Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  barka träd  (läst 3531 gånger)

carroj

  • Inlägg: 16
barka träd
« skrivet: 14 aug-14 kl 20:07 »
Bara nyfiken vad det eg kommer sig att getterna var år börjar barka träden i hagen vid den här tiden? Har vart inne på att det är betet som nu inte tillgodoser alla deras behov, men har nu börjat med stödfodring av hö igen och det är ändå fortf mer intressant att barka av träden. dålig på trädsorterna, men tror det är träden som grönskar sist på våren, asp? som nu är väldigt intressant:).

Che Guevara

  • Gäst
SV: barka träd
« Svar #1 skrivet: 14 aug-14 kl 20:16 »
Mineraler kanske  . Sen ska väl asp vara lite avmaskande i alla fall på hästar men det vet ja inget om då det bara är en hörsägen.

SussiloII

  • Inlägg: 580
    • Småland
SV: barka träd
« Svar #2 skrivet: 17 aug-14 kl 11:04 »
Bark och sly är naturlig föda för getter. Barkar de samma tid varje år skulle jag tippa på ett mineralbehov som Che Guevara redan skrivit. Också jag har har hört/läst att asp är avmaskande. Getter ska ha ständig tillgång till ett mineralfoder och saltsten.

 

carroj

  • Inlägg: 16
SV: barka träd
« Svar #3 skrivet: 17 aug-14 kl 15:28 »
mm, tack för hjälpen. men de har iaf fri tillgång till mineralerna och träckprov är taget för ett par veckor sedan o visade inget..

SussiloII

  • Inlägg: 580
    • Småland
SV: barka träd
« Svar #4 skrivet: 17 aug-14 kl 18:06 »
Låter bra. Kanske är det så att barken på de träden vid den här tiden smakar extra gott och innehåller något extra nyttigt som bara getter förstår sig på :). Näringen i betet avtar ju så sakteliga. Kanske någon annan har någon ide´?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

651 gäster, 1 användare
Bokohammare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser