Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tvättprogram?  (läst 8278 gånger)

Lotus

  • Inlägg: 822
    • Ångermanland
SV: Tvättprogram?
« Svar #20 skrivet: 23 apr-08 kl 17:15 »
Då kanske man ska frysa tvätten innan så kan man tvätta i 30-40grader...   ???

Det går jättebra att frysa kläder! Tex sådant som ska kemtvättas (manchester, sammet etc). Har gjort det några gånger med loppiskläder som ej gått att tvätta/behövt kemtvätt.

Linda Y

  • Inlägg: 32
    • Lappland
SV: Tvättprogram?
« Svar #21 skrivet: 07 maj-08 kl 07:01 »
Jag centrfugerar sällan på max, tycker att det sliter på kläderna och dessutom så lufttorkas alla kläder så det går ju inte åt energi direkt. Dessutom blir de slätare och behöver inte strykas.

LillaMor

  • Inlägg: 219
SV: Tvättprogram?
« Svar #22 skrivet: 26 aug-08 kl 17:14 »
Tvättar Alltid utan förtvätt, numera på 30 grader, eller tom kallt. Funkar bra med via i alla fall. Vi kan inte använda vad som helst eftersom vi är allergiska och bl.a inte tål de nya "godkänt av astma/allergiförbundet"-prylarna. OM man tumlar blir det så himla varmt däri att det tar död på kvalster, lika bra som att frysa tex täcken. Energikrävande? Ja visst, men kör man det sällan och frysen är full, så kan man ju välja, eller hur. tvätt 60 gr, eller frysa, eller tumla. Det finns en uppsjö av alternativ. Normanl torkar vi allt ute, eller framför kaminen. Tvätten blir lika ren.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

745 gäster, 1 användare
RickardR

* Forum

* Om tidningen Åter



- Genuin och läsvärd! Bra tips och idéer för att stå på egna ben.
/Camilla W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser