Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  komma igång  (läst 972 gånger)

Lolli

  • Inlägg: 10
    • Dalarna
komma igång
« skrivet: 11 apr-10 kl 18:18 »
Hej ska starta med Allmoge får (4 stycken) inom några månader, djuren kommer att användas för att röja sly, och jag vill ha några lamm efter dom som det kan bli aktuellt att sälja alt slakta. Behöver alla tips och råd jag kan få!!

Hur är det med SE nummer behöver alla ha ett sådant?? el är det beroende på hur många djur man har?

Ska man köpa djur med M3 status?

Något annat speciellt man ska tänka på innan/vid köpet?


Kanske finns någon i Dalarna som kan tänka sig sälja 4 stycken tacklamm ?



« Senast ändrad: 11 apr-10 kl 18:24 av Lolli »

 

Weasel

  • Inlägg: 1852
    • Skåne
SV: komma igång
« Svar #1 skrivet: 11 apr-10 kl 18:24 »
Ja du behöver ett se nummer, men det är inget svårt att skaffa.

Och köp MV-fria djur! Du slipper sjukdomen, och så kan du sälja lamm till vem som helst. Är bara dumt att börja utan, tar många år att få de friförklarade om de inte redan är det.
Bor i ett hus på landet med mina tre barn. Kuvasz, katter, nakenråttor och hamstrar. Oflar lite för husbehov.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

746 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser