Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Thekakor  (läst 2112 gånger)

tackan

  • Inlägg: 29
Thekakor
« skrivet: 16 aug-08 kl 23:19 »
 Hej på er där ute, jag skulle bli glad om det fanns någon som hade ett bra recept på thekakor, utan havregryn eller  massa annat joks i, bara vanliga släta väldoftande kakor. Tack på förhand.
Tackan,som bor i Småland,med kossor,får,höns,häst,hund och katt,som älskar livet på landet.

 

ivigtut

  • Inlägg: 713
  • Ett leende och ett vänligt ord kan göra någon glad
SV: Thekakor
« Svar #1 skrivet: 17 aug-08 kl 11:16 »
vill också gärna ha liknande recept.

Nettus

  • Inlägg: 2672
  • Gör inte som alla andra - tänk själv!
    • Småland
SV: Thekakor
« Svar #2 skrivet: 17 aug-08 kl 12:55 »
Här är ett rrecept, som också funkar till korv- och hamburgerbröd!

50 g jäst
1 dl matolja
6 dl mjölk
1 tsk salt
2 msk socker
15 dl vetemjöl

Smula ner jästen i en degbunke. Ljumma olja och mjölk till 37. Häll det över jästen och lös upp den. Tillsätt salt och socker. Arbeta in så mycket av mjölet att degen blir smidig och blank. Den ska släppa bunkens kanter. Täck bunken och jäs 30 min. Knåda in resten av mjölet i degen. Baka ut degen.
Korvbröd: Forma 18 avlånga smala bröd.
Hamburgerbröd: Forma 18 runda bröd och platta till något.
Tekakor: Dela degen i 15 bitar och kavla ut till runda kakor.
Lägg dem på bakpappersklädd plåt och nagga ev tekakorna. Låt jäsa övertäckta 30 min. Sätt ugnen på 225 Pensla hamburgerbröden med brödglans och strö över sesamfrön. Grädda mitt i ugnen, korv- och hamburgerbröd ca 7 min och tekakor ca 10 min. Låt kallna på galler under bakduk.



Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar

Kabo

  • Inlägg: 248
SV: Thekakor
« Svar #3 skrivet: 18 aug-08 kl 10:59 »
Ett snarlikt recept:
1 p jäst
5 dl ljummen mjölk
50 g mjukt( rumsvarmt) smör
0,5 dl socker
1 tsk salt
1 ägg
1,5 l  vetemjöl

Lös upp jästen i mjölken, tillsätt socker, salt och ägg. Klicka i smöret och arbeta in det mesta av mjölet.
Jäs 30 min.
Baka ut i önskade former. Kavla och ta ut med mått eller eller snabbare; kavla ut allt till en stor kaka ca 30X 50 cm. Nagga. Skär eller sporra rutor 5X10 cm. Lägg på plåtvar för sig.
Jäs 20 min
Grädda 225° ca 10 min.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

784 gäster, 2 användare
JennyA.Seijsing, Bokohammare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser