Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Ska träslevar (maskin)diskas  (läst 12694 gånger)

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14082
    • Medelpad
SV: Ska träslevar (maskin)diskas
« Svar #20 skrivet: 04 dec-09 kl 20:21 »
En träskärbräda är det ju lätt gjort att slipa av några mm med bandslipmaskin om när den börjar vara för äcklig på ytan. Plastskärbrädor är det däremot bara att slänga (eller degradera till något annat användningsområde som inte har med livsmedel att göra).

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: Ska träslevar (maskin)diskas
« Svar #21 skrivet: 05 dec-09 kl 21:35 »
Skitsnack att träslevar är farliga och omöjliga att diska. de flesta har tiotusen ggr mer bakterier på sitt enda organ än en träslev.
Trä går att diska, även i maskin, om man nu överhuvudtaget anser att en sådan tingest är till nytta överhuvudtaget.

Att skärbrädor av trä skulle vara bakteriehärder, jämtemot de av plast är nys.  Bakterier finns överallt, och varje och även en med avsky och starka medel som försöker sky sig, har ca två kilo inombords, som han/hon inte kan reducera allt för mycket utan att bli sjuk.

Cirka 0,003 av bakterierna kan åstadkomma skada, och medel som slår mot allt och skapar sterila miljöer, är i de flesta fall inte av godo.

Tvål och vatten rensar det mesta i vardagen, och lite sprit om det finns anledning att anta att det finns smitta av sjukdom.

Vår kamp mot dessa bakterier har åsamkat en evolutionär kamp, som bakterierna kommer att vinna. Mer kamp mer motstånd.
Tjugo minuters generationsväxling mot tjugo år, Vad tror ni?
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

jenses

  • Gäst
SV: Ska träslevar (maskin)diskas
« Svar #22 skrivet: 06 dec-09 kl 00:02 »
träslevar och skärbrädor tvättas med fördel under hett rinnande vatten, medan de skrubbas ihärdig med intvålad lagom mjuk borste.
Rinnande hett vatten? På båtsmanstorpet i skogen?  Vilket parallelluniversum pratar du om???

 

duett73

  • Inlägg: 42
SV: Ska träslevar (maskin)diskas
« Svar #23 skrivet: 06 dec-09 kl 20:30 »
Man bör inte diska trä i maskinen det blir grått och gärna lite luddigt i ytan nej en handdiskning är bäst detta fast jag avskyr att diska för hand allt annat går i diskmaskinen.
Att trä skulle vara ohygieniskt är bara nys det funkar fackyiskt tvärt om en ligt en undersökning man gjort det trä är backeriehämmande medans plastskärbräden var rena grogrunden till ohälosamma backterier.
Jag har träslevar som jag gjort för 12 årsedan som vi fortfarande använder dagligen de handdiskas alltid.
Medans vi har andra som vi maskindiskat för att jag ville det de sprack och blev fula på bara ett år  :'(det lönade sig altrå inte att vara lat med disken då fick jag bara göra fler lite oftare och det tar ju sin tid. ::)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

617 gäster, 2 användare
Anders Flix, nordictinkerer

* Forum

* Om tidningen Åter



- Superbra tidning, väldigt intressanta artiklar.
/ Jimmy

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser