Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Shire  (läst 1573 gånger)

Oskar 123

  • Inlägg: 466
    • Dalsland
Shire
« skrivet: 18 jan-13 kl 20:34 »
Är shirehäst en bra förstahäst?
Jag har ridit i 6 år och har erfarenhet av körning och hästarnas skötsel
Bor på en liten gård i Dalsland med familjen. Har gotlandsfår, gäss, hund, katter och höns av diverse raser.

Luff

  • Inlägg: 998
    • Västergötland
SV: Shire
« Svar #1 skrivet: 18 jan-13 kl 20:48 »
Ja och nej.
Dom har trevligt temperament. Däremot dyra i käk och det kan vara svårt att hitta utrustning vilket gör att det blir dyrare.
Sen är det ju så att desto större djur desto svårare att hålla OM det händer något.
//Luff

Vitkål

  • Inlägg: 64
    • Uppland
SV: Shire
« Svar #2 skrivet: 31 jan-13 kl 10:54 »
Shirehästen är en otroligt lugn, stabil och trygg ras som alltid gör allt för att förstå vad man vill och ber den om. Jag skulle vilja påstå att den rent temperamentsmässigt är den perfekta nybörjarhästen. Dock är det ju fler saker som kommer till hästägande. Iom sin storlek är det helt klart annorlunda att äga en shire än en annan typ av häst. De kräver en hel del hovvård bland annat och man måste vara insatt i alla de risker storleken medför. Tarmvred tex, som de med sin stora buk kan råka ut för. Man måste se till att de aldrig är tomma i magen. De bör inte stå uppstallade då stall i passande storlek är i princip ickeexisterande. Kraftfoder är big no no, de har svårt att hantera socker och bör egentligen enbart äta grovfoder och mineraler och någon vitamin om det behövs. Var noga med att de aldrig blir överviktiga.

De kostar. Massor. Då både i inköp och underhåll även om försäkringen är en piss i havet. Räkna med att de äter minst en 15kg grovfoder per dag. Det kan vara svårt att få tag i hovvårdare (rekommenderar att de får gå barfota) och hovslagare då deras fötter kan vara tunga och slitsamma att ta hand om. De kräver massor med närhet, gulligull och tålamod. De har ett stor behov av att känna sig älskade och behövda, därför är det ingen bra idé att skaffa sig en som bara får stå och damma. De vill och behöver få jobba och då med många olika saker. Variation är nyckeln till en motiverad, glad och arbetsvillig shire. De blir bokstavligen ledsna och deprimerade när man skäller på dem. Räkna med att behöva specialbeställa all utrustning. Vi är i färd med att köpa in en specialsydd sele, bara 11 000 spänn.




Oskar 123

  • Inlägg: 466
    • Dalsland
SV: Shire
« Svar #3 skrivet: 01 feb-13 kl 21:08 »
Är det samma sak med percheron och clydesdale då???
Bor på en liten gård i Dalsland med familjen. Har gotlandsfår, gäss, hund, katter och höns av diverse raser.

Vitkål

  • Inlägg: 64
    • Uppland
SV: Shire
« Svar #4 skrivet: 02 feb-13 kl 18:35 »
Clydesdalen är shirehästens skotska kusin, är i princip samma ras så samma sak bör gälla där. Percheron har jag ingen erfarenhet av men har fått höra att de är lätta att handskas med och relativt lätta på foten, men samma sak gäller nog där som för shiren. De är antagligen dyra att hålla med tanke på storlek, framför allt bredden då, och fodret.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

475 gäster, 2 användare (1 dolda)
Erik Forsman

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser