Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  köttproduktion  (läst 1924 gånger)

Mamma-Anna

  • Inlägg: 599
    • http://norgardsanna.spaces.live.com/
köttproduktion
« skrivet: 21 aug-05 kl 13:33 »
Hej!
Våra tre kaniner är keldjur, men eftersom jag tycker att det är så väldigt lättsamma djur så funderar jag på om det finns någonstans man få sålt kaninkött? Själv är jag inte intresserad av vare sig slakta eller äta, men kanske finns det intresserat slakteri? Det lär ju öka i popularitet, någon som vet?

 

Tjotten

  • Gäst
Re:köttproduktion
« Svar #1 skrivet: 22 aug-05 kl 17:54 »
Det är inte lätt att veta då jag inte vet var du bor, för att det ska vara lönsamt att föda upp för att säljas till slakteri så bör det inte vara mer än 10 mil bort från dig. Kolla på denna adressen och skicka ett mail till någon i styrelsen som kanske kan hjälpa dig. http://www.kanin.se/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

672 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser