Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Lungkorv  (läst 5600 gånger)

lantis

  • Inlägg: 137
    • Västmanland
Lungkorv
« skrivet: 07 jan-08 kl 04:34 »
Är det någon som har recept på lungkorv, den är gjord på inälvsmat från gris. Mor gjorde alltid det vid slakt, nu är mor borta och receptet med henne, hon hade det i huvudet. Hjälp, jag längtar efter den korven ibland.  ;D :P

kanka

  • Inlägg: 564
    • Västerbotten
Re:Lungkorv
« Svar #1 skrivet: 07 jan-08 kl 17:08 »
Här kommer ett recept ur en kokbok som trycktes 1925.

Hjärtslaget( lungor och hjärtat av kalv eller oxe)
425g njurtalg
1-2 finhackade rödlökar
20 stötta pepparkorn, salt, ingfära, timjan
2/3 l förvällda korngryn
Hjärtslaget skäres upp, sköljes och får ligga i vatten över natten. Vattnet ombytes ett par gånger. Hjärtslaget tages upp och får avrinna. alla körtlar, senor m.m borttagas och köttet hackas mycket fint. Talgen befrias från hinnor och skäres i fina tärningar, som blandas med det hackade tilllika med de förvällda grynen och kryddorna. Det blandas väl och fylles på väl rengjorda blåtarmar till lagom långa korvar, vilka omknytes i båda ändar. Korven kan kokas färsk men nedslatas för det mesta. Vattenläggas före kokningen. Lycka till
Det ska bara gå, 4600 kvm har jag till förfogande.

lantis

  • Inlägg: 137
    • Västmanland
Re:Lungkorv
« Svar #2 skrivet: 08 jan-08 kl 11:10 »
Tack för receptet, men det verkar inte vara det rätta, mor kanske hade eget recept.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

462 gäster, 1 användare
Strömmen i dalen

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser