konserveringsglas- ringstorlek?

Startat av pow, 26 Aug-08 kl 12:21

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

pow

Jag har lagt in en fråga på forumet förut men känner fortfarande inte riktigt att jag fattar så jag frågar igen:

Hur vet man hur stor diameter gummiringen ska ha på konserveringsglas?

Vi har fått massor av gamla glas i alla former och alla märken, men ingen med ring. Har hittat ställen på internet som säljer nya ringar med olika diametrar och har släkt i tyskland som kan köpa där, men hur vet jag vilka som passar?
Har mätt diamtern på burkarnas kant med skjutmått så det är ganska exakt.

Exempel: En glasburk från AG med tre kronor på och rakt kant, den sorten där man sätter fast klämman i små "handtag" på sidorna, har diametern 94 mm om man mäter insidan på den kant man lägger ringen på. Ska vi då köpa ringar med 94 mm diameter eller ska den vara mindre? Hur mycket mindre? Hjälp!

amason

Jag funderar oxå på samma sak!
Alla borde läsa om "atomteorin" i Flann O'Briens bok Den Tredje Polisen ;)

LillaMor

Vart på nätet hittade du ringar?
Jag har precis också börjat konservera. Använder dock inte mina Konserveringsgrytor...
Någon som är intresserad?
Har i 2 olika storlekar. Kompletta.

amason

Ett ställe jag har hittat gummiringar på är Husmodern. Men jag har inte köpt några ännu.

www.hus-modern.se
Alla borde läsa om "atomteorin" i Flann O'Briens bok Den Tredje Polisen ;)

LillaMor

Dom verkar bara ha till de nyare burkarna. De är för små till de äldre. Eller har jag missat något? De jag söker har olika färg beroende på storlek. Söker storleken "grön" och "Rost"

amason

Jag tror inte just färgerna grön o rost står för storlek. Det är om det är helt plan kant eller lite vinklad kant. Jag har gröna i flera storlekar.

Kolla under allmänt-ariklar-inkokning. Det förklaras där med ringtyperna.
Alla borde läsa om "atomteorin" i Flann O'Briens bok Den Tredje Polisen ;)


pow

Jag har hittat ringar på redan nämda husmodern och på kuntze.se, och släkten i tyskland säger att det finns på affärerna där nere.

Kanske är det enklast att mejla burkdiametrarna till dem och be dem fråga i affären efter lämplig storlek. Är det någon som vill haka kan vi göra en gemensam beställning så postar de upp ringarna.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

227 Gäster, 0 användare