Fikonmarmelad?

Startat av Angelica, 17 Jan-09 kl 19:45

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Angelica

Hej,
har för första gången köpt libanesisk fikonmarmelad med anissmak av ren nyfikenhet.
Mitt problem är att jag inte vet vad den kan användas till!!!
Är det någon som har tips och recept där detta är en ingrediens!

mvh/angelica
Älskar djur... människor också!


Angelica

Älskar djur... människor också!

getalina

Citat från: Angelica skrivet 17 Jan-09 kl 20:37
TACKAR ;D

Varsågod.
Föresten så undrar nog min kompis från Marocko vad han ska gör med Dadelsirapen jag köpte till honom. Han hade aldrig sett något sådant i sitt hemland.

Angelica


Stod själv och tittade på dadelsirap i affären för några veckor sedan, köpte inte då jag inte visste vad man kan ha den till!

Har googlat ordet och här kommer lite länkar och inspiration:

http://taffel.se/recept/mjolkchokladpannacotta


http://www.hufvudstagard.se/content/hg/recept/recept_visa.asp?id=115

http://www.oresundsregionen.se/sv/foretag/134/palmyra/index.aspx

http://smakverkstan.blogspot.com/2008/12/dadelsirap-r-en-nattsvart-tjusning-som.html    (denna länk extra intressant då det pratas lite kort om vad man kan ha sirapen till.)

Hoppas att det är till nytta! Tipsa din kompis!!


Älskar djur... människor också!

getalina

 ;D :P  Å mums jag måste nog köpa en burk nästa gång jag kommer till Willys. Kolan ska jag absolut smaka på.

Ska skicka tipsen till min kompis.  ;D


idbjo

fikonmarmelad kan man ha till brie ost , ta ett kex en bit brie stryk sen ett tunt lager fikonmarmelad på osten tycker man om brie så är det en smak förhöjare

razai

Fikonmarmelad är en marmelad som passar bra till all sorts ost. Både på ostbrickan och till frukostmackan.

Dadelkrämen är också god att toppa en klick på en dessertost eller varför inte på fruktsalladen och glassen. Njut!!!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

927 Gäster, 0 användare