoleringen tror ja man ska försöka efterlikna med t.ex lin isolering. känns som att det ska va ganska beprövat..
så späänande.
håller på för fullt att samla materail å letar nu efter nån som kan lära mej svetsa så man har sej ett underrede :)
Jag har hört att man kan blanda fårull med hampaisolering (hampafibrer?) och att hampan ska ha avskräckande effekt på ovälkomna gäster.
-
Jag har hört att man kan blanda fårull med hampaisolering (hampafibrer?) och att hampan ska ha avskräckande effekt på ovälkomna gäster.
Intressant. Det har jag inte hört förut men det borde ju kunna stämma. :)
-
Det har jag också hört att det inehåller lite lite av det "roliga/giftiga" ämnet och att det skrämmer bort möss. Men jag vet inte om det funkar på mal och andra kryp?
-
Det har jag också hört att det inehåller lite lite av det "roliga/giftiga" ämnet och att det skrämmer bort möss. Men jag vet inte om det funkar på mal och andra kryp?
Annars kan ju hampa ha motsatt effekt: Lockande effekt på ovälkomna gäster ;D
-
Annars kan ju hampa ha motsatt effekt: Lockande effekt på ovälkomna gäster ;D
BÄST!! haha! Tänk om någon röker upp min vägg! Haha! Kan riktigt se dom komma smygandes och försöker dra isolering ur väggen för att röka den ;D
-
"Hippies är svåra att få syn på i sitt naturliga tillstånd men har du en vägg med hampaisolering ökar chanserna dramatiskt..."
-
haha , jaa det blir en dyr vagn det ;-)
om man ändå ska blanda med hampa isolering så kan man likväl blanda i "borax" direkt i ullen, för ja antar att det är ingrediensen som skrämmer iväg ohyra i hampaisoleringen, likväl som i de flesta andra komersiella "organiska" isoleringar.
nä i mitt projekt råder så stark Kärlek till naturen som möjligt <3
ja antar att det borde vara rätt "bor"... :
http://sv.wikipedia.org/wiki/Borsyra (http://sv.wikipedia.org/wiki/Borsyra)
om intresserade.
-
"Hippies är svåra att få syn på i sitt naturliga tillstånd men har du en vägg med hampaisolering ökar chanserna dramatiskt..."
Hjälp de kommer folk med dreads smygandes runt knuten ;D
-
haha , jaa det blir en dyr vagn det ;-)
om man ändå ska blanda med hampa isolering så kan man likväl blanda i "borax" direkt i ullen, för ja antar att det är ingrediensen som skrämmer iväg ohyra i hampaisoleringen, likväl som i de flesta andra komersiella "organiska" isoleringar.
Grejen med hampaisolering är väl om jag förstått det rätt just det att man inte behöver borsyra pga att hampan är giftig. :)
-
Grejen med hampaisolering är väl om jag förstått det rätt just det att man inte behöver borsyra pga att hampan är giftig. :)
Wow! det är ju verkligen intressant!!
-
Hejsan alla! Här är ännu en som börjat gå i vagnstankar! Har några frågor som jag tänkte att ni kunde ge feedback på, eller berätta var jag kan få svar:
Vad ska man tänka på när man köper sin första vagn? Något speciellt man ska tänka på med underredet? Vad finns det för restriktioner för vagnens vikt osv? vad händer om man överskrider dem? Finns det begränsningar på höjd, bredd, längd osv?
Jag har skissat på en vagn som jag tänker att jag vill bygga. Jag vill skaffa en vagn, riva hela och sedan bygga en ny från grunden. Hur tjocka väggar bör man ha? just nu har jag räknat på att isolera 200mm i golv och väggar samt 300 i tak. på tal om grunden också, hur och i vilket material ska botten vara? den delen som går ner mot marken, som är öppen ner mot marken syftar jag på.
När man isolerar, bör man sätta in 195 mm isolering direkt eller ta två mindre storlekar (typ 120 respektive 70 mm) och lägga dem om lott? jag tänker att det kan förhindra att kyla läcker in i skarvar. Tänkte använda hampaisolering likt detta -> http://www.ekologiskabyggvaruhuset.se/746/hampaisolering-med-majsstarkelse (http://www.ekologiskabyggvaruhuset.se/746/hampaisolering-med-majsstarkelse)
Ja, vi kan börja där så får jag formulera frågor och funderingar allt eftersom
Ha det bra! /John
-
Ja just det, glömde tillägga, vad tycker ni är lämpligt att betala för en vagn? om man ändå ska riva den tänkte jag. kollade på denna nyss -http://www.blocket.se/jonkoping/Barrak_bod_jaktstuga_mm_39076411.htm?ca=17&w=1 och blev lite peppad, men den kosta lite dock.. hur mycket betalade du för din vagn liselotten?
-
tänkte bara tipsa om papp och tidning som isoleringsmaterial- speciellt i vangn- är gratis- bra recykling - mataffärana har i överflöd och pressas till balar- tidning kan man tapecera med i många lager- blir nån papmashe variant- det var bara det- ska själv isolera med sånt på hus
-
Hej alla!
Här är ännu en som blivit med vagn! Lite pyssel att få hem den, fick skaffa nya hjul och med hjälp av morbror smeden bygga om hjulfästena, men sen gick det smidigt. Det hörn som inte syns på bilden är rätt ruttet på grund av takläcka. Håller som bäst på att riva bort innervägg, golv och isolering för att se vad som kan sparas. Liksom många andra här funderar jag över hur mycket och vilken sorts isolering man ska satsa på. Har kommit fram till att det inte ska vara plast i alla fall. Vagnen kommer inte att vara uppvärmd hela tiden och då kan man enligt expertisen råka ut för kondens på fel sida av plasten med fuktproblem som följd.
Vill helst fundera över vilken färg det ska vara och huruvida man kan få plats med den röda sammetssoffan, men kommer tillbaka till verkligheten, drar på handskar och andninsmask och tar itu med att riva ut gammal isolering!
-
tänkte bara tipsa om papp och tidning som isoleringsmaterial- speciellt i vangn- är gratis- bra recykling - mataffärana har i överflöd och pressas till balar- tidning kan man tapecera med i många lager- blir nån papmashe variant- det var bara det- ska själv isolera med sånt på hus
Spännande. vet du någon erfarenhet om dethär ?
-
På Friland, ekobyn i Danmark, har de isolerat en del med tidningar och det verkar funka fint. Jag misstänker dock att det blir alldeles för tungt i en vagn om man ska få upp något isolervärde i det hela. :)
Här har jag skrivit lite om mina tankar om isolering i allmänhet och i vagn i synnerhet. Kanske hjälper det någon därute i verkligheten: http://attlevadetlevandelivet.wordpress.com/2012/09/09/vagnsbygge-tankar-om-isolering/ (http://attlevadetlevandelivet.wordpress.com/2012/09/09/vagnsbygge-tankar-om-isolering/)
-
Tips!
Detta verkar väl vara ett bra underrede att bygga på!
http://www.blocket.se/angelholm/Vagn_42517001.htm?ca=23_2&w=0 (http://www.blocket.se/angelholm/Vagn_42517001.htm?ca=23_2&w=0)
-
http://www.blocket.se/vastmanland/Stor_battrailer_42963281.htm?ca=9&w=1 (http://www.blocket.se/vastmanland/Stor_battrailer_42963281.htm?ca=9&w=1)
Bra å bygga på
-
Åh, vad inspirerande denna tråd är trots att jag bara hunnit ögna igenom den än så länge..Har en vagn som jag ska renovera och önskar kunna bosätta mig i permanent :) Bifogar en bild, är så glad över min älskling..
Har ni några tips på litteratur man kan läsa om renoveringar? Jag är en nybörjare inom området...
-
På Friland, ekobyn i Danmark, har de isolerat en del med tidningar och det verkar funka fint. Jag misstänker dock att det blir alldeles för tungt i en vagn om man ska få upp något isolervärde i det hela. :)
Här har jag skrivit lite om mina tankar om isolering i allmänhet och i vagn i synnerhet. Kanske hjälper det någon därute i verkligheten: [url]http://attlevadetlevandelivet.wordpress.com/2012/09/09/vagnsbygge-tankar-om-isolering/[/url] ([url]http://attlevadetlevandelivet.wordpress.com/2012/09/09/vagnsbygge-tankar-om-isolering/[/url])
husen i "friland" med tidningspapper i väggarna är byggda av lera, vilket är ett material som "andas" väl, fukt vandrar lätt åt det håll det blir "tryckt". Har trä tillräckligt bra genomsläpplighet? andas det tillräckligt väl.. eller stannar den ev. fukten i tidningarna å bildar mögel?
ja har för mej att i väggen de byggt med tidningspapper i friland , var den som de va minst nöjda med.. Men vid det exemplet, var väggen ganksa tjock med tidningar och får därav lite vanskligare möjligheter kan ja tänka mej, just bl a i fuktsynpunkt.
i en vagn, då man säkert bara har ett tunnare larer med tidning, stöter man säkert inte på samma problem.
Ja helt klart värt att experimentera med eller försöka få nys om nån som har testat mer..
-
annars så kan det vara vettigt att isolera med återvunnet tidningspapper som man blåser in i väggarna.
Vad jag hört så finns det möjlighet att blåsa genom så små hål som 16mm. Har man trä i inne och ute så får man inga fuktproblem i vagnen.
-
http://www.blocket.se/vastmanland/Byggkupa_bortskankes_43720875.htm?ca=9&w=1 (http://www.blocket.se/vastmanland/Byggkupa_bortskankes_43720875.htm?ca=9&w=1)
-
Väldigt bra tråd!
Man lär sig väldigt mycket här, hur har det gått för er som byggde/renoverade tidigare i år?
-
Väldigt bra tråd!
Man lär sig väldigt mycket här, hur har det gått för er som byggde/renoverade tidigare i år?
Hej! Kände att jag har ett ansvar att berätta vad som hände med min vagn :)
Under denna sommar har jag småpysslat vidare med vagnen men mest sovit i den. Betsade golvet ich en vägg. Satte upp huvor över fönstrena så att det inte skulle komma in regnvatten.
Under tiden började jag och killen leta efter en liten gård. Och när vi väl fann en gård så kände jag inte längre den glödande entusiasmen för att bygga vidare. Så då bestämde jag tillslut för att sätta ut den på Blocket.
Nu finns det tillräckligt med projekt på gården för att ta upp min tid.
Att renovera vagnen har verkligen stärkt mig. Man kan så mycket mer än vad man tror och det går alltid att fråga om man inte kan.
Önskar er alla lycka till med era vagnar och projekt!!
-
Min dröm är att bygga en egen vagn, att ha som sommarstuga vid sjön.
Men jag har ett stort problem.
Vagnen.
Har tillgång till traktor men hur ska jag hitta en bra vagn?
Jag vill att det ska vara minst 2m brett (helst lite till) minst 5-6 meter långt.
Har tillgång till en balvagn som påminner om denna: http://www.mascus.com/images/productimages/lantmannen/201295113442-1.jpg (http://www.mascus.com/images/productimages/lantmannen/201295113442-1.jpg) men vet inte hur mycket dom tål eller något alls... eller om jag får stjäla den av min far ;)
Andra alternativ är båtvagn eller storbalsvagn?
Finns det mer?
Vad är viktigast att tänka på?
Planen är att ha sängen i "framdelen" av vagnen (närmast fordonet som drar) och dörren längst bak. Eller sängen längst bak och en dörr i mitten ungefär... Det beror lite på hur stor vagn jag kan få tag i :)
-
Min dröm är att bygga en egen vagn, att ha som sommarstuga vid sjön.
Men jag har ett stort problem.
Vagnen.
Har tillgång till traktor men hur ska jag hitta en bra vagn?
Jag vill att det ska vara minst 2m brett (helst lite till) minst 5-6 meter långt.
Har tillgång till en balvagn som påminner om denna: [url]http://www.mascus.com/images/productimages/lantmannen/201295113442-1.jpg[/url] ([url]http://www.mascus.com/images/productimages/lantmannen/201295113442-1.jpg[/url]) men vet inte hur mycket dom tål eller något alls... eller om jag får stjäla den av min far ;)
Andra alternativ är båtvagn eller storbalsvagn?
Finns det mer?
Vad är viktigast att tänka på?
Planen är att ha sängen i "framdelen" av vagnen (närmast fordonet som drar) och dörren längst bak. Eller sängen längst bak och en dörr i mitten ungefär... Det beror lite på hur stor vagn jag kan få tag i :)
Det här är detsamma jag undrar över, det mesta jag fått ur de här trådarna har varit att de flesta som byggt har byggt på husvagnsunderreden, men ibland har jag sett någon skriva att de borde bygga på traktorvagn/släp.
Vad är bäst? Man måste väl iallafall köra i 30 km/t? Om man har byggt för tungt behöver man inte BE-körkort då ?
Traktorvagn/släp är väl högre så då blir det väl mindre att bygga på höjden?
-
Det här är detsamma jag undrar över, det mesta jag fått ur de här trådarna har varit att de flesta som byggt har byggt på husvagnsunderreden, men ibland har jag sett någon skriva att de borde bygga på traktorvagn/släp.
Vad är bäst? Man måste väl iallafall köra i 30 km/t? Om man har byggt för tungt behöver man inte BE-körkort då ?
Traktorvagn/släp är väl högre så då blir det väl mindre att bygga på höjden?
Det går ju att bygga på balvagn eller så bygger man en liknade variant så det blir låg byggt.
-
Balvagnen klarar ju minst vikter på 1 ton i alla fall, det är väl ungefär vad man brukar lasta i de där vagnarna i balvikt. Sedan finns det ju garanterat en säkerhetsmarginal eftersom att vagnen hoppar och far en hel del så det går ju åt en kraftig konstruktoin.. En konstruktion på 1.5 ton skulle jag nog våga bygga på ett balvagnsunderrede
-
Balvagnen klarar ju minst vikter på 1 ton i alla fall, det är väl ungefär vad man brukar lasta i de där vagnarna i balvikt. Sedan finns det ju garanterat en säkerhetsmarginal eftersom att vagnen hoppar och far en hel del så det går ju åt en kraftig konstruktoin.. En konstruktion på 1.5 ton skulle jag nog våga bygga på ett balvagnsunderrede
Har kört riktiga storas så dom tål lätt ett par ton men glöm nu inte bort att en balvagn en blir försvagad då man tar bort rören då dom ut gör en del av ramen .
-
Ni som har byggt vagnar, hur mycket har de vägt cirka? jag har svårt att räkna ut vad ett bygge skulle kunna väga på ett ungefär, med tanke på det blir det svårt att bestämma sig för vilket underrede man kan behöva.
Jag har inte heller emot att skaffa BE_körkort, då detta säkert kommer att behövas?!
-
Hittade precis denna tråd :)
Har tänkt att bygga mig en bovagn i stil med tinyhouse on wheels. SOm underede
siktar jag på att köpa ett släp och avfjädra och avregga det så det blir ett efterfordon
på en gång, så man slipper hela grejen med besiktning mm. Eventuellt knske jag kan
tigga till mig en båtvagn av min flickväns familj då dom är småfiskare allihopa.
Sen blir jag nyfiken på vad som är rekommenderad tjocklek på isoleringen, man jag blir inte
riktigt klok på vad man ska använda. Jag kommer dock att bo på heltid i min vagn när den är
klar så jag kommer att värma den utan några längre avbrott.
-
Tips för er med möjlighet och kunskap att kunna bygga från grunden:
Billig som attans!!
http://www.blocket.se/kalmar/Tvillingaxel_46800686.htm?ca=15&w=3 (http://www.blocket.se/kalmar/Tvillingaxel_46800686.htm?ca=15&w=3)
-
Planerar också att snickra ihop ett rullande hem och har samma funderingar som föregående postare. Mest angående vikt. Jag förstår att alla kankse inte väger sitt hus när det är klart, men om någon har ett hum om vart det landar ungefärligt vore det mycket hjälpsamt. Behöver tas med i beräkningen både för underredet och vad man ska dra den med.
Andra frågor:
Finns det inga restriktioner för längd på efterfordon?
Går det att ta sig ut ur landet med ett efterfordon utan problem?
Sjukt inspirerande tråd! Har sträckläst allt och fått otroligt många bra tips och spår att följa upp!
-
Har tillgång till traktor men hur ska jag hitta en bra vagn?
Svarar på ovanstående:
Jag har själv traktorkörkort och vill bygga på ett trailersläp med traktordrag eftersom att det klarar mer tyngd än tex ett husvagnsunderrede.
Dessutom vill jag också bygga lite större redan från början, så att jag inte känner att det blir för litet efter ett tag (många katter och ev andra djur + ev pojkvän ska kunna få plats och trivas:)
Det jag tycker verkar vettigast att bygga på är:
1) Maskintrailer med traktordrag. Dessa är låga så huset kan bli högt i taknock/sovloft
2) Timmertrailer
3) Balvagn
4) Lastbil omgjord till A traktor med trailer (bostad + fordon i ett!)
5) Traktorvagn/släp där hjulen sitter lågt för vill som sagt kunna ha bra takhöjd
-
Har tillgång till traktor men hur ska jag hitta en bra vagn?
Svarar på ovanstående:
Jag har själv traktorkörkort och vill bygga på ett trailersläp med traktordrag eftersom att det klarar mer tyngd än tex ett husvagnsunderrede.
Dessutom vill jag också bygga lite större redan från början, så att jag inte känner att det blir för litet efter ett tag (många katter och ev andra djur + ev pojkvän ska kunna få plats och trivas:)
Det jag tycker verkar vettigast att bygga på är:
1) Maskintrailer med traktordrag. Dessa är låga så huset kan bli högt i taknock/sovloft
2) Timmertrailer
3) Balvagn
4) Lastbil omgjord till A traktor med trailer (bostad + fordon i ett!)
5) Traktorvagn/släp där hjulen sitter lågt för vill som sagt kunna ha bra takhöjd
Tyvärr så är alternativ 4 uteslutet. A-traktorn är ett dragfordon och får inte ha lastutrymme/ motsvarande. Därimot är det ok att ha en vändskiva eller andra kopplingsanordningar och bogsera en vagn eller trailer.
Då samtliga kombinationer inte innehåller tivolitillbehör, cirkus eller lantbruk så måste vagnen vara registrerad.
Vilket bör gå att få som landsvägsreggad traktorvagn.
-
Men var det inte på tapeten att man ville få bort alla A traktorer?
-
Man kan inte ta bort klassen i sig utan de måste skrotas ut helt enkelt. Därimot lan man stoppa nyregistreringen
-
Ok så kanske det var.
-
Om man tejpar upp en hylla för "bollkastningsburkar" och säger att man planerar ha den till cirkus, duger det?
-
Om man tejpar upp en hylla för "bollkastningsburkar" och säger att man planerar ha den till cirkus, duger det?
Då är vagnen ett nöjesfältstillbehör och får bogseras.
-
Då var ju det löst :)
Bad/dörrissolering:
Läste i början av tråden om badkar. En tanke jag har är täckt veranda. Tyvärr utrymmeskrävande men den kanske kan aggera ytterklädeshängare, kylskåp etc. Tanken är alltså att ha en yttre ytterdörr, ett litet utrymme på kanske en m*vagnens bredd där det hänger jackor, står lite kylvaror eller liknande och sedan en innerdörr. Därmed får man mycket mindre risk för köldförluster runt/genom den tunnare dörren. Går man in och ut töms inte heller lika myckt varmluft ut hur vagnen. Har man de yttre dörrarna som pardörrar kan man kanske hänga av dem på sommaren och ha en liten terass där. I golvet har man ett nedsänkt badkar med lock på (helt integrerat med golvet). Vill man bada lyfter man bort locket, fyller på med vatten från vedspisen som är ganska nära till hands. När man är klar drar man proppen och allt rinner ut under vagnen (bygger på miljövänlig användandet av miljövänlig tvål etc.) . Problemet med badkar etc. är ju annars förutom fukt att det är väldigt svårt att isolera jämt runt om. Har man en kallveranda gör det inte allt för mycket att issoleringen är sämre. Kan också vara mysigt att krypa ner i ett varmt badkar i lite kylig luft. (Kräver dock mkt vatten.
Trivsel vid sömn:
Tänker att sovloft är att föredra då varm luft samlas vid taket. Kräver dock ventilation i anslutning så man inte dör av värmeslag (och för kommande lösning). Kalla vinterdagar tänker jag mig att man hänger upp ett förhänge, riktigt kalla dagar kan man hänga upp yllefiltar så de bildar ett "innertält" i sovloftet. Därmed kan kroppens spilvärme värma upp den ca. 1-2 m2 luft som omger eistället för hela vagnens luft. Det kräver dock att man har lite koll på så man får god luftgenomströmning och inte vaknar med en vattenpöl på magen/dyblöta yllefiltar pga kondens. Samma logik, ventilationshål lågt ner och högt upp.
Allt detta är rena fantasifoster men vad tänker ni erfarna?
-
badkar är en dålig lösning om det inte finns rinnande vatten.
Det krävs enorma mängder vatten till detta. då är det betydligt bättre med en dusch. man kan duscha och bli ren med 10 liter vatten och har man 20 liter så kan man slösa lite.
Medan badkaret kräver i storleksordningen 200 liter.
Samsas duschen och toaletten i ett rum så behövs det ca 1 kvm avsatt till detta utrymmet.
-
Ska man ha badkar så är det nog uppe på vagnen så kanske man ska använda det under sommar halvåret då vattnet blir varmare snabbt ute i solen ? Oman nu vill ha badkar. Men man bör nog bygga starkt tak.
-
Ska man ha badkar så är det nog uppe på vagnen så kanske man ska använda det under sommar halvåret då vattnet blir varmare snabbt ute i solen ? Oman nu vill ha badkar. Men man bör nog bygga starkt tak.
Jag vet faktiskt en vagn med bastu och badkar, observera då att vagnen har bastu och bad som främsta syfte, eller enda syfte kanske en kan säga då vagnen ej går att förflytta då den inte har hjul. Detta badkar är konstruerat så att regnvatten rinner ner i det, via ett uppsamlingskärl på taket, genom ett filter som filtrerar bort barr och dylikt. Vattnet kan även ledas om till att fylla upp en behållare i vedspisen så att en liten mängd vatten kan kokas upp och på så vis får badkaret (modell litet sittbadkar för 1 pers) underbar badtemperatur!
-
WOW! *vill haaa* ... :)
-
Såg just en fantastiskt vacker vagn för er som vill bo i en:
http://www.blocket.se/skaraborg/Bod_50581140.htm?ca=14&w=2 (http://www.blocket.se/skaraborg/Bod_50581140.htm?ca=14&w=2)
Tänkte också dela med mig lite av mina erfarenheter. Ägde en gång en lastbil med ca 9m2 boyta. Hytten utgjorde också en liten tillflykt. Vi var som mest sju personer i fyra eller fem veckor i den utan problem. På 9m2 ryms sitt och sängplatser för sju pers samt kök. Duschen blev det aldrig något med men hade rymts. Skåpet hade två ingångar. En på sidan och en gaveldörr. Nu kommer vi till det roliga. Jag ville inte att det skulle vara nödvändigt att ändra sittplatser till sovplatser. Jag behöll alltså allt som det var och fick plats med allt. Lösningen var att använda samma yta till flera saker. Genom att bara ta bort bordet från sittgruppen fick man lite mer utrymme att röra sig. En dubbelsäng fälldes ner över sittgruppen och två våningssängar fälldes ner där köket var. Nu var bilen i sovläge. Så mitt tips är att använda samma yta flera gånger.
Om mitt inlägg är out if the blue så är det just det...har inte läst tråden. :)
-
Jag bor i Uppland, är det någon som bygger på vagn just nu?Vore så kul att få lite kontakt med andra vagnsbyggare!Jag har nu en plats att bygga på i Östervåla, letar runt efter ett bra underrede m.m!Eller har ni en kompis som bor i vagn och vill utbyta tankar kring att bo i vagn?
Hoppas denna rörelse växer i Sverige, det är verkligen så häftigt boende!
Ni som byggt, vad kostar det är jag nyfiken på?
Ha det bra!
-
Hej superhumla! Det finns en gård i hågaby där det står flera vagnar i alla fall för 2 år sen. Vet att det var minst en som bodde permanent i vagnen och att en som bodde i huset byggde på en vagn. Om man går från eriksberg mot hågaby på vägen som leder dit så är det första gården på vänster sida. Verkar vara trevligt folk så det borde bara vara att gå dit en helg och knacka på och lämna en lapp om de inte är hemma. Lycka till med bygget. (från en som bytte drömmen om vagnsliv mot ett torp)
-
Tyvärr så är alternativ 4 uteslutet. A-traktorn är ett dragfordon och får inte ha lastutrymme/ motsvarande. Därimot är det ok att ha en vändskiva eller andra kopplingsanordningar och bogsera en vagn eller trailer.
Då samtliga kombinationer inte innehåller tivolitillbehör, cirkus eller lantbruk så måste vagnen vara registrerad.
Vilket bör gå att få som landsvägsreggad traktorvagn.
Jag tänkte mig alltså en a-traktor reggad lastbil men trailer, sorry lite otydlig där!
Tror faktiskt att det blir detta alternativ för det känns mest logiskt att få vagnsbygge + förflyttning i ett. Dessutom har jag hittat en del till bra pris :)
Nu ska jag bara hitta nånstans att kunna bygga också!
-
Ni som har byggt vagn, hur mycket har det kostat i slutändan? Och hur mycket har dom separata materialen kostat? :)
-
Hej!
Jag går i tankar att bygga mig en vagn. Tanken är att den inte ska bli större än 8 kvm inomhus och byggas på ett husvagnsunderrede. Har dock lite frågor jag hoppas få svar på.
Hur tjock behöver isoleringen vara för att få ett behagligt klimat inomhus men ändå hålla nere vikten? Räcker 70 mm?
Tanken är att jag ska använda en gasol eller fotogenvärmare, vilket för mig till nästa fråga.
Är det farligt med en gasolkamin utan skorsten i ett sådant litet utrymme? Tänkte en värmare av den här typen: http://www.jula.se/fotogenvarmare-2-2kw-418016 (http://www.jula.se/fotogenvarmare-2-2kw-418016)
-
Ni som har byggt vagn, hur mycket har det kostat i slutändan? Och hur mycket har dom separata materialen kostat? :)
Har köpt ett påbörjad bygge år 99 för 6tusen och la ner 6tusen till för frigolit och virke.
En vän bygger proffesionell vagnar . Han köper underreden från landbruk, renoverar upp dem , smörjar med linolja etc. Bygger på platta och sen stumme .
Isulerar med ecofiber som blåses in.
Han har byggd och renoverad ett antal nu.
Enligt hans utsago så ligger han nu på ca 12tusen i material.
Han bygger ca en månad i arbetstid /fulltid .
Eftersom han som proffesionell byggnadssnikare har alla maskiner och många års erfarenhet så går det smidigt och effektivt.
Resultatet blir en vinterfast vagn som är byggd efter konstens regler.
Rekommenderar boken tiny houses av khaan .
Finns mycke sevärd inspiration där av existerande vagnar bl.a
Kommer troligvis bygga en själv .
Ska bli med rocket mass heater samt vattenakumulator.
-
Hej!
Jag går i tankar att bygga mig en vagn. Tanken är att den inte ska bli större än 8 kvm inomhus och byggas på ett husvagnsunderrede. Har dock lite frågor jag hoppas få svar på.
Hur tjock behöver isoleringen vara för att få ett behagligt klimat inomhus men ändå hålla nere vikten? Räcker 70 mm?
Tanken är att jag ska använda en gasol eller fotogenvärmare, vilket för mig till nästa fråga.
Är det farligt med en gasolkamin utan skorsten i ett sådant litet utrymme? Tänkte en värmare av den här typen: [url]http://www.jula.se/fotogenvarmare-2-2kw-418016[/url] ([url]http://www.jula.se/fotogenvarmare-2-2kw-418016[/url])
70mm funkar rätt bra i ett så litet utrymme. Sedan är det ju inte isoleringen som höjer vikten. Reglarna blir tyngre ju grövre de är, men man kan borra lättnadshål i dom om man vill. Men jag tror 70mm är lagom på en vagn.
Det finns gasvarnare att köpa som är bra när man värmer med gasol. Det är ungefär som en brandvarnare men den piper när det är gas i luften istället.
-
70mm funkar rätt bra i ett så litet utrymme. Sedan är det ju inte isoleringen som höjer vikten. Reglarna blir tyngre ju grövre de är, men man kan borra lättnadshål i dom om man vill. Men jag tror 70mm är lagom på en vagn.
Det finns gasvarnare att köpa som är bra när man värmer med gasol. Det är ungefär som en brandvarnare men den piper när det är gas i luften istället.
Men hur är det med koldioxid då?
-
https://www.facebook.com/events/844970865565521/ (https://www.facebook.com/events/844970865565521/)
kolla in detta
-
när jag byggde vagn 3.10 x 6 meter så svetsa jag egen ram av i-balkar längstgående ipe 160 hette dom . sen sidled så tog jag 100x100x4 mm fyrkantsprofil och körde med pinnsvets och elverk då vi byggde på en gammal vändplan . byggde boogi med jula axlar som jag svetsade i 180x100x8 mm balkar som jag hålsågat , och svetsat rätt i i-balkarna sen axelstål 50mm + 100x100 balk sammansvetsade till dragstång . ja den var byggd för att hålla ett tag men den står nu på gården jag köpte och så bor min vän i den , cellplast isolering hade vi 100 mm i golv väggar och tak . byggde en gravitationsmatad rocketstove till den som gick på pellets , jämn och fin värme (ställbar) och drog inte mycket pellets . magasinet jag byggde räckte 8 timmar men rent tekniskt borde det gå att få den å gå hur länge som helst . bara att bygga större magasin :) vi byggde 2 sånna här vagnar för vi var 2 som skulle bo i en varsin med en gemensam toavagn som vi även hade solpanelerna monterade på . med separett , gasolvarmvattenberedare , vattentank , vattenreningsverk hade vi med , duschkabin ,tvättmaskin och handfat , den var mycket rolig att bygga . saken är att jag köpte ett hus ist då jag kom på att jag behöver någonstans att hålla på att greja med diverse uppfinningar som nu byggs för självförsörjning , men mycket roliga lösningar fick man komma på i vagnsprojektet och vill man bo billigt och framförallt vara helt fri, är vagn det enda rätta .
-
Hej. Ska påbörja bygge i skåne men måste ha mer kött på benen innan jag börjar. Hittade denna tråd - testar att skriva här för att se om man kan få lite tips.
Det första jag behöver klura ut just nu är hur jag börjar allting! Jag har ett släp, 2*8 m. Det är till för manskapsbod, mer vet jag inte om det.
Jag antar att jag börjar med golvet. Men hur fäster jag det på bästa sätt i själva släpet? Vad för verktyg och material behöver jag till detta?
Mycket tacksam för alla svar jag kan få kring det här! :)
-
Hej. Ska påbörja bygge i skåne men måste ha mer kött på benen innan jag börjar. Hittade denna tråd - testar att skriva här för att se om man kan få lite tips.
Det första jag behöver klura ut just nu är hur jag börjar allting! Jag har ett släp, 2*8 m. Det är till för manskapsbod, mer vet jag inte om det.
Jag antar att jag börjar med golvet. Men hur fäster jag det på bästa sätt i själva släpet? Vad för verktyg och material behöver jag till detta?
Mycket tacksam för alla svar jag kan få kring det här! :)
Det beror på hur ytan där huset skall stå ser ut. Förhoppningsvis går det att skruva fast plankorna genom släpvagnsramen
-
Hej. Ska påbörja bygge i skåne men måste ha mer kött på benen innan jag börjar. Hittade denna tråd - testar att skriva här för att se om man kan få lite tips.
Det första jag behöver klura ut just nu är hur jag börjar allting! Jag har ett släp, 2*8 m. Det är till för manskapsbod, mer vet jag inte om det.
Jag antar att jag börjar med golvet. Men hur fäster jag det på bästa sätt i själva släpet? Vad för verktyg och material behöver jag till detta?
Mycket tacksam för alla svar jag kan få kring det här! :)
har du svets? då kan du svetsa dit bra fästpunkter t.ex vinkeljärn rätt på ramen som du sen skruvar golvstommen i . finns på jula och biltema billigt , så gjorde jag iaf
-
Hej!
Fick en fix idé, kan man använda långgodsvagn för att bygga hus på? Hittade en som tar 3000 kg, så rent tyngdmässigt borde det fungera eller tänker jag fel nu?
-
Hej!
Fick en fix idé, kan man använda långgodsvagn för att bygga hus på? Hittade en som tar 3000 kg, så rent tyngdmässigt borde det fungera eller tänker jag fel nu?
Det kam funka om den har tillräcklig spårvidd.
-
Spårvidden är 1,3 m, är det för litet för ett hus på 2,30 m bredd (å 5,5 m lång) ?
-
Spårvidden är 1,3 m, är det för litet för ett hus på 2,30 m bredd (å 5,5 m lång) ?
Ja det mycket smalt.
-
Jag har haft samma "problem" som du. Har en mycket kreativ lösning på det. Vågar dock inte avslöja den förräns det är genomfört. :-[
Det blir en liten överraskning ;D
Hej! Ursäkta superbumpen! Vi har samma problem på våran nyinköpta norrlandsvagn. Det samlas vatten mellan underredet och golvet/väggarna. Hur har ni andra löst detta problem? Tips på kreativa lösningar tack.
Tänkte även passa på att fråga om tips på något bra tätningsmaterial som man kan använda där vatten kan tänkas tränga in, i tex skarven mellan tak och vägg.
Vänliga hälsningar
-
Låter som att det blir kondens och att det krävs mer ventilation.
-
Hej
Jag söker efter underrede att bygga hus på för fullt just nu =D
Men det vore bra att få tag på en lämplig plats att hålla till och bygga på innan jag står där med en vagn.
Jag bor i Uppsala men är relativt nyinflyttad och saknar därför kontakter i stan. Är det någon som har tips på hur jag ska hitta någon som vill hyra ut en en markplätt till mig i närheten? Det gäller främst under den tid det tar att bygga, sen är planen att flytta vagnen till Enköping eller köpa en lämplig tomt ^_^
-
vad kan man ta för ett stadigt underrede egentligen? bygga ett är ju simpelt egentligen . pinnsvets går fint och det verkar ju finnas efterfrågan ?
-
vad kan man ta för ett stadigt underrede egentligen? bygga ett är ju simpelt egentligen . pinnsvets går fint och det verkar ju finnas efterfrågan ?
Här uppe verkar det inte finnas något intresse av att kunna bygga något att bo i, så jag har sålt alla jag haft till allt annat.
Jag har fått mellan 2 och 15 tusen, för chassin och 95 tusen för en jumbotrailer.
-
Här uppe verkar det inte finnas något intresse av att kunna bygga något att bo i, så jag har sålt alla jag haft till allt annat.
Jag har fått mellan 2 och 15 tusen, för chassin och 95 tusen för en jumbotrailer.
15 tusen . för det skulle jag lätt kunna bygga en riktigt rejäl boggievagn och få betalt för det med tror jag . men det är ju mycket pengar för många förstås ?
-
Skrotpriset var högt då och den för 15 tusen var luftfjädrad.
-
Låter som att det blir kondens och att det krävs mer ventilation.
Det är inte det som är problemet. Vattnet kommer utifrån. Det är som en liten klack mellan underredet och väggplåten där det kan rinna ner vatten och därifrån kryper det in i konstruktionen.
Söker förövrigt även efter någon bra tätningsmaterial som fungerar bra i skarvar vid ventilation och där tak möter vägg osv.. :)
-
Det är inte det som är problemet. Vattnet kommer utifrån. Det är som en liten klack mellan underredet och väggplåten där det kan rinna ner vatten och därifrån kryper det in i konstruktionen.
Söker förövrigt även efter någon bra tätningsmaterial som fungerar bra i skarvar vid ventilation och där tak möter vägg osv.. :)
Sikaflex, stelnar aldrig helt och tätar helt perfekt. Mycket god vidhäftningsförmåga på nära på alla matrial.
-
Skrotpriset var högt då och den för 15 tusen var luftfjädrad.
aha ja då blir det att kosta när det är nybygge förstås . Efterfordon får ju förstås inte ha fjädring heller
-
Hej alla tiny house- / bo-i-vagn-entusiaster :)
Var ett tag sedan någon skrev i den här tråden, men jag ger mig på't ändå så får vi se!
Jag har alldeles nyligen blivit frälst på idén att bo i ett litet hus på hjul! Har tittat på jag vet inte hur många videor på youtube på olika tiny house tours och fått massor av inspiration. Det som i princip är regel i husen är förstås ett sovloft. Min fråga är då - blir det inte väldigt varmt uppe på ett så litet loft på sommaren eftersom det är så nära taket? Jag behöver verkligen ha svalt när jag sover...
Jag såg den här videon på youtube (hon har visserligen byggt sitt hus av en gammal container, men det är ju liknande mått) där hon byggt liksom tvärtom så att vardagsrumsdelen är loftet och hon sover under.
https://www.youtube.com/watch?v=2l58L3QEVnc (https://www.youtube.com/watch?v=2l58L3QEVnc)
Skulle det funka i ett hus på hjul? För- och nackdelar?
-
Hej alla tiny house- / bo-i-vagn-entusiaster :)
Var ett tag sedan någon skrev i den här tråden, men jag ger mig på't ändå så får vi se!
Jag har alldeles nyligen blivit frälst på idén att bo i ett litet hus på hjul! Har tittat på jag vet inte hur många videor på youtube på olika tiny house tours och fått massor av inspiration. Det som i princip är regel i husen är förstås ett sovloft. Min fråga är då - blir det inte väldigt varmt uppe på ett så litet loft på sommaren eftersom det är så nära taket? Jag behöver verkligen ha svalt när jag sover...
Jag såg den här videon på youtube (hon har visserligen byggt sitt hus av en gammal container, men det är ju liknande mått) där hon byggt liksom tvärtom så att vardagsrumsdelen är loftet och hon sover under.
https://www.youtube.com/watch?v=2l58L3QEVnc (https://www.youtube.com/watch?v=2l58L3QEVnc)
Skulle det funka i ett hus på hjul? För- och nackdelar?
Konsert blir lätt varmt uppe under taket men det finns ett gäng trick att ta till.
Man kan använda faktumet att varm luft stiger och planera sin ventilation så att man skapar ett behagligt självdrag.
Man kan även ha ett safaritak. Dvs ett extra tak som sitter 5-10 cm från taket med öppet i nederkant och i nock.
Du kan under sommarhalvåret välja att sova i en hängmatta eller på en futon på golvet eller i en nedsänkt säng som du kommer åt genom att lyfta golvet.
För en riktigt effektiv kylning så kan du använda jordkyla genom att gräva ner ett rör i marken och leda in i vagnen där självdrag tar han om ventilationen.
-
Glöm inte att tänka igenom hur ofta / hur mycket ni vill kunna flytta era vagnar. De riktigt lätta kan dras med vanlig personbil. En riktigt stor och tung vagn kanske inte ens kan dras av en traktor ... Vitsen med hjul under bostaden är ju att kunna flytta den vid behov.
-
Hejsan!
Jag har fått tag på en husvagn med boggieunderrede, den har tyvärr inga papper. Jag tänkte kolla här om någon vet hur ja lättast får hem den? Går den att regga på nått smidigt sett? Eller är att frakta den på släp enda alternativet?
Ida
-
Hej Ida.
Om man ska följa alla lagar och paragrafer så är troligen ett transportsläp lösningen.
Ska ditt ekipage långt?
-
Var och hur långt vill du flytta den?
-
Hej Ida.
Om man ska följa alla lagar och paragrafer så är troligen ett transportsläp lösningen.
Ska ditt ekipage långt?
Var och hur långt vill du flytta den?
Tänkte nästan det... det är 3-4mil som den måste flyttas till platsen där ja kan riva den.
-
Tänkte nästan det... det är 3-4mil som den måste flyttas till platsen där ja kan riva den.
Var i landet? om man har vägarna förbi och kan hjälpa dig
-
Tänkte nästan det... det är 3-4mil som den måste flyttas till platsen där ja kan riva den.
Om man läser lagen lite så kan du faktiskt flytta vagnen till en verkstad/arbetsplats där du skall genomföra reperationer.
Dock skall det vara LGF- triangel. i detta fallet så får man inte under några omständigheter prata om husvagn eller bo i den utan det är ett renoveringoobjekt.
Vill man vara lite rolig och oxå genomföra det lagligt så kopplar man en dolly och åker hem med den. Då får man oxå bara åka trettio.
den enda lagstiftningen som är riktigt tvingande i detta fallet är hastighet och utmärkningen( triangel). belysning krävs bara vid färd i mörker och då räcker med en en röd lykta bakåt då det du genomför är en bogsering.