Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  kanadagås  (läst 9921 gånger)

ingelaopeter

  • Inlägg: 282
    • Västergötland
    • Trolledalens Hantverk
kanadagås
« skrivet: 29 aug-11 kl 09:46 »
Är det gott att äta?

Nena

  • Inlägg: 270
    • Dalsland
SV: kanadagås
« Svar #1 skrivet: 29 aug-11 kl 11:27 »
Supergott! Helstekt, göra färs mm - bara fantasin sätter gränser :)
Lev livet grönare så blir jorden skönare

Moraggarn

  • Inlägg: 599
    • -
SV: kanadagås
« Svar #2 skrivet: 29 aug-11 kl 13:58 »
Kanongott! Men man måste göra rätt med gåsen för att det ska bli lyckat. I annat fall blir den seg och trådig. Det viktigaste är att få låta den hänga....Lääääänge. Ända upp till 60 dygnsgrader helst. Det bästa är om man kan hänga den i 5grader i 12 dagar.

Ett kanonrecept: Vira in bröstfileerna(noga putsade) i bakplåtspapper,paketet ska vara hårt och absolut tätt. Sätt det i ugnen på 70grader över natten(gärna några timmar till) 12-13 timmar gör inget.  Ta någon god olja och häll upp den i en plastpåse tillsammans med hackad vitlök salt och kryddor efter tycke och smak lägg sedan bröstfilen i detta att marinera. Låt sedan marinera i ett dygn gärna 2-2,5 dygn.

Detta tar sin tid....Men satan va gott det blir.

Smaksättare som passar bra till kanadagås är dill och pepparrot.

 

ingelaopeter

  • Inlägg: 282
    • Västergötland
    • Trolledalens Hantverk
SV: kanadagås
« Svar #3 skrivet: 29 aug-11 kl 14:14 »
Så gott det låter!  Ska låta den hänga länge då, så att den blir mör och sedan göra i ordning efter detta recept.  Nästa gås får då bli färs så att jag får prova det också.  Tack för era svar.

ingelaopeter

  • Inlägg: 282
    • Västergötland
    • Trolledalens Hantverk
SV: kanadagås
« Svar #4 skrivet: 08 sep-11 kl 09:44 »
Nu har det gått 11 dagar och den luktar fortfarande ingenting. Det ser ut att gå bra  :D


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

620 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser