gul lök

Startat av ulleo, 20 Jul-09 kl 18:28

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

ulleo

När vet man att gul lök är klar att skördas? Satte dem i början av maj, blasten är ganska grov och en del har blivit knopp på men råkade dra upp en och den såg så liten ut.
Lycklig ägare till hästar,katter hund och hönor med tupp!!

Pysslan


När blasten stjälper växer löken inte längre.

rosita51

De lökar som har fått knopp i toppen, går inte att lagra, utan måste ätas omgående. Övriga lökar skördas när blasten har lagt sig.
MVH Rosita zon 1

Vurre

De som sätter knopp blir inte större, så de äter du upp först. De som inte tänker blomma drar du upp när de lagt sig. Då brukar rötterna släppa också. De som inte lägger sig kan du också dra upp. Eller låta stå kvar och äta upp efter hand. Jag vet ju inte om du har tio eller hundra löpmeter, man kan hantera det lite olika beroende på volym.

När du dragit upp löken ska den torka. Är vädret torrt låter du den ligga på jorden några dar, är det fuktigt är det bra att ha den på trall eller galler. Lök ska torka länge. Sen lagrar man den frostfritt.
snus? vad är priset på en pris?

ulleo

Tack för svaren!!
Lycklig ägare till hästar,katter hund och hönor med tupp!!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 214 Gäster, 1 användare
Pohja