Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Förl.sladd t. elmotorsåg.?  (läst 2039 gånger)

AntiUrban

  • Inlägg: 395
    • Backwoods Home
Förl.sladd t. elmotorsåg.?
« skrivet: 30 jun-08 kl 20:46 »
Är det om att skarva två 25m sladdar för att nå längre med elsågen? Funkar det?

Tompas11

  • Inlägg: 356
    • Västmanland
SV: Förl.sladd t. elmotorsåg.?
« Svar #1 skrivet: 30 jun-08 kl 22:37 »
Varför skulle det inte fungera?
If it doesn't work, chrome it!

 

Lingon

  • Inlägg: 45
SV: Förl.sladd t. elmotorsåg.?
« Svar #2 skrivet: 01 jul-08 kl 22:59 »
Se bara till att ha sladdarna helt utrullade(ifall det är sladdvindor) annars kan det bli motstånd,ivärsta fall kan du smälta kabeln.

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14116
    • Medelpad
SV: Förl.sladd t. elmotorsåg.?
« Svar #3 skrivet: 01 jul-08 kl 23:39 »
Det fungerar säkert, men man lär nog märka av en del spänningsfall och sågen kan tänkas vara något svagare än normalt.

2 x 25 m skarvsladd, det ger ju totalt 100 m ledarlängd. Vi antar att kabelarean är 1,5 mm², då blir resistansen 0,0175x100/1,5 , alltså ungefär 1,2 ohm vilket ger spänningsfallet 12 V vid 10 A. Eftersom det är en kabel där båda ledarna ligger nära varandra så kan vi försumma reaktansen och det spänningsfall den skulle kunna orsaka. Det är alltså ca 5 % av nätspänningen som går förlorad när man belastar kabeln med 10 A, det är helt överkomligt.

Moderna sladdvindor brukar ha överhettningsskydd som löser ut om man belastar den hårt i hoprullat tillstånd så att värmen från kabeln inte kan ledas bort, men man får se upp om man har äldre eller hemgjorda vindor. I det här fallet får vi ju 60 W förlusteffekt i vardera 25 m kabeln, tänk själv efter hur varmt det skulle bli av en 60 W glödlampa inlindad i en massa gummikabel.

AntiUrban

  • Inlägg: 395
    • Backwoods Home
SV: Förl.sladd t. elmotorsåg.?
« Svar #4 skrivet: 02 jul-08 kl 16:16 »
Tack för svar!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

805 gäster, 2 användare (2 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har dessa godingar i mitt fritidshus och har lagt band på själv att inte läsa de förens jag har läst ut en annan bok, mycket tråkigare bok, vilket gett mig en rejäl sporre att läsa ut den och börja med dessa tidningar! Har tjuvläst en och spoiler, den var jätteintressant!
/Rebecca B

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser