Soldrivet campingkök

Startat av Herr Nilsson, 10 Jan-09 kl 11:42

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Herr Nilsson

Hej
Är ute och vandrar en hel den och då brukar det vara T-röd eller gas som gäller till trangiaköket.

Har nu börjat fundera på att även göra en cykelsemester och eftersom den, liksom vandring, är en så utmärkt form av semester som inte bidrar till några utsläpp så har jag fått den något tokiga iden att jag skulle vilja ha ett campingkök som drivs av solenergi. Tänkte mig att man kunde låta en solpanel ladda ett batteri som sedan används för att driva en lite elplatta.

Jag är väl medveten om nackdelarna, elplattor drar mycket ström, och att detta kan bli lite väl stort, har inte lyckats hitta något dylikt. Skulle man kunna räkna på detta på något vis för att se om det är möjligt?
sedan vet jag också att utsläppen från campingkök är minimala men här är det är principen som räknas.

HrN
Följ oss på våra vägar genom Sverige...
www.luffarna.info.se
www.luffarna.webb.se

Fritjoff

Det finns ju solkök som man kan köpa eller göra själv. Ingen el, bara sol.

Vet ej dock hur små man kan få dom så man kan packa för cykelsemestern...

Lite info: http://www.cookwiththesun.com/


Skytten

Man kan göra en solfjäderformad (hopfällbar) parabol en diameter på 70 cm kokar en liter vatten på en 20min, och den som testades var inte optiskt perfekt.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

Herr Nilsson

Just det.. har sett något liknande kom jag på nu, det var en ugn i aluminium att baka muffins och dylikt i, drivet av sol Men det skulle kännas tryggare att ha lite lagrad energi också, till kvällen, eller i värsta fall om det är dåligt väder (vilket det ifs inte bör vara eftersom jag har semester).

N
Följ oss på våra vägar genom Sverige...
www.luffarna.info.se
www.luffarna.webb.se

statustrött

googla på kelly kettle                      en liten manick för att värma vatten.

Herr Nilsson

Inte soldrivet, men väldigt intressant, blev faktiskt riktigt intresserad, har du provat och tror du att det skulle funka vid vandring? Jag tilltalas av tanken att vara "oberoende" av att ha med mig energi, så om solen skiner och blir energi  eller jag plockar pinnar - bägge sakerna är tilltalande.
Följ oss på våra vägar genom Sverige...
www.luffarna.info.se
www.luffarna.webb.se

statustrött

 Har inte köpt något ännu, men ska göra det till sommaren.

Skogsvilde

Jag har en kelly kettle och den funkar kanon....
Svårt att ha med sig nått smidigare....

Skall man koka i gryta eller steka så är en rocketstowe en lösning som funkar jättebra...
Går att elda med småpinnar och gräs... 
Funktionen liknar kellykettlen... 
E-nr är inte det minsta lilla farliga.
Det kan vara produkten som döljer sig bakom som ställer till det.
Men inte nödvändigtvis.

Skytten

Enklast är ett par stenar, lite pinnar och armens snuskburk modell äldre. :D
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

210 Gäster, 0 användare