Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  2 st laddningsfrågor  (läst 1612 gånger)

qualmos

  • Inlägg: 43
2 st laddningsfrågor
« skrivet: 06 jun-06 kl 12:16 »
Fråga 1

Om du har den generator som kan lämna 55 A
Och du har ett batteri på 50 A som är vid tilfället helt urladdat.
Kommer belastningen över batteriet att bli 50 A när man startar generatorn nästa gång? Eller är belastningen mycket mindre?


Fråga 2

Om du har samma Generator på 55 A men råkar skaffa ett bilbatteri på låt säga 100 A.
Kommer genratorn att tåla detta batteriet? eller kommer man att bränna sönder generatorn vid det tilfälle då batteriet är urladdat, och man startar motorn nästa gång?
« Senast ändrad: 06 jun-06 kl 12:18 av qualm »

Hemikring

  • Gäst
Re:2 st laddningsfrågor
« Svar #1 skrivet: 06 jun-06 kl 14:37 »
Du blandar ihop Ampere (ström) med Amperetimmar (laddningsmängd) Ett batteri beskrivs med Ah, t ex 100Ah. Hur stor ström batteriet sedan laddas med bestäms inte av batteriet utan av laddaren/generatorn, i det här fallet kan generatorn ge max 55A. Det har ingen betydelse om batteriet är på 50Ah, 100Ah eller 10000Ah.

 

qualmos

  • Inlägg: 43
Re:2 st laddningsfrågor
« Svar #2 skrivet: 06 jun-06 kl 18:48 »
Jaha... om jag då har förstått det rätt...

Så då måste det betyda att det är generatorn som "har kommandot" och därför kan man helt enkelt inte bränna sönder den?

Hemikring

  • Gäst
Re:2 st laddningsfrågor
« Svar #3 skrivet: 06 jun-06 kl 19:23 »
Man kan alltid bränna sönder allting...
Men med rimliga förutsättningar, d v s att generatorn är avsedd för batterispänningen och att generatorn har en regulator (som bilgeneratorer har), så kan man inte bränna sönder (överbelasta) generatorn.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

780 gäster, 4 användare (1 dolda)
Tom Fransman, Donaldreero, Nils Walltin

* Forum

* Om tidningen Åter



- Fantastiskt inspirerande
/Catarina L

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser