varför vart det långfil?

Startat av fjällan, 25 Maj-09 kl 23:15

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

fjällan

har några getter och har gjort olika ostar bla chevre med bra resultat men så plötsligt vart det inte chevre utan precis som långfil, den släpper bunken om man "rör upp den", smakar friskt och gott men inte surt som fil , mer som mjölk, vad hände? första omgången fick hönsen ,andra åt jag själv. kan getterna ha hittat täte och ätit, kan det gå genom kroppen och bli långfil? jag trodde man tillsatte täte i mjölken på nåt vis som jag inte vet men ändå. har någon nån förklaring till mig?

nyfiken är jag
mvh Fjällan

Gruff

Du har fått Lactococcus lactis i din mjölk, din lyllos. Grattis!

fjällan

jaha det kan hända , men hur kom dom dit, beror det på vad getterna ätit?

kurt

Ympar du med någon mjölksyrakultur? Om man ympar med mjölksyrakultur, och den innehåller flera arter som skall tillföra olika egenskaper, så kan det bli problem om någon av dem har dött.

Gruff

Läste att t.ex. Verum hälsofil innehåller det. Lactococcus lactis tycker om lägre temperatur än de vanliga filbakterierna, så får den exakt rätt temp kan den också ta över helt medans filbakterierna fortfarande sover.

Men, så kan det också bara "komma in" i floran från år till år. Eller finnas regionalt. Jag rekommenderar ännu en gång Gustav Ränks bok Från mjölk till ost. Det finns nio exemplar av den på antikvariat.net i skrivande stund.

Mushi

Tack för boktipst Gruff, den ska jag skaffa!

Gruff

Det är urtrist men intressant läsning  ;) Upplägget ligger närmare en avhandling än "rolig faktabok" Men det står hemsk mkt. intressant och nyttigt i den. Den är INTE någon "så här gör du egen ost" bok. Utan handlar om mjölkhushållningen i norden genom tiderna.

Mushi

Ah jag vet precis vad du menar.. har en liknande om biodling. Älskar såna böcker även om jag kanske inte läser dem från pärm till pärm. I nästa liv ska jag kanske försöka bli torr akademiker.

Gruff

Och jag läser dom från pärm till pärm. Jag kan inte låta bli  :-[

fjällan

kurt... jag har syrat med arlas standardfil, och det har jag alltid gjort.......det vart långfil två gånger, nu funkar det som vanligt igen.

fast jag tog tillvara långfilen och fortsätter slå på mjölk och får då fin l-fil att äta eller ysta på... överraskningar kan det tydligen bli.

men jag struntar i att förkovra mig vidare i "jobbiga" böcker, är nog mer en praktiker, vanliga faktaböcker tycker jag om,typ gör si och gör så, sen får man väl ha lite fantasi oxå

Nying

Va´ komiskt fjällan! Vi fick också utmärkt tjock och krämig långfil av getmjölken ungefär under samma period! (Startade från Falköpings ekologiska a-fil.) Startade sedan om efter ett par veckor och då blev det vanlig fil igen...
Kram på er!
/Maria

Gruff

Lactococcus lactis finns i a-fil. Lactococcus lactis trivs i lägre temp än lactobacillus lactis. Och vi hade svalt väder då.

ninna b

F´låt en novis men vad är långfil...?

Gruff

Sån tjock norrlänsk  fil som är liksom lite....öh, flå't....snorig? Det blir liksom strängar från skeden när man äter. Vet inte hur det är så långt ned Ninna, men vi har den ibland i affären här uppe i alla fall. Ingen storsäljare dock. Det tror jag inte. Själv tycker jag det är hemskt gott.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

487 Gäster, 0 användare