Vad ska jag välja för färg på dv.wyandottetupp?

Startat av hönapöna78, 22 Okt-10 kl 13:38

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

hönapöna78

Hoppas ngn kan hjälpa mig...

Jag har för närvarande två hönor som är silversvartbandade och en höna som är guldsvartrandad. Jag skulle vilja få fram renfärgade kycklingar från alla hönor men jag vill inte dela upp dem i olika avelsgrupper.
Nu till min undran: Vad kan jag isf använda för färg på tupp, eller är det ens möjligt att hitta en färg som funkar i båda färgerna?
Tack på förhand!  //Jessica

sonja på slätten

Du måste välja teckning. Du kan inte  para randad med bandad. Inte om du vill ha korrekt avkomma. Grundfärgen däremot, den kan korsas. Du får färgrena hönor.
Uppfödare av DVÄRG-KOCHIN och DVÄRG-WYANDOTTE  sedan mer än 20 år.  Ägare till en underbar långhårscollie.

hönapöna78

Har läst att man kan använda vit tupp då vit är en hyfsat ren färg, stämmer det?

Nettis

Du kan använda vit tupp för blodförnyelse men jag tror inte du får rena djur efter en vit tupp utan du måste para tillbaka på bandat/randat sen.

Azoo-Lina

Citat från: hönapöna78 skrivet 22 Okt-10 kl 21:24
Har läst att man kan använda vit tupp då vit är en hyfsat ren färg, stämmer det?
Vitt är nog det sista du vill använda. Det finns flera anlag som ger vitt och dom döljer ju alla andra färganlag djuret har. Jag skulle tro att om du vill ha blandfärgat så får du garanterat det med vit tupp och som jag förstod det så var det inte det som var din önskan.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

hönapöna78

Då får jag väl välja vilken färg jag ska jobba vidare då och välja tupp som är i samma färg :-\
Om man har en tupp som är blandfärgad, kan man fortfarande få ut rena färger efter den eller blir avkommorna helt blandfärgade?

sonja på slätten

Det jag nu ska skriva gäller för bandade, och jag vet att det stämmer för dessa kombinationer har jag gjort många gånger under årens lopp.
I korthet kan man säga att tuppens döttrar får samma färg som tuppen. Alltså en silvertupp får bara silverdöttrar, även om mödrarna är guld. Och vice versa.
Sönerna i första generationen blir blandfärgade. Dessa kommer sedan att lämna renfärgade hönor i båda färgerna, hälften av varje.
Nackdelen med denna avel är , att man på ett silverdjur inte kan se exakt vilken nyans av guld som det har anlag för. För övrigt är det inga problem.
Uppfödare av DVÄRG-KOCHIN och DVÄRG-WYANDOTTE  sedan mer än 20 år.  Ägare till en underbar långhårscollie.

Vallagård

Vad ska jag välja för färg till mina?
Jag har 5 silversvart randade och det verkar bli minst 4 tuppar.
Då det är svårt att få tag på den färgen undrar jag vad jag ska blanda in för färg!
Har fått rådet svart och vit.
Vill helst behålla den silversvarta färgen och randningen.
Brahma blandad grupp * Stor Silkes * röd * svart-blå * Spättad grå * vit * Dvärgkochin blandad grupp *Dvärg Wyandotte silver svart randad *Dvärg wyandotte gul columbia * RIR * Ölandsdvärg * Islands * Maran * Isbar * Japanska dvärgvaktlar * Fasan *

Jennyt

Varför kan du inte behålla en av de tuppar du har? ..... då får du ju den färg du vill ha.... åsså har du väl sisådär tre år på dig att hitta nytt blod.....

På Västra Götalands bytardag i höstas tyckte jag mig se en hel del silver/svart randade djur ;)
På gården samsas vi med tre katter, fyra hästar och ett helt gäng höns. Skånsk Blomme och Dvärg Kochin. Genbank för Svensk Blåanka sedan 2011.
Titta gärna in på www.jennysgröna.se


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

473 Gäster, 0 användare