Alternativ.nu
Djur => Biodling => Ämnet startat av: mosesmia skrivet 25 sep-13 kl 23:01
-
Hej
Har nu efter första året med bin fått ihop lite honung. Men det är nu man kommer då till frågan, hur mycket ska man ta betalt?
Tycker sånt här är jättesvårt. Man får inte vara för billig och inte för dyr.
-
kr/kg kr/kg(utan burk) kr/burk
128.60 123.07 700gr 90kr 3.85
140.00 132.50 500gr 70kr 3.75
130.00 122.50 500gr 65kr 3.75
140.00 131.34 500g6 70kr 4.38
130.00 121.24 500g6 65kr 4.38
157.10 148.34 350gr 55kr 3.08
142.90 134.60 350gr 50kr 3.08
157.10 134.29 350gr 55kr plast 8-6.88
149.25 125.37 335gr 50kr plast 8-6.88
164.20 140.30 335gr 55kr björn 8.00
179.10 155.22 335gr 60kr björn 8.00
149.25 125.37 335gr 50kr droppe 8-6.25
164.20 140.30 335gr 55kr droppe 8-6.25
179.10 155.22 335gr 60kr droppe 8-6.25
160.00 146.08 250g6 40kr 3.48
240.00 217.52 125g6 30kr 2.81
(pris)burk kund
mvh Edward :P
-
Jag tar 100 kr/kg i burk men då redovisar inte jag moms.
-
Samma som Feke.
-
Tack så mycket. Alltid lättare när man har något att jämföra med. :)
-
Jag tar 70kr för 700g, 60kr för 500g, 40kr för 350g, men nästa år kommer jag att ta 50 för den minsta burken. Jag redovisar moms och betalar skatt, så klart :) .
-
Ett bra utgångs punkt är minst 100kr/kg + 15kr för glas, lock, etikett och arbetet att få honungen i burken+etiketten.
Om hf kan ta 108kr/kg för industri processade svensk honung, vad är eran unik småskalig hantverk värt, är eran produkt bättre eller sämre än deras värme behandlad mass producerade produkt?
mvh Edward :P
bilden är från en av de tre stora lågpris mat kedjor :o
-
Bra inlägg Edward!
-
En till sak man inte ska göra är att prissätta sig efter dessa som har dåligt förtroende och i rädsla skänker bort sitt honung till ett under pris under hösten för att bli av med ELÄNDET!
Sen under resten av året står de utan,
OBS Tar eran honungs lager slut innan maj kan ni konstatera att ni har sålt till ett under pris. OBS
mvh Edward :P
-
Är det bara jag, eller låter 100 kr/kg för hemdonad honung billigt?. Kanske ligger priserna där omkring?.
-
Edward har rätt i
att ni kan ta exakt det pris
som ni själv anser
att eran produkter är värda!
-
Jag äter mycket honung och tycker nog det tar stopp där. Sen väljer jag nåt annat märke. Har köpt av en som tog 60 kr/700 gr burk, det tyckte jag var lagom.
Tycker heller inte alltid det är självklart att just en enskild producents måste vara det bästa. Vet inte hur det funkar, men är det inte så att i större skala så kan man blanda olika partier för att få en bra?
Jag köpte en nyligen som var helt flytande i rumstemperatur, och stenhård om man ställde den i kylen. Inte så roligt att betala massor för den.
Edward har rätt i
att ni kan ta exakt det pris
som ni själv anser
att eran produkter är värda!
Nej, dom kan begära exakt det priset. Men vad dom får är beroende på vad kunden anser att varan är värd.
-
Jag äter mycket honung och tycker nog det tar stopp där. Sen väljer jag nåt annat märke. Har köpt av en som tog 60 kr/700 gr burk, det tyckte jag var lagom.
-
Ja, jag såg bilden förra gången du postade den.
-
Sen väljer jag nåt annat märke. Har köpt av en som tog 60 kr/700 gr burk, det tyckte jag var lagom.Nej, dom kan begära exakt det priset. Men vad dom får är beroende på vad kunden anser att varan är värd.
Man får gratulera att du kan köpa av någon som inte har satt ett marknads mässig pris på ett svenskt tillverkat produkt.
En sak är klart är att det är ett underskott på svensk inhemsk producerad honung, alltså en brist vara so det finns fler köpare än säljare.!
Om prisen inte efterspeglar kostnaden för driften och produktionen kommer tillverkning upphöra när dessa "gamla" lägger av och då står du i butiken och kan endast välja suspekt kina honung.
Den största förlorarna blir hela Sverige som får sämre skördar och kvalité på den inhemska producerad mat på en stor ekonomiskt skala lägre BNP och följder därav >:(
Priset på honungen är bara 10% av den nytta bina och biodlare gör för Sveriges välfärd.
mvh Edward :P
-
Vad är kalkylen på honung då? Jag tycker folk brukar säga att dom tjänar bra på det.
-
beroende på vad kunden anser att varan är värd.
Tydligen är du inte värd att köpa min honung, det är helt OK ;D
Det finns flera andra som förstår värdet att köpa lokal producerat honung med alla dessa fördelar och är bered att betala för det.
Jag har en försäljnings låda vid vägen och har sålt 700g burkar för 85kr till 90kr
90kr för en burk med en dyrare och snyggare lock än den vanliga gulfärgat. Den dyrare motiv lockat burken tar slut före den billigare fast det är samma honung och storlek
mvh Edward :P
-
Tydligen är du inte värd att köpa min honung, det är helt OK ;D
Det finns flera andra som förstår värdet att köpa lokal producerat honung med alla dessa fördelar och är bered att betala för det.
Jag har en försäljnings låda vid vägen och har sålt 700g burkar för 85kr till 90kr
90kr för en burk med en dyrare och snyggare lock än den vanliga gulfärgat. Den dyrare motiv lockat burken tar slut före den billigare fast det är samma honung och storlek
mvh Edward :P
Och på vilket sätt talar det emot att kunderna betalar det dom tycker den är värd? De som handlar av dig tycker ju uppenbarligen att burkarna är värda det priset, och då betalar dom det.
Men om du begärde 400 kr/kg för du vill kunna köpa en ny bil varje år, så kanske varenda burk skulle stå osåld. Alltså är det i alla lägen kunden som bestämmer priset. Du kan sätta precis vilket pris du vill, men det som säljer är alltid det som är satt precis på gränsen där kunden inte vill betala mer. Och neråt då förstås.
Jag tror inte folk som har bin är dumskallar faktiskt, utan sätter dom ett pris på 60 kr/burken så lär det ju vara nån uträkning bakom. Och då vill jag som kund gärna veta skillnaden när en tar 60 kr och en annan tar 100 för samma vara. Vem har räknat fel?
-
Vad är kalkylen på honung då? Jag tycker folk brukar säga att dom tjänar bra på det.
??? ??? ???
Biodlare som är nöjda ???
De är som bönder, aldrig nöjda ;)
De som är nöjda har förmodligen inte räknat ut vad och hur mycket de lägger ner på sitt biodlande, först och främst tänker jag på fasta och faktiska utlägg för inköpa av utrustning och material och bensin resor och drift kostnade mm.
Och vill vi så tar vi även med utlägg för tid och arbete.
skulle man ta betalt för dessa, eller räknat hur mycket man kunna tjänat på vanligt löne arbete så skulle det inte finnas något honung att köpa överhuvudtaget
mvh Edward :P
-
OCH ett
tänk på alla bin
som jobber vår och sommar
innan invintringen!
-
Men om du begärde 400 kr/kg för du vill kunna köpa en ny bil varje år, så kanske varenda burk skulle stå osåld. Alltså är det i alla lägen kunden som bestämmer priset. Du kan sätta precis vilket pris du vill, men det som säljer är alltid det som är satt precis på gränsen där kunden inte vill betala mer. Och neråt då förstås.
DET ÄR BRIST PÅ INHEMSK PRODUCERAD HONUNG
Detta betyder att det finns fler som vill köpa än det finns producenter och säljare.
Vad händer på en brist marknad?
Att sälja till ett underpris gagnar inte och är inte hållbart och i längden, och i slutändan blir någon (biodlarn och dennes bin) utnyttjad.
Att betala ett under pris för svenska honung är som att köpa kläder tillverkad i ett slav fabrik där folk utnyttjats. Fast för somliga känns det ok och de är nöjda med sina billiga mode plagg.
mvh Edward :P
Det är väldigt få biodlare som kör fina bilar, kan det beror på att de inte får/tar ordentligt betalt för sitt honung?
-
??? ??? ???
Biodlare som är nöjda ???
De är som bönder, aldrig nöjda ;)
Jag frågade efter en kalkyl.. inte huruvida dom är nöjda.
Hittade en kalkyl på jordbruksverket, men den har ju några år på nacken.
Där räknar dom med 30 kg/hobbysamhälle.
Pris ut, hemförsäljning 52 kr/kg. (36kr/700gr burk)
Då är TB1 för 10 samhällen 1023 kr/samhälle.
http://www.google.se/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0CFsQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww2.jordbruksverket.se%2Fwebdav%2Ffiles%2FSJV%2Ftrycksaker%2FPdf_rapporter%2Fra01_2.pdf&ei=qqFGUvKlLKKH4gSpnoHgAw&usg=AFQjCNFYIONUy0RWRCJAWroobij-G-Q7zg&sig2=OWiW8lC331jnfv2hf1gYIg&bvm=bv.53217764,d.bGE (http://www.google.se/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0CFsQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww2.jordbruksverket.se%2Fwebdav%2Ffiles%2FSJV%2Ftrycksaker%2FPdf_rapporter%2Fra01_2.pdf&ei=qqFGUvKlLKKH4gSpnoHgAw&usg=AFQjCNFYIONUy0RWRCJAWroobij-G-Q7zg&sig2=OWiW8lC331jnfv2hf1gYIg&bvm=bv.53217764,d.bGE)
Vad man sen har för kostnader i övrigt är ju upp till var och en att bedöma. Bor man 50 meter från kuporna så blir ju inte resandet så betungande.
Måste man ha glasburkar? Plast blir väl billigare? osv..osv..
-
DET ÄR BRIST PÅ INHEMSK PRODUCERAD HONUNG
Detta betyder att det finns fler som vill köpa än det finns producenter och säljare.
Vad händer på en brist marknad?
Då är det ju guldläge. Varför tar du inte 200 kr/burken?
-
Jag frågade efter en kalkyl.. inte huruvida dom är nöjda.Hittade en kalkyl på jordbruksverket, men den har ju några år på nacken.Vad man sen har för kostnader i övrigt är ju upp till var och en att bedöma. Bor man 50 meter från kuporna så blir ju inte resandet så betungande.Måste man ha glasburkar? Plast blir väl billigare? osv..osv..
Hur kommer dessa burkar till biodlaren?
hur kommer de till kunden?
hur kommer sockret till kupan ?
Hur kommer honungen i burken?
Hur kommer samhället i kupan?
Vart kommer samhället ifrån?
Vart hur lär sig biodlaren att biodla?
Hur mycket förarbete och kundskaps inhämtning lägger biodlare på sitt biodlandet?
Hur ersätter man döda och sjuka samhällen?
Vem gör rena lådorna?
Vem gör ren slungan och silarna och slung lokalerna?
Hur kommer kupan och övrigt kup material till kupan och bigården?
Hur mycket tid lägger biodlare på varje samhälle?
Hur håller man kupan vid liv under vintern?
Vad händer om de svärmar iväg med årets skörd?
Vad händer om sommaren är kall?
Vad händer om sommaren regnar bort?
Vad händer om man får yngel röta och måste elda upp alla bin med all kupmaterial.?
Hur behandlar man varroan?
Vad händer om lilla kup skalbaggen kommer till Sverige?
Ninikotenider?
CCD?
Varför dog alla mina bin?
?? ?? ?? frågor är många?
Är det överhuvudtaget någon skillnad på småskalig hantverk eller stordrift och mass producerat?
Jag köpte en nyligen som var helt flytande i rumstemperatur, och stenhård om man ställde den i kylen. Inte så roligt att betala massor för den
Du får tydligen vad du betalar för ;)
mvh Edward :P
-
Då är det ju guldläge. Varför tar du inte 200 kr/burken?
För att jag kan ta 240kr/kg !
Och de få som köper dessa små ge bort burkar istället för blommor är väldigt njöda och glada kunder som får med sig något fint!
kr/kg kr/kg(utan burk) kr/burk
240.00 217.52 125g6 30kr 2.81
(pris)burk kund
mvh Edward :P
mvh Edward :P
-
Vem bestämmer priset på en vara?
Är det kunden? eller är det säljaren?
På en brist marknad är det oftast säljaren, Bristen driver priset uppåt.
Är det överskotts marknad faller priset.
Direkt efter honungs skör finns det en överskott och vissa biodlare har dålig likviditet och måste köpa socker till invinteringen.
Till jul och efter nyår råder det oftast brist på honung och kunderna blir utan om de inte har hamstrat och köpt kartong vis med honung.
Ska vi hamstra alla produkter, och köpa i ett års förbrukning varje köp tillfälle?
Ska vi bygga ut skafferiet för att få plats för alla bulk köp, har alla råd med detta?
Jag tror inte folk som har bin är dumskallar faktiskt, utan sätter dom ett pris på 60 kr/burken så lär det ju vara nån uträkning bakom. Och då vill jag som kund gärna veta skillnaden när en tar 60 kr och en annan tar 100 för samma vara. Vem har räknat fel?
Den ena har inte räknat alls och tar samma pris som rådde / denne tog på 70talet, helt ok om det var så att alla andra i samhället gjorde likadant,
fast gör dom det?
mvh Edward :P
-
Lite olika är det ju också om man har en bikupa i trädgården och säljer lite honung billigt för att det är kul men ger bort det mesta till sina nära och kära eller om man faktiskt försöker få lite ekonomi i det, är noga med skatt och moms, vill ha någon ersättning för tiden man ägnar åt bin, material, vax och allt annat. Om man tänker att man på sikt ska få tillbaka det man lagt ut på att ordna ett hygieniskt ok slungrum mm...
-
Är det överhuvudtaget någon skillnad på småskalig hantverk eller stordrift och mass producerat?
Du får tydligen vad du betalar för ;)
mvh Edward :P
Den burken var dock ingen 60 kr/700gr burk, utan en betydligt dyrare liten burk som såldes på nån sån här hembygdsdag. Så nej, tyvärr.. det måste inte vara bra för att det är dyrt.
De andra burkarna som jag köpte för 60 kr var jämn och fina kvalitet. Jag köpte nog ca 10 burkar av honom, och vet att han sålde en hel del på sitt jobb. Har svårt att tro att priset var påhittat utan att ha räknat på det. Han sålde hela vintern igenom.
Sen har jag några såna här pyttesmå burkar stående, med smaksatt honung. Dyr som attan och jag tröttnar direkt på det. Vanlig ren honung äter jag varje dag på smörgåsarna däremot.
Är det nån som vet om dom där smaksatta varianterna verkligen säljer?
-
Tyvärr är det många stor odlare som leder lågpris ligan.
Att ge bort honung är helt ok och jag gör det ofta till släkt och vänner.
Ska man var solidariskt mot ens medmäniskor ska man ta ett marknads pris på varor och tjänster.
Tänk dig att ett gäng mäniskor har som hobby att gör det du arbetar med för skoj, de har roligt under tiden och sedan säljer eller skänker bort det till under priser.
Snart kommer du få mycket fritid och kan fundera över pris sättningar på svensk producerad varor på den svenska marknaden när sitter i kön på arbetsförmedlingen. :(
mvh Edward :P
-
Jag köpte nog ca 10 burkar av honom, och vet att han sålde en hel del på sitt jobb. Har svårt att tro att priset var påhittat utan att ha räknat på det. Han sålde hela vintern igenom.
Här kan du få ett tipps från mig, ta ut en stor slant från bankomaten, så mycket du kan avvara under 2år och så bunkrar du upp och köper honungen från han som säljer billigt.
Sen ber du honom att gå igenom det hela och räkna på det och ta ut de egentliga kostnader, det räcker att han tar minimum lön för utförd arbete.
Sen går du tillbaka och ser hur han prissätter sina varor, 100kr kilo kommer inte att täcka det inte ens i närheten.
mvh Edward :P
-
Tyvärr är det många stor odlare som leder lågpris ligan.
Att ge bort honung är helt ok och jag gör det ofta till släkt och vänner.
Ska man var solidariskt mot ens medmäniskor ska man ta ett marknads pris på varor och tjänster.
Tänk dig att ett gäng mäniskor har som hobby att gör det du arbetar med för skoj, de har roligt under tiden och sedan säljer eller skänker bort det till under priser.
Snart kommer du få mycket fritid och kan fundera över pris sättningar på svensk producerad varor på den svenska marknaden när sitter i kön på arbetsförmedlingen. :(
mvh Edward :P
Jag har fått lära mig den hårda vägen att det alltid, alltid finns nån som vill vara billigare.
Det är tyvärr så det fungerar och att prata om solidaritet är vackert, men det går inte att bygga på. Ställer nån upp en pall med honungsburkar en bit från din, till halva priset, så köper folk där istället.
-
Jag har fått lära mig den hårda vägen att det alltid, alltid finns nån som vill vara billigare.Det är tyvärr så det fungerar och att prata om solidaritet är vackert, men det går inte att bygga på. Ställer nån upp en pall med honungsburkar en bit från din, till halva priset, så köper folk där istället.
Hållbart ska det hela vara, säljer man kontinuerligt till ett underpris går man till slut omkull och får lägga ner.
Jag har sålt på marknader där andra har sålt sitt honung till under priser, fast jag ändå får mitt sålt utan att jag har behövt sänka mitt pris.
Att jämföra sig med Rolls-Royce är kanske att ta i men det är så att det inte finns (en) marknad, kunderna vill kunna välja på en bredd av samma produkt Inte kör en Skoda från 99, som jag för övrigt är nöjd med ;) ;D.
Att pris pressa är inte alltid de lönsammast affär att befatta sig med.
Att göra 100 affärer och tjäna 10kr kan var bra
Att göra 70 affärer och tjäna 70kr är bättre om man inte behöver anstränga sig mer.
Störst är inte alltid bäst, att nischa sig är oftast lönsam och långsiktigt
Jag kan inte och konkurrerar inte med låg pris varianter från utlandet eller stor drift
Därför väljer jag att sälja till en annan segment av marknaden.
Svensk honung är en brist vara, detta gör den unik ,
Att sälja brist varor är inte samma sak som att ge sig in på ett ettablerad marknad som är dränkt i ett överskott.
Om man tar till sig detta och förstår det så blir det inte samma tjatt efter lägsta priset, det är andra krafter , drifter och spel reglar som påverkar det hela.
mvh Edward :P
-
Det handlar i dag om att de flesta private biodlare underskatter deras produkter och priset de har
vid försäljning! `Billigt` sa köparen när han/hon köpte honung till `rea-pris`!
Många biodlare säljer deras hantverk till konsumenter som enbart ser på priset och därmed kan en köpare konsumera
oftare vilket jo är syftet med att det är billigare eller hur? Edward försöker att ha ett pris
som svarar till bin`s produkt och även egen insats!
Det är jo en form för undertryckt priskultur där de som har kapital fastställer priset
och exempelvis Edward säljer sin honung till rea-pris!
-
Svensk honung är en brist vara, detta gör den unik ,
Att sälja brist varor är inte samma sak som att ge sig in på ett ettablerad marknad som är dränkt i ett överskott.
Om man tar till sig detta och förstår det så blir det inte samma tjatt efter lägsta priset, det är andra krafter , drifter och spel reglar som påverkar det hela.
mvh Edward :P
Men det är ju samma brist på de flesta varor som vi producerar här.. Ta som griskött t.ex. Där har vi bara runt 60% av vår försörjning. Med ditt sätt att se på det så skulle vi alltså kunna ha en blomstrande marknad för griskött här i landet där uppfödarna får precis det dom vill ha.
Ändå funkar det inte, för så fort priset går över en viss nivå, så kommer importen.
Eller svenska tomater som är så mycket godare än de importerade. Ändå går det inte att hålla ett speciellt mycket högre pris för dom än för dom importerade, mer än en kort stund i början av säsongen.
Detsamma gäller honung, annars vore det väldigt egendomligt. Jag tror det är importhonung som håller nere priset mer än hobbyodlare som inte räknar. Eller att ett för högt pris helt enkelt gör att konsumtionen minskar. Även om honung är gott, så är den ju inte livsnödvändig.
Så jo.. jag tror nog att marknadsekonomin gäller även honung.. unik eller inte :)
-
Hej, jag köper honung på "låda" som innehåller 12 st 700 grams burkar.
Hälften sommarhonung och resten lite mörkare ljunghonung. Betalar 450:- för lådan. :)
-
37,50 burken alltså.. som hittat ju :)
-
Hej, jag köper honung på "låda" som innehåller 12 st 700 grams burkar.
Hälften sommarhonung och resten lite mörkare ljunghonung. Betalar 450:- för lådan. :)
Skäms, du köper förmodligen av en gammal biodlare som inte förstått att höja priset. Svensk honung bör kosta runt 100 kr/kg.
-
Såg idag 500g burkar för 90kr. Jag fick klagomål när jag tog 50kr.
Jag tar 60 för 700g
-
Kollade på en dokumentär om bin.... " Inte bara honung" . Mycket intressant o väckte verkligen intresset för ev bi odling i framtiden.
Visste ni att bin pollinerar 1/3 av våra grödor?
Visste ni att i en del av Kina hade de problem med fåglar så de sköt av dom, då fick de stora problem med insekter vilka de besprutade, bina dog med. Nu får de handpollinera äppelodlingarna..... Är inte människan dum?
Vet ni om att även honungen är utsatt för matfusket???? Det blandas ihop aromer och säljs som honung..... Fuskas överallt..... Men att handla närproducerat av någon "granne" ger ju en garanti för en bra vara. Risken är större om du handlar en billigare burk med honung från olika Eg länder eller utanför.
Honungsproduktionen i andra länder är extrem, ett exempel var i USA. Där fick bina jobba på plantage några veckor sen transporterades de vidare till nästa plantage osv på lastbilar!!! Vilket skapar en otrolig stress hos bina som blir känsliga för sjukdomar. Visste ni att i andra länder är det lagligt att behandla bina med antibiotika???? Vilket är förbjudet i sverige.
Nä tacka vet jag närproducerat och Edward du har mycket klokt att säga!!
Angående prissättning så kan vi aldrig konkurreta med billigare importerat. Däremot kan vi VÄLJA att handla närproducerat och SVENSKT till 100%.
Som konsument sätter vi själva gränsen för vad vi anser är ok att betala. Som försäljare ska vi stå fast för det pris vi vill ha för vårt arbete! Vill kunden ha vår vara så köper den oavsett pris.
-
Och om kunden inte köper? vad gör producenten då?
-
Producenten kan eventuellt välja att sälja/exportera sitt
unika produkt till övriga världen!
Svensk honung i USA ?
-
Jag köpte en 500-gramsburk idag för 85 kr. Det tyckte jag var alldeles utmärkt. Jag tar betalt när jag jobbar, det tycker jag biodlaren också ska göra.
-
Man ska inte prissätta sitt honung på hösten när man har hela huset fult med honung.
Tänk ut vad du ska ha för din honung den dag du står och smälter om gamla :-X äckliga :-X ramar och skurar kupor från döda bin + du har just köpt några samhällen dyrt på våren för att säkra årets skörd.
När björnen slog sönder mitt bigård åkte priset upp 5kr på 700gr burken.
När det blev stora vinter förluster åkte priset upp 5kr till.
När jag inte hittade dom billiga guld locken till burkarna och endast hade de dyra motiv locken blev de 5kr dyrare, men nu för första gången klagade en kund om priset >:(
"Hade det varit jag som sålde denna burken hade jag tagit en hundring jämt!" var hans klagan ;D
Så taket är inte nått ännu för att jag ska komma upp på ett marknads pris.
mvh Edward :P
-
Priset på alla butiker runt Umeå efter åren då skörden slog fel och inget svensk lokal honung fanns att köpa = brist vara och ett marknads pris.
mvh Edward :P
-
Hej, jag köper honung på "låda" som innehåller 12 st 700 grams burkar. Hälften sommarhonung och resten lite mörkare ljunghonung. Betalar 450:- för lådan. :)
450-6för lådan/12=37kr burken
Om man utgår att man kan köpa sälja bulk honung för 40kr/kg kostar honungen 40/.700=28kr är kostnaden för honungen i burken
37-28=9kr i vinst per burk
90-28=62kr i vinst per burk
62/9= 6.88
Vad visar detta? den som skänker billigt bort sitt honung måste sälja nästan 7 burkar honung för att få in lika mycket pengar i kr som när jag säljer EN burk!
OCH jag får min honung SÅLD, så det är inget fel på min pris bild!
Ibland får jag frågan att sälja kartong vis med honung, jag tackar vänligt nej, jag vet att jag blir av med mitt honung och ser det som ett tjänst och service att jag kan leverera min honung till alla kunder under hela året, inte bara till dom som råka ha mycket pengar och vill bunkra under ett kort period.
Kundskaps kanalen bruka ha roliga program om mänskligt beteende, de ge barn godis, du kan få 3 st nu, eller om du väntar 15 minuter så får du 5st godisar.
Vid ett viss ålder (kan var 4 år) så kan barnen tänka ut det hela och har utvecklat kontroll och förståelse att om de vänta så får de mer.
Det finns även en vuxen variant med pengar och flera deltagare där om de delar lika så får gruppen en stor slant om de samarbetar.
Efter att har arbetat 20 inom inköp och försäljning inom handel i olika sidor så kan jag konstatera att priset är bara en liten del av de drifter som styr kundens köp lust och vanor.
Inom försäljning finns det två giganter som har slagits mot varan sedan 1893 coca-cola och pepsi.
Konkurera dom med varan med priset som vapen ?
Varför inte?
Vad är det som styr kundens val?
Varför ska ett småskalig svenskt hantverks honung kosta mindre än industri processad honung på en låg pris stor marknad?
mvh Edward :P
? VARFÖR ! ?
-
Jag tar 70:- för 700gram och 55:- för 500 g vanlig honung, samt 50:- för 350 gram smaksatt. Funderar på att höja något till nästa år då jag sett att andra tar mer. Dessutom har ingen kommenterat priset utom en som jämförde med ICA Basic (29:- för 700g...), men då jämför han ju äpplen och päron (ICA Basic är dels inte 700g utan som alltid med butikernas "egna" märken lite mindre, tror det är 650g, dels är det ospecificerad honung från okänt land utanför EU, gissningsvis en blandning av diverse partier från forna östblocket).
Problemet är alltså inte priset, utan att få till en tillräckligt stor försäljning utan mellanhänder. Man kan ju inte sälja hur mycket som helst till grannar och på den lokala hembygdsdagen.
Edward, utveckla vad du menar med "låda vid vägen"!
-
Funderar på att höja något till nästa år då jag sett att andra tar mer. Dessutom har ingen kommenterat priset utom en som jämförde med ICA BasicEdward, utveckla vad du menar med "låda vid vägen"!
Passa på och höj redan nu i år, 25% av samhälle dog bort i vintras, motivation nog för att på ett enkel sätt motivera en höjning.
Stod bakom en i kön på willys som la upp en burk eldorado honung, tänkte fråga varför de köper elände, men så såg jag att det var en student, förmodligen med begränsad ekonomi.
Man kan se det på två sätt, vilken skit som köper detta elände från okänd ort :-X
Eller så studerar han klart får en vanlig jobb och sedan har han råd att köpa svenskt ;D, honung verka han gilla eftersom han köpte en stor burk :P
Lådan vid vägen ska jag försöka att komma ihåg att ta en bild på, den är ganska enkel men fyller sin funktion, liknar en gammal tidnings eller reklam utkörnings låda.
Att stå på marknader är roligt, prata lite med kunder, gör reklam för biodlingen.
Att sälja honung hem ifrån går bra, men det tar tid, en burk kan ta 10-15 minuter att sälja, med lite prat om väder och vind, och ditan och dat och allmän surr , mitt i maten, lokal nyheterna eller mitt i en ny Simpsons >:(
Lådan är själv betjäning med ett kassa skrin med hål för mynt, en femma bred och en tia tjockt som man även kan stoppa sedlar i.
Ibland fattas det pengar i den, (:) fast sen kommer de igen och ibland är det för mycket o:) under de år jag har haft den igång har den fungerat bra.
Somlig har inte jämna pengar fast de flesta uppskattar att man litar på dem i dagens samhälle och tar det vid nästa tillfälle.
Kräver minimalt med arbete.
mvh Edward :P
-
Jag köpte en 500-gramsburk idag för 85 kr. Det tyckte jag var alldeles utmärkt. Jag tar betalt när jag jobbar, det tycker jag biodlaren också ska göra.
Precis!! Håller med till 100%!!
-
450-6för lådan/12=37kr burken
Om man utgår att man kan köpa sälja bulk honung för 40kr/kg kostar honungen 40/.700=28kr är kostnaden för honungen i burken
37-28=9kr i vinst per burk
90-28=62kr i vinst per burk
62/9= 6.88
? VARFÖR ! ?
Minus fem kr för burk mm ger en ännu sämre/bättre kalkyl...
-
Priset på alla butiker runt Umeå efter åren då skörden slog fel och inget svensk lokal honung fanns att köpa = brist vara och ett marknads pris.
mvh Edward :P
I år är prislappen på västerbottenhonungen du har på bilden 85kr/burken i Umeå.
-
Minus fem kr för burk mm ger en ännu sämre/bättre kalkyl...
450-6för lådan/12=37kr burken
Om man utgår att man kan köpa sälja bulk honung för 40kr/kg kostar honungen 40/.700=28kr är kostnaden för honungen i burken
37-28-5=4kr i vinst per burk
90-28-5=57kr i vinst per burk
57/4= 14.25
Eeep det blir värre ändå, stackarn måste sälja en hel låda plus två burkar till för att få ihop samma peng när jag säljer en burk ::) + all arbete bakom att sköta bin och kupor
Att få samma lönsamhet måste denne ha 14 gånger mer kupor, verkar lite jobbigt ;)
4kr vinst på en 700gr burk blir 4/,700=5.71kr/kg mer per kilo om denne hade sålt iväg allt grov silad på bulk i 28kg hinkar.
170kr/kg i Umeå och de blir av med honungen, verkar finas utrymme för många att justera sitt pris bild i en positiv riktning.
mvh Edward
-
ÄR det verkligen många biodlare som har svårt att bli av med sin honung för att priset är för högt?? Jag tänker att det kan vara svårt för att man inte har någon "arena" där man kan sälja, att man inte känner att man har tid att jobba på att sälja och det kan vara svårt av andra anledningar också, men att det oftast inte har att göra med just att priset skulle vara för högt... Och om man nu ändå gör sig omaket att ta sig till en marknad eller så, då kan mn ju lika gärna försöka få lite bättre betalt... Och skulle någon tycka att priset är högt så får man väl stå ut med det, vara nöjd och stolt över sin fina honung och vänlig ändå.
-
jag har gjort min första sommar som biodlare med 2 st samhällen.
var lite orolig över hur det skulle gå att bli av med min honung så jag satte priset till
60 kr för en 500g burk.all honung var såld före bina hade hämtat hem den så många blev utan , jag har nu en kölista inför nästa år.
och nu har jag uppgraderat till 4 samhällen och tänker ta 140 kr/kilot . :)
-
Det finns många gamla biodlare som upplever att de hotas av deras kunder att om de höjer priset så kommer de att sluta handla av dom!
Vad blir då alternativen när de inte köper svensk lokal producerat honung för ett under pris av biodlaren? Högst tveksam att de slutar att äta honung!
De få gå till ica,konsum,city gross och i bästa fall köpa svensk honung som inte är lokal till ett marknads anpassade pris, typ 108kr/kg och uppåt.
Så egentligen är hotet rätt så tom i sitt innehåll. ;)
När man är ny som honungs försäljare kan det var ide att köra med små burkar, 350-250gr så räcker de till flera kunder och man kan hålla ett högre ingångs pris.
Når man ut till flera kunder under uppbyggnads tid så skapar man ett bred bas att stå på den dag man ökar produktionen.
kul att du blir av med all din honung, sälj inte allt så att du själv blir utan :(
mvh Edward :P
-
Tur att många äldre biodlare lämnar marknaden till yngra biodlare i framtiden.
En utmärkt ide med högre ingångspriser!
-
Varför ska ett småskalig svenskt hantverks honung kosta mindre än industri processad honung på en låg pris stor marknad?
? VARFÖR ! ?
Jag förbrukar 1 burk i månaden och tycker att jag får bra pris, har inte prutat utan betalt vad odlaren vill ha. Skulle priset gå upp skulle jag köpa ändå men däremot vill jag inte ha utländsk honung eller honung med smaktillsatser...
-
Det finns många gamla biodlare som upplever att de hotas av deras kunder att om de höjer priset så kommer de att sluta handla av dom!
Vad blir då alternativen när de inte köper svensk lokal producerat honung för ett under pris av biodlaren? Högst tveksam att de slutar att äta honung!
De få gå till ica,konsum,city gross och i bästa fall köpa svensk honung som inte är lokal till ett marknads anpassade pris, typ 108kr/kg och uppåt.
Så egentligen är hotet rätt så tom i sitt innehåll. ;)
När man är ny som honungs försäljare kan det var ide att köra med små burkar, 350-250gr så räcker de till flera kunder och man kan hålla ett högre ingångs pris.
Når man ut till flera kunder under uppbyggnads tid så skapar man ett bred bas att stå på den dag man ökar produktionen.
kul att du blir av med all din honung, sälj inte allt så att du själv blir utan :(
mvh Edward :P
Hmm mindre burkar och högre pris, jag kommer att testa den varianten nästa år.
jag tror att vi människor kommer att bli mer nogranna med vad vi stoppar i oss
jag själv har slutat köpa danskt kött, ger gärna våra bönder i närheten den extra slanten svenskt kött kostar.
jo har sparat burkar så jag klarar vintern.
-
Hur folk ser på saker och ting svänger.
För var det kanske fint med nya saker som kom från stora fina fabriker långt bort, det gamla genuinal lokala hantverket ratades och kändes passé, bättre med lite plast saker från fjärran land!
Många gamla är kanske kvar i detta tänk och har inte märkt att det har svängt.
Hur många är det inte som har rivit upp och ut en skit ful linoleum matta och hittat ett gediget mosaik till stav parkett golv under.
Saker ändras och den nya hightech mattan alla 50-70talet var bara en fas när vi nu åter tar de gamla genuina igen ;)
mvh Edward :P
-
Just precis!
Det handlar om att vi igen värdesätter kvalitet/kvaliteter
efter många års vilse!
-
Jag köpte en burk import igår ;D *Svea Honung*.. låter ju lite förvillande.. 42 kr för 700 gram. *inga tillsatser* står det på, och jämn och fin konsistens.
Normalt köper jag alltid svensk, men igår började varukorgen kännas väldigt dyr efter en massa nödvändigheter, så då fick det bli ett undantag.
-
Man ska naturligtvis respektera att det finns olika kunder och kundsegment.
För somliga är honung "bara honung" vilket vi t o m sett i olika inlägg här på forumet.
Det är precis som kaffe eller vin. Nöjer man sig med "husets röda" så ska man i honungssammanhang självklart köpa import eller ett stort parti raps direkt från någon producent som gärna jobbar gratis. Allt annat vore slöseri.
Problemet uppstår när en finsmakare tycker att svensk sort- och skogshonung ska betinga lika lågt pris.
Analogin med vin är ganska träffande...
Man prutar liksom inte på en flaska Châteauneuf-du-Pape. Då har man gjort bort sig.
Hur kommunicerar man det till kunder på ett korrekt sätt?
-
Man måste ju veta vad det är man ska ha för argument. Jag tror att en hake för många är att *bin är ju bin, dom jobbar väl på samma oavsett land*
Sockerpriset? Tja.. har vi så mycket högre pris på socker i sverige än i andra länder?
Jag tror att i slutänden så är det lönen till odlaren som i stort sett är det enda som är kvar att argumentera kring.
Att smutskasta importhonungen och säga att den innehåller ditt och datt ska man vara väldigt försiktig med om man inte kan visa att det faktiskt är så. Rykten duger ju inte.. det ryktas ju hej vilt om allt möjligt i matsammanhang.
Smakmässigt så skulle det ju vara intressant med ett blindtest. Jag som äter mycket honung och har den på smörgåsarna varje dag känner ju vad den smakar och kan då inte märka nån större skillnad, just vad gäller smak. Mer då hanterbarhet.
Dom som bara har honung i te lär ju inte märka nåt av vad den kommer ifrån.
-
Köper man "standardhonung" i affären har den en standardsmak som inte skall variera.
Smaken på sorthonung varierar däremot något enormt.
-
Hur kommunicerar man det till kunder på ett korrekt sätt?
jag tror att för normala kunder så är honung ett sällanköp, och då är det kanske svårt att jämföra skillnaden i smak mellan olika sorter... och då får producenter/intresseorganisation (Biodlingsföretagarna?) helt enkelt börja anordna "honungsprovningar" på samma sätt som det anordnas vinprovningar... då kan kunderna direkt jämföra skillnaden mellan olika sorters honung... (och förhoppningsvis komma ihåg vilken sort som var bra till nästa gång det handlas honung)
-
Det är precis som kaffe eller vin. Nöjer man sig med "husets röda" så ska man i honungssammanhang självklart köpa import
Jag tycker inte man kan säga att allt med automatik är bättre bara för att det är svenskt. Själv föredrar jag ett gott italienskt vin före ett svenskt. Och att "husets röda" är import betyder inte att all import är lågkvalitet.
"Husets röda" är fortfarande bättre än ett svenskt rödvin! ;)
Istället för jag fram andra argument, och det som jag märker biter bäst är att min honung är en skogshonung som domineras av vildhallon, blåbär, lingon, lönn och andra skogsväxter som gör den betydligt smakfullare och godare än honung från enbart raps.
Vilket då innebär att jag jämför med storproducenterna såväl utomlands som i Sverige!
Jag säger att min skogshonung helt enkelt är godare än den man får från jordbruksområden, men att jag tyvärr å andra sidan får lägre skördar just för att jag bor i ett skogslandskap.
Jag tycker inte man kan säga att importhonung generellt är skräp. Ja, visst finns det ospecad honung från okänd ort, troligen en blandning av partier uppköpta i lågkostnadsländer. Å andra sidan är det fel att säga att bara svenska bin kan göra god honung, och att bara svenska biodlare levererar honung med kvalitet. Importhonung kan vara dålig, men kan också vara bra. Men framförallt vet man oftast inget om den, allraminst om vilka växter som lämnat nektar.
Lyft istället fram smaken, miljöaspekterna, inverkan på den lokala pollineringen, berätta om vilka växter den kommer från och vad det innebär att den är kallslungad!
-
Jag säger att min skogshonung helt enkelt är godare än den man får från jordbruksområden, men att jag tyvärr å andra sidan får lägre skördar just för att jag bor i ett skogslandskap.
Även skogsbiodlare "skänker" bort sin honung.
-
Suck...
Han/hon borde ta extra högt pris, skogshonung från Skåne borde väl vara en sällsynthet, visste inte ens att det fanns skog där nere i de södra kolonierna! ;)
-
Det är en varierande prisbild i olika delar av vårt land. För ca 5 år sedan var jag tvungen att sänka priset från 60 kr/700g till 55 kr/700 kr för att kunna sälja. Det generella torghandlarpriset låg då på 55 och det var svårt att gå över det. Jag har inte kollat torghandlarna här nu, men misstänker att det ligger på ca 65 idag och mycket över det går inte att få betalt här i Skåne.
-
Suck...
Han/hon borde ta extra högt pris, skogshonung från Skåne borde väl vara en sällsynthet, visste inte ens att det fanns skog där nere i de södra kolonierna! ;)
Halva Skånes yta är faktiskt täckt av skog ;)
-
Jag tar 120kr med undantaget ful hånung och span.
-
Det går inte annat än att älska systemet med lådan vid vägen där man litar på att den som tar en burk också stoppar pengar i lådan !! Till och med i fallet med honung i lådan......... mera sånt i världen !!
-
Jag tar mellan 150 och 200 kr per kg. Säljer inte större burkar än 500 g. Större tappningsjobb än om man har större burkar men de flesta tror jag inte bryr sig om det är 500 eller 700 g i en burk.
Tycker inte att det skulle vara värt att sälja skogshonung billigare. Skulle jag inte kunnat sälja för det priset skulle jag ägna mig åt att ha honung för eget bruk och sedan sälja bisamhällen eller paketbin istället.
-
Ja vad kan man säja, det var ett hast verk, marine plywood, eller den sort man har när man gjuter betong, väder beständigt är det och karar väder och vind, skulle kanske behövas målas i något glatt färg, så ser lådan ut idag efter flera års bruk. Lite nya afisher skulle inte skada, kanske när allt lugnar ner sig.
mvh Edward :P
-
Drömmen är en dag bygga en som ser ut som fyren, honung under tak i bostaden + en blinkande lampa i fyr tornet , så man hittar till honungs lådan i alla väder och dimma ;D
mvh Edward :P
-
Om man har stora mängder honung och säljer till en uppköpare, vad får man då per kilo? Säljer man då burkar eller spannar och hur mycket bearbetning gör biodlaren på honungen? Hämtar uppköparen?
-
Om man har stora mängder honung och säljer till en uppköpare, vad får man då per kilo? Säljer man då burkar eller spannar och hur mycket bearbetning gör biodlaren på honungen? Hämtar uppköparen?
Det beror på vad man kommer överrens om. I år har priset legat ungefär på 40 kr/kg för grovsilad honung i stor hink som man själv kör och lämnar. De flesta uppköpare vill själva kontrollera den tekniska kvaliteten och finsilar själva, rör och tappar på burk.
-
Det beror på vad man kommer överrens om. I år har priset legat ungefär på 40 kr/kg för grovsilad honung i stor hink som man själv kör och lämnar. De flesta uppköpare vill själva kontrollera den tekniska kvaliteten och finsilar själva, rör och tappar på burk.
Är det ett vettigt pris i förhållande till insaten?
-
Det får du bedöma själv om du tycker att arbetet med finsilning, rörning, tappning och försäljning tar lika mycket tid/kraft som biodling+skattning+slungning. Priset fördubblas till såld konsumentförpackning.
Rent krasst om man tittar på nedlagd arbetstid är honungshantering efter grovsilning mera lönsam (bättre betalt/timme), mindre kapitalkrävande och mindre ekonomisk risk än bihanteringen.
-
Så är det ju med den mesta förädlingen, oavsett produkt.
-
Idag såg jag en kollegas honung i en hälsokost affär, de tog ut till kund för en 250gr sex kants burk ljung honung 99kr
Det blir 396kr/kg
mvh Edward :P
-
Idag såg jag en kollegas honung i en hälsokost affär, de tog ut till kund för en 250gr sex kants burk ljung honung 99kr
Det blir 396kr/kg
mvh Edward :P
Det är bara att gratulera
-
Det blir 396kr/kg
Smart, ju mindre burk desto högre pris. Och så honung som hälsokost i hälsokostaffär där allt är dubbelt så dyrt som nånannanstans :D
Ska grunna på etikettext till såna burkar ;)
-
Ska grunna på etikettext till såna burkar
Detta är en av de viktigast aspekter visserligen är det honung i burken men om man säljer ett historia bakom burken och honungen och hur den kom dit så kan man ta betalt för historian och skapa mer värde hos kunden ;)
mvh Edward :P
-
Jag tar 50 kr per 700 gr burk och 500 kr för en låda.
Men det beror inte på att jag saknar sinne för affärer.
Jag har bin för nöjes skull och honungsförsäljningen är en del
av den hanteringen.
Jag lägger inte tid och pengar på marknadsföring, etiketter eller
transporter. De som köper av mig får komma hem till mig och
det är bara grannar eller folk jag känner. Två herrar runt 90 år får
hemtransport av lådor men det ser jag mer som respekt för äldre.
Jag har haft mellan 2 och 6 samhällen sen jag började med bin så
det är knappast lönt att sälja på något annat sätt även om jag ville.
Jag är nöjd med att min hobby inte ger mig kostnader.
Normalpris för en 700 gr burk häromkring (Östra Blekinge) är 60 kr
så jag ser mig inte som en förrädare mot biodlarkollektivet heller.
-
Men det är roligt att fundera på etiketter och text som är personlig, framhäver honungen som den fina produkt den är och tilltalar den som får eller köper burken. Jag ser inte heller bina som nån inkomstkälla, snarare tvärtom, det är den dyraste hobby som jag haft, men ska jag nån gång i framtiden sälja honung (i år bara gett bort utom till en person som blev arg om hon inte fick betala) så vill jag avyttra/ge bort honungen i små burkar med estetiskt tilltalande etiketter. Funderar oxå på små present"kassar" med fint tryck på ;)
Kanske i kombinationen honung och ringblomssalva/cerat?
-
Man ska även skilja på dyr och mycket pengar
Man kan komma runt detta med ett mindre burk storlek
mvh Edward :P
-
visst man kan köpa importhonung billigare men kan man importera pollinering?
-
hahaha ;D
;D Jag ser massor av chineser med små penslar som går fram genom de svenska landskapet ;D
-
visst man kan köpa importhonung billigare men kan man importera pollinering?
Ett intressant fråga och formulering.
Vad händer varje gång man köper ett burk med honung som inte är lokal eller svensk?
4 miljoner blommor blir inte pollinerade, vem ska göra detta jobb, når man lägger det på bin från ett annat land? outsourcing >:(
mvh Edward :P
-
Man får gratulera att du kan köpa av någon som inte har satt ett marknads mässig pris på ett svenskt tillverkat produkt.
En sak är klart är att det är ett underskott på svensk inhemsk producerad honung, alltså en brist vara so det finns fler köpare än säljare.!
Om prisen inte efterspeglar kostnaden för driften och produktionen kommer tillverkning upphöra när dessa "gamla" lägger av och då står du i butiken och kan endast välja suspekt kina honung.
Den största förlorarna blir hela Sverige som får sämre skördar och kvalité på den inhemska producerad mat på en stor ekonomiskt skala lägre BNP och följder därav >:(
Priset på honungen är bara 10% av den nytta bina och biodlare gör för Sveriges välfärd.
mvh Edward :P
Man tar betalt efter vad man har att sälja. Ingen kommer att tala om för dig att du är för billig.
Jag tar 70:- för 700 gramsburken med naturhonung från vildhallon och mjölkört extra rörd och därmed krämig konstistens. Ingen gnäller om att priset är för högt.
-
Tänkte inflika en fråga kring burkstorlek. Används 700 g-burkar av många biodlare och varför används det istället för 500 g-burkar?
-
Vi kanske skulle skapa en ny tråd om vilka burkar vi använder? Jag vet inte hur man gör om man ska flytta över ett inlägg så... ???
-
visst man kan köpa importhonung billigare men kan man importera pollinering?
Men är det egentligen riktigt att honungsköparen ska betala för pollineringen...? Det borde väl den som plockar blåbär eller hallon eller får sin raps eller sina fruktträd pollinerade göra?! Förvisso inte praktiskt genomförbart att ta betalt för detta förutom vid specifika pollineringsuppdrag.
Min åsikt är dock att ta mycket betalt för mycket bra honung och få betalt för det jobb man lägger ner samt ersättning för de kostnader man har som biodlare.
-
Men är det egentligen riktigt att honungsköparen ska betala för pollineringen...? Det borde väl den som plockar blåbär eller hallon eller får sin raps eller sina fruktträd pollinerade göra
Man kanske ska ser på det som genom att man köper svensk honung stöder man att Sverige och svensk naturen blir pollinerade.
Köper du svensk mjölk/kött stöder du att svenska bönder får jobb, det blir alltid BI effekter av de val man gör ;D ;)
mvh Edward :P
-
Jag äter mycket honung och tycker nog det tar stopp där. Sen väljer jag nåt annat märke. Har köpt av en som tog 60 kr/700 gr burk, det tyckte jag var lagom.
Tycker heller inte alltid det är självklart att just en enskild producents måste vara det bästa. Vet inte hur det funkar, men är det inte så att i större skala så kan man blanda olika partier för att få en bra?
Jag köpte en nyligen som var helt flytande i rumstemperatur, och stenhård om man ställde den i kylen. Inte så roligt att betala massor för den.
Nej, dom kan begära exakt det priset. Men vad dom får är beroende på vad kunden anser att varan är värd.
Om man inte vill ha stenhård honung så ska man inte förvara den i kylskåp.
-
Jag tar 50 kr för 700 g burkar.
100 kr för 3 st 700 g från förra året. Ungefär. Beroende på kund och betalningsvilja. Jag ger gärna bort honung också.
Jag vill inte lägga pengar och tid på att saluföra min honung/produkt så jag är glad att jag får in några pengar överhuvudtaget så kostnaden för burkar, kupor, ramar och vax betalar sig. Eftersom jag inte för bok vet jag ej exakt vad honungen kostar men jag tror vi betalat av kuporna om något år...
-
Sockerråttan ! Det finns många biodlare som försöker bygga upp en mer yrkesinriktad biodling. Jag själv är en av dom. Att ta 50 kr för 700 g är mycket mycket billigt och osolidariskt mot alla som satsar massor av jobb och pengar för att bygga upp ett yrke. Tänk inte så egoistiskt utan försök hålla priser som inte saboterar för oss andra. Honungspriset är beroende av vad alla tar. att då sänka bara för att man själv inte vill lägga tid o pengar på att saluföra din produkt som du skriver är inte ok. Att ge bort honung är ändå värre ! Tänk inte bara på dig själv !
-
Tänk inte så egoistiskt
Du får gärna köpa min honung. Välkommen!
-
Man undrar vad du jobbar med Sockerråttan?
Hur skulle du känna om det kom en massa andra som gör ditt jobb till ett kraftigt under pris?
Så kommer chefen och säjer nu sänker vi ditt lön med 60% du får va glad att får in några pengar överhuvudtaget ;)
Ledsen vi tar tar in dem som inte har vett att ta betalt!
mvh Edward :P
-
Ok ! Ditt svar är alltså : du får gärna köpa min honung ... Jag tänker inte hålla på och käfta om detta... bara konstaterar att du struntar i andra. Sätter dig själv först. Sorgligt för oss andra som försöker vara seriösa och fortfarande tror på solidaritet
-
3x0.700= 2.1kg
100-3stburkar 15= 85kr
85/2.1=40.47kr/kg
Allt så får du 40.47kr kilot.
Du får fin sila, skikta, röra, ympa, köpa burkar, tappa på burk + etikettera , med andra ord en hel del jobb.
Hade du istället grov silat det med sil eller genom klarning över natten och tappat det direkt på 28kg hinkar hade du fått samma pris 40kr+ färre kunder/köp tillfällen och du hade snabbare blivit av det hela.
Smart va,,, eller inte o:)
Eller kanske ditt tillvaro hänger på 0.47 ören ;D
mvh edward :P
-
Är det inte fri konkurrens ? Var och en får väl ta det pris som han är nöjd med? 50 kr är ett normalpris bland odlarna här omkring så det lär ju inte vara förlust.
-
50 kr är ett normalpris bland odlarna här omkring så det lär ju inte vara förlust.
Det är fortfarande ett under pris
Den nedersta bilden är vad HF får för 500gr på ett lågpris stor marknad
-
Hade du istället grov silat det med sil eller genom klarning över natten och tappat det direkt på 28kg hinkar hade du fått samma pris 40kr+ färre kunder/köp tillfällen och du hade snabbare blivit av det hela.
Du menar att jag ska sälja det direkt till någon uppköpare?
-
Jag får 50kr för 500gm plus moms ut till butik, till privat kund ta jag 70kr för 500 gm. Under uppbyggnadsfasen har jag köpt in 500 kg extra per år @ 50kr kg men detta är enbart skogshonung. Det finns de som säljer 6kg för 500kr direkt till kund men som tur är har det relativt lite att sälja
-
Man undrar vad du jobbar med Sockerråttan?
Hur skulle du känna om det kom en massa andra som gör ditt jobb till ett kraftigt under pris?
Så kommer chefen och säjer nu sänker vi ditt lön med 60% du får va glad att får in några pengar överhuvudtaget ;)
Jag är inte beroende av min biodling för mitt uppehälle, nej.
I min bransch, IT, så kommer hela tiden billigare löner. Indien, Kina, Bangladesh dumpar lönerna. Men då får man ha ett mervärde så överlever man.
Ok ! Ditt svar är alltså : du får gärna köpa min honung ... Jag tänker inte hålla på och käfta om detta... bara konstaterar att du struntar i andra. Sätter dig själv först. Sorgligt för oss andra som försöker vara seriösa och fortfarande tror på solidaritet
Hela diskussionen blir konstig. Jag skulle kanske inte gett mig in i diskussionen.
Jag har bara mina bin för att få egen honung. Jag är inte alls beroende av inkomsterna även om det är trevligt när det går jämt ut.
Jag har bin för att jag vill vara självförsörjande på honung. Något som alternativ.nu och detta forum handlar om. Jag kan förstå att det sticker i ögonen när jag säger att jag ger bort honung eller säljer till underpris, men mina ca 70 kg honung, som jag slungade i år, kan knappast göra någon skillnad. Däremot blir mina vänner väldigt glada. Och syskonen tar tacksamt emot honungen men äter den inte... ;)
Hela diskussionen väcker förstås andra frågor. Är det någon som klarar av att sälja all sin honung för 100 kr/kg?
-
Ok sockerråttan... om det är 70 kg så är det inte så mycket att tjafsa om. Jag tycker bara att man ska tänka till lite innan man prissätter sin honung. Som Hans som skriver .. det är väl fri konkurrens ... visst , men det innebär inte att man kör sitt eget race och totalt struntar i andra.
Om alla människor försöker tänka lite större och sätta in saker i ett större sammanhang där tanken att vi stöder varandra och hjälps åt istället för tvärtom skulle vi få en mycket trevligare värld. Om du säljer honung till ett underpris så förstör du för andra så vill ligga på en normal nivå. Vad en normal nivå är är förstås lite olika beroende på en massa olika faktorer, men man kan åtminstone försöka ta reda på vad priserna är.... både lokalt , men också i hela landet. Det fodras så lite att tänka lite solidariskt. Apropå priser. Jag tar 60 kr för en burk 500 g och det går utmärkt. Det finns faktiskt ganska många som tycker det är billigt.
-
Det är säkert lika många som tycker det är dyrt. Det går inte att gå efter vad kunderna säger för det är deras upplevelse, och den beror på hur deras situation ser ut, konsumerad mängd mm. Jag har själv det knapert och har i år köpt importhonung ( Icas, den lär väl inte vara svensk ) för att jag ändå vill ha. Jag ser mest till jämnheten i produkten så att den fungerar på mackorna. Andra år har jag köpt ett 10-tal 50-kronors burkar a´700 gr. direkt av odlare. Gillar jag den inte så spelar det ingen roll om han tar 20 kr, jag köper inte ändå.
Det är fortfarande ett under pris
Den nedersta bilden är vad HF får för 500gr på ett lågpris stor marknad
Du kan ju inte jämföra pris mellan direktförsäljning och butiksförsäljning.
-
Om du säljer honung till ett underpris så förstör du för andra så vill ligga på en normal nivå.
Japp.
Det är förstås lagligt att undervärdera sitt arbete och en högklassig produkt om man vill. Men det gagnar ingen.
Rätt konstigt egentligen... Många betalar gladerligen för Coca Cola och annan skit, men mjölk, honung och andra produkter som kräver kunskap och arbete dom ska helst vara gratis.
-
Det fins bra hantverkare som är dåliga på att ta betalt.
Det fins dåliga hantverkare som är bra på att ta betalt.
Vilka anlitar Ni????
-
Det finns flera andra sorters hantverkare, även de som är bra och ta skäligt betalt.
Att under betala gör tillslut att folk lägger av eller aldrig börjar, tjänsten eller varan försviner vem vinner på det.
Innerst inne hur bra känns det när man köper något till ett kraftig under pris och den andra parten blir utnyttjade och inte får betalt för sitt tid och arbetes insatts? ???
mvh Edward :P
-
Jag har själv det knapert och har i år köpt importhonung ( Icas, den lär väl inte vara svensk ) för att jag ändå vill ha. Jag ser mest till jämnheten i produkten så att den fungerar på mackorna. Andra år har jag köpt ett 10-tal 50-kronors burkar a´700 gr. direkt av odlare. Gillar jag den inte så spelar det ingen roll om han tar 20 kr, jag köper inte ändå.
Ja, ibland får man avstå och köpa en billig kina produkt, så ser verkligheten ut ibland, + eftersom vi endast producerar 50% av honungen som äts måste den andra 50% komma från någon stans.
Du kan ju inte jämföra pris mellan direktförsäljning och butiksförsäljning.
Jo det kan man OCH det bör man!
Vid ett fler tal tillfällen har jag varit på fabriks outlets i anslutning till fabriker och det verka finnas två läger.
Antingen tar man fullt betalt, oftast något över butiks priser eftersom man pris pressar inte.
Eller så kör man billiga varianten som är något dyrare är rean i en vanlig butik, fast här rör det sig om sekundära skadade varor som man inte kan eller vill säja genom vanliga sälj kannaler som annars hade kastas.
Burken och innehållet är detsamma om man köper den på Ica eller direkt från biodlaren, snarare är den mer exklusiv dirrekt från odlaren och bör betinga ett mer värde och högre pris.
mvh Edward :P
-
Jo det kan man OCH det bör man!
Vid ett fler tal tillfällen har jag varit på fabriks outlets i anslutning till fabriker och det verka finnas två läger.
Antingen tar man fullt betalt, oftast något över butiks priser eftersom man pris pressar inte.
Eller så kör man billiga varianten som är något dyrare är rean i en vanlig butik, fast här rör det sig om sekundära skadade varor som man inte kan eller vill säja genom vanliga sälj kannaler som annars hade kastas.
Burken och innehållet är detsamma om man köper den på Ica eller direkt från biodlaren, snarare är den mer exklusiv dirrekt från odlaren och bör betinga ett mer värde och högre pris.
mvh Edward :P
Att den är mer exklusiv bara för att man köper den direkt av odlaren ser jag ingen självklarhet i. Vad skulle det bestå i?
I övrigt så var det inte så jag menade med jämförelsen. Det finns en hel rad faktorer som gör att en vara i butik är och skall vara dyrare än om den köps direkt av producenten.
För det första så ska butiken ha sin del. Sen insamlandet och transporterna till butiken ska betalas. I butiken har du en betydligt större exponering för kunder vilket ökar chansen att det kommer tillräckligt många förbi burkarna och är villiga att betala. Passerar 10 000 personer dina burkar i en butik, så är det ju stor chans att några köper, jämfört med om 10 personer åker förbi din skylt vid vägen.
Så det behöver inte vara överdrivet, men en 25% lägre pris vid direkt köp hos en odlare jämfört med i butik förväntar jag mig.
-
Du menar att jag ska sälja det direkt till någon uppköpare?
Ja, eftersom du verka tycka det är jobbigt och inte vill lägga ner tid på att sälja, du spar tid och slipper massvis med arbete. + du får lika mycket betalt. Och slipper kladdet.
I min bransch, IT, så kommer hela tiden billigare löner. Indien, Kina, Bangladesh dumpar lönerna. Men då får man ha ett mervärde så överlever man.
Hela diskussionen väcker förstås andra frågor. Är det någon som klarar av att sälja all sin honung för 100 kr/kg?
Så är det, även dom svenska biodlarna konkurrerar med utlänska löner. MEN det var inte det som jag tog upp, hur kul bli det för dig när SVENSKA arbetare gör samma jobb som dig, och inte tar betalt, för de gör det bara för skoj och kul och inte har det som sitt jobb?
Chefen sänker ditt svenska lön med 70%, då kanske måste du försöka ta betalt för dit honung, men det är redan kört för någon anna dumpar priset >:(
mvh Edward :P
-
Det är nog inte omöjligt att alla kommer att få gå ner ett snäpp. I all evighet kommer vi inte att klara att hålla en låssasekonomi som ligger tre snäpp över våra grannländer.
Den som vill vara med på banan kan lämpligen börja anpassa sig redan nu.
-
Det finns en hel rad faktorer som gör att en vara i butik är och skall vara dyrare än om den köps direkt av producenten.
För det första så ska butiken ha sin del. Sen insamlandet och transporterna till butiken ska betalas. I butiken har du en betydligt större exponering för kunder vilket ökar chansen att det kommer tillräckligt många förbi burkarna och är villiga att betala. Passerar 10 000 personer dina burkar i en butik, så är det ju stor chans att några köper, jämfört med om 10 personer åker förbi din skylt vid vägen.
Så det behöver inte vara överdrivet, men en 25% lägre pris vid direkt köp hos en odlare jämfört med i butik förväntar jag mig.
Jag ser värdet, den faktiska värdet av honungs burken direkt i handen på kunden.
Om jag har ett stort affär så är det flera varor som bidrar till lönsamheten.
Står jag och säljer en burk honung hemma vid tar det min tid som är också värd något till mig, ledighet eller pengar.
Nån ringer på min dör, jag reser mig ur soffan, öppnar dörren, "hej jag vill köpa lite honung" utbyte av lite artighets fraser+ jag hämtar burken, fixar med växel, lite fler artighets fraser och i bästa fall är jag tillbaka i soffan efter 10-15 minuter.
En vanlig timpenning med alla skatter och utgifter 300kr/tim blir 50 till 75 kr som du egentligen ska lägga på varje burk
Du har missuppfattat hur handeln ser ut, små butiker tar mer betalt eftersom de satsar på service och har högre kostnader
mvh Edward :P
-
Det är nog inte omöjligt att alla kommer att få gå ner ett snäpp. I all evighet kommer vi inte att klara att hålla en låssasekonomi som ligger tre snäpp över våra grannländer.Den som vill vara med på banan kan lämpligen börja anpassa sig redan nu.
Ja, framtiden kan se så ut, kanske dags att anpassa ditt honungs pris idag så att du har råd att leva när ditt framtida lönen liknar någons i ett u land som äter endast ris och eventuellt nån kyckling ett par gånger om året :-\
mvh Edward :P
-
Hur många här lever i huvudsak av sin honungsinkomst?
-
Jag ser värdet, den faktiska värdet av honungs burken direkt i handen på kunden.
Om jag har ett stort affär så är det flera varor som bidrar till lönsamheten.
Står jag och säljer en burk honung hemma vid tar det min tid som är också värd något till mig, ledighet eller pengar.
Nån ringer på min dör, jag reser mig ur soffan, öppnar dörren, "hej jag vill köpa lite honung" utbyte av lite artighets fraser+ jag hämtar burken, fixar med växel, lite fler artighets fraser och i bästa fall är jag tillbaka i soffan efter 10-15 minuter.
En vanlig timpenning med alla skatter och utgifter 300kr/tim blir 50 till 75 kr som du egentligen ska lägga på varje burk
Du har missuppfattat hur handeln ser ut, små butiker tar mer betalt eftersom de satsar på service och har högre kostnader
mvh Edward :P
Det där är en vanlig missuppfattning bland småproducenter.
Det ÄR inte mitt problem som kund, vad du har för omkostnader. Eller hur lång tid det tar för dig att sälja en burk.
Det är helt upp till dig som producent att lösa.
-
Det där är en vanlig missuppfattning bland småproducenter.
Det ÄR inte mitt problem som kund, vad du har för omkostnader. Eller hur lång tid det tar för dig att sälja en burk.
Det är helt upp till dig som producent att lösa.
Så länge kunder är villiga att betala ett högre pris och återkommer för att få köpa är priset inte för högt. Tycker folk inte att min skogshonung som inte är uppvärmd under hanteringen (till skillnad från nästan all honung som säljs i butikerna är) är värd priset och att det ingår ett kort samtal eller en visning av bigården så behöver folk ju inte köpa. Jag tar minst 150 kr kg och mer om jag säljer i små burkar. Min honung räcker inte utan köparna får nöja sig med mindre än dom vill ha för att alla stamkunder ska få lite i alla fall.
Jag tycker bara det är dumt att sälja för billigt om man har en riktigt god kvalitetshonung. Honungskvaliteten är dock inte alltid hög bara för att biodlaren är småskalig producent. Jag vet en gubbe som slungar i ladugården och honungen är full av vaxrester och skräp för han silar dåligt. Helt rätt att han inte tar ut lika högt pris som jag då hans hygien är lika med noll. Dock borde han inte sälja sin honung alls...
Vad gäller priset så spelar också skatt en roll. Säljer man svart är det faktiskt olagligt hur billigt det än är. Priser på olaglig försäljning är inget att diskutera för det ska inte finnas...
-
Det där är en vanlig missuppfattning bland småproducenter.Det ÄR inte mitt problem som kund, vad du har för omkostnader. Eller hur lång tid det tar för dig att sälja en burk. Det är helt upp till dig som producent att lösa.
Vad är burken värd när den står på frukost bordet.?
Det är där min fokus ligger.
Det spelar faktiskt roll hur den förpackas och varifrån den säljs allt påverkar priset och den uppfattade pris sättningen
Man kan få det ur en designade fin burk eller en gammalt glasburk .
Besluts processen runt ett köp är komplex och många saker styr det hela, priset är en liten del, hjärtat och upplevd värde/nytta styr mest.
Eller skörda direkt om det ska va billigt
-
Stor fräsaren kör med sin mega båt och knyter fast den vid bryggan i yttre skärgården.
Han går förbi gubbarna vid ljuga bänken och en av gubbarna har några fina modell båtar till salu som han har omsorgfult täljt under vintern.
Fräsarens päls klädda frun får syn på båtarna när hennes rosa pudel bajsar på bryggan, guuuuuuud va gulligt !
Stor fräsaren gör allt för frun och går fram och köper båtarna 500kr/st vill gubben ha, fräsaren köper alla och prutar ner priset till 400kr st.
Frun med pudel är överlycklig och fräsaren får till det på kvällen ::) ;D
Fräsaren är en hejare på affärer och ser en möjlighet att tjäna pengar på dessa båtar så han går tillbaka till gubben vid ljugarbänken och frågar om han kan få köpa fler.
Hur många frågar gubben?, 2000st säger fräsaren, det måste jag räkna på kom tillbaka imorgon.
Morgon dagen kommer fräsaren och gubben träffas för att prata affärer.
Tjaaaa om du ska ha 2000 st ska jag nog ha 3000kr/st för båtarna. säger gubben
VAFAN i HELVETE skriker fräsaren, hur i helvete kan du begära 3000kr/st! Om jag köper fler ska jag ha dem billigare, fattar du inte hur marknaden fungera!
Hur menar du frågar gubben?
Om du ska ha 2000st måste jag säga upp mig från mitt jobb för att kunna ägna mig på hel tid att tillverka mina kvalitets modeller, hyra och mat måste jag betala och övriga utgifter för livet.
Hur hade du tänkt att jag skulle tillverka dem, och vad ska jag leva av?
HUR TYCKER DU ATT GUBBEN SKA GÖRA?
mvh Edward :P
-
jag vet inte vad jag tycker, men vad gubben gör det vet jag
-han skickar ritningarna till Indien eller Bangladesh
-
Om du vi ha en dala häst
vill du ha en för 50kr från kina
eller en lokal hand tillverkade från dalarna för 100kr?
-
diskussionen blir ju bara konstig, 70 kg är ju bara nog för ett täcka familjen och sina anhörigas behov, och till dom spelar priset inte någon roll.
Jag har utövat min profession till anhöriga till väldigt låga priser/gratis, och snarare känt att det varigt moraliskt rätt än fel.
importen är nog problemet
det blir lite som ikea effekt på det hela, folk är vana vid att en burk honung på ica kostar 50kr, var och hur den är gjord bryr sig inte folk om, inte om det finns kronor att spara.
jag tror mig läsa något om det i bitidningen, något om att man i norge får bidrag för att kunna hålla konkurrenskraftiga priser.
-
Vad gäller priset så spelar också skatt en roll. Säljer man svart är det faktiskt olagligt hur billigt det än är. Priser på olaglig försäljning är inget att diskutera för det ska inte finnas...
En privatperson som har några kupor hemma och säljer överskottet kvalar nog in för att sälja skattefritt upp till 40 000, så olagligt är det inte.
Diskussionen har funnits här förut och gällde då frukt och ägg.
-
Man kan få det ur en designade fin burk eller en gammalt glasburk .
Jag tittar helst efter plastburkar eftersom jag då ser att den som paketerat tänkt till och pressat kostnaderna.
Varför i all världen ska jag köpa honung i en designad glasburk?
-
Vad är det för gräns på 40 000kr innan man ska betala skatt? Det har jag inte hört något om! Jag tycker det är självklart att betala skatt och moms om jag säljer. Jag tar minst 100kr/kg för honung inkl moms. Däremot ger jag bort honung till mina närmaste, det gör jag. Det känns rättså självklart. Fånigt att de bort en chokladask om de hellre vill ha honung...
-
Tråden finns på ekonomitavlan och du har själv skrivit i den.
Överskottsförsäljning som sker då och då när man har mer än man själv kan äta upp, kan deklareras som inkomst av kapital på samma sätt som uthyrning av rum t.ex, och då gäller ett schablonavdrag på 40 000.
Gäller privatpersoner, och tanken är väl att slippa hålla på med deklaration av några äpplen man säljer.
-
Nej, man kan i vissa fall göra schablonavdrag på 40 000 om man t ex avverkar träd på villatomten och om inga verkliga utgifter dras av. Detta är nogot annat än honungsförsäljning.
För biodlingsvinster i hobbyverksamhet är det detta som gäller:
http://www.skatteverket.se/privat/sjalvservice/blanketterbroschyrer/blanketter/info/2051.4.39f16f103821c58f680006232.html (http://www.skatteverket.se/privat/sjalvservice/blanketterbroschyrer/blanketter/info/2051.4.39f16f103821c58f680006232.html)
Sen kanske diskussionen spårat ur lite vad gäller sockerpullan som säljer / ger bort 70 kg till bekanta. Dock är det en intressant diskussion rent principiellt.
-
Ämnet reddes ut tämligen grundligt i tråden här:
http://www.alternativ.nu/index.php?topic=157103.60 (http://www.alternativ.nu/index.php?topic=157103.60)
Varaktig honungsförsäljning är naturligtvis hobby eller näring.
Men den som har några kupor för eget bruk och säljer några burkar som blir över, lär kunna luta sig mot de bestämmelserna och sova lugnt.
-
Ämnet reddes ut tämligen grundligt i tråden här:
[url]http://www.alternativ.nu/index.php?topic=157103.60[/url] ([url]http://www.alternativ.nu/index.php?topic=157103.60[/url])
Varaktig honungsförsäljning är naturligtvis hobby eller näring.
Men den som har några kupor för eget bruk och säljer några burkar som blir över, lär kunna luta sig mot de bestämmelserna och sova lugnt.
Men svaret från tjänstemännen på skatteverket var inte glasklart i tråden du länkade till. Dessutom finns tydlig information i skattelagen om hur biodling som hobby ska beskattas så det är ju tveksamt om en något fri tolkning av schablonavdrag för kapitalinkomst skulle ersätta dessa regler och hålla i en juridisk prövning.
-
Hej
Hobbyverksamheten slutar med mera än 16 kupor om jag minns rätt...sedan måste man anmälla detta till skatteverket...om man inte är gift och/eller har en massa barn och släktingar ...
-
Har man färre än 16 samhällen kan det räknas och beskattas som hobbyverksamhet. Har man 16 samhällen eller fler måste man ha företag.
Om man har skogs- eller jordbruksverksamhet måste biodling en redovisas i företaget från kupa nr 1.
-
Det finns tydliga instruktioner om man går in på skatteverket.se och söker på "honung". Glöm allt om skattefritt om man har under ett visst antal kupor, eller säljer under ett visst belopp. Det var många år sedan det försvann. Idag är allt skattepliktigt från första kronan, man ska också betala egenavgifter. www.skatteverket.se/download/18.133ff59513d6f9ee2eb2c39/1365509008600/34410.pdf (http://www.skatteverket.se/download/18.133ff59513d6f9ee2eb2c39/1365509008600/34410.pdf)
-
Ja, eventuell vinst är skattepliktig. Men som det låter här så blir det ju aldrig några vinster...
Att hävda överskottsförsäljning och skattefrihet kan bara vara ett alternativ för den som bara har bin för eget bruk, är privatperson och säljer tillfälliga överskott. Är det varaktiga överskott så är det hobby eller näring.
Jag tycker nog tjänstemannens skrivelse om äggen ger utrymme för en sån tolkning även när det gäller honung. Men som sagt: Privatperson.Privat fastighet. På tomten. Inget annat. Säkert inte många som kvalar in i den ligan, men teoretiskt.
Exemplet om hönsen kan även det få olika utfall beroende på avsikten i det enskilda fallet. Har man för avsikt att producera ägg och sälja dem till olika butiker och privatpersoner för att få varaktig vinst handlar det ju om näringsverksamhet. Är det istället en privatperson som tycker om att ha färska ägg för sig själv och sin familj men under en period fått för mycket ägg och därför säljer dem kan man anse den inkomsten tillhöra inkomstslaget kapital.
-
Ja, eventuell vinst är skattepliktig. Men som det låter här så blir det ju aldrig några vinster...
Precis.
Hobby:
Man får dra ifrån alla kostnader man haft från försäljningen. Blir det då vinst måste man deklarera den. Räknar man in alla kostnader och för körjournal så är det nästan omöjligt att göra vinst första 3 åren och har man färre än 10 samhällen så tar det ännu längre tid. Med fler samhällen och mer erfarenhet och kompetens så blir det däremot bra överskott och är inte hobby längre.
Det finns dock en gräns i hobby, om försäljningen (inte vinsten) överstiger 30 tkr så ska man lägga på moms och lämna in en momsdeklaration. Då blir man förmodligen bokföringsskyldig också och man är i praktiken samma som näringsverksamhet (men man kan inte får F-skatt).
Oavsett vilket är man skyldig att spara kvitton, räkningar och annat så att deklarationen kan kontrolleras. Lättast är väl att spara alla årets kvitton i en skokartong och i november skriva upp dem i datumordning i Excel med en pluskolumn och en minuskolumn. Om man då mot förmodan gått med vinst beställer man lite nya biodlingsprylar (och ser till att betala dem före årsskiftet).
Man är inte bokföringsskyldig i en hobby men man behöver ändå göra det ovan för att visa att man inte är bokföringsskyldig.
Näringsverksamhet:
Om målet är att biodlingen ska vara vinstdrivande är det i princip alltid näringsverksamhet och ska bokföras och deklareras från första kronan, oavsett om det faktiskt blir vinst eller ej. Dock finns det exempel på att skatteverket inte velat godkänna att biodlare registrerar sig för de betraktar per definition biodling som förlustverksamet=hobby.
-
När ändå gränser diskuteras så kan det vara bra att påminna om två andra gränser:
Registrering av livsmedelsprimärproduktion
...
Anläggningar med produktion av små mängder eller enbart för personligt bruk behöver inte registreras.
Med små mängder avses när det gäller honung en genomsnittlig årsvolym på 1 000 kg honung och andra primärprodukter från den egna biodlingen.
Länsstyrelsen ansvarar för registring av livsmedelsprimärproduktion, mer finns t.ex. att läsa här:
http://www.lansstyrelsen.se/skane/Sv/lantbruk-och-landsbygd/lantbruk/primarproduktion-av-livsmedel-och-foder/Pages/Primarproduktion.aspx (http://www.lansstyrelsen.se/skane/Sv/lantbruk-och-landsbygd/lantbruk/primarproduktion-av-livsmedel-och-foder/Pages/Primarproduktion.aspx)
Vidare finns en gräns om man är livsmedelsföretagare eller ej.
Livsmedelsverket har utarbetat en praxis för försäljning av små mängder och har samma definition som ovan, små mängder är genomsnittlig årsvolym på högst 1000 kg honung.
http://www.slv.se/upload/dokument/livsmedelsforetag/broschyrer/11-562%20SLV%20G%C3%A5rdsf_H.pdf (http://www.slv.se/upload/dokument/livsmedelsforetag/broschyrer/11-562%20SLV%20G%C3%A5rdsf_H.pdf)
Om man inte längre uppfyller kravet "små mängder" så är man livsmedelsföretag och ska registreras som sådant i sin kommun. Det brukar betyda att man behöver en livsmedelsanläggning, dvs en livsmedelsgodkänd lokal för att hantera honung.
Jag vet inte om man automatiskt måste ha näringsverksamhet för att vara livsmedelsföretag, men det spelar kanske mindre roll. 1000 kg honung får man 40 000 kr för av uppköpare idag så då passerar man den gränsen.
-
30 000 kronors gränsen för moms på hobby är dock borta sen 1 juli 2013. Nu är det betydligt luddigare.
-
30 000 kronors gränsen för moms på hobby är dock borta sen 1 juli 2013. Nu är det betydligt luddigare.
Jag har också hört rykten om att det är moms från första kronan i år, men hittar ingen uppgift om det. Har skatteverket kommit med något på sin hemsida?
-
Bara indirekt, och jag fick veta det i samtal med dom om en annan sak.
Tittar man i den nyaste broschyren om hobby http://www.skatteverket.se/blanketterbroschyrer/broschyr/info/344.4.39f16f103821c58f680007485.html (http://www.skatteverket.se/blanketterbroschyrer/broschyr/info/344.4.39f16f103821c58f680007485.html)
så ser man att det inte står ett ord om moms längre. Det som talades om för mig var att man nu tittar på om det är hobby eller näringsverksamhet istället.
Drivs rörelsen kontinuerligt och med vinstsyfte, så är det näring, och då gäller moms.
Andra verksamheter är då hobby, och då är det ingen moms. Dvs man tar ett pris när man säljer, och på saker man köper in drar man hela kostnaden. Momsen finns inte, helt enkelt.
Så både enklare och svårare kan man säga. Det gäller att definiera sin verksamhet.
-
Oavsett om man är momsregistrerad eller ej så skall försäljningen deklareras. För oss utan firma och som säljer i mindre skala, och alltså inte behöver vara momsregistrerade, så är det försäljning inkl moms minus kostnader inkl moms som skall tas upp i vanliga inkomstdeklarationen. Vilket man kan ha synpunkter på - jag kan tycka att man borde stimulera biodlingen genom att låta oss små slippa deklarera vår lilla honungsförsäljning.
Men för att följa reglerna måste vi komma ihåg att ta upp varje såld honungsburk i deklarationen! Vilket vi alla naturligtvis aldrig glömmer bort....
-
Det låtet rätt smart att det är vinstsyftet som avgör. Det stämmer med hur jag gjort, första två åren var det hobby, sedan när jag började annonsera så blev det näringsverksamhet.
Det är mest fördelar att driva det som näring tycker jag, men deklarationen tog någon timme mer.
-
Finns det någon som kan redovisa NÄR ni tycker att det är lämpligt att göra en momsregistrering? Vad är fördelarna med detta? Nackdelarna?
-
Finns det någon som kan redovisa NÄR ni tycker att det är lämpligt att göra en momsregistrering? Vad är fördelarna med detta? Nackdelarna?
Jag anser att det är smart att ansöka om FA-skatt och momsregistrering så snart man ska sälja någon honung. Första åren får man dessutom kvitta en eventuell förlust i näringsverksamheten en mot ens inkomst av tjänst vilket innebär att man får lägre skatt ifall det inte går med vinst. Största fördelen är att korrekt skött blir du inte skönstaxerad om någon mupp på skatteverket skulle få för sig att syftet med det du kallar hobby är att tjäna pengar.
-
F skatt kan man ju däremot hoppa över. Finns ju varken krav eller nödvändighet på om man bara säljer varor så det är onödigt att krångla med.
-
Du har rätt i att man inte behöver f-skatt om man bara säljer varor Hans.
Dom flesta väljer ändå att ha det för att visa att man uppfyller kraven för att få driva företag. Egentligen inte så mycket krångligare än att endast vara momsreggad. Man kan ju göra som man vill i det fallet.
-
Tyvärr finns det ju en omfattande diskriminering när det gäller det här med F-skatt. Föreningen Bondens egen marknad kräver t.ex F-skattsedel för att man ska få sälja på deras marknader. Det är ett helt lagvidrigt krav eftersom det inte finns några som helst krav på att ha F-skatt för att få driva företag. Men det är som vanligt dubbel bestraffning: Har du gjort nåt så du inte blir godkänd för Fskatt, så ska du heller inte få en chans att rätta upp din situation.
-
Hela diskussionen väcker förstås andra frågor. Är det någon som klarar av att sälja all sin honung för 100 kr/kg?
Det är klart man kan sälja all sin honung för 100kr/kg, och mer därtill. Sen är ju fråga vad "all sin honung" betyder, men det finns exempel på de som lever på sina bin genom att sälja mycket själv och få ut ett bra kilopris, istället för att ha massor av samhällen.
Men den här diskussionen är konstig, som så ofta när biodlare ska diskutera priser. Det finns den här utbredda rädslan för att hobbyodlare dumpar priserna. Jämför med grönsaksodlare eller vad som helst, inte f*n klagar de på att folk odlar hemma och ger bort till grannarna. Skillnaden är att de allra flesta biodlare, i princip alla, är supersmå och inte alls kan leva på sina bin, även fast de gärna vill verka vara större. Vad hobbyodlare gör påverkar förstås inte priset i stort, slåss mot framför allt import och storföretagande istället om ni vill göra något för småskaliga företag!
-
Det finns den här utbredda rädslan för att hobbyodlare dumpar priserna.
Det är en myt att hobby odlarna dumpar priserna, de som leder lågpris ligan är några stor odlare >:(
-
slåss mot framför allt import och storföretagande istället om ni vill göra något för småskaliga företag!
HELT RÄTT INSTÄMMER HELT.
Två exempel
Här i Göteborg har vi ett antal" invandrarar" affärer. En av det största är Göteborgs Orienthus i Gamlestaden. Jag roade mig med att kolla deras utbud av honung. Jag gissar att det inte finns en affär i Sverige med liknande utbud. Ca 5 hyllmeter från golv till tak med 60-70 olika burkar. Sen kollade jag vem som var importör, 7 olika svenska bolag hittade jag som importörer. Här finns honung från världens alla hörn och alla sorters sorthonung. Dom hade "tillbud" vad gäller en 500 grams flytande mörk honung från Cuba ( 100 % honung inga sockerlösningar) ordinarie pris 29.95/ burk. Tillbudet var 2 burkar för 50 kronor. De flesta burkarna med icke EU ursprung låg på kg priser ( inkl moms ) på 70-75 kronor. Om det blir ett handelsavtal mellan EU och Ukraina upphör såväl exporttullar från Ukraina som Importtullar i EU för Ukrainsk honung. Dom producerar "bara" 80000 ton och dagspriset i bulk i Ukraina är 2 euro. Kommer detta handelsavtal blir det ännu värre. ( Polska och Ungerska biodlara fasar för detta )
IMPORT är det största hotet för oss svenska biodlare.
Lyckligtvis är det bara ett storföretag vad gäller honung som etablerat i Sverige med eget dotterbolag. Det är Lune du Miel. (Michaud Nordic Distribution AB ) dom är 2 anställda placerade i Sthlm om har på kort tid gått från noll till 43 miljoner (2012) i omsättning.
Vad göra !
En slogan skall till exempelvis få ICA handlare att sälja bara honung som pollinerat svenska blommor ( Code of Conduct )
En Likhet
Ärligt talat tycker jag om vitlöksmarinerade kingprawns (kungsräkor ). Dom är fantastiskt goda. Om jag nu (hypotetiskt ) skulle få för mig att köpa sådana, hur gör jag då ???
Jo jag går till min ICA- handlare och frågar var jag kan hitta kungsräkor. Svaret är . Vi har ej längre denna produkt den är struken ur sortimentet pga miljöskäl. Vad gör jag nu. jag vill ju ha mina kungsräkor. Jag går till Axfood och får där samma svar, sen går jag till COOP och får samma svar igen.
Vi i Sverige är dj... bra på att idka miljöpolitik i Thailand- men urkass på att idka miljöpolitik i Sverige
Code of conduct kanske är en bra grej
Olle
-
slåss mot framför allt import och storföretagande istället om ni vill göra något för småskaliga företag!
Här i Göteborg har vi ett antal" invandrarar" affärer. En av det största är Göteborgs Orienthus i Gamlestaden. Jag roade mig med att kolla deras utbud av honung. Jag gissar att det inte finns en affär i Sverige med liknande utbud. Ca 5 hyllmeter från golv till tak med 60-70 olika burkar.
Nordic Distribution AB ) dom är 2 anställda placerade i Sthlm om har på kort tid gått från noll till 43 miljoner (2012) i omsättning.
Vad göra ! Code of conduct kanske är en bra grej
Håller med en hel del MEN, nu är det så att svenska bi odlare under presterar och levererar bara hälften av de honung som behövs för den svenska marknaden.
Det finns inget svensk honungs berg som någon inte blir av med!
Låter väldigt trevligt med en affär som har 5 meter honung, där bör det även finnas behov och plats för ett flertal svenska tillverkare ;D
Det är inte så konstigt att Nordic Distribution AB lyckats på så kort tid om de kan lova att alltid, 365 dagar om året och varje år leverera sin produkt till svenska butiker utan uppehåll. + De som alla andra biodlare verkar på en brist marknad.
Har vid flera tillfälle sett kunder med två burkar honung i händerna, lokal producerad och ekologiska icke eu honung och funderar över vilken de ska välja.
Kan inte vi svenska biodlare leverera så kommer någon annan att göra det, eller ska vi förbjuda kunderna att äta honung?
mvh Edward :P
-
nu är det så att svenska bi odlare under presterar och levererar bara hälften av de honung som behövs för den svenska marknaden.
D
Kan inte vi svenska biodlare leverera så kommer någon annan att göra det, eller ska vi förbjuda kunderna att äta honung?
mvh Edward :P
Ja. du pekar på problemet. Finns det ingen svensk honung att tillgå då är det svårt att sälja svensk honung
Varför är den svenska honungsproduktionen så liten ? Varför saknas pollinatören till svensk natur ?
NP har som målsättning att antalet samhällen skall öka med 2 % / år. ( En mycket aggressiv målsättning ! ) NP allokerar alla pengar till bihälsa, avel ( viktigt i och för sig ) och inga medel alls till en av de sex punkterna som är ökning av antalet samhällen och underlätta för biodlaren .
Sverige har ca 100 000 samhällen ( Jag läste en tråd på facebook i villken jag förstod att vi inte ens vet hur många samhällen vi har, imponerande ! ) av EUs 14 500 000 samhällen och vi får mycket litet pengar från EU. Andra länder som får mycket mer allokerar 15-20 % av de tilldelade medlen till ökning av antalet samhällen.
Jag anser vi har ett systemfel i hela biodlingspolitiken och ingen strategi för att bli självförsörjande på honung och pollinering. Ju längre tid det tar till dess vi är självförsörjande ju starkare fäste får dessa importprodukter. Tråkig utveckling och ingen verkar ta detta problem på allvar och göra något konstruktivt.
Trådens titel är "vad tar ni för honungen" Min känsla är att fler och fler lär sig att betalt. Priset har ju gått upp de senaste åren och det är positivt. För att denna utveckling skall fortsätta krävs att svensk honungsproduktion ökar annars tar importhonungen över
Något måste göras för att öka antalet samhällen i Sverige. Detta av flera skäl men att ändra NPs målsättning från 2 % per år till 100 % på en 5 års period är vad som krävs. Till exempel är Tjeckiens yta är mindre än Sveriges och dom har 700 000 samhällen så att Sverige skulle ha 200 000 samhällen inom en 5 årsperiod är ingen orimlighet. Det är bara Eskil Erlandsson som kan ge direktiv till sina undersåtar att verka i den riktningen. Np, Leader pengar, arbetsmarknadsprojekt etc , etc kunde lätt lokalisera ett antal miljoner för att stötta Svensk biodling
-
Varför är den svenska honungsproduktionen så liten ? Varför saknas pollinatören till svensk natur ?
En sak som skiljer Sverige från de flesta andra länder är att vi har av tradition ett hobbybiodlande snarare än ett familjeföretagsbiodlande. Orsaken till det tror jag vi hittar i vårt gamla skattesystem (fram till 1990) där tröskel- och marginaleffekterna av att utöka över hobbynivå var sådana att bara idioter ens skulle få för sig tanken. Det har skapat den kultur vi verkar inom. Dock har det ju börjat hända saker, det kommer en ny generation biodlare som inte var skattebetalare då och ser det mera företagsekonomiskt och spänner bågen högre. Och yh-utbildningen fyller en viktig funktion.
Att hobbybiodlande dominerar har flera negativa effekter på den nationella honungsförsörjningen. Dels är det hobbymetodik som lärs ut, dels ses det inte som en seriös yrkesmässig verksamhet i andras ögon och dels skapar det en bild av att vem som helst kan ha bin utan förkunskaper, det är bara att gå en kvällskurs.
Visst är det så att det räcker med en kvällskurs, men det krävs betydligt mer både kompetens och erfarenhet för att få en tillräckligt lönsam verksamhet så det går att expandera och då bidra mer än marginellt till Sveriges honungsproduktion och pollinering.
Någon jättebusiness kommer dock aldrig biodling att bli i Sverige, det är för stora kommersiella risker med AY-karensen på 60 dagar.
-
Min känsla är att fler och fler lär sig att betalt. Priset har ju gått upp de senaste åren och det är positivt.
Dom stora bovar i låg pris problematiken är även många gamla odlare med dålig självförtroende över sin produkt, oftast hotade och kuvade av sina kunder som hotar att sluta handla om de höjer priset.
De har dålig koll eftersom om kunderna skulle köpa svensk honung i affären skulle de få betala mycket mer + inte lokal producerad.
de flest nya biodlare tar betalt eftersom det är dyrt att starta.
Att sälja lokal producerade svensk honung är lite av ett skyddad verkstad eftersom det råder brist på produkten.
mvh Edward :P
-
Varför är den svenska honungsproduktionen så liten ? Varför saknas pollinatören till svensk natur ?
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=406&artikel=5754354&playaudio=4821132 (http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=406&artikel=5754354&playaudio=4821132)
Att svensk natur saknar pollinatörer har inte så mycket med biodling i sig att göra. Det är de stora arealerna med energigrödor som saknar tillräcklig pollinering, men det beror mer på att det är stora monokulturer, än brist på honungsbin i sig. Det är ju en mycket liten del av rapsodlingarna som är ekologiska, så tillsammans gör monokultur och gifter att förutsättningarna för vilda pollinatörer förstörs.
Jag tycker att vi som biodlare som ser det livsavgörande jobb våra husdjur gör på så nära håll självklart ska vara rädda även om andra pollinatörer. Och det är ju de flesta också. Men när vi pratar om att producera mer honung och ha fler samhällen så blir det ju i praktiken detsamma som att tala för storskalighet. Eller åtminstone har det sett ut så nu ett tag, att utvecklingen varit mot mycket större företag och att det ska vara "lönsamt" att ha biodling. Det går (åtminstone oftast) hand i hand med storskaligt jordbruk och gynnar i förlängningen knappast varken vilda eller honungsbin, eller biologisk mångfald.
Just saying. Menar att det lätt blir att man bara argumenterar för svenskt av miljöskäl, men det är ju långt ifrån alltid så. Och kanske vore det en bättre utveckling om biodlare inte tog så mycket betalt, men att alla hade ett par kupor var? Om man nu ska bråka lite med er här o:)
-
En sak som skiljer Sverige från de flesta andra länder är att vi har av tradition ett hobbybiodlande snarare än ett familjeföretagsbiodlande. Orsaken till det tror jag vi hittar i vårt gamla skattesystem (fram till 1990) där tröskel- och marginaleffekterna av att utöka över hobbynivå var sådana att bara idioter ens skulle få för sig tanken. Det har skapat den kultur vi verkar inom. Dock har det ju börjat hända saker, det kommer en ny generation biodlare som inte var skattebetalare då och ser det mera företagsekonomiskt och spänner bågen högre. Och yh-utbildningen fyller en viktig funktion.
Att hobbybiodlande dominerar har flera negativa effekter på den nationella honungsförsörjningen. Dels är det hobbymetodik som lärs ut, dels ses det inte som en seriös yrkesmässig verksamhet i andras ögon och dels skapar det en bild av att vem som helst kan ha bin utan förkunskaper, det är bara att gå en kvällskurs.
Visst är det så att det räcker med en kvällskurs, men det krävs betydligt mer både kompetens och erfarenhet för att få en tillräckligt lönsam verksamhet så det går att expandera och då bidra mer än marginellt till Sveriges honungsproduktion och pollinering.
Någon jättebusiness kommer dock aldrig biodling att bli i Sverige, det är för stora kommersiella risker med AY-karensen på 60 dagar.
-
En sak som skiljer Sverige från de flesta andra länder är att vi har av tradition ett hobbybiodlande snarare än ett familjeföretagsbiodlande. Orsaken till det tror jag vi hittar i vårt gamla skattesystem (fram till 1990) där tröskel- och marginaleffekterna av att utöka över hobbynivå var sådana att bara idioter ens skulle få för sig tanken. Det har skapat den kultur vi verkar inom. Dock har det ju börjat hända saker, det kommer en ny generation biodlare som inte var skattebetalare då och ser det mera företagsekonomiskt och spänner bågen högre. Och yh-utbildningen fyller en viktig funktion.
Att hobbybiodlande dominerar har flera negativa effekter på den nationella honungsförsörjningen. Dels är det hobbymetodik som lärs ut, dels ses det inte som en seriös yrkesmässig verksamhet i andras ögon och dels skapar det en bild av att vem som helst kan ha bin utan förkunskaper, det är bara att gå en kvällskurs.
Visst är det så att det räcker med en kvällskurs, men det krävs betydligt mer både kompetens och erfarenhet för att få en tillräckligt lönsam verksamhet så det går att expandera och då bidra mer än marginellt till Sveriges honungsproduktion och pollinering.
Någon jättebusiness kommer dock aldrig biodling att bli i Sverige, det är för stora kommersiella risker med AY-karensen på 60 dagar.
Ursäkta jag tryckte fel. är inte så van
.
Olof, Menar du att risken för amerikansk yngelröta uppfattas så stor att biodlare avstår från att utvidga pga risken med amerikask yngelröta ??
-
Olof, Menar du att risken för amerikansk yngelröta uppfattas så stor att biodlare avstår från att utvidga pga risken med amerikask yngelröta ??
Jag vet inte hur andra resonerar, men jag tycker inte man kan bedriva biodling som utomlands på samma sätt med hundratals samhällen som flyttas mellan olika drag, flyttas på trailers och samlas in i övervintringsbigårdar där de är lätta att sköta, eller avläggarbigårdar med hundratals lättskötta samhällen som bara matas. En enda smittad cell i ett enda av de samhällena ställer alla i en bigård i minst 60 dagar innan de får flyttas. Det betyder i princip hela säsongen vår korta sommar och var det tillräckligt med samhällen från början kommer de att behöva stödfodras istället. Men det är klart att det går, men antingen tar man då en obefogat stor risk eller räknar man med att bryta mot bisjukdomslagen om det händer något.
Men missförstå mig inte, 60-dagars karensen är ett mycket effektivt hinder för smittspridning och en viss karens och ombesiktning är helt nödvändig för att kunna bedriva biodling utan antibiotika. Det ska vi värna i Sverige och vi behöver helt enkelt planera vår biodling för att inte riskera för mycket med tanke på att de i vilket läge som helst kan tvingas stå kvar just där de är i två månader.
Dock gör det att storskalig biodling i Sverige inte kan bli lika kostnadseffektiv, vandring blir mindre lönsam eftersom man inte bör köra stora transporter, kapitalbindningen större eftersom då binas förmåga att samla på flera drag inte används och det kan behövas mer drivfoder. Med andra ord, vandringsbiodling och pollineringsbiodling är mindre lönsamt här, medan det inte är någon skillnad för stationär biodling.
Den importerade honungen och den svenska konkurrerar därför inte på lika villkor. Precis samma problem som den svenska köttproduktionen.
-
de flest nya biodlare tar betalt eftersom det är dyrt att starta.
Att sälja lokal producerade svensk honung är lite av ett skyddad verkstad eftersom det råder brist på produkten.
mvh Edward :P
Helt rätt och egentligen en drömsituation. Hur många andra produkter förutom honung och bostadsrätter i centrala Sthlm har denna situation. Tänk om motsatsen rådde, vi producerade en mängd honung som inte efterfrågades. Ur marknadssynpunkt kanske inte dagsläget är så dåligt för oss hobbybiodlare.
Olle
-
Tills man löser problemet hur man kan importera lokal producerade svensk honung kan verkstaden hålla öppet ;D
-
Här en som förstått att prissätta inför konkurrens ;D
http://www.blocket.se/halland/Honung_51652581.htm?ca=17&w=2 (http://www.blocket.se/halland/Honung_51652581.htm?ca=17&w=2)
-
Mm...
-
Och jag säljer samma burk utan problem för det dubbla ::)
-
Hej
Kanske i framtiden är det inte enbart honung som ger intäkterna, utan att ta/få betalt för pollinering?
Enligt jordbruksverket:
Värdet av bins pollinering av grödor och växter i Sverige motsvarar uppåt 320 miljoner kronor. Honungsproduktionens värde: drygt 120 miljoner kronor.
Hur detta skall gå till är en annan fråga...modellen som sådan finns jo redan, ex vis mandelpollineringen i landet i väster.
Detta skulle samtidigt öppna möjligheten att fortsätta på en lovande varroatolranzsodling som till ex avbröts i Tyskland eftersom bina inte producerade tillräckligt med honung...
-
Du, Kap Horn borde nog titta på filmen " Inte bara honung" angående pollinering av mandel. Den är inte vacker utan ett exempel på när det gått riktigt illa. 180 gr emot det som jag tror är din filosofi om biodling.
-
Instämmer med föregående talare! Dock har Kap Horn en poäng i det han skriver förutsatt att bisamhällena inte flyttas runt hela tiden utan kan stå kvar i området stationärt. Pollinering i förgiftade monotoper funkar ju inte om bina inte flyttas och därför skulle det ställa krav på större biologisk mångfald än i t ex de amerikanska mandelodlingarna. Kringflyttande pollinerare sprider ju också sjukdomar. Den ekonomiska lönsamheten för biodlaren blir såklart sämre om hen inte kan resa och åta sig flera pollineringsuppdrag med samma bin. Men på sikt vinner kanske alla. Permanent uppställda bisamhällen skulle kanske pressa odlarna, som behöver pollinerare, att bedriva ett mer miljövänligt och varierat jordbruk.
-
Hej
Jag har inte med ett ord sagt att det amerikanska modellen är eftersträvansvärd, PLM...Forestman har förstått poängen. Inte bara honung i en helt annan mening, med positiva förtecken alltså.
Det gäller att skaffa ett "mervärde" som jo bevisligen finns, tom med siffror från JBV visar detta.
Hur man når ditt på ett hållbart sätt är en helt annan fråga.
-
raderat pga "dubbel exponering"
-
Hej
Jag har inte med ett ord sagt att det amerikanska modellen är eftersträvansvärd, PLM...Forestman har förstått poängen. Inte bara honung i en helt annan mening, med positiva förtecken alltså.
Det gäller att skaffa ett "mervärde" som jo bevisligen finns, tom med siffror från JBV visar detta.
Hur man når ditt på ett hållbart sätt är en helt annan fråga.
...och det har inte jag då eller? :)
förstått poängen?
Sorry att jag inte kunde läsa vad du egentligen tänkte. Jag kan tyvärr bara kommentera det som du skriver här.
Hoppas värken i tån går över.
-
Hej PLM
No problems...aldrig haft någon värk... (http://www.wuerziworld.de/Smilies/mk/mk11.gif)
-
Jag har en försäljnings låda vid vägen och har sålt 700g burkar för 85kr till 90kr
90kr för en burk med en dyrare och snyggare lock än den vanliga gulfärgat. Den dyrare motiv lockat burken tar slut före den billigare fast det är samma honung och storlek
mvh Edward :P
Följdfråga: Hur fungerar det med en försäljningslåda? Är denna obemannad? Förekommer det problem med svinn?
-
Det är en myt att hobby odlarna dumpar priserna, de som leder lågpris ligan är några stor odlare >:(
Jag odlar egna tomater under sommaren och producerar för många. De tomater som jag odlar räcker för min familj och två av grannarna. Grannarna får tomaterna och det borde innebära att jag dumpar priserna lokalt. Jag är övertygad att det är de små hobbyodlarna som leder lågprisligan men dessa producerar bara så det räcker till 2-3 hushåll.
-
Angående honung så köper jag honung i södra Halland och betalar 55 kr för en 700 g burk och 580 kr för 12 burkar. Honungen är dyrare 2013/2014 än den var 2012/2013
-
Grannarna får tomaterna och det borde innebära att jag dumpar priserna lokalt. Jag är övertygad att det är de små hobbyodlarna som leder lågprisligan men dessa producerar bara så det räcker till 2-3 hushåll
Om du inte blir av med dina tomater och inte äter upp dem börjar de snart att rutna, Att du ger dem till grannarna skapar vällvilja och grann sämja, vad kostar och hur mycket är den värd?
Honung är en stabil och hållbar produkt som det är brist på av den svenska sorten. ;)
Följdfråga: Hur fungerar det med en försäljningslåda? Är denna obemannad? Förekommer det problem med svinn?
Lådan är obemannad, själv betjäning.
Jag vägde upp lite svin mot att slippa prata och var trevlig i 15 minuter varje gång jag skulle sälja en burk honung, mitt i nyheterna eller viktiga program som Simpsons!
Har haft den igång i flera år nu och ja, ibland fattas det pengar! >:( :'( (:)
Fast nästa gång man kommer är det förmycket pengar, o:) ;D o:)
Ibland har inte grannarna jämna pengar och då blir det lite + eller - somliga har gett sig tillkänna ;D och jag tycker det är helt ok ! och sagt att det går fint, bara jag slipper hålla reda på det ;) Det sköter de så bra.
Med facit i handen så har det fungerat bra, dock har jag inte millimeter kontroll, men när burkarna minskar i lådan fylls bössan på i samma takt.
Folk uppskattar att det fungerar och att de flesta egentligen är faktiskt ärliga o:) Människan är god o:)
mvh Edward :P
-
Om du inte blir av med dina tomater och inte äter upp dem börjar de snart att rutna, Att du ger dem till grannarna skapar vällvilja och grann sämja, vad kostar och hur mycket är den värd?
Honung är en stabil och hållbar produkt som det är brist på av den svenska sorten. ;)
Lådan är obemannad, själv betjäning.
Jag vägde upp lite svin mot att slippa prata och var trevlig i 15 minuter varje gång jag skulle sälja en burk honung, mitt i nyheterna eller viktiga program som Simpsons!
Har haft den igång i flera år nu och ja, ibland fattas det pengar! >:( :'( (:)
Fast nästa gång man kommer är det förmycket pengar, o:) ;D o:)
Ibland har inte grannarna jämna pengar och då blir det lite + eller - somliga har gett sig tillkänna ;D och jag tycker det är helt ok ! och sagt att det går fint, bara jag slipper hålla reda på det ;) Det sköter de så bra.
Med facit i handen så har det fungerat bra, dock har jag inte millimeter kontroll, men när burkarna minskar i lådan fylls bössan på i samma takt.
Folk uppskattar att det fungerar och att de flesta egentligen är faktiskt ärliga o:) Människan är god o:)
mvh Edward :P
OK, men hur funkar det med olika utomhustemperaturer i försäljningslådan? Tål honungen alla temperaturer sommar som vinter? Eller är detta försäljningssätt förbehållet vissa årstider?
Mvh
Torkel
-
OK, men hur funkar det med olika utomhustemperaturer i försäljningslådan? Tål honungen alla temperaturer sommar som vinter? Eller är detta försäljningssätt förbehållet vissa årstider?
Jag har tagit och provat honung som har varit ute och utsatt för temperatur växlingar och det är inget fel på smak och konsitensen.
Under sen höst med kalla nätter och varma dagar kan det bildas kondens på burkarnas utsidan. Det ser inte kul ut, men innehållet påverkas inte nämnvärt, kanske inte nån bra ide med plast burkar eftersom de är inte tätt som glasburkar.
Under vinter våren och sommaren är det inget problem.
Spontant känns det ändå inte som det bästa sätt att förvara honung så jag bruka dra ner på mängden honung i lådan och fyller på efter behov.
Där jag bor är det en del sommar gäster som gör att försäljning ökar under sommaren, även soliga vinter dagar som lämpar sig för promenader gör att försäljningen ökar.
Eftersom det är tort i lådan tyckte några svart myror att det var ett trevligt ställe, ytterst lite myrr damm i blind bottenet gör att de har sluttat med det.
mvh Edward :P
-
Det är en bra grej, jag tror jag ska bygga en låda hit också. Och kanske fylla på med andra saker eftersom.
-
Det är en bra grej, jag tror jag ska bygga en låda hit också. Och kanske fylla på med andra saker eftersom.
Funderar på om inte en gammal trågkupa borde gå att bygga om till försäljningslåda? Gärna en med "fel" rammått...
-
Funderar på om inte en gammal trågkupa borde gå att bygga om till försäljningslåda?
Bra idé ;D
mvh Edward :P
-
Funderar på om inte en gammal trågkupa borde gå att bygga om till försäljningslåda? Gärna en med "fel" rammått...
Hm, ja, det hade varit smart. Jag eldade upp min gamla ruttna dock...
-
Och om ni skulle få en kund som förolämpar er honung och jämför den med den billigaste burken i storköps ladan har detta i minnet och påtalar för dem att det som finns i era burkar är äkta Svenskt honung, och bara honung ! (:)
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/jattebeslag-av-falsk-mat_8992890.svd (http://www.svd.se/nyheter/inrikes/jattebeslag-av-falsk-mat_8992890.svd)
Vi hittade omkring fem ton av en produkt som angavs vara blandad honung, men det innehöll majssirap och honungsarom, säger Pontus Elvingsson, statsinspektör vid Livsmedelsverket, till TT.
BLääää :-X
mvh Edward :P
-
Hej!
Dags att ta upp denna spännande tråd kanhända!
Vi är nybörjare och håller på att skörda den första sommarens honung (kanhända en smula sent). Det ser ut att bli uppåt 100 liter (=140 kg?) på två samhällen.
Vad gäller försäljning till främlingar tror jag mindre förpackningar möjliggör högre pris per volymenhet. Och det behöver inte vara fel utan kan handla om att faktiskt närma sig den faktiska arbetsinsatsen och värdet jämfört med maskinell stordrift, icke-ekologiskt osv.
Förslaget är alltså små 250-gramsburkar.
Jag har grunnat på priset 50 kr per sådan exklusiv presentburk. (:)
Till grannar, vänner o familj kan man ju sen ge bort i större burkar.
Jag grunnar också på att försöka bara ha två varianter -- antingen marknadspriset eller ge bort gratis. Inget sälja i stora mängder till vänner, bekanta och familj. De behöver också uppskatta honungen och förstå dess värde. Vill de ha massor kan de odla själva. ;)
Några referenser:
- Grythyttan https://mjodhamnen.se/gdd/produkt/skogshonung-250-g-ekologisk/ (https://mjodhamnen.se/gdd/produkt/skogshonung-250-g-ekologisk/) tar 80 kr inkl moms/250 g.
- Nån fransk butik tar 69 kr/250 g honung (http://www.minfranskabutik.se/sotsaker/honung/garrigue-honung-250-g.html (http://www.minfranskabutik.se/sotsaker/honung/garrigue-honung-250-g.html))
- Coop tar 65 kr/250 g för rättvisemärkt honing inkl propolis.
Fyller en sen ut med lite apelsinskal :-X så går det tydligen att ta 119 kr/250 g: http://www.ahlens.se/Inredning/skafferiet/skafferi-torrvaror-15011/nicolas-vahe-honung-med-apelsinskal-250-g-89418587/ (http://www.ahlens.se/Inredning/skafferiet/skafferi-torrvaror-15011/nicolas-vahe-honung-med-apelsinskal-250-g-89418587/)
Eller varför inte tillsätta citronarom (?) så kan en ta 129 kr/250 g. https://www.koket.se/koketsfavoriter/nicolas-vahe-honung-lemon-250-g (https://www.koket.se/koketsfavoriter/nicolas-vahe-honung-lemon-250-g)
Så 50 kr/250 g exkl moms, eller kanske 60 kr/250 g inkl moms känns snarast alltför billigt. Vi har iof inte testat att sälja än, det beror ju förstår helt på kundkrets. Kanske kan det duga för år ett.
-
Jag har grunnat på priset 50 kr per sådan exklusiv presentburk.
Jag anser att 65 inkl moms är minimum för den burkstorleken. Priset är sällan det som avgör om honungen köps eller ej. Har man is i magen och inte rear ut honungen redan på hösten, så är den ändå alltid slutsåld inom ett år.
-
Det låter mycket.
Redan 50 kr för 250 gram är 200 kr per kilo. Om man säljer eller köper i bulk ligger det kring 50:-/kg, så är det inte mer rimligt att ligga kring 120:-/kg, som då kanske är lite billigt, eller kring 140:-/kg (som då kanske är kring medel), eller om man vill vara exklusiv och dyr, ligga kring 160:- och upp till 180:- per kilo.
Om du får 70 kg per kupa och utökar frän två till 12 kupor så får du in över 200 000:- med de priser ni diskuterar, rätt så bra
-
Jag har en kollega som säljer sort-honung i 250g burkar på torget. Denne tar 85:- per burk inkl moms, och säljer stora mängder. Mer sällsynta sorter, såsom ljung eller bladhonung kostar nån tjuga mer per burk...
-
Hej
Man kan ta i grunden nästan hur mycket som helst betalt...det gäller bara att använda sig av psykologi.
Lyckas du att göra din produkt "exklusiv" kann du ta 1000 kr ett kilo hästskit.
Här omkring Västervik så är det 100 kr/kg.
Träffade en biodlare uppe i Skelleftrå trakten förra året...200 kr/kgpå torget.
Tillgång, efterfrågan och "marknadsföring"
Själv anser jag att vi säljer en fin produkt alldeles för billig.
-
Honungen säljs överlag alldeles för billigt tycker jag. I en av butikerna jag säljer honung till finns där även en annan lokal biodlare som säljer sin honung. Hans utpris till kund i butiken är lägre än det pris jag begär (och får) av butiken när jag säljer den dit. Glädjande nog har nu den andra biodlaren äntligen gjort en prisjustering och lagt sig på samma prisnivå som jag ligger. Jag tycker inte man ska vara rädd för att ta betalt för produkten. Som Thomas skrev i ett annat inlägg kommer honungen ändå bli slutsåld.
Jag kommer snart att göra en prisjustering igen och lägga mig på en nivå jag anser rimlig, då jag ligger lite för lågt idag.
-
150kr/ kg☺🐝
Postat med Alternativ.nu´s app (http://r.tapatalk.com/byo?rid=94475)
-
Intressant diskussion! Jag har tagit 200 kr kilot i år. Sen så har folk som köpt mycket fått lite rabatt... Har dock lite Ågren för att priset är högt, vill ju att folk ska känna sig nöjda. Dock så kör jag ekologisk biodling till viss del, vilket berättigar ett högre pris. Vissa odlare häromkring säljer för 110 kr kilot, vilket jag anser är provocerande lågt!
-
Nu har vi sålt en del av våra 250g-burkar för 50 kr/st. Det verkar gå ganska bra. Snart ska vi deltaga på en julmarknad. Möjligen skulle vi ta 70 eller 80 kr, det tror jag skulle kännas okej. 100 kr... hmmm... Kanske om vi kan märka den med Demeter.
-
Beror inte priset vi vill ta för vår honung dels på hur mycket vi får ut av våra kupor och dels vilken honung vi säljer? Raps och klöver honung borde säljas billigt eftersom råvaran är underlägsen annan sorthonung som lind och ljung honung... Finns inget riktpris men raps och klöverhonung borde enligt mig ha ett mycket lägre pris än övrig sorthonung...
-
Beror inte priset vi vill ta för vår honung dels på hur mycket vi får ut av våra kupor och dels vilken honung vi säljer? Raps och klöver honung borde säljas billigt eftersom råvaran är underlägsen annan sorthonung som lind och ljung honung... Finns inget riktpris men raps och klöverhonung borde enligt mig ha ett mycket lägre pris än övrig sorthonung...
Nu förstår jag inte riktigt hur du menar? Bland kunder som köper sortren honung finns alla kategorier. Tex finns ett stort antal kunder som ger i princip hur mycket som helst för att få sortren rapshonung eller olika sorters ren klöverhonung. De vill absolut inte ha inblandning av de sorters honung som tydligen är dina favoriter. Allt inom biodlingen går att sälja till mycket bra priser idag, men avgörande är kundens efterfrågan och tillgång mm.
Skicka ett PM om ni råkar ha "värdelös raps- eller klöverhonung, jag kan sälja den omedelbart.
-
Nu har vi sålt en del av våra 250g-burkar för 50 kr/st. Det verkar gå ganska bra. Snart ska vi deltaga på en julmarknad. Möjligen skulle vi ta 70 eller 80 kr, det tror jag skulle kännas okej. 100 kr... hmmm... Kanske om vi kan märka den med Demeter.
Såvitt jag känner till det, så kan du i Sörmland ta minst 80 kr inkl moms för 250g honung. Känner du någon biodlare som inte lyckats sälja sin honung pga för höga priser? Jag har inte stött på en enda på 24 år...
-
Jag ger bort min honung till folk jag tycker förtjänar den.
-
Raps och klöver honung borde säljas billigt eftersom råvaran är underlägsen annan sorthonung som lind och ljung honung
Vet inte vad du menar med det, som råvara är förstås rapshonung och rapspollen av högsta kvalitet. Och skulle man låta olika smakpaneler göra blindtester så skulle rapshonung hamna i topp bland helt vanliga konsumenter. Men det är klart att det kan vara annorlunda med en biodlare eller kännare som förstår att uppskatta t ex ljunghonung.
-
Jag inser att jag gjorde ett ganska robust och onyanserat inlägg som dessutom var ganska subjektivt. Har vi våra bikupor nära raps- och klöverodlingar drar våra bin in väldigt stora mängder nektar/honung...det tror jag vi är överens om (30-60 kg/kupa). Honungen från dessa växter är...nu är jag onyanserat subjektiv...ganska smaklös och utan den arom som man känner från annan sorthonung. Raps och klöver honung består främst av druvsocker och av en mindre del fruktsocker...rätta mig om jag har fel och jag vet inte vari den aromatiska smakbäraren finns (troligen inte i de växter som levererar väldigt mycket druvsocker?). Naturligtvis finns folk som föredrar det ena eller det andra. Bara det faktum att man kan erbjuda sorthonung, oavsett var denna kommer ifrån, ökar intresset (och priset)...Ur strikt ekonomisk synvinkel så rekommenderar jag alla att placera era kupor nära raps och klöverodlingar...det ger mest klirr i kassan.
I detta forum förekommer både hobby biodlare och de som försörjer sig på biodling. Jag vet var jag hade placerat mina kupor om jag hade detta som min enda inkomstkälla...Inte nära ljung i alla fall...
-
Jag inser att jag gjorde ett ganska robust och onyanserat inlägg som dessutom var ganska subjektivt. Har vi våra bikupor nära raps- och klöverodlingar drar våra bin in väldigt stora mängder nektar/honung...det tror jag vi är överens om (30-60 kg/kupa). Honungen från dessa växter är...nu är jag onyanserat subjektiv...ganska smaklös och utan den arom som man känner från annan sorthonung. Raps och klöver honung består främst av druvsocker och av en mindre del fruktsocker...rätta mig om jag har fel och jag vet inte vari den aromatiska smakbäraren finns (troligen inte i de växter som levererar väldigt mycket druvsocker?). Naturligtvis finns folk som föredrar det ena eller det andra. Bara det faktum att man kan erbjuda sorthonung, oavsett var denna kommer ifrån, ökar intresset (och priset)...Ur strikt ekonomisk synvinkel så rekommenderar jag alla att placera era kupor nära raps och klöverodlingar...det ger mest klirr i kassan.
I detta forum förekommer både hobby biodlare och de som försörjer sig på biodling. Jag vet var jag hade placerat mina kupor om jag hade detta som min enda inkomstkälla...Inte nära ljung i alla fall...
För finsmakare av klöverhonung så är det ju en stor skillnad på tex vit- respektive röd klöverhonung, så jag tror att det är missvisande att sortera in klöverhonung generellt tillsammans med rapshonung. Varför skulle du inte vilja ha skördar av ren ljunghonung om du levde enbart av biodling? Förvisso kräver den honungslossare och tex en karusellseparator, men mervärdet ut till kund betalar ju extraarbetet med råge.
-
Jag vill gärna kommentera ett inlägg från Små
Vet inte vad du menar med det, som råvara är förstås rapshonung och rapspollen av högsta kvalitet. Och skulle man låta olika smakpaneler göra blindtester så skulle rapshonung hamna i topp bland helt vanliga konsumenter. Men det är klart att det kan vara annorlunda med en biodlare eller kännare som förstår att uppskatta t ex ljunghonung.
Vad meanr du med att raps honung och rapspollen är av högsta kvalitet? Jag förstår inte vad du försöker säga...Jag har inte sagt att rapshonung är av dålig kvalitet...elller? Rapspollen är en annan diskussion...elller pollen skördat från våra bin övehuvudtaget. Det kan vara en källa för ett nytt diskussionsforum...
Om man skulle "göra blindtester skulle rapshonung hamna i topp"...ja varför inte...bland vanliga konsumenter...men visa var du fått de uppgifterna ifrån? Har du någon data på detta?
Överskatta inte ljunghonung...svår att hantera och smakar väldigt speciellt...men folk som normalt inte gillar honung brukar tycka om ljunghonung...den smakar väldigt annorlunda...(inte min favorit)
-
För finsmakare av klöverhonung så är det ju en stor skillnad på tex vit- respektive röd klöverhonung, så jag tror att det är missvisande att sortera in klöverhonung generellt tillsammans med rapshonung. Varför skulle du inte vilja ha skördar av ren ljunghonung om du levde enbart av biodling? Förvisso kräver den honungslossare och tex en karusellseparator, men mervärdet ut till kund betalar ju extraarbetet med råge.
Som yrkesodlare och med lämpliga maskiner och diverse utrustning...så javisst! Satsa på lunghonung eftersom den betalar bra. Bättre än både raps och klöver honung ;)
Men det finns inte så många platser såvitt jag vet där en en yrkesodlare skulle kunna försörja på ljunghonung...men det vet du bättre än jag Thomas...
-
Rapspollen är en annan diskussion...elller pollen skördat från våra bin övehuvudtaget.
Förvisso är vi OT nu, men för den som skördat pollen under ett kraftigt rapsdrag, så bär man med sig vetskapen om att det ALDRIG är 100% rapspollen i fällan en enda dag. Snarare 6-7 olika sorters pollen dagligen, även om minst 50% är rapspollen...
-
Men det finns inte så många platser såvitt jag vet där en en yrkesodlare skulle kunna försörja på ljunghonung...
OM det finns? Det finns hela landskap i vårt vackert avlånga land där det är 60-80% av årsskörden som är ren ljunghonung, med viss variation per år. Bohuslän, Värmland mfl. Utöver hela landskap, så finns trakter i andra län där förekomsten är stor.
-
Om vi ska diskutera smak så tycker både jag och mina kunder att lindhonungen är den godaste, men som sagt smaken är ju olika.
-
Om man skulle "göra blindtester skulle rapshonung hamna i topp"...ja varför inte...bland vanliga konsumenter...men visa var du fått de uppgifterna ifrån? Har du någon data på detta?
Ja, det har jag. Dels så har jag intresserat mig för hur de tänker som köper mycket honung. Alltså inte den vanliga konsumenten utan de som ser det som en självklarhet och del av livets goda att använda honung varje dag t.ex vid frukosten.
Sedan så kan man också titta på USA, som har stora honungsgrossister. I det ledet är det rapshonungen som är dyrast. Inte för att den är bäst eller godast, utan för att den är den mest köpta av vanliga konsumenter.
-
Nu har vi gjort överambitiösa etiketter på handgjort papper med hemmatillverkat ekologiskt kaseinlim, så då får vi kanske testa med 80 kr inkl moms/250g-burkarna, som den gode Thomas_ här ovan rekommenderar! Jag säljer främst på arbetsplatsen och så julmarknaden som kommer då, vi får se hur det går...
Det handlar ju förstås som någon kommenterade mest om marknadsföring. Ta sig till ett torg/marknad, fixa stånd och tillstånd, stå o frysa + (iof trevlig) tid? Sälja till mellanhand för lägre pris? Jaja, idel angenäma bekymmer (iaf för den som har andra inkomstkällor).
Till sommaren hoppas jag återkomma med fråga om lämpliga produkter att blanda i honungen, i burkarna, för att höja värdet. Vi har ju vanlig honung, som kristalliserar, så då känns det inte som att nötter går så bra. Men citronsaft? Senap? Kanel? ::)
-
Om vi ska diskutera smak så tycker både jag och mina kunder att lindhonungen är den godaste, men som sagt smaken är ju olika.
Är det mintsmak på den?
-
Är det mintsmak på den?
Honungen har smak av mynta.
-
Honungen har smak av mynta.
Pepparmynta då eller?
-
OM det finns? Det finns hela landskap i vårt vackert avlånga land där det är 60-80% av årsskörden som är ren ljunghonung, med viss variation per år. Bohuslän, Värmland mfl. Utöver hela landskap, så finns trakter i andra län där förekomsten är stor.
OK...där vet du mer. Dock är det sällan man stöter på ljunghonung till försäljning...inte här nere i söder i alla fall. Eller?
-
Pepparmynta då eller?
Vet inte.
Ett tips till dig, läs gärna broschyren "våra honungar" som du har fått tillsammans med bitidningen.
-
Det finns mycket ljung men jag tror faktiskt inte att det produceras särskilt mycket ljunghonung, det är därför den är svår att få tag på. Jag brukar få en burk, det är uppskattat, och jag vet att den biodlare som har ljunghonung ger inte bort den sådär lite hursomhelst.
Ljunghonungen är slitsam och farlig för bina, många stryker med. Blommorna sitter lågt och är svårjobbade och spindlarna väver sina nät kring varje buske. För biodlaren innebär det att kuporna måste transporteras ut till hedarna och sedan hem, den är svårslungad, kräver extra utrustning, sliter på ramarna och dessutom blir invintringen sen.
-
Nu är julmarknaden klar. Två dagar kl 11-16, vi sålde 250g-burkarna för 60 kr/st och för 150 kr/3 st. 82 burkar blev vi av med.
Några har vi nu kvar, kanske 20-30 st totalt från sommarens produktion.
Så förmodligen stämmer det som någon sade att vi kunde tagit 80 kr o ändå bli av med alla innan sommaren. Kanske 80 kr styck och 200 kr/3 st är lagom framgent.
På marknaden fanns en annan som sålde 250g-burkar med tillsatt eterisk olja, för 57 kr/st. Och det var ändå via en mellanhand...
-
Jag tar 200:-/kg inkl moms. Kunde troligtvis ta mer. Mer lättsåld produkt får man nog leta efter.
-
Priset man kan ta ut beror väldigt mycket på hur mycket man har att sälja, 200:- är inte långsiktigt hållbart rent allmänt, utan bara om man säljer en liten skörd lokalt via tex facebook.
-
är inte långsiktigt hållbart rent allmänt, utan bara om man säljer en liten skörd lokalt via tex facebook.
Kan du utveckla...
-
Priset man kan ta ut beror väldigt mycket på hur mycket man har att sälja, 200:- är inte långsiktigt hållbart rent allmänt, utan bara om man säljer en liten skörd lokalt via tex facebook.
Jaså, då är vi flera som tydligen gör fel?
-
Du missade ordet "långsiktigt". Jag menar inte att någon gör fel, särskilt inte du :). Möjligen gör vissa konsumenter fel
-
Du missade ordet "långsiktigt". Jag menar inte att någon gör fel, särskilt inte du :). Möjligen gör vissa konsumenter fel
På vilket sätt är det inte hållbart i ett långt perspektiv? Jag hänger inte alls med?
-
Det är nästan omöjligt att skriva kortfattat om det här, men att vi är inne i en konsumentdriven trend (närodlat, ekologiskt, lokalproducerat etc), det kan väl inte vara bara jag som ser det. Och när man är mitt inne i ett slags mode, så ser man det inte, man tycker det är högst självklart och normalt, ända tills det ändras. Jag menar att höga priser kommer att på sikt angripas från flera håll.
-
Det är nästan omöjligt att skriva kortfattat om det här, men att vi är inne i en konsumentdriven trend (närodlat, ekologiskt, lokalproducerat etc), det kan väl inte vara bara jag som ser det. Och när man är mitt inne i ett slags mode, så ser man det inte, man tycker det är högst självklart och normalt, ända tills det ändras. Jag menar att höga priser kommer att på sikt angripas från flera håll.
Genom effektivare produktionsmetoder och hårdare driftsstyrningametodr i produktionen?
-
Smaken är som baken, delad. Vist , köper ingen honungen för det satta priset är den för dyr. För mig är frågan om alla ska ha råd att köpa eller om dom med god inkomst skall ha den. Även svensk honung i butik har ett pris och vad fick biodlaren för den honungen? Jag säljer min för 100 kr kilot och 95 kr/kg för 3 kg hink. Ingen klagar och jag är glad när våren kommer och honungen är slut.
-
För mig är frågan om alla ska ha råd att köpa eller om dom med god inkomst skall ha den.
Stor tumme upp för det tänkandet.
-
Jag har provat sälja sorthonung sedan ett par år. I dagsläget ligger jag på strax under 200 kr/kg för sorthonungen. Trots detta är jag tveksam till att det lönar sig ekonomiskt med alla extraresor inräknat, extra skattningar, extra besök i bigårdarna mm. Jag tar ett år i taget men om jag väljer att fortsätta med just sorthonung så kommer jag behöva ta mer betalt för att få ekonomi i det.
Ljunghonungen står för cirka 30% av min totala årsskörd ett normalår, så för min del är den viktig då jag har ganska små skördar i snitt då samtliga kupor är placerade i skogslandskap. Så tyvärr är jag helt beroende av ljungen för att få en normal totalskörd. Jag tycker inte ljunghonungen säljer bättre än andra sorter utan ungefär lika bra. Skillnaden är att folk som köpt och gillar ljung tenderar att återkomma i större utsträckning för att fa tag på just ljunghonung, oavsett om det kommer långväga från. Lindhonung säljer märkligt nog sämst om jag skulle dra ett snitt på all sorthonung. Jag har dock märkt att olika sorter säljer olika bra beroende på var i landet man säljer, så det kan så klart skilja sig åt.
Jag ger gärna bort en burk ljunghonung just för att det är roligare då många inte provat den tidigare. Dock faller den som bekant långt ifrån alla i smaken.
Bäst ekonomi är det nog ändå att ta bra betalt för sin "vanliga" honung och ha ett antal inarbetade återförsäljare. Det kräver ju minst arbetsinsats totalt sett. För min del är det ännu inte bara ekonomi som styr utan glädjen att kunna få fram olika sorters honung helt naturligt, även om det i dagsläget är ett jobb som inte riktigt betalar sig. :)
-
Jag har provat sälja sorthonung sedan ett par år. I dagsläget ligger jag på strax under 200 kr/kg för sorthonungen. Trots detta är jag tveksam till att det lönar sig ekonomiskt med alla extraresor inräknat, extra skattningar, extra besök i bigårdarna mm. Jag tar ett år i taget men om jag väljer att fortsätta med just sorthonung så kommer jag behöva ta mer betalt för att få ekonomi i det.
Ljunghonungen står för cirka 30% av min totala årsskörd ett normalår, så för min del är den viktig då jag har ganska små skördar i snitt då samtliga kupor är placerade i skogslandskap. Så tyvärr är jag helt beroende av ljungen för att få en normal totalskörd. Jag tycker inte ljunghonungen säljer bättre än andra sorter utan ungefär lika bra. Skillnaden är att folk som köpt och gillar ljung tenderar att återkomma i större utsträckning för att fa tag på just ljunghonung, oavsett om det kommer långväga från. Lindhonung säljer märkligt nog sämst om jag skulle dra ett snitt på all sorthonung. Jag har dock märkt att olika sorter säljer olika bra beroende på var i landet man säljer, så det kan så klart skilja sig åt.
Jag ger gärna bort en burk ljunghonung just för att det är roligare då många inte provat den tidigare. Dock faller den som bekant långt ifrån alla i smaken.
Bäst ekonomi är det nog ändå att ta bra betalt för sin "vanliga" honung och ha ett antal inarbetade återförsäljare. Det kräver ju minst arbetsinsats totalt sett. För min del är det ännu inte bara ekonomi som styr utan glädjen att kunna få fram olika sorters honung helt naturligt, även om det i dagsläget är ett jobb som inte riktigt betalar sig. :)
Ojojoj! Varför skänker du bort sortren honung till det priset?? Sortren honung ska kosta 4-500:- per kg! Naturligtvis måste du ha betalt för all extra körning och nedlagda arbetsmoment!
-
Ja det är precis just det jag inser. Ska jag kunna fortsätta med sorthonung så kommer jag behöva ta betalt för den framöver! :)
-
Höj priset omgående!
-
Sortren honung ska kosta 4-500:- per kg
Jag har själv verkligen inget emot att honungen betalas bra, och jag kan ha fel, men jag tror inte att alltför höga priser är bra för svensk biodling på lite längre sikt. Priset bör sättas mer rimligt, i nuläget förslagsvis kring 140-160, sorthonung en bit högre, så att kunderna blir vana att köpa den lokala högklassiga honungen.
Samtidigt är det viktigt att informera om kvalitetsskillnaden mellan en varsamt hanterad lokal produkt jämfört med den processade standardhonungen. Det är absolut inte bara miljöstatusmedvetna höginkomsttagare som ska köpa vår honung, samtidigt som de köper sin parmaskinka och roquefortost.
Vad gäller priset så kan man argumentera för att biodlaren ska ha betalt för sin honung, alltså den honung som är på hink. Där finns det redan ett etablerat pris, och man kan lägga på en del för sorthonung. Sedan ska han förstås ha betalt för burkning och försäljning om han gör även det, kanske lika mycket till, eller lite mindre. Då hamnar man ungefär kring prisspannet ovan.
-
Priset bör sättas mer rimligt, i nuläget förslagsvis kring 140-160, sorthonung en bit högre, så att kunderna blir vana att köpa den lokala högklassiga honungen.
Samtidigt är det viktigt att informera om kvalitetsskillnaden mellan en varsamt hanterad lokal produkt jämfört med den processade standardhonungen. Det är absolut inte bara miljöstatusmedvetna höginkomsttagare som ska köpa vår honung, samtidigt som de köper sin parmaskinka och roquefortost.
Vem har sagt att inte vanliga låg- och medelinkomsttagare köper en och annan burk sorthonung? Kundunderlaget hos mig och mina kollegor har full koll på vad de vill ha, och många av dem är absolut inga höginkomsttagare.
Ett pris sätts efter tillgång kontra efterfrågan, så bara höj priset nu! Som bekant sänker vi sedan inte priset det år som vi kanske kommer till ett överskott. Det finns utmärkta exportkanaler....
-
Svensk honung är för dyr. Jag stöder i vanliga fall lokalproducerat men vad gäller honung gör jag avsteg från det. Då vänner är ut och reser ber jag dom ta med honung till mej från nån liten byodlare. Spännande att prova! Hittills är honungen från bergsbyn Gucca i Serbien och den från grekiska ön Ikaria i topp.
-
Svensk honung är för dyr. >:D
Vem säger att svensk honung är för dyr.
Rensat, tonen ska vara god och hjälpsam//christelle
-
Svensk honung är för dyr. Jag stöder i vanliga fall lokalproducerat men vad gäller honung gör jag avsteg från det. Då vänner är ut och reser ber jag dom ta med honung till mej från nån liten byodlare. Spännande att prova! Hittills är honungen från bergsbyn Gucca i Serbien och den från grekiska ön Ikaria i topp.
Intressant att du anser att man inte skall ha en skälig ersättning för sitt arbete.
Med vilken värdegrund motiverar du den åsikten?
-
Vem har sagt att inte vanliga låg- och medelinkomsttagare köper en och annan burk sorthonung? Kundunderlaget hos mig och mina kollegor har full koll på vad de vill ha, och många av dem är absolut inga höginkomsttagare.
Ett pris sätts efter tillgång kontra efterfrågan, så bara höj priset nu! Som bekant sänker vi sedan inte priset det år som vi kanske kommer till ett överskott. Det finns utmärkta exportkanaler....
Priset sätter man i förhållande till sina kostnader och ersättning man vill ha för sitt arbete.
Och givetvis beroende på hur marknade ser ut för tillfället.
-
Intressant att du anser att man inte skall ha en skälig ersättning för sitt arbete.
Med vilken värdegrund motiverar du den åsikten?
Men alla ska förstås inte ha skälig ersättning, bara de som är rimligt duktiga. Så är det i alla branscher. Om jag skulle ge mig på att försöka ta betalt för mina kunskaper inom t ex motorrenovering så hade jag inte fått skälig ersättning, alltså per timma. Jag hade tvingats ta enorma belopp per bil, för jag hade behövt ett år per styck.
-
Som bekant sänker vi sedan inte priset det år som vi kanske kommer till ett överskott. Det finns utmärkta exportkanaler....
Det finns även utmärkta importkanaler om svenska priser går överstyr. Rekommenderar särskilt honung från Serbien och Grekland. Kul att gynna små biodlare även från andra länder.
-
Rensat, håll god ton
-
Men alla ska förstås inte ha skälig ersättning, bara de som är rimligt duktiga. Så är det i alla branscher. Om jag skulle ge mig på att försöka ta betalt för mina kunskaper inom t ex motorrenovering så hade jag inte fått skälig ersättning, alltså per timma. Jag hade tvingats ta enorma belopp per bil, för jag hade behövt ett år per styck.
;D. Nu fick du till det riktigt bra.
Med skäligt så får man även räkna med kunskapsbasen och hur snabbt man jobbar.
Skulle jag ta betalt för allt så blir det gärna väldigt dyrt för kunden.
Jag bygger mina kupor av brädor som jag själv sågar ut ur bakar. Det innebär att om allt strular så kan jag lägga 40-80 timmar på att få fram virket till en kupa.
Skulle jag räkna det i kr och ören så är det billigare, mycket billigare att åka till brädgården och få det hemkört.
Sånt kan jag aldrig ta betalt för, utan det är för mitt eget välbefinnande.
Samtidigt så skall man vara medveten om att det står var och en fritt att sätta sitt eget pris.
Än så länge är jag väldigt ovillig att sälja min honung. Men får jag tillräckligt bra betalt kan jag nog sälja lite. Men det är betydligt roligare att ge bort.
-
Läste idag (3.1) i ett reklamblad från City Cross att de säljer "fast honung" för 46,15/kg. Var kan den så kallade honungen komma ifrån?
-
Markaden brukar ju vara duktig på att reglera sig självt långsiktigt så att den som har en produkt/ vara som är omtyckt ofta kan ta skäligt/ bra betalt för den, vilket jag anser vara bra då det tvingar producenterna att hålla en god kvalité. Detta gäller ju inte bara honung utan det mesta i samhället. Jag ger också bort mycket honung, men säljer så klart det mesta då jag ligger ute med stora kostnader för att hålla biodlingen igång samt att jag har för avsikt att kunna tjäna en del pengar på den långsiktigt. De enda personer som jag fått kommentarer av att jag tar bra betalt för honungen är av andra biodlare som säljer billigare. De kunder jag träffar klagar inte och jag har nog uppfattningen att min kundkrets består av både låg och höginkomsttagare.
Jag tycker inte att man ska skämmas för att ta bra betalt för sin produkt oavsett vad man säljer. Det är ju ändå kunderna och marknaden som avgör när priset blir för högt. För de som vill handla billigt finns det ett överflöd av billiga produkter att tillgå, så valmöjligheten finns ju och kommer alltid att finnas för konsumenten. Tar man inte betalt för sina varor/ tjänster så kan man ju i slutänden heller inte leva av sitt företagande när man har det som mål.
-
Jag tycker inte att man ska skämmas för att ta bra betalt för sin produkt oavsett vad man säljer. Det är ju ändå kunderna och marknaden som avgör när priset blir för högt. För de som vill handla billigt finns det ett överflöd av billiga produkter att tillgå, så valmöjligheten finns ju och kommer alltid att finnas för konsumenten. Tar man inte betalt för sina varor/ tjänster så kan man ju i slutänden heller inte leva av sitt företagande när man har det som mål.
Tack!!
En annan aspekt i sammanhanget är alla de som säljer sin honung svart, vilket ger ett lägre kilopris för konsumenten... På tal om svart försäljning - en kollega till mig jämförde för ett tag sedan sitt orange kuvert med mitt. Han fick en chock då han såg att jag kommer att få i princip det dubbla mot honom per månad vid pensioneringen. Sen kröp det fram att han jobbat mycket svart ända fram tills att han fyllt 30 år. ;)
-
En annan aspekt i sammanhanget är alla de som säljer sin honung svart, vilket ger ett lägre kilopris för konsumenten.
Alla de.... vilken sorts biodlare är det du pratar om? För du menar väl inte att man säljer svart bara för att man inte har firma? I Sverige är de flesta biodlare hobbybiodlare, och det är både nyttigt och tillåtet och det uppmuntras, det är inte att sälja "svart".
-
att han jobbat mycket svart ända fram tills att han fyllt 30 år
Jag tror inte att det var det det berodde, innan förra pensionsreformen började man inte räkna pensionspoäng före 29 års ålder
-
Alla de.... vilken sorts biodlare är det du pratar om? För du menar väl inte att man säljer svart bara för att man inte har firma? I Sverige är de flesta biodlare hobbybiodlare, och det är både nyttigt och tillåtet och det uppmuntras, det är inte att sälja "svart".
Jovisst, har man ingen firma, och inte använder sig av hobbybeskattning (och Skatteverket anser att biodling är varaktig verksamhet, och ser ogärna att hobbybeskattning tillämpas här) så är det ju glasklart att verksamheten är svart.
Såhär står det i lagen;
Biodling
Regeln i 13 kap. 1 § tredje stycket IL tar sikte på inkomster och utgifter som föranleds av själva innehavet av fastigheten och inte på användningen eller nyttiggörandet av tillgångar som finns på fastigheten utan att ha en omedelbar koppling till denna. Den naturliga anknytning som finns mellan biodling och jordbruksverksamhet medför att biodling i de flesta fall, oavsett omfattning, utgör en verksamhet tillsammans med jordbruk.
-
Du har missuppfattat reglerna. Det är inte bara varaktighet som avgör, det finns två kriterier till.
Ditt citat är ovidkommande, det gäller bara när man har en jordbruksverksamhet, och de flesta hobbybiodlare har inte det.
-
Det är inte bara varaktighet som avgör, det finns två kriterier till.
Visst är det så, och en av dem är vinstsyfte. Kan du säga en enda biodlare i vårt vackert avlånga land som inte går med vinst i sin biodling? Jag känner inte en enda, trots att vi nu haft tre år på raken med lägre honungsskördar än normalt.
-
Ja, de flesta går inte med vinst, om man räknar in alla kostnader, nedlagda och löpande. För det första tar det många år innan en biodlare börjar hantera alla hinder och får skördar, för det andra så blir det alltid bakslag. Och det är också skillnad på vinst och vinstsyfte.
-
Visst är det så, och en av dem är vinstsyfte. Kan du säga en enda biodlare i vårt vackert avlånga land som inte går med vinst i sin biodling? Jag känner inte en enda, trots att vi nu haft tre år på raken med lägre honungsskördar än normalt.
När jag får snurr på min biodling så skall jag åka tre veckor om året på studieresor runt om i världen för att studera biodling.
Helt och hållet på hobbynivå med kontantprincipen i botten.
Beräknar försäljningen så att det blir 50 spänn i förlust om året.
Helt enligt gällande regler och lagar.
-
Ja, de flesta går inte med vinst, om man räknar in alla kostnader, nedlagda och löpande. För det första tar det många år innan en biodlare börjar hantera alla hinder och får skördar, för det andra så blir det alltid bakslag. Och det är också skillnad på vinst och vinstsyfte.
What? Det finns idag få yrken där man kan köpa in både material och djur, kupor och bin, och ha dessa betalda redan år två. Jo, jag räknar självklart in alla kostnader, och alla intäkter exkl moms. Och en god timlön.
-
Du har missuppfattat reglerna. Det är inte bara varaktighet som avgör, det finns två kriterier till.
precis, och eftersom biodling verkar vara lite av ett specialfall så har de [skatteverket] kommit fram till följande "För den som inte har någon jordbruksfastighet ska ett innehav av högst 15 bisamhällen i normalfallet utgöra hobbyverksamhet. Från och med ett innehav av 16 samhällen bör verksamheten utgöra näringsverksamhet. " (källa (https://www4.skatteverket.se/rattsligvagledning/edition/2015.1/326279.html))
för en hobbyverksamhet så gäller Anteckningsskyldighet "Du är skyldig att spara anteckningar, räkningar, kvitton m.m. på ett sådant sätt att kontroll av deklarationen är möjlig. Handlingarna bör bevaras under minst sex år efter inkomståret. Även om hobbyverksamheten går med underskott, som du ju inte behöver deklarera, måste du spara underlaget" (källa (https://www.skatteverket.se/download/18.361dc8c15312eff6fdb747/1459766511674/hobbyverksamhet-skv344-utgava12.pdf))
samt att "I princip är alla inkomster från hobbyverksamheten skattepliktiga. " (det finns några undantag, biodling är inte ett av dem) (källa (https://www.skatteverket.se/download/18.361dc8c15312eff6fdb747/1459766511674/hobbyverksamhet-skv344-utgava12.pdf))
så visst, det är inga problem att bedriva biodling som hobbyverksamhet, men deklarerar du inte och betalar skatt för eventuell vinst eller om du inte uppfyller kravet på "Anteckningsskyldighet" så blir det ju "svartförsäljning"...
-
precis, och eftersom biodling verkar vara lite av ett specialfall så har de [skatteverket] kommit fram till följande "För den som inte har någon jordbruksfastighet ska ett innehav av högst 15 bisamhällen i normalfallet utgöra hobbyverksamhet. Från och med ett innehav av 16 samhällen bör verksamheten utgöra näringsverksamhet. " (källa (https://www4.skatteverket.se/rattsligvagledning/edition/2015.1/326279.html))
för en hobbyverksamhet så gäller Anteckningsskyldighet "Du är skyldig att spara anteckningar, räkningar, kvitton m.m. på ett sådant sätt att kontroll av deklarationen är möjlig. Handlingarna bör bevaras under minst sex år efter inkomståret. Även om hobbyverksamheten går med underskott, som du ju inte behöver deklarera, måste du spara underlaget" (källa (https://www.skatteverket.se/download/18.361dc8c15312eff6fdb747/1459766511674/hobbyverksamhet-skv344-utgava12.pdf))
samt att "I princip är alla inkomster från hobbyverksamheten skattepliktiga. " (det finns några undantag, biodling är inte ett av dem) (källa (https://www.skatteverket.se/download/18.361dc8c15312eff6fdb747/1459766511674/hobbyverksamhet-skv344-utgava12.pdf))
så visst, det är inga problem att bedriva biodling som hobbyverksamhet, men deklarerar du inte och betalar skatt för eventuell vinst eller om du inte uppfyller kravet på "Anteckningsskyldighet" så blir det ju "svartförsäljning"...
Och om man åker på studieresa för att lära sig mer om biodling så man får underskott så behöver man inte heller skatta eller deklarera.
-
Och om man åker på studieresa för att lära sig mer om biodling så man får underskott så behöver man inte heller skatta eller deklarera.
givetvis inte och det är ett helt ok sätt att använda sitt överskott, men du behöver fortfarande uppfylla Anteckningsskyldighet och ha koll på alla siffror
-
så visst, det är inga problem att bedriva biodling som hobbyverksamhet, men deklarerar du inte och betalar skatt för eventuell vinst eller om du inte uppfyller kravet på "Anteckningsskyldighet" så blir det ju "svartförsäljning"...
Det kan inte kallas svartförsäljning även om man inte deklarerar. Bara om man är en osedvanligt skicklig hobbybiodlare som får stora skördar, till låga omkostnader. Hur många sådana finns det? De flesta som lyckats bli så skickliga utökar.
-
Det kan inte kallas svartförsäljning även om man inte deklarerar. Bara om man är en osedvanligt skicklig hobbybiodlare som får stora skördar, till låga omkostnader. Hur många sådana finns det? De flesta som lyckats bli så skickliga utökar.
Dessutom så måste dom hålla priset uppe om dom skall få en enorm omsättning och därmed vinst.
Så logiken haltar en skvätt.
Värre är det med "yrkesodlare" som slirar och/ eller bildar olaga prissamarbeten.
-
What? Det finns idag få yrken där man kan köpa in både material och djur, kupor och bin, och ha dessa betalda redan år två. Jo, jag räknar självklart in alla kostnader, och alla intäkter exkl moms. Och en god timlön.
Jo, men det går inte till så. Ingen hobbybiodlare kan starta och gå med vinst år två, det går bara om både pappa och farfar har varit biodlare... Det tar för nästan alla ett antal år (minst 8-10) innan det blir något överskott. Det är självklart en annan sak om man går en utbildning och får bidrag till startkostnader, då kan det gå på fyra fem år. I bästa fall.
-
Jo, men det går inte till så. Ingen hobbybiodlare kan starta och gå med vinst år två, det går bara om både pappa och farfar har varit biodlare... Det tar för nästan alla ett antal år (minst 8-10) innan det blir något överskott. Det är självklart en annan sak om man går en utbildning och får bidrag till startkostnader, då kan det gå på fyra fem år. I bästa fall.
Jag har en kollega i min närhet, som är ett levande bevis på att du har fel. Ingen släkting som sysslat med biodling där, men väldigt snabbt vinster, tar till sig kunskaper och är skicklig och lyckas väl. Bidrag? Det finns bara en enda form av bidrag som är hållbart, och det infaller april-juli årligen....
-
Ja, men hur många har Thomas som mentor?
-
Det handlar inte så mycket om vilken mentor man har. Däremot spelar Drottningarna i kuporna en viktig roll, liksom öppenhet för att välja rätt kupmaterial osv. Att ha en biodling utan att få någon vinst är en svår gåta för mig.
-
Jo, men kunskapen tar några år att få. Jag tror att det är ganska vanligt att de tre fyra första åren går hyfsat, sedan kommer ofta ett kraftigt bakslag. Det finns många misstag att göra. Tar man sig väl över de hindren så kan det gå bra.
-
vi tar 120 för en 700g burk med då säljer vi lokal odlad i Stockholm och har sålt slut på 120 kg
Postat med Alternativ.nu´s app (http://Alternativ.nu´s app)
-
vi tar 120 för en 700g burk med då säljer vi lokal odlad i Stockholm och har sålt slut på 120 kg
Postat med Alternativ.nu´s app ([url]http://Alternativ.nu[/url]´s app)
Med det priset så har jag nog gett bort ett par tusen från förra skörden. ;D
-
vi tar 120 för en 700g burk med då säljer vi lokal odlad i Stockholm och har sålt slut på 120 kg
Bra gjort
-
Men i stockholm kan man sälja begagnade raggsocker och dito lovikavantar till vädigt bra pris
-
Jag tror inte att det var det det berodde, innan förra pensionsreformen började man inte räkna pensionspoäng före 29 års ålder
Själv började jag sommarjobba vid 14 års ålder, och har tjänat in pension sedan den allra första lönen. Kanske syftar du på tjänstepension istället?
-
Det är riktigt, och också att om han du jämförde dig med är lite äldre, så räknades den allmänna pensionen annorlunda för honom. T.ex räknades inte militärtjänsten, den gjorde de flesta män i tidiga 20-årsåldern. Nu får man helt riktigt pensionspoäng för den insatsen. Barn fick man tidigare förr, de åren räknades inte heller, det gör de nu. Samma med studier. Det är ett par generationer som kommit i kläm vad gäller pensionspoäng, och jag tror inte att om han tillhör en av de generationerna att den låga pensionen beror på svartjobb, utan på att reglerna ändrades i efterhand.
-
Det känns som det blev ett sidospår.
Glöm inte trådens ursprung: Vad tar ni kg när ni säljer honung?
-
Jag har gjort så att jag gått ner på ICA och kollat vad de tar för lokal eller fin svensk honung. Har de senaste legat på 75:- för en burk. Jag anser inte att jag är sämre utan tar samma pris för min honung. Finns någon som knorrat med när jag förklarar att jag håller marknadspriser (vilket jag tycker att jag gör) och att det kostar samma på ICA så brukar dom bli tysta. Min honung är ju mer personlig är den på ICAs hyllor, köparen har möjlighet att ställa frågor till mig, och även se bina som producerat honungen.
-
Tar Ni 75:- för en 700 grams burk då?
-
Om ica tar 75:- för en svensk burk med förtjänst,vad fick då den svenske biodlaren/burk. Alltså får du bättre betalt än, förmodar jag, yrkesbiodlaren Så jag tycker att det är helt ok att du tar 75:-/ burk Du lägger mer tid och omsorg på dina bi än vad han gör på sina. Lycka till.
-
Varför inte ta samma pris för honungen som ica?
Vill kunden inte betala så får hen köpa den där "från eu och icke eu" honungen som gud vet vad den innehåller.
-
lägger mer tid och omsorg på dina bi än vad han gör på sina
Så ju mer kludder och krångel desto högre kilopris? Och då mår bina bättre? Utveckla gärna ditt resonemang.
För övrigt så tar jag 70 kronor för 500 gram. Säljer direkt till kund. Ytterst småskaligt.
-
Så ju mer kludder och krångel desto högre kilopris?
:)
-
Skäms nästan att säga att jag har tagit 180/200 kr kg när jag säljer direkt till kund på burk. Känns ibland lite saftigt men väldigt få klagar. Säljer mycket till turister, lokala förmågor brukar få rabatt. Kör ekologisk produktion så sockerkostnaden blir rätt hög. Ett högre kilopris gör att jag inte behöver ha så många kupor så att jag hinner med alla, och kanske möjliggör en alternativ försörjning. Hörde om en biodlare som levde på bara 60 kupor. Sålde då allt själv direkt till kund med ett högt kilopris.
-
Jag säljer min ljunghonung för 80 kr/350 gr burk. Kanske för dyrt...kanske för billigt...men den tar slut snabbt
-
Jag säljer min ljunghonung för 80 kr/350 gr burk. Kanske för dyrt...kanske för billigt...men den tar slut snabbt
250 g burk med ljunghonung för 95:- säljer slut minst lika snabbt.... ;)
-
I så fall är köparna en sällsynt grupp, prisokänsliga. Eller så är ljunghonung en sk giffen-vara, alltså efterfrågan ökar när priset ökar, eftersom varan då upplevs som mer exklusiv. Rätt så intressant.
-
Jag säljer min ljunghonung för 80 kr/350 gr burk. Kanske för dyrt...kanske för billigt...men den tar slut snabbt
Säljer den slut så är den inte för dyr helt enkelt.
Nyslungad honung går också att sälja till bra pris. Coop-butiken säljer 350 gr nyslungad honung för 75 kr. Den honungen kommer från kupor som medlemmar ”köper” med sina insparade poäng, fast sen får man köpa honungen i butik till ett högt pris. Bättre för naturen och en själv att skaffa egna kupor då ;D
-
I så fall är köparna en sällsynt grupp, prisokänsliga.
Ja. Och jag vill gärna väga in etik och moral här när vi pratar prissättning. Ska bara välbeställda kunna köpa bra honung eller kan målgruppen inkludera de som får vända på varje krona. Måste man som företagare jobba för att till varje pris se till att utpriset är det högsta möjliga, fast man egentligen kunde sälja billigare och ändå gå runt med god marginal?
-
Ja. Och jag vill gärna väga in etik och moral här när vi pratar prissättning. Ska bara välbeställda kunna köpa bra honung eller kan målgruppen inkludera de som får vända på varje krona. Måste man som företagare jobba för att till varje pris se till att utpriset är det högsta möjliga, fast man egentligen kunde sälja billigare och ändå gå runt med god marginal?
Man kan ju vända på den åsikten. Varför ska jag lägga ner tid och energi på att andra som inte är intresserade av biodling ska få billig honung? De flesta biodlare i vårt land får nog ingen fantastisk timlön för sitt arbete. Och för att leva på bin måste man ha väldigt många samhällen om man skall få en medelinkomst.
Svenska biodlare producerar hälften av den honung som konsumeras i landet. För att öka produktionen är nog priset en viktig drivkraft. Och hela vårt land skulle vinna mycket på mer biodlare både ur pollineringssynpunkt och ur arbetssynpunkt.
-
Säljer den slut så är den inte för dyr helt enkelt.
Kunderna kan ju köpa även om priset är högt, och sedan vara missnöjda. Alla har vi väl köpt varor som vi i efterhand har tänkt att det var för dyrt.
-
Den här frågan gäller all form av livsmedelsproduktion i Sverige. All mat ska vara så billig för att kunna konkurrera med utländska alternativ, men kostnaden drabbar istället någon annan i produktionsledet, tyvärr ofta djuren eller bönderna som jobbar ihjäl sig. Om vi vill ha fler bin i Sverige så behövs det fler professionella biodlare utöver alla hobbybiodlare och då måste det vara lönt mödan.
Sen så är det tråkigt att alla inte har råd att köpa samma produkter, men den frågan handlar om något annat än biodling.
-
Finns det någon i Nord Västra Skåne som har ett kilo honung över till salu??
-
Jag har sagt det förut och jag säger det igen. Ta rejält betalt eller ge bort honungen. Jag tar ca 200:-/kg, men ger också många gånger bort i present etc. Vad som händer om man lägger sig på, låt oss säga 100:-/kg, är att man prisdumpar marknaden och förstör för alla som försöker få det hela att gå runt.
Ursäkta nu uttrycket, men om ni inte har vett att ta betalt för en så exklusiv produkt som svensk honung är så ge bort den så slipper ni skämmas :P
-
Jag läser ofta på olika forum, men brukar inte skriva så ofta för det finns så många som hackar på vad andra skriver. Har haft kolla på denna tråd länge och ska ge min syn på prissättningen som hobby biodlare, även om många kommer att kasta skit på mig.
Först så ser prisbilden helt olika ut i vårat land. Honungspriserna är högre i tex. Stockholm än runt Örebro där jag bor. Här finns det biodlare som säljer sin honung på 700gr för 50kr vilket jag tycker är för lågt, men 200kr/kg (700gr 140kr) är i högsta laget. Jag passar på att höja priset år som det är brist på honung, som 2017 lite i taget. Jag tog 2017 80kr för 700gr (114kr/kg) 65kr för 500gr (130kr/kg) 50kr 350gr (143kr/kg) och priserna känner jag mig tillfreds med och kunderna accepterar (+20kr för ljunghonung 700gr). Jag ökar min produktion med 30-40% varje år och säljer slut under våren varje år, jag skulle lätt kunna sälja några hundra kilo till om jag haft.
Jag känner mig inte som en pris dumpare, vi hobby biodlare står för mindre del av honungsproduktionen i Sverige och yrkesbiodlare står för den större delen är min uppskattning. När dom säljer till honungs uppköpare så får dom inte på långa vägar 200kr/kg. 2017 fick små biodlare 50kr/kg +moms när dom lämnade till Mantorp (enligt ordf. för Örebro läns biodlarförening), och större biodlare fick säker några kronor till.
Om yrkesbiodlarna ser till att få mera betalt av uppköparna så kommer honungspriserna i butik att öka som i sin tur gör det lättare för oss hobby biodlare att höja priset. Men yrkesbiodlarna sitter i knät på uppköparna, man biter inte handen som föder dom.
//Thomas
-
En grundläggande regel vad gäller prissättningar tycker jag är att börja med ett högt pris. Kunder klagar nämligen aldrig på om priset är för lågt, och om tillräckligt många klagar på ett för högt pris, DÅ sänker man tills kunderna är nöjda. För varför ska man förlora en massa pengar helt i onödan?
Själv har jag sålt min honung i stort sett bara till privatpersoner på landsbygden (många arbetslösa etc.), och ingen alls har klagat på prissättningen. Och då har jag ändå gått från att ta 140kr/kg som en liten uppstartskampanj, till att ta 200kr/kg. Jag tror att de allra flesta kan respektera att äkta svensk honung som tas fram av hobbybiodlare kostar lite mer än den mängdhonung man köper i butik.
-
Jag tycker man kan ta lite olika priser för olika honung. Ljus honung som bara smakar socker är inget vidare och inte heller honung som är så hård att den är svår att ta. Nyss köpte jag en liten fin burk honung på ICA som heter skogshonung, pris ca 150 kr kilot. Den är ljust gyllenbrun och jättegod.