Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  päronlikör?  (läst 8154 gånger)

stickelbär

  • Inlägg: 12
    • Södermanland
päronlikör?
« skrivet: 06 okt-11 kl 20:26 »
hur gör man päronlikör ???

Lasse46

  • Inlägg: 162
    • Jämtland
SV: päronlikör?
« Svar #1 skrivet: 08 okt-11 kl 23:07 »
Menar du typ XANTÈ? Om det är sån du vill göra ta 3 stora päron, skall fortfarande vara lite hårda och absolut inte övermogna, då blir likören flockig av fruktköttet. Så här gör du, skölj dem väl, ta bort blomfnaset och stjälken, dela i centimeterstora bitar lägg i en 1-liters konservburk, tillsätt 75 cl billig konjak (svensk eau de vie går bra) låt stå med locket på i rumstemperatur ca 4 veckor, sila bort frukten, om du vill kan du söta med lite sirap, klart!! Blir dock bättre om den får eftermogna på flaska några veckor till. Den bortsilade frukten är jättegod att äta som dessert med vispgrädde eller glass. Passar dock inte till barn eller bilförare!!!

Lasse

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: päronlikör?
« Svar #2 skrivet: 09 okt-11 kl 07:58 »
Förr sötade man likörer med florsocker, men numera innehåller den oftast klumpförebyggande medel som bildar fällning i likör. Så vit sirap är bättre som sötningsmedel.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

490 gäster, 2 användare
Radar, Ros-Marie Karlsson

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser