Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Invintring-väder  (läst 6555 gånger)

Michailov

  • Inlägg: 326
    • Västergötland
Invintring-väder
« skrivet: 03 okt-09 kl 12:16 »
Jag två samhällen som jag planerat invintra nu i helgen. Men det är ju ett riktigt busväder här med regn och blåst :(

Igår mitt på dagen satte jag på bitömmarbottnar och tänkte mig ut i eftermiddag för att ta av skattlådorna och sätta på varsinn låda med mellanväggar och så en lådfodrare med sockerlösning. Då sitter de på den gamla yngelrum 1 (Y1) lådan plus en ny yngelrum 2 med bara mellanväggar över vintern. Förhoppningsvis bygger de ut mellanväggarna i samband med fodringen.

Frågan är nu - är vädret för dåligt (regn och blåst ca 8-10 m/s) för att göra lådbytet eller bör det fungera ändå? Jag flyttade runt i Y1 igår så att drottningen med yngel sitter åt ena sidan och inte mitt i lådan. Sannolikheten för att de då skall ha maten "framför sig" i vinter borde då vara större. Så jag behöver inte ned och rota i Y1 idag, bara byta Y2.

Tacksam för snabba synpunkter  :)

/Michailov
Varför använda utländska ord när det finns adekvat, svensk vokabulär ?

wictor

  • Inlägg: 763
SV: Invintring-väder
« Svar #1 skrivet: 03 okt-09 kl 13:22 »
Har du tur och bina krupit ner genom bitömmarbotten så skall det inte vara några problem. Det är ju bara att ta bort bitömmarbotten och ställa dit en låda... tar inte många sekunder.

Bina kommer att bygga ut vaxet fint när du ger dem foder samtidigt. Då har du den övre lådan i fint skick till nästa år som yngelrum. Och till våren istället för att låta lådorna byta plats kan du helt sonika ta bort den undre och istället sätta till en låda ovanpå - alltså Y1 försvinner, Y2 hamnar nederst (blir Y1) och en ny kommer att utgöra Y2. Sätt då till utbyggt vax så kan drottningen direkt gå upp och lägga ägg, du får mer bin och förhoppningsvis mer honung.

En liten tanke om bitömmarbotten:
För bästa resultat ska en bitömmarbotten sättas till på morgonen/förmiddagen - allra senast som klockan 11. Sätts den till för sent på dagen fungerar den dåligt. Och rent allmänt fungerar bitömmarbottnar sämre på hösten. Den fungerar bäst när det är fullt drag så bina rör sig i kupan och är benägna att bege sig nedåt, och som sagt helst på förmiddagen när de vaknar efter nattens sömn.

Troligen kommer du att få sopa ur en del bin, lägg en skiva mot flustret och sopa av bina på den så kryper de snällt in. Men detta bör ju inte göras i regn... Men de bina klarar sig gott i skattlådorna även om du tar in dem, och så sopar du av en annan dag när det förhoppningsvis är solsken.

Michailov

  • Inlägg: 326
    • Västergötland
SV: Invintring-väder
« Svar #2 skrivet: 03 okt-09 kl 13:42 »
Tack för snabbt svar wictor.

Det är två "krux" bara: Det har kört ihop sig för mig med tid nu de närmsta veckorna och jag har bina ca 2 km från där jag bor. Så jag får nog klura ut något regnskydd över kupfronten och försöka sopa ned dem idag ändå. Kanske snedställa ett extra kuptak och så får jag själv täcka lite som ett tak ;) Kanske röka in dem så de inte förkyler sig i regnet.
Typiskt med dåligt väder just denna helgen även om det ser ut att lätta lite på regnet nu. Måste bara vänta in att bilen kommer tillbaka vid 17.30 tiden sedan blir det till att snabba sig ut innan mörkret faller.

/Michailov
Varför använda utländska ord när det finns adekvat, svensk vokabulär ?

Anders Wizping

  • Gäst
SV: Invintring-väder
« Svar #3 skrivet: 03 okt-09 kl 14:44 »
 Plocka först av lådorna och bi-tömmaren. Sätt sedan på en tom låda och skaka ned bina direkt i kupan.
Då slipper du få dom på marken

Michailov

  • Inlägg: 326
    • Västergötland
SV: Invintring-väder
« Svar #4 skrivet: 03 okt-09 kl 14:53 »
Bra tips Anders. Då kan jag ha en skiva som tak över kupan och lyfta av den för varje nedskak och sedan lägga tillbaka.

Då kör jag skattning och sockergiva i eftermiddag  :)

Ser ut att vara ca 20-30 kg blandat (mest ljung tror jag) på de två. Klart nöjd eftersom målet varit att få dem starka till invintring och honung i år blir en bonus. De startade som två avläggare i mitten av juli.


/Michailov

Varför använda utländska ord när det finns adekvat, svensk vokabulär ?

Gep

  • Inlägg: 410
    • Blekinge
SV: Invintring-väder
« Svar #5 skrivet: 03 okt-09 kl 22:58 »
Jag har också lite funderingar om invintring på en eller två lådor och hur
man i så fall gör med två lådor. De flesta häromkring (Blekinge) kör med
en LN-låda så jag provar nog båda.
Men jag undrar lite om frågan och svaren ovan.
Tänker du invintra på två lådor med foder och bin underst ?
Eller räknar du med att de bygger ut i så snabb takt att fodret hamnar
i översta lådan ?
Om du tänker ha tomma eller utbyggda ramar överst så är det inte
risk för att värmen och yngelklotet vandrar uppåt och lämnar maten ?

Michailov

  • Inlägg: 326
    • Västergötland
SV: Invintring-väder
« Svar #6 skrivet: 04 okt-09 kl 12:32 »
Då har jag trotsat vädergudarna och varit ute och skattat och börjat fodra. Det var uppehåll förutom en kort skur men det blåste så jag nästan funderade på att ställa lådorna på sidan och låta vinden agera biblås  ;). Lite si och så med mängden honung i kakorna och hur det var täckt. Hade det inte varit tid för invintring hade jag nog låtit dem täcka ett tag till. 

Det måste vara otroligt snälla bin jag fått. Använde varken rök eller vatten när jag stal deras matförråd och de reagerade inte. Jag har inte fått ett stick på hela året och de verkar inte ens bli irriterade vad jag än gör. Är de möjligen lite korkade  ??? ;)

Räknar med att det kanske är 15-20 kg honung sammanlagt. Men det är hyffsat med bin och det är huvudsaken.

/Michailov

Varför använda utländska ord när det finns adekvat, svensk vokabulär ?

Michailov

  • Inlägg: 326
    • Västergötland
SV: Invintring-väder
« Svar #7 skrivet: 04 okt-09 kl 12:39 »
Gep: Jag invintrar på två lådor enligt wictors beskriving i denna och en tidigare tråd. Var de placerar fodret räknar jag med de löser på egen hand och även att de bildar klot kring maten. Jag har bara försökt trycka dem åt ena sidan och hoppas på att de "klotar" där.

När fodringen är klar tänkte jag kolla hur de placerat det och visar det sig att allt är i undre lådan tar jag nog bort den övre för att undvika det du nämner. Är fodret i den övre får allt vara som det är.

Det är min första säsong med bin så jag vet egentligen inte vad jag gör, men jag räknar med att om bina får sockervatten av mig och ett isolerat och ventilerat utrymme som bostad så klarar de livhanken själva. I takt med att jag lär mig och får egna erfarenheter kan jag försöka styra dem mer än jag gör nu.

Jag har också vidtagit, efter omständigheterna,  lämplig varroabekämpning.


/Michailov
Varför använda utländska ord när det finns adekvat, svensk vokabulär ?

Daniel Pettersson

  • Inlägg: 345
  • Göteborg
SV: Invintring-väder
« Svar #8 skrivet: 04 okt-09 kl 20:52 »
kan bara instämma med min "granne" Michailov att det blåste ordentligt här idag man fick hålla ordentligt i hatten när man var ute, dock invintrade jag för några veckor sedan så jag slapp hantera bina i detta vädret...
Google wave "daniel.petterssonswe@googlewave.com" wave on me

Michailov

  • Inlägg: 326
    • Västergötland
SV: Invintring-väder
« Svar #9 skrivet: 07 okt-09 kl 18:39 »
Var idag ute för att kolla hur de drar ned fodret och eventuellt fylla på och upptäckte då att de inte ens hittat fram till foderlådan :(. De satt kvar i ena änden av yngellåda 1 och kanske 20-30 bin var uppe och irrade i lådan med mellanväggar. Så jag lyfte av mellanväggslådan och satte foderlådan direkt på yngellåda 1 och skvätte lite sockervatten på dem.

Det var 2 dygn sedan jag började mata och de hade inte rört fodret. Får hoppas att de drar ned det nu när de slipper gå genom en tom låda med bara mellanväggar. Annars vet jag inte helt vad jag skall göra. Provar nog i så fall att värma på fodret lite, när de fick det nu var det rumstempererat, ca 20-22 grader tror jag. Skall tilläggas att jag bara har dessa två samhällen och inget hade dragit så jag får inga foderramar från något annat samhälle att flytta runt.


/Michailov
 
Varför använda utländska ord när det finns adekvat, svensk vokabulär ?

Sten-Åke Lindell

  • Gäst
SV: Invintring-väder
« Svar #10 skrivet: 07 okt-09 kl 18:51 »
Eftersom jag invintrade redan i 3:e veckan i Augusti så kan jag påstå att det finns många fördelar att invintra tidigt.
Allt som skall göras är då gjort vid första köldknäppen. De har fått ca 24 kg Bifor plus en del honung kvar i kuporna.

Jano

  • Inlägg: 1097
    • Halland
SV: Invintring-väder
« Svar #11 skrivet: 07 okt-09 kl 20:59 »
 Att invintra bisamhällen så sent som i oktober är inte lätt. Det skall man göra i slutet på augusti, allra senast i mitten på september om det finns ljung som bina drar på. Finns inget höstdrag är det bäst att invintra runt mitten av augusti, då har bina dragviljan kvar och drar ner fodret på ett litet kick. I oktober börjar de ju så smått krypa ihop i klot om det är kallt, och är ej benägna till någon större verksamhet.

Gideon i Roslagen

  • Inlägg: 797
SV: Invintring-väder
« Svar #12 skrivet: 07 okt-09 kl 21:37 »
Första året som biodlare så hamnade jag i det läget som beskrivs här. Det var ganska så mycket med snö på kuporna. Jag fick igång bina att äta ganska så ordentligt. Och sedan så var jag noga med att fylla på hela tiden så att  det inte stoppade upp. Det är viktigt att sockerlösningen är varm.
Eventuellt så kan du ge dom lite honungslösning för att starta upp dom, också den lite ljummen. det räcker med några matskedar. Men var noga att inte ha varm honungslösning stående för länge det är inte bra med hänsyn till binas matsmältning över vintern.
Normalt så matar jag med 15 kilo socker pluss omkring 4 kilo honung kvar. Problemet för mig är att det ofta blir sockerramar kvar i kuporna och det är jobbigt att byta ut dom på vårsidan.
Men hellre det än att bina svälter på våren.

Gideon

mille

  • Inlägg: 2069
  • Gångemad - småskalig lammuppfödning och biodling
    • -
    • Gångemad
SV: Invintring-väder
« Svar #13 skrivet: 08 okt-09 kl 22:24 »
Jag har lite samma problem just nu. Min invintring är egentligen klar sedan ett par veckor, men jag var tvungen att tömma ett samhälle som dragit in honung från granbarrlusen. Nu har jag börjat om och det händer knappt något....

De har fått drygt tre kilo socker (började i måndags igen), men jag undrar om de ens dragit ned ett halvt kilo...Jag kanske skall prova med lite honung.

Jag vill inte börja störa de andra samhällena så att plocka foderramar känns inte som ett alternativ..
Gotlandsfår och blandisar. Highland Cattle. Frigående hönor samt ett gäng katter och kaniner. Odlar en del och plockar gärna bär. Nygammal biodlare och trebarnsmamma.

anette i bugared

  • Inlägg: 6137
    • -
SV: Invintring-väder
« Svar #14 skrivet: 08 okt-09 kl 22:34 »
Bina har dragit in eget foder länge i år, det var väl egentligen bara för ett par veckor sedan som de började minska på dragandet. Likaså har de satt mycket yngel sent i år och det har därför inte varit lätt att fylla ramarna med vinterfoder.
Förhoppningsvis är det foder de samlat för eget bruk av sådan sort att de kan göra bruk av det i vinter, och det utan att drabbas av "ränneskita".

Kanske kommer ett par varma dagar under oktober då bina drar ner resterande sockerlösning, annars är det väl bara att hoppas och hålla tummarna.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.

Michailov

  • Inlägg: 326
    • Västergötland
SV: Invintring-väder
« Svar #15 skrivet: 11 okt-09 kl 11:13 »
Var ute idag så fort det ljusnat. Det var en strid ström av bin upp och ned genom gången upp till foderlådan och de hade nog dragit ned ca 5 liter lösning per samhälle  :) :).

Jag var ute i förrgår och då hade de inte rört det så jag var förberedd på att ta till nödlösningen idag (att lämna tillbaka en honungslåda per samhälle och skaka ned bina i den och hoppas på det bästa). Då, i förrgår, hällde jag ned ca en deciliter sockervatten mellan ramarna så de blev ordentligt våta. Det såg ut att "väcka" dem lite och jag skvätte även ned sidorna på gången upp till foderlådan. Typ snitslad bana.

Idag fick de påfyllt med ca 5 liter/låda av 30 gradig sockerlösning så får jag hoppas att de fortsätter. Det såg i allafall bra ut.

Lärdom: Starta invintring senast mitten september, helst skiftet aug/sep.

/Michailov
Varför använda utländska ord när det finns adekvat, svensk vokabulär ?

mille

  • Inlägg: 2069
  • Gångemad - småskalig lammuppfödning och biodling
    • -
    • Gångemad
SV: Invintring-väder
« Svar #16 skrivet: 11 okt-09 kl 13:24 »
Vad bra! Hoppas att de fortsätter i den takten. Jag skall ut till mina "segisar" imorgon, hoppas att de också kommit igång.
Gotlandsfår och blandisar. Highland Cattle. Frigående hönor samt ett gäng katter och kaniner. Odlar en del och plockar gärna bär. Nygammal biodlare och trebarnsmamma.

Michailov

  • Inlägg: 326
    • Västergötland
SV: Invintring-väder
« Svar #17 skrivet: 26 okt-09 kl 15:42 »
I går var jag ute och fyllde på igen - de hade då dragit ned ca 6 liter per samhälle på ca 6 dagar.
Då, för 6 dagar sedan, var det fullt drag på pollen ! Det tyckte jag var lite märkligt men de har väl fortfarande yngel och det är ju bra inför vintern  :)

Någon som har någon ide om vad det kan vara för pollen i mitten av oktober? Det var ljusgult - ungefär som en orginal Post-it lapp  ;)


/Michailov
Varför använda utländska ord när det finns adekvat, svensk vokabulär ?

Pamp

  • Inlägg: 44
    • Västergötland
SV: Invintring-väder
« Svar #18 skrivet: 26 okt-09 kl 20:19 »
Jag bor i Kinna ( Marks kommun , västragötalän ) detta fenomen såg jag med att dom kom med pollen i söndags som var ljusgul och min mentor Ingmar visste inte vad det kunde vara .

Michailov var i landet bor då ?

Ha det bäst !
/Pekka




wictor

  • Inlägg: 763
SV: Invintring-väder
« Svar #19 skrivet: 26 okt-09 kl 22:03 »
Vill man ha gott om honung nästa år måste man ha gott om bin tidigt på säsongen. De bina som ger försommarskörden är redan kläckta nu i mina kupor, de som kommer att ge mig rapsskörden är redan invintrade. Och skörden från äpple, maskros, körsbär och andra härliga tidiga blommor, den kommer från de bin som redan nu finns..

Att invintra bina sent är snarast att be om att man inte har såå många bin nästa år. Så blir det lite honung också.

Bin skall invintras tidigt.

Man lär så länge man lever, och så gör man annorlunda nästa år. Eller så gör man inte annorlunda nästa år...?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

965 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser