Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hästar skadade av galning(-ar)  (läst 3963 gånger)

anette i bugared

  • Inlägg: 6137
    • -
Hästar skadade av galning(-ar)
« skrivet: 12 jul-08 kl 13:52 »
Under de senaste två veckorna har flera hästar skurits eller skadats på annat vis så att de dött eller måst avlivas. Bl.a. skars en häst i grannens hage även om man valde att tysta ner den händelsen. I veckan var det ytterligare en häst i våra trakter och minst två andra hästar har drabbats. 3 av dem har skurits så illa att de fått avlivats, skadorna har i samtliga fall bedömts av kunniga experter som uteslutit stängselskador eller skador orsakade av hund/rovdjur, snitten har varit fina och djupa.

Ur aftonbladet idag:
Mystiska sadistangrepp mot hästar
Sverige 12 jul 13:27


Det går en hästhatare lös i Sverige.

I veckan angrep en eller flera personer en hästgård utanför Örebro och hällde frätande medel i munnen på en av hästarna. När veterinären kom till stallet var hästen okontaktbar och slemhinnan på hästens tunga helt bortfrätt. Nu befarar hästägaren att hästens föl kommer att dö eftersom den bara är en månad gammal och inte klarar sig själv. Samma gård har utsatts för liknande attacker förut.

Även i Blekinge och Älvsborg har liknande incidenter inträffat den här veckan. I det förstnämnda fallet bands en häst fast vid ett träd och i den sistnämnda knivskars en häst så svårt att den fick avlivas, berättar Aftonbladet.


Hur skyddar ni era hästar, kan man skydda dem?
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.

guba

  • Gäst
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #1 skrivet: 12 jul-08 kl 14:10 »
Nu befarar hästägaren att hästens föl kommer att dö eftersom den bara är en månad gammal och inte klarar sig själv.

Läste den där artikeln i morse, det upprepades flera gånger att ett enmånaders föl inte klarar sig utan mamman. "Om det inte får dia minst fem månader till så överlever det inte". ::)
Sicket nonsens det skrivs, ingen som helst kontroll på korrektheten.

Visst händer det saker med hästar nu och då där det är galningar inblandade men allt som oftast så finns det naturliga förklaringar även om det tar tid innan händelsen får sin förklaring.
Det var väl inte så länge sedan det svors förbannelser här på alternativ om något som hänt och som så ofta visade sig sakna förankring i verklikigheten.


anette i bugared

  • Inlägg: 6137
    • -
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #2 skrivet: 12 jul-08 kl 14:19 »
Enligt både veterinär och annan expertis så var de tre senaste skärskadorna orsakade avsiktligt och sannolikt med kniv, stängslingsskador uteslöts enhälligt, bitskador eller annat likaså och om man nu utgår från att dessa "experter" vet vad de talar om så kvarstår frågan....Vad gör man och hur?
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.

chika

  • Inlägg: 232
  • Glad Mamma!!
    • Bohuslän
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #3 skrivet: 12 jul-08 kl 14:42 »
Ja..det är inte lätt att "skydda" sina hästar,speciellt inte under sommarbetes tiden då hästarna ibland kan gå en bit ifrån stallet,
jag brukar alltid ta bort grimman iallafall,inbillar mej att det inte är lika lätt för någon
att ta hästen om dom inte har något att hålla fast den i...om dom nu inte har eget med sej förstås.
Tycker att det är fruktansvärt av den/dom som går omkring och gör både människor och djur illa!!!! >:(
Här finns:får,hästar,kaniner,marsvin,hamstrar,råttor och
hönor(mysankor),undulater,nymfparakit, hamster, geckoödlor, zoophobaslarver, syrsor, kanariefågel,diamantduvor,gerbiler,degusar,majsorm.chinchillor..just de..fiskar oxå.... :)och senaste tillskottet 2 st vattensköldpaddor :)

färnevik

  • Inlägg: 2389
  • inte längre vingklippt
    • Västergötland
    • Älebergs lantbruk
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #4 skrivet: 12 jul-08 kl 15:23 »
Fy tusan, det finns sådana hemska människor, alltså...  :'(

Skydda sina hästar är inte alltid så lätt... Våran hage är förvisso nära huset, men stor, så är de längst bort på andra sidan berget har vi ingen koll alls. Bägge hästarna är dessutom väldigt sociala och kommer fram till vem som helst....
"helst skulle varje människa ha en egen liten höna. en höna som tar tillvara på mat som blivit över, som ger ett ägg om dagen och gödsel till en blomsterrabatt..."

http://storaaleberg.blogspot.com

Miyazaki

  • Inlägg: 21
  • Vi lever som vi drömmer - ensamma
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #5 skrivet: 12 jul-08 kl 16:08 »
Jag är både i teori och praktik självklart mot dödsstraff och andra rent kroppsliga straff. Men människor som ger sig på att tortera djur har jag så lite till övers för att jag hoppas jag aldrig springer på någon som är i full färd med sina illdåd. För både den personens och i förlängningen min egen skull...
Vilsegången wannabe-musiker som pluggat alldeles för länge och nu jobbar alldeles för mycket, men längtar ut från stad till gård med djur, äppelträd (med ciderpotential), skog, ängar och frihet. Och hav. Eller sjö. Kanske en liten musikstudio och en skrivmaskin..

Överingenjör Johansson

  • Inlägg: 107
  • Ikonoklast.
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #6 skrivet: 12 jul-08 kl 19:33 »
Jag skulle nästan vilja anmäla mig frivilligt för att fånga in och läxa upp illdådaren. >:(

Det kanske är en förvriden önskan om att bli utsatt för samma behandling själv?
MVH
Överingenjör Johansson

Sar

  • Inlägg: 2653
  • hvilaro.blogspot.com
    • Hvila Ro - Prästgård anno 1700
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #7 skrivet: 12 jul-08 kl 20:40 »
Att inte ha grimma på hästen i hage är för mig en självklarhet. Både för att inte göra det lätt för någon galning att fånga dem men också för att undvika skador på hästarna som de kan orsaka själva.
Visiteringar flera ggr per dygn samt bostadshus i närheten är väl annars de skyddsmedel man har förutom att ta in nattetid.

Ett stall i vår stad hade stora problem då hästar blev skadade (sprutade i ögonen med flugmedel etc) samt att de torterat får i samma stall. De var dock rätt säkra på vem som gjort det då det var en man som var väldigt emot att de brukade stallet.
Samma fårflock gick på bete en bit bredvid då polisen fick påringning om att en man var inne i hagen och stökade med fåren, de tog honom med byxorna nere vid fotknölarna men lyckades tyvärr inte fånga honom. De hittade dock en plånbok med körkort i hagen så den gubben vet de också vem han är och vad han försökte göra/hade gjort men det håller inte för en rättegång....

 

christine

  • Inlägg: 1693
  • Bor i Skinnskatteberg, Västmanland.
    • Västmanland
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #8 skrivet: 13 jul-08 kl 10:05 »
Jag blir så förbannad varje gång jag läser såna tragiska händelser. Vad har djuret gjort för ont för att förtjäna sådan behandling. Ingenting. Förövaren/na borde utsättas för samma behandling. :'( :'( :'(

Söker en livskamrat som vill bo med mig på gården.

isa

  • Inlägg: 285
    • Värmland
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #9 skrivet: 13 jul-08 kl 15:12 »
vilka j-a idioter det finns, blir så bedrövad.
kanske kan man skaffa ett par vaktgäss
Gammal är äldst.

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #10 skrivet: 14 jul-08 kl 23:47 »
Våra hästar skyddar nog sig själva rätt så bra om det inte är hästmänniskor som är i farten!
Tösen står inte still,och tvingar man henne blir hon våldsam ;D Dangerous skulle helt klart göra skäl för sitt namn o ponnysarna fångar inte vem som helst ;D

Samt hunden säger även till om någon rör sig vid hagen 2-3 hundra meter bort. Dessutom har vi näst intill fri sikt till alla våra hagar, åtminstone från övervåningen.
Och självklart inga grimmor framme.
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Kimma

  • Inlägg: 17138
  • De beste spiegel is een oude vriend
    • -
    • Klockarens Kaningård
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #11 skrivet: 16 jul-08 kl 21:50 »
Jag tror jag hade blivit inlåst under mycket lång tid om jag tagit en sån människa på bar gärning i mina hagar  >:(
"Följ hjärtat, inte logiken, logiken gör dig inte lycklig den får dig bara att stå ut lite längre."

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #12 skrivet: 16 jul-08 kl 21:58 »
Nu är det testat..hunden protesterade när Vingklippt försökte smyga ut med en gunghäst ;D
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Kimma

  • Inlägg: 17138
  • De beste spiegel is een oude vriend
    • -
    • Klockarens Kaningård
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #13 skrivet: 17 jul-08 kl 08:43 »
Nu är det testat..hunden protesterade när Vingklippt försökte smyga ut med en gunghäst ;D
;D
"Följ hjärtat, inte logiken, logiken gör dig inte lycklig den får dig bara att stå ut lite längre."

Vilse

  • Gäst
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #14 skrivet: 17 jul-08 kl 09:28 »
jag laeste foer maanga aar sen naan slags utredning om haestar och manniskor som skadar dom.
det har funnits i alla aar!
det aer tydligen naan vanlig knaepp sak att skaera haestar!
just haestar och inte kor!!

Kimma

  • Inlägg: 17138
  • De beste spiegel is een oude vriend
    • -
    • Klockarens Kaningård
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #15 skrivet: 17 jul-08 kl 10:15 »
Kanske för att hästar oftast är tamare och mer tillgivna mot främmande. Ser bara på korna härute som blänger surt på mig när jag kallar på dom,men kommer ägaren och ropar likadant kommer de springande och till och med tjuren på 1000kg åmar sig för honom.
"Följ hjärtat, inte logiken, logiken gör dig inte lycklig den får dig bara att stå ut lite längre."

färnevik

  • Inlägg: 2389
  • inte längre vingklippt
    • Västergötland
    • Älebergs lantbruk
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #16 skrivet: 17 jul-08 kl 10:32 »
Nu är det testat..hunden protesterade när Vingklippt försökte smyga ut med en gunghäst ;D

och då känner han ändå mig! Tänk om ngn främmande hade tagit Dangerous under armen och smugit, då hade han nog reagerat starkare!  ;D ::)
"helst skulle varje människa ha en egen liten höna. en höna som tar tillvara på mat som blivit över, som ger ett ägg om dagen och gödsel till en blomsterrabatt..."

http://storaaleberg.blogspot.com

guba

  • Gäst
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #17 skrivet: 28 jul-08 kl 08:36 »

I veckan angrep en eller flera personer en hästgård utanför Örebro och hällde frätande medel i munnen på en av hästarna. När veterinären kom till stallet var hästen okontaktbar och slemhinnan på hästens tunga helt bortfrätt. Nu befarar hästägaren att hästens föl kommer att dö eftersom den bara är en månad gammal och inte klarar sig själv.

Hästen Dimmalim som utsattes för ovanstående mår bättre och äter och dricker. Hon ser fortarande inte rolig ut i munnen och luktar illa.
Enligt veterinären påminner skadorna om de som blir av salpetersyra samtidigt som vet menar att det inte finns någon växt i sverige som kan ge liknande frätskador.

Fölet mår givetvis bra vilket hon gjort oavsett hur det gått för stoet ::)

Körven

  • Inlägg: 1199
    • Värmland
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #18 skrivet: 29 jul-08 kl 11:12 »

Dom här berättelserna om djur som skadats av vetvillingar sker alltid på något annat ställe.............Jag tänker på en berättelse om någon i Norge som var villig att betala ett ansenligt belopp för attfå utöva tidelag på en häst.Ridskolan avböjde,men en morrgon så låg det 50 000 i ett kuvert,och hästen såg allmänt skamsen ut.Detta gick att läsa i en ridsports tidning i Sverige.Jag har en bekant som håller på med hästar på just denna plats,som inte är speciellt stor,så händelsen borde ju vara känd där.När jag frågade honom om detta så sade han...Nä det var ju i Sverige och Strömsholm det hände.

Dom flesta skador som hästar får i dom bakre regionerna har dom åsamkat sig själva,genom att dom kliar sig mot vassa föremål som tex torra grankvistar som sitter på stammen.När ägaren sedan uptäcker skadan och inte finner några vassa eller andra främande föremål så måste ju föremålet ha avlägsnats.Då ligger det nära till hands att det har varit någon som utfört dådet,för inte skadar hästen sig själv.
Att liknande skador uppstår i en hage utan gran eller andra träd med vassa kvistar på lämplig höjd är mycket ovanligt.

Sedan finns myten om tidelagaren som en "snuskig gammal gubbe" Sanningen är att det är oftast betydligt yngre förmågor flickor i yngre tonnåren är inte ovanliga.Vad som är tidelag behöver inte vara sammlag utan kan vara att dom onanerar åt hunden tex eller prövar med tamponger eller andra föremål i slidan på tiken.

                                     
Agent i underlättelsetjänsten.
Lurar aldrig den fattige eller förför gammla kärringar.

Körven

  • Inlägg: 1199
    • Värmland
SV: Hästar skadade av galning(-ar)
« Svar #19 skrivet: 29 jul-08 kl 11:45 »
Hästen Dimmalim som utsattes för ovanstående mår bättre och äter och dricker. Hon ser fortarande inte rolig ut i munnen och luktar illa.
Enligt veterinären påminner skadorna om de som blir av salpetersyra samtidigt som vet menar att det inte finns någon växt i sverige som kan ge liknande frätskador.

Fölet mår givetvis bra vilket hon gjort oavsett hur det gått för stoet ::)

 Här är ytterligare ett sådant fall som kan ha en naturlig förklarning.
Hade vet rådfrågat någon med botaniskt intresse så skulle han fått exempel på  ett flertal växter som ger liknande skador på slemhinnor........
Det finns tillräckligt med sann jävelskap och djurplågeri och vanvård utan att man behöver fabricera fram sådana.
En förståndig djurhållare kollar genom hagar och ängar på jakt efter giftiga växter och vassa kvistar.........Ett bra exempel är ekollon,vissa hästar får för sig att äta av dem och förgiftar sig själva.
Agent i underlättelsetjänsten.
Lurar aldrig den fattige eller förför gammla kärringar.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

533 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Höjdpunkt när tidningen kommer, väldigt bra tidning
/Jenny

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser