Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Halvautomater till jakt  (läst 1984 gånger)

frasse47

  • Inlägg: 14
Halvautomater till jakt
« skrivet: 16 feb-08 kl 20:22 »
Har funderat på att köpa en Merkel sr1 halvautomat.Är det någon som vet något om detta vapen

leifhh

  • Gäst
SV: Halvautomater till jakt
« Svar #1 skrivet: 16 feb-08 kl 21:24 »
Den har fått bra betyg i de tester jag läst.

Jag tror att du får mer utförligt svar om du ställer samma fråga på Robsoft istället http://forum.robsoft.nu/

 

skogstroll

  • Inlägg: 24
SV: Halvautomater till jakt
« Svar #2 skrivet: 20 feb-08 kl 18:24 »
Merkel är iofs ett pålitligt märke men en halvautomat blir aldrig lika pålitlig som en cylinder- eller bygelrepter. Mekaismen är känsligare för skräp, kallt väder och andra störningar. Och för bristande vapenvård.

Är du vänsterskytt, den vanligaste orsaken till att köpa en halvatomat så är mitt råd att du tar en bygelrepeter istället. Än mer attraktivt då Hornady börjat tillverka 30 - 30 ammunition i klass 1 som fungerar säkert i tubmagasin.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1675 gäster, 1 användare
Berberis

* Forum

* Om tidningen Åter



- Superbra tidning, väldigt intressanta artiklar.
/ Jimmy

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser