Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  kan killingen bli skadad?  (läst 1147 gånger)

geisha

  • Inlägg: 15
    • Verket
kan killingen bli skadad?
« skrivet: 25 mar-09 kl 07:06 »
Hej jag har mina getter löst, och i morse vaknade jag av ett oväsen. Brunst...  :-[
men jag har ett problem jag såg nämligen att bocken försökte jaga lilltjejen på 6v. Tror ju det är hennes mamma som brunstar men han blir ju helt vild. Har nu skiljt dom för stunden men det är ju inte populärt som ni förstår. Den lille kan väll inte redan brunsta och hon blir väll skadad om han kommer ikapp. :-\  Detta är ju en nackdel / problem med lösa getter.  tipps och råd mottages gärna ;)

Sussilo

  • Gäst
SV: kan killingen bli skadad?
« Svar #1 skrivet: 25 mar-09 kl 08:38 »
Killingar kan bli könsmogna mycket tidigt,i bland redan vid  6-8 veckor läste jag på någon sajt som jag i brådrasket inte hittar. Mamman ska inte heller betäckas redan. Det enda är att skilja på dom på något sätt.

 

geisha

  • Inlägg: 15
    • Verket
SV: kan killingen bli skadad?
« Svar #2 skrivet: 25 mar-09 kl 08:54 »
 tack ja jag har också läst det,men jag har skiljt dom åt nu, så får vi se hur det går. Det bästa vore väll att låna ut bocken en stund. :'(

Sussilo

  • Gäst
SV: kan killingen bli skadad?
« Svar #3 skrivet: 25 mar-09 kl 10:29 »
Ja, om det inte går på annat sätt. Getter ska bara killa 1 gång/år och det är inte betäckningsdax förrän till hösten.... Dvärggetter som kan brunsta och killa både nu och då är ju svårare än de mer säsongsbundna raserna. Vilken sorts djurhållning man vill ha är en annan fråga.
« Senast ändrad: 26 mar-09 kl 06:32 av Sussilo »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

493 gäster, 1 användare
javill

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser