Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vad är detta (explosivt?)  (läst 2555 gånger)

Appeltorp 12

  • Inlägg: 152
Vad är detta (explosivt?)
« skrivet: 27 dec-09 kl 14:52 »
Städade en låda och hittade tre små avlånga rör, de är i semitransparent plast, har en veke i ändan och innehåller vätska av något slag. Det sitter ihop med en plastremsa men det ser ut som om de ska separeras från varandra för att användas en och en.
De är inte nytillverkade, kan vara 60:tal eller äldre.
Vad är det? kan jag slänga dem i soporna? kan jag tända fyr på veken och spränga bort stenbumlingar med dem? Bör man låta bli att skaka dem?
Här är lite bilder. Jag har försiktigt lagt tillbaks dem i lådan, vågar inte slänga dem i soptunnan.


Restaurang, getter, höns, kaniner, nyfödd dotter, vacker fru, renoveringsprojekt till skånelänga.

Klackbua

  • Inlägg: 54
    • WildBlog
SV: Vad är detta (explosivt?)
« Svar #1 skrivet: 27 dec-09 kl 15:05 »
Jag tror att man använde såna för att tänder på kaminer som kör på villaolja.

muffman

  • Gäst
SV: Vad är detta (explosivt?)
« Svar #2 skrivet: 28 dec-09 kl 09:45 »
Prova och se vad som händer ;D

Neiklot

  • Gäst
SV: Vad är detta (explosivt?)
« Svar #3 skrivet: 28 dec-09 kl 15:28 »
Prova och se vad som händer ;D

Håller med!

Det är bara att prova, men var beredd på att ducka!

snarken

  • Inlägg: 230
SV: Vad är detta (explosivt?)
« Svar #4 skrivet: 28 dec-09 kl 18:09 »
När jag var i begagnatbranchen hade jag som princip att allt som verkade potentiellt explosivt gick till farbror blå för besiktning. Polisen har i regel en gube som kan sådant där. Ta dem dock raka vägen - lyckades promenera genom säkerhetskontrollen på flygplatsen (och det efter 9-11) med en zipplockpåse med revolverkulor jag glömt jag skulle lämna in :o Tackar min lyckliga stjärna jag inte gav utslag och behövde förklara mej...

Ett alternativ är ju att lämna dem i en genomskinlig behållare på soptippens uppsamlingsplats för farligt avfall :-\

Snarrbon

  • Inlägg: 1318
  • Om du inte provar vet du inte om det går
    • Skåne
    • Mettes kaniner
SV: Vad är detta (explosivt?)
« Svar #5 skrivet: 28 dec-09 kl 18:54 »
Vi hittade några rör i en gammal lada som vi ringde polisen o berättade om. Jag kommer inte ihåg vad det stod på lilla lådan men polisen kom o när dom såg lådan fick dom bråttom att stänga av för radion då det kunde explodera av nån radiovåg. Dom sprängde rören i skogen bakom huset då dom inte ville transportera dom. Grejorna såg helt oskyldiga ut men det var speciella bombpoliser som kom ut o fixade bort dom. Huh!
Bor på gård i skogen med sambo, dansk-svensk gårdshund,  kat, genbanksanslutna gotlandskaniner, genbanksanslutna Åsbohöns och Klövsjöfår även dom genbanksanslutna.

V-kaos

  • Inlägg: 175
    • Övriga världen
    • http://www.hyperbrain.me
SV: Vad är detta (explosivt?)
« Svar #6 skrivet: 29 dec-09 kl 12:23 »
Jotack, minns allt när vi rensade ur min farfars dödsbo och jag öppnade en byrålåda där det låg en fin 30 cm lång stridsspets...  :o
Dock var den ej apterad, men min första reaktion var hmmm... "Pappa, kom och kolla på det här..."

Ingen fara i det fallet, men man blir lite nervös när man städar ur efter någon som jobbat som forskare/konstruktör åt FOA och dessutom ett antal år på kärnkraftverk. En man som brukade ta hem självlysande hockeypuckar för sina söner att spela med hmm.... ::)

Låt mig bara säga att jag lät bli att ta direkt i den metall-näthandske som låg i en annan låda.

Spännande fynd kan man säga.  ;D
V-kaos gillar historiskt återskapande, Permakultur, odling i upphöjda bäddar, hantverk, vackra kallblodshästar och akademisk ridkonst, tidig musik, black metal och mycket mycket mer. Driver bloggen http://www.hyperbrain.me

 

alruna

  • Inlägg: 2
    • Småland
SV: Vad är detta (explosivt?)
« Svar #7 skrivet: 29 dec-09 kl 20:00 »
För Rengöring av Skrivmaskinstyperna på äldre skrivmaskiner
innehåller troligtvis Tri..
« Senast ändrad: 29 dec-09 kl 20:03 av alruna »

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: Vad är detta (explosivt?)
« Svar #8 skrivet: 30 dec-09 kl 16:42 »
Jag skulle nog låta kolla dom innan jag överhuvudtagit tog i dom, förmodligen ingen fara, men tänk om det är nitroglycerin.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

bo_i_dala

  • Inlägg: 1042
SV: Vad är detta (explosivt?)
« Svar #9 skrivet: 01 jan-10 kl 15:26 »
Hej!

Mycket riktigt för att rengöra en skrivmaskins typer!!
mvh


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1123 gäster, 1 användare
Tiomilaskogen

* Forum

* Om tidningen Åter



- Som vanligt ett mångfacetterat och informativt nummer om mycket som hör självhushållningen till.
/Håkan

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser