Röda dvärgkockin

Startat av Tuve, 27 Sep-08 kl 21:22

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Tuve

Jag har två röda hönor. Nån av dem har i år fått Higgins, en röd son (med lite svart på) som är så otroligt grann i färgerna. Jämfört med honom ser de röda hönorna bruna ut, medan han är lysande röd i solsken. Är det för att han är tupp, eller ung, eller genetiskt?

Jag har två gula hönor med, men förmodar att inte en av dem är mor. Far är antingen svart(med röda fräknar) eller blå. Eller möjligen kan en korsningstupp araucana/dv,kochin som var svart med färgade vingar vara inblandad, men inget tyder på det.

Här kommer bilder på honom från olika åldrar:

mimmimera

Citat från: Tuve skrivet 27 Sep-08 kl 21:22
Jag har två röda hönor. Nån av dem har i år fått Higgins, en röd son (med lite svart på) som är så otroligt grann i färgerna. Jämfört med honom ser de röda hönorna bruna ut, medan han är lysande röd i solsken. Är det för att han är tupp, eller ung, eller genetiskt?

Japp tupparna är MYCKET Rödare och grannare än hönorna ;D en bra/snygg tupp är verkligen RödRöd. Hönorna därimot är mera rödbruna och mattare i nyansen.
Läs det jag verkligen skriver och INTE mellan raderna...för där står ingenting.

Anna

Färgrena röda får dock inte ha nå't svart i fjädrarna, precis som ingen annan enfärgad får ha det. Men den röda färgen är verkligen fin, särskilt i solljus!
Lycklig på landet i Medelpad med make, två söner, katt, höns och förhoppningsvis mer djur framöver...

carmen

Hej!

Då jag har talat med uppfödare så har de sagt att det är bra om något djur har lite svart baktill, då skulle man bibehålla färgen. Annars bleknar den mer och mer med tiden. Man kan ofta se rödgult/gult med vita inslag/ljusröda etc. Men en av dem berättade också att man inte ska ta bort alla djusa heller för då utvecklas fjädrarna fel och blir smalare.

Dem jag talat med har hållt på med dv Cochin i mer än 15 år.

Ps, Higgins är SNYGG!  ;)

mvh
Carmen


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

233 Gäster, 3 användare
von tratt, Anders Flix, Gnu