Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Installera äldre pelletskamin  (läst 17 gånger)

lekman

  • Inlägg: 63
    • Värmland
Installera äldre pelletskamin
« skrivet: Idag kl. 08:22 »
Installerade en Husqvarna 155 kamin för 15 år sen och då räckte det med att få installationen godkänd av sotaren, sen var det klart sas. Nu har jag ersatt denna gamla vedkamin med en KMP K6 pelletskamin, kanske 15 år gammal, men i bra skick som fungerar helt okej. Fick höra av sotaren att jag först skulle ha ansökt om tillstånd från kommunen innan jag bytte, förmodar att det är nya regler sen förr. Finns det risk att kommunen kommer att säga att min något äldre pelletskamin är för gammal för att nyinstalleras,? För dålig miljömässigt?
« Senast ändrad: Idag kl. 08:27 av lekman »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

553 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser