Dom dör, en efter en

Startat av Chester, 25 Feb-08 kl 12:44

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Margit

Citat från: Chester skrivet 26 Feb-08 kl 08:48
Ringde till vetrinärstationen; dom visste inte vad Estrebe var ens! När jag förklarat så säger vet: "Men det kan jag ju inte bara skriva ut, jag måste ju se kycklingen!"
Jag har fem mil till vet och ingen bil (är på verkstad). Dessutom är kycklingen jätte dålig, den hinner dö innan jag kommer fram om jag tar ut den nu. bara att gå ut och hjälpa den över livets gräns, alltså...


Ring runt till flera veterinärer!! Till slut träffar du på en klok veterinär som kan ringa in ett recept åt dig!! Det är bråttom med så små kycklingar, de måste få medicin inom ett par dagar - säg det till veterinären.

moaoliver

Råkade ut för nåt liknande förra året. Då fick jag reda på att dom tydligen hade blivit förkylda... de små är så ömtåliga. Av 5 så dog 4, den sista (då vi fick reda på anledningen) tog vi i ett akvarium upp från golvet. Vi ordnade så att den fick värme underifrån eftersom det troligtvis var underifrån dom blivit kalla. Värme...värme och värme.... och tillslut så vände det! Och idag så är han en vacker ståtlig dvärg kochin tupp  :D
Försöker ha tro... tro på livets alla goda sidor. Tar del av allt vad naturen har att ge oss. Självhushåll är vårt motto. Djuren, naturen och själen förenat i ett.
  Väver, spinner, syr, stickar och virkar.... växtfärgar och trollar med det vi har.

Grimla

Citat från: Chester skrivet 25 Feb-08 kl 14:14
Dessa är inomhus  ;)

Kycklingar ska ha värmelampa, har du inte haft det till dina  ???

Första tiden efter det att man tagit ut kycklingarna ur kläcken så ska de ha 32-37 grader varmt,
under den sköna värmelampan.

Sen sänker man värmen försiktigt varje dag.
När dom är tre veckor klarar dom temperaturer på 20-22 grader.

Vid 8 veckor klarar dom sig helt utan värmelampan  :)
Islandshöns och Sk.Blommehöns (båda raserna med o utan hätta). 4 Fjällkor, Häst, Får, Katt ♥

Chester

Citat från: Grimla skrivet 26 Feb-08 kl 22:25
Kycklingar ska ha värmelampa, har du inte haft det till dina  ???

Första tiden efter det att man tagit ut kycklingarna ur kläcken så ska de ha 32-37 grader varmt,
under den sköna värmelampan.

Sen sänker man värmen försiktigt varje dag.
När dom är tre veckor klarar dom temperaturer på 20-22 grader.

Vid 8 veckor klarar dom sig helt utan värmelampan  :)

Jo, dom har en värmelampa som ger bra temperatur åt dom. Att jag har dom inomhus är för att jag nog är lite pjoskig med mina första kycklingar  ;)


Chester

Citat från: Rosten skrivet 27 Feb-08 kl 12:15
Hur varm har du hos dom?

33 grader. Nu har jag åtminstone tre tillsynes friska sötnosar!

Chester

Nu har ytterligare en dött  :'( Den växte inte som den skulle verkade det som; de två kycklingar som är kvar är nästan dubbelt så stora som den lille som dog var. :'(

Lena A

Vi får hoppas att de två kvarvarande kycklingarna klarar sig.

mollys

Chester hur har det gått me de 2 kvarvarande kycklingarna ???
Småländsk gårdsägare med man och tre barn, har Hästar,Hundar,Katter, Dvärgkochinhöns , Myskankor o 6 Får.

Chester

Dom två som är kvar mår bara fint, kvittrar högre och högre för varje dag! Jag har fått flytta över dom från plastlådan till en kaninbur nu och så har dom fått flytta ut ur sovrummet och in i klädkammaren. Det vart så svårt att sova när dom pep och tjöt hela kvällen ;D Jag ställde in en värmefläkt i klk för att få upp temperaturen i rummet (förutom värmelampan) och fläkten vred lite på sig så delar av luftflödet strålar in i buren och kycklingana tycker det är jättekul att springa igenom luftströmmarna  ;)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 123 Gäster, 0 användare