Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur många dar kan ruvningen skijla?  (läst 993 gånger)

Tuve

  • Inlägg: 785
    • Skåne
Hur många dar kan ruvningen skijla?
« skrivet: 27 maj-10 kl 08:04 »
En höna ska ju kläcka efter 21 dagar. Men ibland tar det ju längre tid, jag undrar hur mycket längre det ska ta inom "normalfallet".

Jag har en ruvande Brahma, som jag stoppade 9 dvärgkochinägg under. De skulle ha kläckts 20/5. Den 22 kläcktes två, och den 26 kläcktes två till. Det är ju 23-27 dagars ruvningstid, i samma kull!
Sen råkar det vara så att hönans syster mer eller mindre dagligen lagt dit sina egna ägg i redet. En myskanka har gjort detsamma, och dessutom försökt ruva tillsammans med hönan. Efter ca halvtid tog jag bort alla sådana ägg, utom tre, som vid lysning verkade kommit nästan lika långt som dvärgkochinäggen. Men såvitt jag kan se är de som kläckts dvärgkochin, och inte brahmakorsningar?

Tuve

  • Inlägg: 785
    • Skåne
SV: Hur många dar kan ruvningen skijla?
« Svar #1 skrivet: 27 maj-10 kl 08:17 »
Nu läste jag "mördare"-tråden, och fann svar på min fråga!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

652 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser