Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  pelletskamin  (läst 1424 gånger)

Pastorn

  • Inlägg: 501
    • -
pelletskamin
« skrivet: 04 maj-08 kl 10:17 »
till hösten får tonåringen eget krypin i ett av husen på gården, det handlar om en liten loftlägenhet på två rum, typ 45 kvadrat kanske. nu till uppvärmningen, där finns skorsten att ansluta till, att värma med el är inte att tänka på då det är klent isolerat, ved funkar nog inte heller då han ju är borta hela dagarna i skolan, dessutom är han ju som tonåringar är, ganska lat och kommer nog inte uppskatta att släpa upp ved för en brant trappa stup i kvarten, därför är jag inne på en liten pelletskamin, en begagnad sådan av billigaste slag. är det en bra eller dålig idé? några erfarenheter?

milo

  • Inlägg: 31
SV: pelletskamin
« Svar #1 skrivet: 23 maj-08 kl 21:15 »
Det blir att släpa upp pellets säckar för den late tonnårinen,, om han inte orkar bära ved ? Han slipper att hugga ved om han väljer pellets


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

603 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Som alltid mycket nöjd. Stycket med "Att ta vara på en gris" var kanon på alla sätt! Gillar nybörjarbreven mycket.
/Marie Mårtensson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser