Fy fan vad äckliga ni kan vara här. avliva en levande varelse för att hon har några stjärtfjädar som inte passar er. J-a hitlerfasoner. Trodde i min enfald att man hade djur för att man tyckte om djur. Men dom är tydligen ett självändamål för vissa.
Hej hej!
Precis som att man köper bilar av olika skäl eller bär olika stilar av kläder av olika skäl så skaffar man även djur av olika skäl, i det här fallet höns.
Vissa gör det för att det är mysigt med höns hemma på gården, andra för att dom vill ha ägg. Ytterligare andra för att dom vill ha eget producerat hönskött, några för att dom vill att barnen ska växa upp tillsammans med djur eller för att bevara höns av en gammal lantras och många vill säkert ha höns av flera anledningar..
Och det finns till och med en hel del människor som vill ha höns av nån särskild ras för att dom är snygga.
Bland dom sistnämnda människorna så finns det en del som är ganska nöjda med dom höns dom köpt och gör inte så mycket annat att än titta på dom, plocka in och äta äggen.
Men vissa vill ha kycklingar så dom avlar på hönsen med stort eller litet engagemang och det finns ganska många som har sina snygga höns som ett intresse eller sport för att avla på dom och sen ställa ut sina eget uppfödda djur. För det finns ju en hel del prestige och erkännande att vinna på det.
Och det är ju faktiskt lika viktigt att alla människor får ha vilken bil, vilka kläder eller vilka djur dom vill. Man får faktiskt ta livet av alla sina djur också om man gör det utan att djuren lider.
Man kan faktiskt inte hindra andra vuxna människor från att välja det själv hur dumt man än tycker att det är.
När det gäller höns av olika standardiserade raser så måste man faktiskt jobba ganska hårt för att dom ska se ut som det är tänkt. Man måste helt enkelt gallra hårt för att få rätt typ på djuren även i kommande generationer. En standardiserad ras är en ras enbart om den ser ut som skaparen av rasen hade tänkt. Ett rasrent djur som inte ser ut som den ras det sägs tillhöra kan aldrig uppfattas som rasrent. Och en nackad höna kan ju faktiskt ätas till middag även om den är av en renrasig standardras.
Vill man nu tycka att det här är Hitlerfasoner så får man faktiskt tycka det också, man gör precis som man vill. Men är det inte lite väl grovt att jämföra en hönsnackning pga fel sorts fjädrar med tortyr och avrättning av minst 13 miljoner människor??
/Tedarix