jag har alltid haft någon hobbybil men intresset har svalnat pga tidsbrist.
Sista rena hobbybilen var en opel Blitz -52,lastbil. När den såldes pga bristande tid (hobbybilar tar enormt mycket tid,inte bara renovera och meka,största tiden går åt till att jaga delar) blev det tomt.
Då jag lite senare letade alternativ till släp (behövde en större bil i företaget till möbeltransport,byggställningar,dörrar o fönster m.m. ) råkade jag ramla på en annons om ett transitskåp,modellen med sista v4:an (1979).Ett tidigare televerksfordon med så raffinerade detaljer som hel lucka bak och saftblandare på taket.
Fördelen : skattebefriat,bes vartannat år,billig försäkring,enkel att jobba med. Nackdelar: kan bli mycket underhåll,dricker mycket.
Men om man låter företaget betala alla kostnader,bilen skall dessutom bara rulla några dagar i månaden,och transit är faktiskt rolig att köra,stenåldersbil.
Så jag köpte den för en billig slant och den fyller sin uppgift med råge då det blivit en rolig reklampelare för företaget
Jag kände till transiter sedan tidigare,hade sådana på tidigt 70-tal både i företaget och privat. på den tiden var van-projekt populära så också hos mig då det var enkelt att fixa tjejer med en teddyinredd transit.
Så nostalgikicken kom också och döm om min häpnad när det fortfarande går att köpa options till dem såsom gangsterkeps och träinredning till hytten.
Har också hittat ett företag i tyskland specialiserat på europeiska Ford som har det mesta på lager i delar.
Inte så konstigt då transit blivit eftertraktad i europa och det finns inte många kvar.
Sveriges vanligaste företagsbil på 70-talet (fanns över 100000 på vägarna)är nu bara en handfull kvar och ställer givetvis ett ansvarskrav på mig som ägare.
lastbilarna har klarat sig bättre men skåp och bussversionerna är för det mesta bortrostade. Ulf