kom ihåg följande text när jag läste detta
Efter de senaste dagarnas felaktiga rapportering i media om att EU:s hälsoregler skulle sätta hinder i vägen för kyrkkaffe och hembakta bullar, kommenterar nu EU-kommissionens vice ordförande Margot Wallström uppgifterna: "Fortsätt att baka bullar. Det finns inga sådana regler."
"Självfallet lägger sig inte EU i om vi vill baka bullar till tex. kyrkkaffet eller skolans loppmarknad, varken i Sverige eller i Polen. Ett typiskt exempel på dålig faktakontroll. Miljontals sådana aktiviteter äger rum runt om i Europa varje år. Tyvärr bidrar den här typen av mytbildning till en felaktig bild av nyttan med det europeiska samarbetet," säger Margot Wallström, kommissionens förste vice ordförande.
De gemensamma regler för mathantering som unionens länder har enats om gäller inte för välgörenhetsorganisationer och privatpersoner som hanterar, förvarar och serverar mat i liten skala och på tillfällig basis. Varken bymarknader eller kaksäljande skolklasser behöver oroa sig eftersom hembak överhuvudtaget inte innefattas av regelverket.
jag tolkar det som att man i liten skala till bekanta inte behöver något tillstånd...
från skatteverket, från hemsidan samt deras broschyr Hobbyverksamhet
En hobby är
* något du utövar på din fritid
* något som inte är din huvudsakliga försörjning.
Om du får överskott av din hobbyverksamhet (dvs. tjänar pengar på den) ska du betala skatt för det. Du deklarerar överskottet av hobbyverksamheten i din inkomstdeklaration på blankett T2 (SKV 2051).
Inkomster
I princip är alla inkomster från hobbyverksamheten skattepliktiga.
Undantag: Inkomst av försäljning av vilt växande bär, svampar och kottar som du själv plockat under ett
inkomstår är skattefri till den del den inte överstiger 12 500 kr.
Anteckningsskyldighet
Du är skyldig att spara anteckningar, räkningar, kvitton m.m. på ett sådant sätt att kontroll av deklarationen är möjlig. Handlingarna bör bevaras under minst sju år efter inkomståret.
Moms
Mervärdesskatt (moms) ska i allmänhet inte redovisas för inkomster som hör till hobbyverksamhet.
När omsättningen av sådan näringsliknande hobbyverksamhet överstiger 30 000 kr per år är man skyldig att betala moms.
så om man ska vara noga så ska man alltså lämna in en blankett T2 när man deklarerar om man får överskott på sin hobbyn (även om det är så litet som 1 kr)... jag vet inte hur många som gör det i verkligheten...? (skatteverket hade ett exempel i broschyren, 15000 kr i överskott så blev det drygt 6000 i skatt... så, om man deklarerar sitt överskött så bör man sätta undan ca 40% av det för att kunna betala in det till skatteverket)
vad bör jag tänka på när jag skall räkna ut min tid?
ta ett "normalt" konsultarvode, typ 850kr/timme

eller kanske inte