Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Motorn skjuter ut tändstift  (läst 4983 gånger)

Radar

  • Inlägg: 1693
    • Jämtland
Motorn skjuter ut tändstift
« skrivet: 04 jan-11 kl 13:32 »
Det är tänkt att det ska borras ur och sättas i insatsgänga till de stift som brukar ploppa ur. Men nu har det gått för långt på det ena.
Är det någon som har tips på hur man tillfälligt kan få stiftet att sitta kvar så pass länge att man kan köra bilen ca 4 mil till dit operationen ska utföras?
Lättmetalltopp, om det har någon betydelse.
Tiden går, som allting annat.
Här går den fort så förbannat.

Misse

  • Inlägg: 1840
  • nr 9424
SV: Motorn skjuter ut tändstift
« Svar #1 skrivet: 04 jan-11 kl 16:10 »
Jag hade nog kört utan stift.  Om det är en ''modern'' bil med multipointinsprutning så hade jag dragit bort kontakten till insprutaren till den aktuella cylindern.
han-djuret Missekatt längtar efter stark själslig och kroppslig närhet...  Drömmer en massa om djup symbios som stärker utan att äta upp varann, som ger värme till småhuttrande själar när vi lekandes går genom glädje och sorg.
Jag tror på ett liv före Döden :)

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14070
    • Medelpad
SV: Motorn skjuter ut tändstift
« Svar #2 skrivet: 04 jan-11 kl 16:36 »
Kortslut tändkabeln till jord också.

Jag har hört talas om nödfallslösningar av typ träkloss över tändstiftet och spännband runt motorn, men om motorn har så många cylindrar att man inte är beroende av just den som skjuter tändstift för att ta sig till verkstad så är det nog bättre att köra utan det tändstiftet.

Radar

  • Inlägg: 1693
    • Jämtland
SV: Motorn skjuter ut tändstift
« Svar #3 skrivet: 04 jan-11 kl 20:17 »
Faktiskt har jag aldrig brytt mig om det är en insprutare eller förgasarmotor. Det bör väl vara förgasare, eller hur. Det är lite för kallt för att gå ut, bara för att kolla en sån sak. 95-ans Golf Variant 1,8 l.

Kortslut tändkabeln till jord också.

Varför bör jag göra det?  Är det bättre än att plocka bort kabeln från fördelaren?

Jag antar att det inte är någon mening att försöka korka igen hålet, för att minska oväsendet. Gissar att kompressionen skjuter bort en sådan kork?


Tiden går, som allting annat.
Här går den fort så förbannat.

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14070
    • Medelpad
SV: Motorn skjuter ut tändstift
« Svar #4 skrivet: 04 jan-11 kl 21:17 »
Då är det centralinsprutning, dvs likvärdigt med förgasare ur den här synpunkten - det går inte att stänga av bränslet för en cylinder i taget.

Man kortsluter tändkabeln till jord för att högspänningen från tändspolen ska ha någonstans att ta vägen - annars finns det risk att köra sönder t ex tändspole eller tändmodul.

Det ingen idé att försöka korka igen hålet. Och det är bättre att den oförbrända bränsleluftblandningen får blåsa ut i motorrummet än att den ska gå via katalysatorn och kanske överhetta den.

Rosten

  • Inlägg: 4857
    • Närke
SV: Motorn skjuter ut tändstift
« Svar #5 skrivet: 09 jan-11 kl 01:49 »
Alternativet är att du köper en gängsats för insatsgänga till tändstift.
Fixa lämplig borr så den passar i en borrmaskin.
Borra, gänga med gängtappen och skruva i insatsen.
Så är det klart.
http://biltema.se/sv/Bil---MC/Verktyg-och-Verkstadsutrustning/Motor/Reparationssats-for-tandstiftsgangor/

brainghost

  • Inlägg: 140
    • Småland
SV: Motorn skjuter ut tändstift
« Svar #6 skrivet: 09 jan-11 kl 02:06 »
Håller mede "rosten" det brukar följa med gängtapp till de nya gängorna så gänga upp o sätt dit de renoverade gängorna o allt klart

softarn

  • Inlägg: 157
  • humm humm humm...
    • Västmanland
    • http://psyklopedin.org
SV: Motorn skjuter ut tändstift
« Svar #7 skrivet: 09 jan-11 kl 23:41 »
Nödlösning om den finns antydan till gängor i toppen är att kila fast tändstiftet. Ett varv tunn aluminiumplåt exempelvis från en ölburk runt gängan innan man drar fast stiftet kan fungera. Eventuellt kan även aluminiumfolie gå! Flera varv pålindade i rätt riktning i så fall.

Sätter man dit en insatsgänga så att säga på plats skadar det nog inte att försöka suga upp så mycket aluminiumspån som man kan ur cylindern efter det att man gängat upp hålet för insatsgängan (spånen kommer ut på något sätt ändå, men kan ju vara risk för skador). Dammsugare eller ev tryckluft, men dammsugare är nog enklast. Man får väl vara lite klurig och kanske tejpa ihop en liten lämplig slang mot dammsugarmunstycket.
//Daniel

Nyfiken "teknikfientligt teknikintresserad" ingenjör/mickelgubbe som tycker om att vara ute i naturen och att försöka tänka på miljön. Är också lägenhetsboende, seglare, träbåtsrenoverare, djurvän, fäbodsägare och säkert lite mer som jag inte kom på på rak arm.

 

Radar

  • Inlägg: 1693
    • Jämtland
SV: Motorn skjuter ut tändstift
« Svar #8 skrivet: 11 jan-11 kl 14:46 »
Om operationen skulle ha utförts på verkstad, med deras timpriser, hade jag inte tvekat att köpa en egen sats insatsgängor och fixat det själv. Men det här är ett gratisjobb, i utbyte mot en middag eller annat som passar. Grejerna har han redan, därför känns det lite onödigt att köpa något som kanske aldrig kommer till användning i framtiden.
Nu är problemet inte lika akut längre. Eftersom jag köpt en saab 9000 från -92. Största anledningen är väl egentligen att golfen inte har någon dragkrok, men det har saaben. Tyckte dessutom jag fick saaben ganska billigt. Den verkar vara i bra skick och kostade 4.500 kr. Den ska besiktas före före 1:a februari och sedan ska skatten betalas. Men eventuella 2:or ska killen jag köpte bilen av åtgärda. Jag känner honom väl.
Så nu får golfen stå ett tag, så byter vi kamremmen och fixar för tändstiften samtidigt.

Tack för hjälpen ändå.
Tiden går, som allting annat.
Här går den fort så förbannat.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

534 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Jättenöjd och glad över tidskriften Åter!
/ Märit

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser