Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Torka klöver?  (läst 2582 gånger)

jag71

  • Inlägg: 590
  • varma höns
    • Skåne
Torka klöver?
« skrivet: 03 jun-09 kl 16:57 »
Är det någon ide? Mina höns älskar ju färsk klöver. Har en tomt som i stort sett bara har klöver växande (plus att bonden har massa klöver i sin åker som jag får plocka (om jag är försiktigt)). Funderar på om det är värt att plocka och torka klöver rent näringsmässigt för hönsen. Nässlor ska ju torkas och sparas till vintern men klöver då?
har lite djur... mest fjäderfän. ;)

 

Strajder

  • Inlägg: 762
    • Aspegården
SV: Torka klöver?
« Svar #1 skrivet: 03 jun-09 kl 23:13 »
Vi ger småblad från hö och ensilage till hönsen. Fördelen är att du får riktigt gulorange äggulor och att de finaste bladen ger bra proteinhalter. Att torka klöver kan vara litet besvärligt utan att det möglar.

jag71

  • Inlägg: 590
  • varma höns
    • Skåne
SV: Torka klöver?
« Svar #2 skrivet: 04 jun-09 kl 08:42 »
Jag torkade lite för att se om det gick bra. Vi bor i en gammal skola och det finns ett gammalt materialrum som visade sig fungera utmärkt för att torka bla klöver i. Tror jag ska torka lite och ge i vinter. Nässlor ska ju också torkas och så funderar jag på rallarrosor också men det ger sig (jag håller på att fixa en trädgård. Från asfalt, lera och ogräs till nånting som fungerar. Just nu är det att dra uppp allt ogräs. Asfalten är nästan helt bortplockad. Jord kommer förhoppningsvis innan midsommar och så om några år har jag en fin trädgård med en stor flock höns i - stort jämfört med idag  ;) )
har lite djur... mest fjäderfän. ;)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

674 gäster, 2 användare
ärt, gnyrfta

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser