Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  kloka råd önskas: kor vs får, lantras vs köttras?  (läst 1667 gånger)

nybörjaren

  • Gäst
kloka råd önskas: kor vs får, lantras vs köttras?
« skrivet: 04 apr-07 kl 15:18 »
Vi har nyligen köpt en gård och inte haft betesdjur förrut.
Skulle behöva hjälp m att hålla undan sly-mest björk, al, asp på ett område på 2ha. Stubbar sedan röjningen är kvar. kanske i snitt 2cm i diam och 5-10cm höga. Klarar kor av en sådan miljö? Eller är får/getter ett  bättre alternativ? Kan lantraskor ge sig på sly oxå eller är HC helt överlägsna? MÅSTE man mjölka lantraskorna el kan de endast gå med kalven som är fallet m HC mfl köttraser?
Hur är rödkullan i en sådan miljö? Är de snälla?

Har förresten 3ha vall som vi kan ta till hö. Hur många djur bär det?
tacksam för kloka tips!

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
Re:kor vs får på stubb marke..
« Svar #1 skrivet: 04 apr-07 kl 23:20 »
Skulle behöva hjälp m att hålla undan sly-mest björk, al, asp på ett område på 2ha. Stubbar sedan röjningen är kvar. kanske i snitt 2cm i diam och 5-10cm höga. Klarar kor av en sådan miljö? Eller är får/getter ett  bättre alternativ?

Såna stubbar är inte alls klokt att släppa kor på, då dom kan trampa på stubbarna och skada sig rejält  :-\

Det låter som att det är klart lämpligast att ha några får eller getter där !

Mvh Rosa
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

500 gäster, 2 användare
Besksöta, alternaiv

* Forum

* Om tidningen Åter



- Det här är tidningar som jag kommer hålla reda på och spara på samma ställe, de fungerar som en uppslagsbok!
/Lovisa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser