När jag kom ner i kväll till lådorna så satt jag och tittade en liten stund. Helt plötsligt så får jag se ett ägg i tupplådan!

Plockar ur ägget och visar min son. Vi börjar studera tupparna intensivt. Helt plötsligt så upptäcker vi att ena tuppen har en kal fläck på ryggen. Vi pratar lite med varandra om det kan vara en höna i alla fall. Då en av dom andra tupparna hugger tag i nacken och vräker sig upp på ryggen på den som vi nu har blivit lite osäker på. (var 100% säker igår.) Så jag sticker in armen och hugger "hönan". Säpper ner den till dom andra hönorna och hon är nu riktigt uppskärrad och springer runt som en galning. Efter 30 sekunder så lugnar hon ner sig. Kollar lite och hugger nacken på den närmaste hönan och sen är det full fart. Så in med armen i hönslådan och hugger "hönan" som tydligen var en tupp i alla fall. Så nu har vi konstaterat att vi har en homo i tupplådan.
Men var kom ägget ifrån? Så vi beslutar att göra ett ordentligt test. Ner med en tupp till hönorna. Så fort den hoppar upp på hönsryggen så plockar vi bort den och släpper ner nästa. På ett par minuter så har vi testat alla fyra och det är tuppar.
Alla vaktlarna gick i tupplådan från början så förmodligen så missade jag ägget när jag sorterade dom.
Så vi står och kollar lite då min son får se ett till ägg men nu är det i Hönslådan.
Så vi tar var sitt ägg och går upp till huset för att koka dom. Så vi kokar äggen 2 minuter och 20 sekunder. Sen skalar vi dom. strör på lite salt och testar. Min sons kommentar var. "det smakar ju nästan som hönsägg"
Så nu har man testat vaktelägg för första gången i sitt liv.
