Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tillägg för killingar!  (läst 1881 gånger)

Anette Ö

  • Inlägg: 612
  • Livet blir inte alltid som man tänkt sig..
    • Närke
Tillägg för killingar!
« skrivet: 15 maj-06 kl 22:19 »
Hejsan alla getägare! Vad ska man ge för tillägg för små get killingar? Funkar det med lamolac som man ger till lamm? Tacksam för svar så fort som möjligt!
Följande 2-benta och 4-benta betydelsefulla varelser finns i mitt liv: Sju barn, ett barnbarn, en svärson, en svärdotter, min älskade pappa 2 katter och en hund.

 

Gruff

  • Inlägg: 4550
    • Östergötland
    • Caprifool
Re:Tillägg för killingar!
« Svar #1 skrivet: 15 maj-06 kl 23:11 »
Granngården har börjat med en ny lammnäring som heter Pontus. Bakpå påsen så står det även hur man blandar för killingar.

Lycka till!

geting

  • Inlägg: 13
Re:Tillägg för killingar!
« Svar #2 skrivet: 22 maj-06 kl 10:10 »
Kalvolact fungerar också bra. Komjölk är egentligen mer lik getmjölk än vad fårmjölk är. Fri tillgång på hö och vatten behövs också.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

480 gäster, 3 användare (2 dolda)
kretslopp

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser