Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Ost utan animalisk löpe?  (läst 2944 gånger)

trojlik

  • Inlägg: 337
  • I skogen är jag fri
    • Västergötland
Ost utan animalisk löpe?
« skrivet: 01 sep-10 kl 15:06 »
Vilka ostar finns det utan animalisk löpe?

Sanja

  • Inlägg: 20
    • Skåne
SV: Ost utan animalisk löpe?
« Svar #1 skrivet: 12 sep-10 kl 22:43 »
Järnaost är den enda jag på rak arm kan säga namnet på. Det finns en ekologisk cheddar och en getost som brukar finnas på Willys. Gå till en större butik och kolla det brukar alltid finnas något alternativ.

Mata

  • Inlägg: 1706
    • Södermanland
SV: Ost utan animalisk löpe?
« Svar #2 skrivet: 13 sep-10 kl 18:40 »
En av västan-ostarna, en brieost (euroshopper...) finns på ICA, valios emmental finns på många butiker, dessa har: http://www.naturensskafferi.se/ .

Det finns fler, man får titta efter helt enkelt.

Fredrikslund

  • Inlägg: 2768
    • Södermanland
SV: Ost utan animalisk löpe?
« Svar #3 skrivet: 13 sep-10 kl 18:53 »
gud vad kul att det kom en tråd om detta! funderade på det bara för någon dag sedan  :o tycker det verkar vara animalisk löpe i nästan alla ostar, den grekiska fetaosten (inte från ica utan annat märke) funkade fint i alla fall! men är ju inte gulost visserligen..

Vurre

  • Inlägg: 1972
SV: Ost utan animalisk löpe?
« Svar #4 skrivet: 15 sep-10 kl 09:20 »
Vad är det för fel med att använda animalisk löpe?
snus? vad är priset på en pris?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

591 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser