Kylskåpet ska ut nu

Startat av Tålamod, 20 Apr-09 kl 18:50

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Ptr

Citat från: Gunilla0 skrivet 04 Jun-09 kl 20:21
En liten detalj i sammanhanget, men dock en detalj som jag är engagerad i: Varför i herrans namn ska man äta konserverade kikärtor? De är ju superäckliga! Köp torkade kikärtor, lägg dem i blöt över natten och koka sen. Nykokta kikärtor kan jag äta som om det vore godis. En påse torkade kikärtor håller i evighet även i en varm lägenhet. Det måste väl också vara mer miljövänligt att avstå från konservburken.


Hallelulja,      Amen!!!! :D :D

Mvh
Bara för att man känner att man borde, men det inte blir av så kan även möjligheten att man kunde, om det bara blev av även det vara rätt trevligt.

Tålamod

Jag tycker inte konserverade kikärtor är läbbiga.

Men hur menar ni att de är mindre bra för  miljön?
Här på detta forum finns ju många trådar om inkokning/konservering.

Det sägs ju att det är en energieffektiv lagringsmetod?

Transport-miljö-kostnaden blir ju ungefär lika?

Menar du att metallen i burken, dess kostnad är större?

För själva uppkokningen är ju effektivare i en fabrik än hemma på spisen.

Det tar ju en timme att koka kikärtor också.


Ett par månader utan Kyl, Nu känns det som vanligt man tänker inte på det.





S Lomner

Raw food eller Levande föda tror jag är en bra väg, för genom att basera intaget på konserver så får du i dig mat som inte är mer än bukfylla. Genom att konserverna är upphettade så försvinner nästan allt ur födan som kroppen verkligen behöver, för att hålla dig vital och frisk.

Kolla in tex David Wolfs bok eller den svenka boken "Raw food" av Erica Palmcrantz.
En Kins Domian åt alla!
www.lomner.se

Pjöllerberg

Citat från: Tålamod skrivet 20 Apr-09 kl 18:50

Alla möjliga tips om detta med att ha kastat ut kyl o frus välkomnas å det varmaste


Hjälp mig




Hur har det gått?

bluealabama

Hej,

Intressant tråd. Jag blev glad av att läsa att du stängde av ditt kylskåp. Är det fortfarande av? Undrar speciellt nu under dessa rötmånadstider. Har du testat att torka bär, frukt, grönsaker? Levande föda som föreslagits?

*nyfiken*


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

782 Gäster, 0 användare