Den ena kaminen skall ju vara CE-märk enligt tillverkaren.
Men CE-märkningen handlar om säkerhet och säger inget om kaminen är bra eller ej.
Så det är svårt att veta vad man skall köpa.
Att kaminer och liknande saker som säljs inom EU ska vara CE-märkta är så självklart att det inte är säkert att alla tillverkare bryr sig om att skriva ut det i marknadsföringen (det har ju varit ett krav i över 15 år vid det här laget).
Men kom ihåg att CE-märkningen inte betyder att kaminen är typprovad av någon myndighet, utan det hela går till så att vem som helst får på eget ansvar klistra på ett CE-märke på vilken produkt som helst, men riskerar att råka illa ut om någon i efterhand anmäler till vederbörande myndighet att produkten inte uppfyller gällande krav. Det är alltså frågan om en slags självdeklaration.
När en CE-märkt produkt säljs ska det följa med en s k tillverkardeklaration eller "försäkran om överensstämmelse", där det är uppräknat vilka EU-direktiv, standarder och föreskrifter som tillverkaren anser är relevanta för just den här produkten och som han intygar att den uppfyller. Det rör sig inte bara om säkerhet utan kan även gälla t ex miljökrav.
Tillverkaren ska också ha en s k TCF (Technical Construction File, det är en samling dokument som innehåller alla ritningar, provresultat mm som gör att han anser att produkten uppfyller kraven för CE-märkning) redo, den behöver han inte offentliggöra för vem som helst men om en myndighet får något klagomål på produkten kan myndigheten begära in TCF och då måste tillverkaren lämna dokumentationen inom två veckor.
Men kom ihåg att en mindre nogräknad tillverkare eller importör, som kanske byter namn och organisationsnummer varje år, kan klistra på egna CE-märken på vad skräp som helst utan att ta några större risker.