Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  råsaftcentrifug- skum?  (läst 5533 gånger)

e1967

  • Inlägg: 2
råsaftcentrifug- skum?
« skrivet: 31 dec-08 kl 14:55 »
Hej! Vi fick en OBH Nordica råsaftcentrifug i julklapp och njuter färskpressad juice på mornarna. Jag undrar bara om det är normalt att det blir så mycket skum? Kan man göra något åt det? Det smakar ju gott men juicen får en konstig konsistens. Det finns en avskiljare i kannan som gör att man häller från botten men det blir väldigt mycket spill om man inte tar med skummet. Hur gör ni andra? Gott nytt År!

 

DrJacob.se

  • Inlägg: 52
  • Rå-lågfett-högkolhydrat-vegan
    • Blekinge
    • DrJacobs Raw Food
SV: råsaftcentrifug- skum?
« Svar #1 skrivet: 25 jan-09 kl 20:03 »
Jag dricker med ett sugrör, och vispar försiktigt ner det "drickbara" skummet med sugröret. Det blir spill men om man väntar lite kan skummet bli synbart dricka.
Certifierad Lärare i Raw & Living Food och Levande Föda -
http://www.dracob.se/
http://www.30bananeromdagen.ning.com/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

656 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Å vilken härlig tidning
/Susanne

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser