Visst finns det väl risker med att ge ben, oavsett hurdana, sätta i halsen eller på tvären kan dom ju såklart, men det gäller ju allt, inte bara ben. En kompis hund dog när hon satte en korv i halsen och kvävdes. Och sånt är ju inte roligt, det går ju inte att komma ifrån.
Jag tycker störst risk blir när dom antingen är för många om benen, så det blir jäkt och stress, eller om man gör som schäferägaren här i inlägget nyss, kastar sig över hunden och försöker få bort benen, då blir det ju bara att dom försöker kasta i sig alltihop så fort som möjligt.
Kan dom få ligga i lugn och ro och gnaga så brukar det ju funka. Men visst brukar man få plocka bort benbitar som sitter lite här och var i munnen, det gör man ju.