Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Frysa fårmjölk?  (läst 1150 gånger)

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
Frysa fårmjölk?
« skrivet: 01 maj-09 kl 13:22 »
Kan man frysa fårmjölk för tex osttillverkning? Hur länge kan den vara fryst i så fall?

git

  • Inlägg: 806
    • På våran gård är det
SV: Frysa fårmjölk?
« Svar #1 skrivet: 01 maj-09 kl 15:57 »
Jag har fryst både ko och get mjölk för att göra ost  och det har gått bra.hur länge vet jag inte från 1 vecka till någon månad tror jag
Sjuhäradsbygden
våra djur är svenka lantraser, Blandhöns,Gammalsvensk dvärghöna, Bondkatter, Drever,Västgötaspets, Rödkullor. Häst,barnkanin och akvariefiskarna  Finns också förutom oss gårdsfolk


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

495 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har dessa godingar i mitt fritidshus och har lagt band på själv att inte läsa de förens jag har läst ut en annan bok, mycket tråkigare bok, vilket gett mig en rejäl sporre att läsa ut den och börja med dessa tidningar! Har tjuvläst en och spoiler, den var jätteintressant!
/Rebecca B

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser