Tja, naturligt är bäst, men en vall är knappast naturlig, och att skörda under många år utan att tillföra näring är knappast varken naturligt, ekologiskt eller ekonomiskt. Lagom av allt ger långsiktighet.
För att kunna odla, oavsett människo- eller djurmat, så måste man tillföra näring motsvarande den man bortför vid skörd. Kan göras på flera sätt, beroende på vad och hur man odlar.
Så visst kan ni ta ensilage utan att gödsla, men inte under så lång tid. Ska ni långsiktigt använda stycket får vinterfoder så bör ni ha en plan för gödsling och omläggning av vallen med vissa tidsintervall. Givetvis beroende på vilket resultat ni vill ha. Men kunskap och planering är nödvändig om man vill lyckas med sin djurhållning/odling.