Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Kan man köpa jordgubbsfrö?  (läst 6901 gånger)

Ior

  • Inlägg: 1808
  • I am a happy gal.
Kan man köpa jordgubbsfrö?
« skrivet: 29 jun-09 kl 17:03 »
Jag undrar om någon vet var man kan hitta jordgubbsfröer alt. varför det är så svårt att hitta försäljare av jordgubbsfröer. Smultron finns ju att hitta hos de flesta återförsäljare.


Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: Kan man köpa jordgubbsfrö?
« Svar #1 skrivet: 29 jun-09 kl 17:40 »
Jag har aldrig stött på jordgubbsfrö heller, men det måste ju finnas.  De flesta som har plantor redan tar vanligen revor.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

getalina

  • Inlägg: 7186
  • Haui that Skanunga ærliki mææn toco vitar uræt ald
    • Halland
SV: Kan man köpa jordgubbsfrö?
« Svar #2 skrivet: 29 jun-09 kl 17:46 »
Fröna sitter ju fast på jordgubbarna så du får väl pilla bort dom och plantera.

http://www.alternativ.nu/smf/index.php?topic=3343.0

Ior

  • Inlägg: 1808
  • I am a happy gal.
SV: Kan man köpa jordgubbsfrö?
« Svar #3 skrivet: 29 jun-09 kl 19:13 »
Fröna sitter ju fast på jordgubbarna så du får väl pilla bort dom och plantera.

http://www.alternativ.nu/smf/index.php?topic=3343.0


Jo, jag har sett den tråden. För mig handlar det för tillfället mest om att förstå principen.
Jag vill inte ha revande jordgubbar och jag vill veta varför man säljer smultron- men inte jordgubbsfrö.

mistel

  • Inlägg: 543
    • -
SV: Kan man köpa jordgubbsfrö?
« Svar #4 skrivet: 29 jun-09 kl 20:16 »
Därför att de flesta jordgubbar inte är sortäkta med frö utan man tar kloner = vegetativ förökning. De flesta av våra frukter och bär är ju inte fröäkta utan förökas på vegetativ väg. (ju mer förädlat frukten/bäret är desto troligare att man måste föröka vegetativt, smultron är inte speciellt förädlade)

Det finns dock några jordgubbar som kan sås med frö, men härdigheten och smaken är ju lite sisådär tycker jag (jag har testat Temptation).

Företaget Impecta och företaget Lindbloms frö säljer fröer till sorten Temptation som nog är en av de få fröäkta jordgubbssorter som finns.

Thompson and Morgan har sorterna: Sarian F1 & Florian F1 men om de överhuvudtaget övervintrar i Sverige är ju osäkert

Kan tillägga att jordgubbssorter man kan föröka med frö inte är revfria.
« Senast ändrad: 29 jun-09 kl 20:18 av mistel »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

678 gäster, 3 användare
biggelina, Nock, dreadspice1

* Forum

* Om tidningen Åter



Kan verkligen rekommendera denna utmärkta matnyttiga publikation! Blir förvånad varje gång den dimper ner hur bra och detaljerade artiklarna är. Dessutom mycket inspirerande. :)
/Anders Ö

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser