Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  ta varaa på tomater  (läst 2474 gånger)

älska grönt

  • Inlägg: 43
    • Västergötland
ta varaa på tomater
« skrivet: 03 jun-11 kl 07:16 »
Hur tar jag vara på mina kommande tomater? Ja räknar kallt med många !:-)

christinag

  • Inlägg: 1912
  • Täljstenfantast
    • Västmanland
SV: ta varaa på tomater
« Svar #1 skrivet: 11 jun-11 kl 05:27 »
Jag är ett fan av chutney gjord på gröna tomater  :)

Och torkade tomater som är superbt på varma mackor. Torkade tomater som inte läggs i olja kan bli litet sega efter ett tag men går bra i goda grytor efter litet blötläggning. Jag klipper ofta ned litet sånt i nästan varje gryta jag gör. Gott på pastasallad eller i pastasåsen.
Demokrati: 2 vargar och 1 lamm röstar om lunchmenyn.
Frihet: Ett väl beväpnat lamm opponerar sig mot omröstningen.

Bullerybo

  • Inlägg: 672
    • Närke
SV: ta varaa på tomater
« Svar #2 skrivet: 11 jun-11 kl 15:08 »
Har du en frysbox kan du frysa in dem hela i plastpåsar för att senare kunna använda i matlagning. När du tar fram dem går de att skålla genom att skölja under kranen i varmvatten medans de fortfarande är frysta.

Torka är också bra såklart.

Gronavagen

  • Inlägg: 1554
    • Uppland
    • 1000 sätt att driva en matte till vansinne- en blogg om att (över)leva med en flock hundar
SV: ta varaa på tomater
« Svar #3 skrivet: 11 jun-11 kl 16:07 »
Torkade tomater som inte läggs i olja kan bli litet sega efter ett tag men går bra i goda grytor efter litet blötläggning.
Blötlägger man dom i hett vatten med lite balsaminäger i blir de mjuka och hur goda som helst.

christelle

  • Inlägg: 7772
    • Blekinge
SV: ta varaa på tomater
« Svar #4 skrivet: 11 jun-11 kl 17:11 »
Hade väldans mycket tomater förra året - eftersom vi äter pizza varje söndagkväll gjorde jag tomatsås på hela rasket efter ett recept i en gammal kokbok. Frös in i mjölkförpackningar och det har räckt fram till för nån månad sen  :D
The woods are lovely, dark and deep.
But I have promises to keep,
and miles to go before I sleep.   R. F.

Lidhem

  • Inlägg: 164
  • Livet på landet, det enda som är bra
    • Östergötland
    • LidhemsGrönt
SV: ta varaa på tomater
« Svar #5 skrivet: 21 jun-11 kl 12:47 »
Jag gör tomatsås och chutney på mina röda tomater. De gröna som blir över syltar jag in eller gör tomat och löksallad. I år ska jag prova att konservera dem.
Månskensbonde med make, tre barn, 2 kattungar, ett gäng Kindahöns, blandisar, myskisar, Gotlandskaniner, Gutefår, Linderödsgrisar och ett antal bin http://lidhemsgront.blog.se/

Pelargon

  • Inlägg: 53
    • Närke
SV: ta varaa på tomater
« Svar #6 skrivet: 21 jun-11 kl 18:27 »
Jag konserverar också, om det blir mycket.  :)
Tycker om att laga mat i min vedspis.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

595 gäster, 1 användare
Hans Hultén

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser