tomater och tagetes

Startat av trassla, 23 Jun-09 kl 14:09

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

trassla

Har hört att man skall sätta tagetes ihop med tomatplantor i landet för att ta bort en del ohyra. stämmer detta?

trassla


rosita51

Jag har också hört det, därför planterade jag tagetes i tomathinkarna i växthuset. Men jar har ändå fått bladlöss, så inte vet jag om det gör någon nytta. ::) Men det ser trevligt ut!  :D
MVH Rosita zon 1


Vitis

Det påstås att 'Tagetes patula' och 'Tagetes erecta' har effekt mot nematoder. Det finns många sorters Tagetes så kolla de vetenskapliga namnen på fröpåsen.

Jag har inte hört att Tagetes skulle ha nån verkan mot några 'överjordiska' odjur.

Men visst är det fint och lockar säkert några extra pollinerare också !!  :)


mistel

Det sägs att några plantor tagetes i växthuset håller de vita flygarna borta men jag har aldrig några problem med vita flygare i växthuset så jag har inte testat det, och jag tror inte det finns några vetenskapliga undersökningar som styrker detta.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

621 Gäster, 1 användare
Eric Bekkevik