Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Tvättbräda i stället för valkbräda vid tovning?  (läst 3616 gånger)

Draupner

  • Inlägg: 197
Tvättbräda i stället för valkbräda vid tovning?
« skrivet: 03 sep-08 kl 20:31 »
Hej!

Jag undrar om det är nödvändigt med en speciell valkbräda när man ska tova? Vi har en gammal tvättbräda. Skulle den funka?

Förresten, är det någon som vill sälja ett par kardor? Köpte ett par gamla på Tradera, men piggarna lossnar...


Malenmalin

  • Inlägg: 1
SV: Tvättbräda i stället för valkbräda vid tovning?
« Svar #1 skrivet: 03 sep-08 kl 21:23 »
Hej,
Visst fungerar det bra med en tvättbräda - allt som ger friktion , du kan gnugga med/mot allt möjligt. Ska du tova eller valka?(När jag säger tova menar jag attt jag har lös ull jag gnuggar tills den blir sammanhängande som ett tyg eller plagg/föremål, om jag vill "filta till" ngt färdigt ex vis ett par stickade sockor av ull för att de ska bli mer hållbara, kallar jag det för att valka)Jag valkade en mössa mot utsidan av en korg, det gick jättebra. 
Lycka till med tovningen -blir avis, jag är ulltokig men har inte haft/tagit tillfället på länge.

Spångmurs

  • Inlägg: 84
    • Gästrikland
    • Spångmurs
SV: Tvättbräda i stället för valkbräda vid tovning?
« Svar #2 skrivet: 05 sep-08 kl 08:46 »
Hej visst kan du valka på en tvättbräda men det går snabbare med en valkbräda. Friktionen är mycket större på valkbrädan då den har grövre åsar och en grövre yta som ruggar upp mer.

Kardbeslag (=skinnet med taggarna på ) går att köpa lösa, sök på internet. Annars borde det finnas gått om alla möjliga textilredskap att köpa begagnat, jag får intrycket av att de som gick på alla studiecirklar på 70-talet nu börjar lägga av och inte vet vad de skall göra med alla redskap de samlade på sig. Även att de som tar han om grejjorna efter farmor/mormor hittar en massa underliga saker de inte vet vad det är.
Besök mitt hantverkshus!
www.spangmurs.se


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

550 gäster, 1 användare
LarryGeano

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser