Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  kloka råd önskas: kor vs får, lantras vs köttras?  (läst 1708 gånger)

nybörjaren

  • Gäst
kloka råd önskas: kor vs får, lantras vs köttras?
« skrivet: 04 apr-07 kl 15:18 »
Vi har nyligen köpt en gård och inte haft betesdjur förrut.
Skulle behöva hjälp m att hålla undan sly-mest björk, al, asp på ett område på 2ha. Stubbar sedan röjningen är kvar. kanske i snitt 2cm i diam och 5-10cm höga. Klarar kor av en sådan miljö? Eller är får/getter ett  bättre alternativ? Kan lantraskor ge sig på sly oxå eller är HC helt överlägsna? MÅSTE man mjölka lantraskorna el kan de endast gå med kalven som är fallet m HC mfl köttraser?
Hur är rödkullan i en sådan miljö? Är de snälla?

Har förresten 3ha vall som vi kan ta till hö. Hur många djur bär det?
tacksam för kloka tips!

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
Re:kor vs får på stubb marke..
« Svar #1 skrivet: 04 apr-07 kl 23:20 »
Skulle behöva hjälp m att hålla undan sly-mest björk, al, asp på ett område på 2ha. Stubbar sedan röjningen är kvar. kanske i snitt 2cm i diam och 5-10cm höga. Klarar kor av en sådan miljö? Eller är får/getter ett  bättre alternativ?

Såna stubbar är inte alls klokt att släppa kor på, då dom kan trampa på stubbarna och skada sig rejält  :-\

Det låter som att det är klart lämpligast att ha några får eller getter där !

Mvh Rosa
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

534 gäster, 3 användare
RickardR, addebadde, Stengrim

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser